Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.9.481 A vadászatra jogosult kártérítési felelőssége pórázon nem tartott kutya elpusztításáért [30/1970. (XII. 24.) MÉM r. 15. § (6) bek.*, Ptk. 339. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság - részben helyt adva a felperes 300 000 forint kártérítés megfizetésére irányuló keresetének - kötelezte az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 190 000 forintot és ennek 1986. március 8-tól járó kamatait. Az ezt meghaladó keresetet elutasította. Álláspontja szerint az alperes a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése értelmében köteles a jogellenesen okozott kárt megfizetni. Az alperes 1986. március 8-án, pontosan már meg nem állapítható körülmények között, lelőtte a felperes tulajdonát képező németjuhász fajtájú kutyát. Az alperes nem bizonyította a perben, hogy magatartása nem volt jogellenes. A kár összegét a Pp. 206. §-ának (3) bekezdése alapján mérlegeléssel állapította meg: a kutya értéke 40 000 forint, az elmaradt szaporulatból eredő kár összege pedig 150 000 forint. Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, amelyben a kereset teljes elutasítását kérte.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította. A másodfokú bíróság álláspontja szerint az alperes a felek közötti jogvitában alkalmazásra kerülő, a vadgazdálkodásról és a vadászatról szóló 30/1970. (XII. 24.) MÉM rendelet (a továbbiakban: R.) 15. §-ának (6) bekezdése szerint jogszerűen járt el, amikor vadászterületen, mint a vadásztársaság tagja, lakott területen kívül, a póráz és felügyelet nélkül levő kutyát kóborlónak tekintette, és ezért elpusztította. A felperes a lelövés helyét a perben nem tudta bizonyítani, így nem állapítható meg az a körülmény sem, hogy a kocsi mellett ülő és gazdáját váró kutya nyilvánvalóan kóborlónak nem lett volna tekinthető. Az önkormányzat átirata alapján pedig arra az álláspontra jutott, hogy a perbeli terület 1986-ban mezőgazdasági rendeltetésű zártkerti övezetbe tartozott, ezért annak ellenére nem tekinthető lakott területnek, ha azon emberek jelenléte, ideiglenes tartózkodása várható volt. A Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése szerinti kártérítő felelősség alapjaként megkívánt jogellenesség tehát hiányzott, mert a külön jogszabály alapján a rendeltetésszerű joggyakorlás során okozott kár nem tekinthető jogellenesnek.

A jogerős ítélet ellen a felperes a jogellenesség hiányát megállapító ítéleti döntés jogszabálysértő voltára hivatkozva terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. A másodfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és az alperes marasztalását kérte az első fokú ítéletnek megfelelően.

Az alperes a jogerős ítélet hatályban tartását kérte. A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos. A másodfokú bíróság a kereset elutasítását arra alapította, hogy a felperes a perben nem bizonyította: az alperes a kutyát a víkendházak közelében levő ún. parkolóban lőtte le. Ebből következik, hogy az alperes az R. 15. §-ának (6) bekezdésében írt módon, jogszerűen járt el, amikor a vadászterületen kóborló állatot lakott helyen kívül elpusztította. A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a másodfokú bíróság tévesen alkalmazta a Pp. 164. §-ának (1) bekezdésében írt bizonyítási teher szabályát.

A Ptk. 339. §-ának (1) bekezdésére alapított kártérítési igény esetén a károsultnak kell bizonyítania a károkozó. magatartást, a kárt és a kettő közötti okozati összefüggést.

E feltételek bizonyítása esetén, a magatartás jogellenessége megállapítható. E kártérítő felelősség alól a károkozó úgy mentheti ki magát, ha bizonyítja, hogy a magatartása nem volt jogellenes, vagy úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható.

Az előzőekből következik, hogy a kutya lelövésének helye és módja szolgál az alperes védekezése szerint a jogszerűség igazolására. Az alperes érdekében állt, hogy a bíróság a védekezés alapjául szolgáló tényelőadást valónak fogadja el. Ezt azonban az alperes a perben nem bizonyította. Az iratok alapján megállapítható tények az alábbiak:1986. március 8-án, az esti órákban, a felperes szabadon engedte kutyáját, az kikerült a látóköréből és közvetlen felügyelete alól. Ezt követően, rövid idő múlva a felperes a kutyát az út parkolónak használt részén lelőve, a parkoló melletti árokban találta meg. A parkolóban abban az időben több gépkocsi is állt, a gépkocsik között a parkoló területén nagy kiterjedésű vérfolt volt, amelyből húzási nyomok vezettek az árokhoz, a lelőtt kutya feltalálási helyéhez. E tényekből okszerűen az a következtetés vonható le, hogy a kutyát a parkolóban, a kocsik között lőtték le.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!