Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37229/2011/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FOGYASZTÓVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 221. §, 1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 2. §] Bírók: Fehérné dr. Tóth Kincső, Kalas Tibor, Kaszainé dr. Mezey Katalin

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Törvényszék K.21754/2010/11., *Kúria Kfv.37229/2011/4.*

***********

Kfv.II.37.229/2011/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága dr. Kész Tamás ügyvéd által képviselt felperesnek alperes ellen fogyasztóvédelmi ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében - amelybe az alperes pernyertessége érdekében a személyesen eljárt beavatkozott - a Fejér Megyei Bíróság 2010. november 16. napján kelt 21.K.21.754/2010/11. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 12. sorszámon benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Legfelsőbb Bíróság a Fejér Megyei Bíróság 21.K.21.754/2010/11. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30.000 (azaz harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 36.000 (azaz harminchatezer) forint felülvizsgálati illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Megállapította - a hulladékfelvásárlási szolgáltatás sajátosságait is értékelve -, hogy a felperes, mint a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fgytv.) 2.§ g) pontja szerinti szolgáltatást nyújtó - hulladékfelvásárlást végző - vállalkozás és az Fgytv. 2.§ a) pontja szerint fogyasztónak - szolgáltatást igénybe vevőnek - minősülő panaszos között a Fgytv. hatálya alá tartozó jogviszony jött létre, amikor a panaszos az általa beszállított hulladékpapírt a felperes telephelyén értékesíteni kívánta. Az elsőfokú bíróság e jogviszonyra figyelemmel és az alperesi beavatkozói panasz kivizsgálásnak elmaradása miatt megalapozottnak találta az elsőfokú fogyasztóvédelmi hatóság KDF-00934/0005/2010. számú és a panaszos reklamációjának jegyzőkönyvi rögzítését és kivizsgálását, valamint a vizsgálat eredményéről szóló tájékoztatást előíró határozatát helybenhagyó HAJ-1417-3/2010. számú alperesi határozatot.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben a jogerős ítélet "megváltoztatását" és kereseti kérelme szerint a közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezését kérte. Állította, hogy a hatósági kötelezés jogilag megalapozatlan, mivel a közte és a panaszos között létrejött jogviszony nem tartozik a Fgytv. hatálya alá, a panaszos nem tekinthető a Fgytv. 2.§ a) pontja szerint fogyasztónak, ezért megalapozatlan az a megállapítás is, hogy a Fgytv. 45/A.§ szerint a hatóság hatáskörrel a rendelkezett panasz kivizsgálására és a felperes kötelezésére. Álláspontja szerint a hulladékfelvásárlás ténylegesen egy termék értékesítése, így a Fgytv. 2.§ g) pontja szerint a felperesi tevékenység nem tartozhat a Fgytv. hatálya alá. Utalt arra, hogy nincs hulladékátvételi kötelezettsége és kifogásolta azt is, hogy az elsőfokú bíróság a hulladékkereskedelmi szakma sajátosságait nem értékelte. Hivatkozott arra, hogy ha a perbeli tényállás során a jogügylet lezárult volna, akkor a Polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 365.§ (1) bekezdésében megjelölt adásvételi szerződés jött volna létre a felek között. Utalt arra is, hogy ha a felperes szolgáltatási tevékenységet végzett volna, akkor a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 166.§ (1) és (2) bekezdése, továbbá 167.§ (1) bekezdése alapján a szolgáltatásról kellett volna számlát kiállítani, nem pedig bevételi pénztárbizonylatot kibocsátania. Állította továbbá, hogy a tevékenysége nem esik a hulladékgazdálkodási szolgáltatások körébe, mivel itt nem egy közszolgáltatásról, egy kötelezően ellátott önkormányzati feladatról van szó, ezért tévesnek tartotta az e körben tett alperesi hivatkozásokat. A 213/2001. Korm.rendelet 8.§ (3) bekezdésére utalással állította, hogy nem minden hulladékkal kapcsolatos tevékenység szolgáltatás. Saját tevékenységét kereskedelmi jellegűnek minősítette. Kifogásolta azt is, hogy a jogerős ítélet indokolása a jogi érvelés tekintetében hiányos, a bíróság a Fgytv. rendelkezéseit önkényesen és a szövegkörnyezetükből kiszakítva értelmezte. Sérelmezte, hogy a bíróság elutasította a felperesi telepvezető meghallgatására tett bizonyítási indítványát, holott ez a személy a felperesi tevékenység jellegéről tudott volna nyilatkozni. Kérte a Legfelsőbb Bíróság Kfv.IV.37.727/2009. számú ítéletének figyelmen kívül hagyását tekintve, hogy abban az eljárásban értékelésre kerülő Fgytv. 2.§ i) pontja már nem hatályos, így nem alkalmazható rendelkezés.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!