Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2002.5.262 Az ellenérték fejében történő szolgáltatásnyújtást nem lehet árengedménynek tekinteni, ezért áfa köteles [1992. évi LXXIV. tv. 22. §, 1990. évi XCI. tv. 1. §]

A felülvizsgálati kérelem szempontjából releváns tényállás szerint a P. Rt., mint a felperes felszámolója vételre ajánlotta a felszámolás alatt álló felperes gépállományát és tárgyi eszközeit, egyben 20 millió Ft + áfa vételárért. A felszámoló által képviselt felperes és az A. Kft. 1997. március 31-én adásvételi szerződést kötöttek. A szerződés 2. pontja szerint a szerződő felek a vételárat 20 millió Ft-ban állapítják meg, a vevőt terheli a 25%-os általános forgalmi adófizetési kötelezettség is. A 3. pont alapján a felek megállapodtak abban, hogy az eladó a vevőt 8 millió Ft, a szerződés 9. pontjában meghatározott, a vevő által vállalt munkajogi jogutódlásért adójogi szempontból az 1992. évi LXXIV. törvény 22. § (5) bekezdés a) pontja alá eső árengedményben részesíti. A 9. pont szerint a felek megállapodtak abban, hogy a vevő a vagyon 1997. április 1. napjával történő birtokba lépésével egyidejűleg a felperessel munkaviszonyban álló 32 fő tekintetében munkáltató jogok jogutódjává válik, és kötelezettséget vállal azok továbbfoglalkoztatására. Ezt meghaladóan további munkajogi megállapításokat tettek a jogutódlásra tekintettel.

Az elsőfokú adóhatóság 1996. június 26. napjától 1998. július 15. napjáig terjedő időre a felperesnél költségvetési kapcsolatok átfogó ellenőrzését végezte a felszámolás befejezése miatt. Határozatában a felperes terhére 2 835 000 Ft adóhiánynak és bírságalapnak minősülő adókülönbözetet állapított meg és kötelezte ezen összeg, valamint 1 417 000 Ft adóbírság, 1 422 000 Ft késedelmi pótlék és 100 000 Ft mulasztási bírság megfizetésére. A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az elsofokú határozatot megváltoztatta és a felperes terhére 4 080 000 Ft adóhiánynak is minősülő adókülönbözetet, javára pedig 1 800 000 Ft adókülönbözetet állapított meg. Kötelezte a felperest 2 280 000 Ft adóhiány, 2 040 000 Ft adóbírság és 2. 046 000 Ft késedelmi pótlék megfizetésére.

Az alperes határozatának indokolásának 3. pontja foglalkozott a felperes és az A. Kft. közötti szerződés adójogi következményeivel. Megállapította, hogy a perbeli szerződés 3. pontja szerinti 8 millió Ft az általános forgalmi adóról szóló többször módosított 1992. évi LXXIV. törvény (továbbiakban Áfa. tv.) 22. § (5) bekezdése szerinti árengedménynek nem minősül. A felek a termékértékesítésben történő megegyezésen túl szolgáltatásnyújtásban is megegyeztek, a munkajogi jogutódlásért járó összeget a szerződés 3. pontja összegszerűen is meghatározza, csak nem ellenértékként, hanem árengedményként nevesíti. A 8 millió Ft azonban nem árengedménynek, hanem szolgáltatás ellenértékének minősül, s mint ilyen áfa-alapnak minősül.

A felperes keresetében az alperesi határozat felülvizsgálatát és ennek eredményeként annak megváltoztatását kérte oly módon, hogy az alperesi határozat indokolásának 3. pontjához kapcsolódó adóhiányt és járulékait törölje, mivel az alperes megsértette az Áfa. tv. 22. § (5) bekezdését, amikor nem minősítette árengedménynek a 8 millió Ft-ot.

Az elsofokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény (továbbiakban: Art.) 1. § (7) bekezdése alapján az adóhatóság a felperes és az A. Kft. között létrejött szerződést adójogi szempontból jogszerűen minősítheti másnak a szerződő felek minősítéséhez képest.

Hivatkozott az Áfa. tv. 22. § (4) bekezdés a) pontjára, mely fő szabályként kimondja, hogy az adó alapjába nem tartozik bele az árleszállítás-engedmény címén elengedett összeg. A 22. § (5) bekezdés a) pontja szerint pedig fő szabályként az adó alapját csökkenti az árcsökkentés-engedmény címén visszatérített összeg. A felek közötti jogvita lényege szerint a felperesi álláspont alapján a 8 millió Ft-os összeg árengedménynek minősül, így az adó alapjába nem tartozik bele, míg az alperesi álláspont szerint nem minősül árengedménynek és az adó alapjába bele tartozik.

A jogerős ítélet megállapította, hogy az Áfa. tv. 3. § (1) bekezdés a) pontja szerint általános forgalmi adót kell fizetni az adóalany által belföldön teljesített termékértékesítés és szolgáltatás után. A 8. § (1) bekezdése szerint szolgáltatásnyújtás minden olyan ellenérték fejében végzett tevékenység, amely e törvény szerint nem minősül termékértékesítésnek.

A perbeli szerződés 3. és 9. pontjának vizsgálatánál az elsőfokú bíróság alapján egyértelmű, hogy a felperes ellenértékben részesítette az A. Kft.-t azért, hogy az a felperesi munkavállalókat továbbfoglalkoztatja. Az A. Kft. szolgáltatást nyújtott a felperes részére 8 millió Ft ellenérték fejében, amikor vállalta, hogy a felperes munkavállalóit továbbfoglalkoztatja.

Erre figyelemmel a szerződés 3. pontjában írt 8 millió Ft nem minősül az Áfa. tv. 22. § (5) bekezdés a) pontja szerinti árengedménynek, így az adó alapjába beletartozik.

Az Áfa. tv. az árengedmény fogalmát az 1997-ben hatályos szövegében nem definiálja, ugyanakkor köznapi értelemben árengedménynek az minősül, amelyet az eladó ingyenesen enged el. Jelen esetben a felperes nem ingyen engedett el 8 millió Ft-ot.

A megyei bíróság osztotta az adóhatósági álláspontot, hogy ténylegesen két szerződést takar a perbeli megállapodás, az egyikben az A. Kft. megveszi a felperestől a tárgyi eszközeit és részvényeit, a másik szerződésben pedig a felperes 8 millió Ft ellenértéket fizet azért, hogy a kft. a felperesi munkavállalókat átveszi.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!