Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

AVI 2018.4.26 A téves jogértelmezés gondatlanságnak minősül [2003. évi XCII. tv. 165. §]

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Felperesnél a NAV Megyei Vám- és Pénzügyőri Igazgatósága (továbbiakban: elsőfokú vámhatóság) 2013. január 1-jétől december 31-ig terjedő időre bevallások utólagos vizsgálatára irányuló ellenőrzést folytatott és határozatával jogosulatlan adóvisszaigénylés miatt 1 996 000 forint jövedéki adó, ugyanennyi összegű adóbírság, 84 824 forint késedelmi pótlék és 30 000 forint mulasztási bírság megfizetésére kötelezte a felperest.

[2] A fellebbezés nyomán eljárt másodfokú vámhatóság alperesi jogelőd (a továbbiakban: alperes) az elsőfokú határozatot határozatával helybenhagyta.

[3] Az indokolás szerint a felperes 2013-ban kereskedelmi gázolaj tekintetében nyújtott be jövedéki adó visszaigénylést 203 179,32 liter felhasznált üzemanyag után, amelynek megfelelően literenként 17 forint visszaigényelhető jövedéki adót figyelembe véve 3 454 000 forint kiutalására került sor egy összegben 2014. február 19-én. Az alperes határozatában hivatkozott a Jöt. 57/C. §-ára, 112. § (1) bekezdésére, 7. § 51. pontjára, a 8/2004. (III. 10.) PM rendelet 112-114. §-aira, 114/B. § (1) bekezdésére, (2) bekezdés c) pontjára, (5) bekezdésére, valamint az Art. 171. § (1) bekezdésre, és kifejtette, hogy a visszaigénylésre a vámhatóság által nyilvántartásba vett üzemben tartó jogosult, melynek nem csak a törvényi feltétele, hogy a jogszabálynak megfelelő kereskedelmi járművel rendelkezzen az adóalany, hanem az is, hogy a konkrét járműnek a nyilvántartásba vétele is megtörténjen. A nyilvántartásba vételhez szükséges kérelmet a PM rendelet 24/A. számú mellékletben foglalt adattartalommal kell benyújtani, amelyhez csatolni kell a jármű forgalmi engedélyét is. Az adatok változását is szintén ezen melléklet szerinti tartalommal kell a vámhatóságnak bejelenteni.

[4] Mindezek alapján jogszerűen állapította meg az elsőfokú hatóság, hogy a felperes a forgalmi rendszámú járművekre a vizsgált időszakban úgy érvényesített adóvisszaigénylést, hogy azok a vámhatósági nyilvántartásban nem szerepeltek. Ezért e három járműre az adott időszakban 115 892,48 liter üzemanyag után visszaigényelt jövedéki adó teljes egészében jogosulatlan igénylésnek minősül.

[5] Öt számla adatait vizsgálva megállapította továbbá az alperes, hogy az azokkal beszerzett üzemanyagot kereskedelmi gázolaj kritériumának nem megfelelő járműbe tankolták. A felperes 15 614,07 liter üzemanyag után érvényesített jogosulatlan visszaigénylést, míg 43,68 liter üzemanyag után nem érvényesítette a jogos igénylését. Ezért a jogosulatlan adóvisszaigénylés alapja ezen öt számla esetén 11 517,39 liter.

[6] Megállapította az alperes azt is hogy a ... forgalmi rendszámú jármű a visszaigénylési időszakban még nem szerepelt a vámhatósági nyilvántartásban, de a nyilvántartásban szereplő forgalmi rendszámú járművel azonos, mivel időközben rendszámcsere történt. A Jöt. 57/C. § (2) bekezdés alapján a változást 10 napon belül be kellett volna jelenteni, ennek elmulasztása miatt 30 000 forint mulasztási bírsággal sújtotta a vámhatóság a felperest.

[7] A Jöt. 112. § (1) bekezdés alapján a jövedéki termékkel kapcsolatos adóhiány, vagy jogosulatlanul igényelt összeg 100%-ában állapította meg az adóbírság mértékét. Az Art. 171. § (1) bekezdés szerinti különös méltánylást érdemlő körülményt nem tárt fel.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[8] A felperes keresetében az alperesi határozat első fokra is kiterjedő megváltoztatását kérte akként, hogy a visszafizetendő jövedéki adó összegét összesen 26 000 forintban állapítsa meg. Kérte a jövedéki bírságot ezen módosított összeg alapulvételével kiszabni, illetve annak teljes mellőzését, illetve mérséklését, a késedelmi pótlék összegének szintén mérséklését, valamint a 30 000 forint mulasztási bírság törlését. Másodlagosan az alperes határozata hatályon kívül helyezését szükség szerint új eljárásra történő kötelezés mellett.

[9] Nem vitatta a felperes, hogy 2011. február 7-én benyújtott, az adóvisszaigényléséhez szükséges regisztráció iránti kérelmének melléklete a fent jelzett három forgalmi rendszámú gépjármű rendszámát nem tartalmazta, mivel ezeket 2012. évben szerezték meg, így nem jelentették be a regisztráció során, csak azt követően. Vitatta ugyanakkor hogy ennek következtében a három jármű vonatkozásában jogosulatlan lenne az adó visszaigénylése. Tévesen értelmezte a hatóság a Jöt. irányadó rendelkezéseit, mivel valamennyi gépjármű a visszaigénylés tekintetében a Jöt. 7. § 52. pontbeli feltételeknek megfelelt, az ott meghatározott célra került az üzemanyag felhasználásra, közúti árufuvarozáshoz. A Jöt. 57/C. § (2) bekezdés ténylegesen úgy szabályoz, hogy 10 napon belül a változást be kell jelenteni, ugyanakkor a hatóság e rendelkezést a szöveg összegfüggéséből kiragadta. A rendelkezésből ugyanis az következik, hogy visszaigénylésre a vámhatóság által nyilvántartásba vett üzembentartó jogosult, amely feltételeknek a felperes megfelelt, ugyanakkor nem törvényi feltétel a jármű rendszámának bejelentése. A regisztráció a gazdálkodó visszaigénylő és nem a járművek nyilvántartásba vételére szolgál. A felperes nyilvántartásba vételéről hozott egyszerűsített határozat is kizárólag a nyilvántartásba vett visszaigénylőre vonatkozó adatokat tartalmazza.

[10] A jármű rendszámának, annak változásának bejelentésére a Jöt. 57/C. § (2) bekezdésben foglaltak nem vonatkoznak. Az 57/C. § (4) bekezdés értelmében pedig a visszaigénylés feltétele a gázolaj beszerzésről kiállított számla. Ezzel pedig a felperes rendelkezett. Nem feltétele a gépjármű nyilvántartásban szereplése. Mindez tehát azt jelenti, hogy a három jármű vonatkozásában megalapozott volt a felperesi visszaigénylés, azaz az ebből adódó adó összegű 1 970 172 forint visszaigénylése nem jogosulatlan, csak a fennmaradó 26 000 forint összegben megalapozott az alperesi megállapítás.

[11] Hivatkozott a felperes a Ket. 3. § (2) bekezdés b) pontjára, 50. § (1) bekezdésére, az Art. 97. § (4) és (6) bekezdéseire, valamint a Jöt. 48. § (2) bekezdés a) pontjára, továbbá arra, hogy a PM rendelet 114/B. § vonatkozik ugyan a Jöt. 57/C. §-ára, amely a regisztrálás részletes szabályait állapítja meg, ugyanakkor a (7) bekezdés a) pontja a visszaigénylés feltételeként csak a számlamásolat rendelkezésre állását írja elő, egyéb feltételt nem.

[12] A felperes szerint az adóbírság alapja és mértéke tekintetében a kiszabás téves volt, így az adóbírság kiszabását 26 000 forint összegű adóhiány alapján kérte megállapítani. Kérte a határozat megváltoztatását, az adóbírság százalékos mértéke vonatkozásában is, az Art. 171. § (1) bekezdésre hivatkozással. Figyelemmel arra, hogy a felperes a tőle elvárható körültekintéssel járt el, az adóbírság mérséklésénél az eset összes körülményeit mérlegelni kell. Nem mérlegelte ezt megfelelően az alperes, tévesen jutott arra a következtetésre, hogy az adóhiány 100%-ában állapította meg a bírságot. A felperes 2013-ban kereskedelmi gázolaj után jövedéki adó visszaigénylésre jogosult volt, a visszaigénylést a M. Nyrt.-vel kötött és becsatolt üzemanyagkártya szerződés alapján üzemanyagkártyával üzemanyag-állomáson megvásárolt üzemanyag vonatkozásában nyújtotta be, a forgalmi rendszámú járművek a Jöt. 7. § 51. pontbeli feltételnek megfeleltek. Számlával a felperes rendelkezett, az üzemanyag megfelelő célra került felhasználásra. Sem bevétel eltitkolást, sem bizonylatok, könyvek nyilvántartások meghamisítását, megsemmisítését nem állapított meg az alperes. A társasággal kapcsolatban a vizsgálatot megelőző és követő időszakban megállapítás nem volt, bírsággal nem sújtották. A vizsgálat során a hatósággal együttműködött, így súlyosan méltánytalan és eltúlzott az adóbírság 100%-ban történő kiszabása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!