Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Mf.640023/2013/4. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 24. §, 78. §, 253. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 42. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 89. §, 100. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Farkas Beáta, Mészárosné dr. Szabó Judit, Slimbarszki Éva

Fővárosi Törvényszék

mint másodfokú bíróság

....Mf..../2013/4.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a dr. Kardos Éva Ügyvédi Iroda (fél címe 1, képviselő dr. Kardos Éva ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, a Pozsonyi és Társai Ügyvédi Iroda (fél címe 2 képviselő dr. Prédl Tamás ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen, felmondás jogellenességének megállapítása és alperes jogkövetkezményekben marasztalása iránt indított perében, a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ....M..../2012/28. számú ítélete ellen, az alperes 29. sorszámú fellebbezése és a felperes Mf.3. sorszámú fellebbezési ellenkérelme folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t .

a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében megváltoztatja, és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek bruttó 100.000,- (százezer) Ft együttes első- és másodfokú perköltséget.

A kereseti és fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel érintett ítéletével megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, az az ítélet jogerőre emelkedésének napján szűnik meg. Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1.122.160,- Ft elmaradt munkabért, és ennek 2012. december 1-től a kifizetésig járó kamatát. Kötelezte az alperest arra is, hogy fizessen meg felperesnek 351.000,- Ft átalány kártérítést, bruttó 88.900,- Ft perköltséget, az államnak külön felhívásra 42.100,- Ft le nem rótt kereseti illetéket.

Az ítéletben rögzített tényállás szerint a felperes 2011. június 11-én létesített munkaviszonyt az alperessel repülőjegy értékesítő, árualap értékesítő, adminisztrátor munkakörre részmunkaidős foglalkoztatással. A felperes havi bruttó személyi alapbére 58.500,- Ft volt a munkaszerződés szerint. A felperes rendelkezett az .... Szövetség által kibocsátott engedéllyel, ennek alapján repülőjegy értékesítéssel foglalkozhatott, az alperesnél a felperes volt az egyetlen olyan munkavállaló, aki ezt a munkakört elláthatta. Az alperes együttműködött az ugyanazon cégcsoporthoz tartozó .... Kft-vel.

Az alperes 2012. február 9-én rendes felmondást közölt a felperessel azért, mert a gazdasági válság és a cég neve csődje miatt a repülőjegy értékesítést -ezért a felperes munkaviszonyát is- megszüntette, más munkakört felajánlani a számára nem tudott. A felperes álláspontja szerint a felmondás indoka nem volt valós és okszerű, az alperes valójában azért szüntette meg a munkaviszonyát jogellenesen, mert a felperes és az ügyvezető között konfliktus keletkezett, mert az ügyvezető beleszólt a felperes magánéletébe, és zaklatta. Állította, hogy az alperes változatlanul értékesített repülőjegyet.

Az alperes vitatta a felperes keresetének jogszerűségét. Álláspontja szerint az alperes jogszerűen járt el, ugyanis a repülőjegyet nem értékesített a felmondás évében, új munkavállalót ugyanilyen munkakörre nem alkalmazott. Vitatta azt a felperesi állítást is, hogy az ügyvezető beavatkozott a felperes magánéletébe.

Az elsőfokú bíróság a lefolytatott bizonyítás alapján az Mt. 89. § (1), (2) bekezdése, (6) bekezdése, 89. § (3) bekezdése, 100. § (1), (2), (4), (5) és (6) bekezdései alapján megállapította, hogy a munkáltató terhére a rendeltetésellenes joggyakorlás a lefolytatott bizonyítás eredménye alapján nem állapítható meg. A becsatolt okiratok és a meghallgatott tanúk nem támasztották alá a felperes által előadottakat, nem állapíthatta meg ezért a bíróság azt, hogy a felmondásban feltüntetett októl eltérően a felperes által állított ok volt a felmondás valódi indoka. Nem találta bizonyítottnak azt a felperesi állítást sem, hogy a munkabére a munkaszerződésben feltüntetett összegnél magasabb volt. A csatolt iratok, illetőleg a meghallgatok tanúk ezt a felperesi állítást sem támasztották alá.

A felmondás indokának valósága és okszerűsége körében megállapította, hogy a repülőjegy értékesítéshez szükséges .... engedély az alperes nevére került kiállításra. Látszólag valós és okszerű a felmondásban írt ok, azonban az alperes terhére értékelte azt a körülményt, hogy a felmondás közlése előtt egy hónappal az alperes a .... Kft. részére kiállított engedélyt az alperes átvette, ennek birtokában repülőjegyet értékesített. Ha valós lenne a felmondás indokolásában megjelölt ok, akkor az alperes ezt a tevékenységét nem folytathatta volna a munkaviszony megszüntetését követően. Az alperes az engedélyt átvette, és a tevékenységet átirányította a cégcsoport egy másik tagjához. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a felmondás indokolásában meghatározott okot nem teszi valóssá és okszerűvé az, hogy az alperes által folytatott repülőjegy értékesítést egy másik, a cégcsoporthoz tartozó gazdasági társasághoz teszi át, ugyanis ugyanazon tulajdonosi körrel, és ugyanazon ügyvezetéssel létező cégek esetében ennek jelentősége nem lehet. A bizonyítékokat egyenként és összességében értékelte, figyelembe vette az .... 2013. május 17-én kelt állásfoglalását, amely a felperesi álláspontot támasztja alá. Mindezek alapján megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, a jogkövetkezményekről az Mt. 100. §-a szerint határozott. Az elmaradt munkabér megállapításához a munkaszerződésben meghatározott összeget vette alapul. Az átalány kártérítésnél értékelte a jogsértés súlyát, azt, hogy a felmondásban rögzített ok kirívóan rosszhiszemű, okszerűtlen és valótlan. A középértéknél alacsonyabb igényt nem találta eltúlzottnak, ezért ezen a jogcímen a kereset szerint marasztalta az alperest.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében rögzítette, hogy nem tartotta szükségesnek az alperes könyvelőjének tanúkénti meghallgatását, ugyanis a könyvelő olyan adatokról tudott volna nyilatkozni, amelyek a per szempontjából nem voltak relevánsak.

A pervesztes alperest kötelezte a felperes perköltségének megfizetésére a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján. A munkadíj mértékét a 32/2003. (VIII. 22.) IM. rendelet 3. § (2) bekezdése és (6) bekezdése alapján állapította meg. Az illetékről ugyancsak a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján rendelkezett, ennek megfizetésére is az alperest kötelezte. Az illeték mértékét a Pp. 24. § (2) bekezdés b) pontja szerint megállapított pertárgyérték alapján állapította meg az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 42. § (1) bekezdés a) pontja alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!