Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.3.124 A gazdasági társaság vezető tisztségviselői kártérítési felelősségének megállapítása körében irányadó szempontok [1988. évi VI. tv (régi Gt.) 32. § (1) bek., 183. § (2) bek. g) és k) pont, 192. § (1) és (2) bek., 200. § (1) bek., Ptk. 254. § (1) bek., 260. § (2)-(3) bek., 301. § (1) bek., 339. § (1) bek., 340. § (1) bek., 360. § (1) bek., 397. § (2) bek., 1992. évi XXII. tv (Mt.) 169. § (2)-(4) bek.].

A felperes jogelődjét (a továbbiakban: felperes) 1993. április 29-én az alperes és K. T. alapította. A társaság ügyvezetését a tagok látták el, és egyben főfoglalkozású munkavállalók is voltak. A társaság marketingtevékenységének irányítója, üzletkötője az alperes volt, K. T. a gyártási, raktározási tevékenységet irányította. Ezen utóbbi tevékenységükért a társasági szerződés szerint havi 10 000-10 000 Ft munkabérben részesültek. Az ügyvezetők díjazásának a megállapítása kizárólag a közgyűlés hatáskörébe tartozott, megbízásuk öt évre szólt. A felperes mint bérlő a társasági szerződés aláírása napján (1993. április 29.) bérleti szerződést kötött az F. Rt-vel mint bérbeadóval, és határozatlan időre bérbe vette a szerződés 1. sz. mellékletében felsorolt gépeket, berendezéseket. A bérelt gépek (szerszámok) ténylegesen Cs. L. magánvállalkozó birtokában voltak, akivel a felperes üzleti kapcsolatban állt. A felperes társaságnak az F. Rt. is tagja lett, és a felperesnek korábban bérbe adott különféle műanyagokhoz szerszámokat és a gyártási technológiát az 1994. január 31-én aláírt társasági szerződésmódosítás alapján 33 500 000 Ft értékben a felperesi kft-be apportként bevitte. Az alperes mint a felperes képviselője 1994. január 31-én az apportlistát aláírta, és elismerte, hogy az apport a társaság székhelyén és telephelyén a társaság rendelkezésére áll, annak ellenére, hogy ezek a szerszámok ebben az időben továbbra is Cs. L. birtokában voltak.

Az 1994. április 20-án tartott taggyűlés anyaga szerint a felperes 47 millió forint kölcsönt vett fel a B. Bank Rt.-től, s ennek nagy részét az F. Rt.-nek kölcsön adta. A társaságból az F. Rt. kivált, és a tartozása fejében a kölcsön ellenértékeként az üzletrészét felajánlotta a felperesnek megvételre. A felperes és az F. Rt. között megejtett elszámolásba bevonták többek között a felperes által "átveendő" 16 db személyi számítógépet. Mivel a felperes a terhére mutatkozó egyenleget nem tudta kifizetni, úgy döntöttek, hogy az F. Rt. üzletrészét felosztják, és azt újabb két tag - a kölcsönszerződés záloghitelezettjei - veszik meg. Az 1994. április 25-i társasági szerződésmódosítás szerint a társaság két újabb tagja F. J. és az R. Kft. lett. Az F. Rt. a felperes felé a 16 db személyi számítógépet 5 290 653 Ft nettó összegben - 1994. április 22-i teljesítéssel - leszámlázta.

Az 1994. október 1-jén megtartott taggyűlésen a társaság a törzstőkéjét felemelte. A T. Kft. 1994. december 1-jétől szintén tagja lett a felperesnek. A módosított társasági szerződés szerint is az alperes és K. T. maradtak az ügyvezetők, és főfoglalkozású munkavállalóként is tevékenykedtek havi 10 000 Ft munkabérért. A társasági szerződés (1994. október 1.) továbbra is a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe utalta az ügyvezetők díjazásával kapcsolatos döntési jogot, és kimondta, hogy a tagok mellékszolgáltatást nem végeznek.

Az alperes, a felesége, valamint a felperes egyik munkavállalója, M. S. 1994-ben több céget alapítottak - E. Bt.-t, M. Bt.-t, VM. Bt.-t. A felperes mind a három társaság részére - 1994. május 25-e és 1995. május 26-a között kiállított különböző számlák alapján - marketingtevékenység címén különböző összegeket fizetett ki. Ez a három cég folyamatos beszállítói és vásárlói viszonyt is kialakított a felperessel, ily módon beépültek a felperes cég kereskedelmi tevékenységébe. A számlákból megállapítható beszerzési ár magasabb, míg az eladási ár alacsonyabb volt az átlagos piaci árnál. A felperes árbevétele 1995-1996-ban nem érte el a korábbi évek árbevételeit. Ez összefüggött azzal, hogy az 1995. május 15-én alapított F. T. Kft. megjelent a hírközlési eszközök piacán. A kft. egyik tagja az alperes felesége volt, ügyvezetője pedig az alperes.

A felperes társaság az 1995. június 20-án megtartott taggyűlésén az ügyvezetők (alperes és K. T.) beszámolóját nem fogadta el, és korlátozta az ügyvezetéssel kapcsolatos jogaikat, B. Gy.-t pedig ügyvezetővé választotta. Az alperes 1995. június 25-én az ügyvezetői tisztségéről lemondott. Erre figyelemmel az új ügyvezető leltározást rendelt el az átadás-átvétel lebonyolítása érdekében. A leltározás során a felperes megállapította, hogy 16 számítógép hiányzik, ezek vásárlással kerültek a felperes tulajdonába 1994. április 22-én a 12/94. számla igazolása szerint. Leltárszabályzat a felperesnél nem volt, így leltárhiányért való felelősségre sem volt rendelkezés. Megállapította a felperes azt is, hogy az alperes 1995-ben külföldi útjaira valutát vett fel, s ezzel nem számolt el. 1993. április 30-a és 1995. május 31-e között 2 898 305 Ft munkabért vett fel jogtalanul. Az új ügyvezetés azt is megállapította, hogy az apportált gyártószerszámok nem kerültek a felperes birtokába.

A felperes a módosított keresetében arra hivatkozva, hogy az alperes mint a felperes volt ügyvezetője sorozatosan megsértette az 1988. évi VI. tv 32. §-ának (1) bekezdésében foglalt kötelezettségét, s ezzel a felperes társaságnak jelentős kárt okozott 71 377 312 Ft és 3074 USD, valamint kamatai megfizetésére kérte az alperest kötelezni.

Az alperes 341 USD-nek megfelelő 50 162 Ft kivételével a kereset elutasítását kérte. Vitatta a felelőssége jogalapját, a felperes kereseti követelésében megjelölt kárának keletkezése, valamint magatartása közötti okozati összefüggést.

Az elsőfokú bíróság 50 162 Ft és ennek 1995. június 20-tól a kifizetésig járó évi 20%-os kamata megfizetésére kötelezte az alperest (kereseti kérelem 3. tétele), ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Az ítélet marasztaló rendelkezése az alperes elismerésén alapult, és ezt az összeget a per során a felperes is elfogadta. Az elutasított kereseti követelések vizsgálatánál abból indult ki, hogy az alperes felelőssége elbírálásánál az 1988. évi VI. tv 32. §-ának (1) bekezdésében foglaltak az irányadók. E szerint az alperes mint vezető tisztségviselő az ilyen tisztséget betöltő személyektől elvárható gondossággal volt köteles eljárni, s e kötelezettsége megszegésével okozott kárért a polgári jog általános szabályai szerint tartozik kártérítési felelősséggel. Annak bizonyítása, hogy az alperes jogellenes magatartást tanúsított, s ezzel okozati összefüggésben a felperesnek a keresetben részletezettek szerinti összegben kára keletkezett, a felperest terhelte. A rendelkezésre álló adatok és a perben beszerzett szakvélemény alapján a felperes keresetét az alábbi tételek tekintetében alaptalannak találta.

1) A présszerszámok és a gyártástechnológia hiánya címszó alatt jelölt kárigényt illetően az elsőfokú bíróság megállapította, hogy ezek a szerszámgépek 1992-től folyamatosan Cs. L. birtokában voltak az 1992. január 24-én megkötött szerződés alapján. Ezen a helyzeten nem változtatott a bérleti szerződés, amely a felperes és az F. Rt. között jött létre, de az sem, amikor az F. Rt. ezeket a szerszámokat apportként bevitte a felperes társaságba. Cs. elismerte, hogy a felperessel elszámolási vitája van, a tartozás rendezése összefügg a szerszámok jogi sorsával. Az alperes lemondása után az új ügyvezető is szerződést kötött Cs.-vel 1996-ban, és nem tett intézkedéseket a szerszámok kiadása iránt. Egymagában az a körülmény, hogy az alperes tudomásul vette a perbeli szerszámok apportálását, nem jelenti azt, hogy a birtokbavétel elmaradása az alperesnek felróható. Egyébként a felperesnek 1995. június 20-át követően lehetősége volt a szerszámokkal kapcsolatos követelését Cs.-vel szemben érvényesíteni, ezt azonban a felperes elmulasztotta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!