Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.6.158 Ha a felek a vételárhoz járuló áfa mértékében közös tévedésben voltak, a szerződést bármelyikük megtámadhatja - Ennek hiányában azonban a számlát kibocsátó szállító az adóhatóság által utóbb megállapított magasabb mértékű áfa megfizetését a megrendelőtől alappal nem követelheti [Ptk. 210. § (3) bek.; 1992. évi LXXIV. tv. 13. §, 45. §].

Az elsőfokú bíróság által megállapított és a másodfokú bíróság által ítélkezése alapjául elfogadott tényállás szerint a felperes nagykereskedelmi, az alperes kiskereskedelmi tevékenységet folytat műtrágya értékesítésére. A peres felek 1999 óta üzleti kapcsolatban álltak egymással, melynek tárgya műtrágya szállítása volt az alperes részére. A felek 2002. április 12-én kereskedelmi keretszerződést kötöttek, melynek alapján a felperes kálium-nitrát műtrágya szállítását vállalta az alperes fizetési kötelezettsége ellenében. A szerződés 2002. január 1-jétől 2002. december 31-éig tartó hatállyal jött létre. Ezt követően a felek 2003. január 7-én a fenti szerződéssel hasonló tárgyú megállapodást kötöttek, 2003. január 1-jétől 2003. december 31-éig tartó hatállyal. A felperes a szállítás során kiállított számlákon az áfa-kulcsot 12%-os mértékben tüntette fel. A Vám- és Pénzügyőrség 2004. január hónapban utólagos ellenőrzést tartott a felperesnél, s az ellenőrzés eredményeként megállapította, hogy a felperes az általa forgalmazott kálium-nitrát vámárunál helytelen vámtarifaszámot, és így 25% helyett 12%-os helytelen áfa-kulcsot alkalmazott. A felperes ezek után önellenőrzést tartott, és az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (továbbiakban: Áfa. tv.) 45. §-ának (1) bekezdése alapján helyesbítő számlákat bocsátott ki az alperes felé az 1999. januári számlákra visszamenőleg. A helyesbítő számlák a leszállított áruk áfa-különbözetét tartalmazták. Az alperes a számlák kifizetését megtagadta, és önellenőrzésének eredményeként az adóhatóságnak bevallotta és megfizette az általa helyesbített áfa-különbözetet, 2 769 000 Ft összegben.

A felperes fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmével indult, és az alperes ellentmondása folytán perré alakult eljárásban a felperes kereseti kérelme arra irányult, hogy a bíróság kötelezze az alperest 2 450 494 Ft tőke és ennek járulékai felperesnek történő megfizetésére. Az alperes a felperes követelését mind jogalapjában, mind összegében vitatta, ezen túlmenően a követeléssel szemben 2 769 000 Ft erejéig beszámítási kifogással élt a felperes tévedése miatt utólagosan befizetett adókülönbözet következtében őt ért kár címén.

Az elsőfokú bíróság a kereseti kérelem szerint marasztalta az alperest és kötelezte, hogy fizessen meg a felperesnek 294 000 Ft perköltséget.

Az ítélet indokolásában tényként állapította meg, hogy a peres felek között 1999. évtől fennállott szállítási keretszerződések 2. pontja értelmében a leszállított műtrágya árát a mellékelt árlista tartalmazta, ahol termékenként feltüntetésre került az áfa-kulcs mértéke. A bíróság megállapította azt is, hogy az alperes az önellenőrzést követően a saját adóbevallásában is feltüntette a téves adókulcs alkalmazásából eredő különbözetet, így nem vitatta, hogy a saját vevői felé is a felperes által tévesen alkalmazott áfa-kulcsot alkalmazta. A bíróság szerint az Áfa. tv. 44. §-ának (1) bekezdése, 13. §-ának (1) bekezdése, 45. §-ának (1) bekezdése és 44. §-ának (5) bekezdése alapján a felperes a tévesen alkalmazott áfa-kulcs miatt helyesbítő számla kibocsátására volt köteles az ellenőrzést követően. Az Áfa. tv. 44. § (5) bekezdésének és a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (továbbiakban: Ptk.) 4. § (4) bekezdésének egybevetésével arra a következtetésre jutott, hogy az alperes a saját vevői felé, mint számlakibocsátó, a számlában foglaltakért felelősséggel tartozik. A téves áfa-kulcs feltüntetésével maga sem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható, ezért a saját felróható magatartására előnyök szerzése végett nem hivatkozhat. Nem vitatottan az alperesnek is áfa-többlet befizetési kötelezettsége keletkezett, de ugyanúgy lehetősége lett volna áthárítani a saját vevői felé az ebből eredő követelést. Ezzel az adótöbblet befizetési kötelezettség alól mentesült volna, azonban az alperes a nagy vevői létszámra hivatkozással nem így járt el. A beszámítási kifogást a bíróság azért nem találta alaposnak, mert az alapjaként megjelölt kártérítési felelősségnek a Ptk. 339. §-a (1) bekezdésében meghatározott egyik feltételét, a jogellenességet nem találta megállapíthatónak. Úgy ítélte meg, hogy a felperes jogszabályi kötelezettségének tett eleget azáltal, hogy helyesbítő számlát bocsátott ki az alperes felé.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 294 000 Ft elsőfokú és 200 000 Ft másodfokú perköltséget.

A másodfokú bíróság megítélése szerint a perbeli jogvita alapja a felek közötti mellérendeltségen alapuló polgári jogi kötelem, a műtrágya szolgáltatására irányuló szállítási szerződés. A peres felek jogviszonyában - polgári jogi szabályozás hiányában - alkalmazhatónak találta az Áfa. tv. 13. §-ának (1) bekezdését, mely szerint a felszámított adó százalékos mértéke is a számla kötelező eleme. A bíróság megállapította, hogy a szállítási szerződésben az áfa százalékos mértékének meghatározása is a felek megállapodásának a része volt. Vitathatatlan, hogy a felek kölcsönösen tévedtek a vételárhoz járuló áfa százalékos mértékében, a tévedést felismerve mindkét fél megtámadhatta volna a szerződést a Ptk. 210. §-ának (3) bekezdése alapján. A felperesnek azonban a pótszámlák alperes felé való kibocsátásával nem volt lehetősége az áfa-különbözet érvényesítésére, miután a számára rendelkezésre álló egy­éves határidőben a szerződést nem támadta meg. Az Áfa. tv. ugyanis a polgári jogi jogviszonyokban csupán lehetővé teszi az áfa-különbözet továbbhárítását, de a konkrét polgári jogi jogviszony tényállásától függ, hogy van-e lehetőség a felek árban történő tévedése miatt a jogviszony megtámadására, azaz a felek áfa-százalékban való közös tévedése eredményezheti-e az adókülönbözet visszamenőleges megtérítését. Kiemelte a bíróság azt, hogy az Áfa. tv. az adózásra kötelezett és az állami költségvetés közötti közigazgatási jogviszonyokat rendezi, míg a peres felek jogviszonyára a mellérendeltségen alapuló polgári jogi szabályozás az irányadó. A szerződés eredményes megtámadása hiányában csak a felek megállapodása alapján jár a felperesnek vételár, a szerződés azonban az áfa mértékét 12%-ban rögzíti. Az elsőfokú bíróság tévedett akkor, amikor a felek polgári jogi jogviszonyára is kötelező jellegűnek értelmezte az Áfa. tv.-nek azt a rendelkezését, amely csupán lehetőséget biztosít pótszámla kiállítására. Addig, amíg a felek 12%-os áfa-kulcsra vonatkozó kikötése érvényes, az áfa-különbözet egyoldalú továbbhárítására a felperes nem jogosult.

A jogerős ítélettel szemben a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben a másodfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését, s az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte. Másodlagos kérelme a jogerős határozat hatályon kívül helyezésére irányult akként, hogy a Legfelsőbb Bíróság a felperes terhére rótt 294 000 Ft elsőfokú perköltség összegét 147 000 Ft-ra mérsékelje.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!