Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2015.8.357 A rendkívüli felmondás szubjektív határideje betartásának vizsgálata során a munkáltatói jogkörgyakorló személyében bekövetkezett változás nem hagyható figyelmen kívül, ha a korábbi jogkörgyakorló együtt érintett a munkavállalóval az annak terhére rótt kötelezettségszegésben. Ilyen esetben az utóbbi munkáltatói jogkörgyakorlónak a tudomásszerzésétől kezdődik a szubjektív határidő [1992. évi XXII. tv. (Mt.) 190. § (3) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Zalaegerszegi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.746/2010/15., Zalaegerszegi Törvényszék Mf.20522/2011/5., Zalaegerszegi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.402/2011/7., Zalaegerszegi Törvényszék Mf.21377/2011/4., Kúria Mfv.10913/2011/5. (*BH+ 2015.8.357*), 3232/2013. (XII. 21.) AB végzés, 3366/2019. (XII. 16.) AB végzés

***********

A felperes a keresetében a munkáltatói rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítását és az ahhoz fűződő jogkövetkezmények alkalmazását kérte természetbeni és szociális juttatásainak megtérítése mellett. Kérte továbbá a 2010. szeptember 2. és szeptember 7. közötti időszakra járó elmaradt munkabérének megfizetését, a 2010. évi visszafizetett prémium-előlegének kifizetését, továbbá jóhírnevének megsértése miatt 1 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére tartott igényt.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes a felperes munkaviszonyát a 2010. szeptember 7-én közölt rendkívüli felmondással jogellenesen szüntette meg. Rögzítette, hogy a munkaviszony az alperesnél az ítélet jogerőre emelkedésének napján szűnik meg. Kötelezte az alperest elmaradt munkabér, felmentési időre járó átlagkereset, végkielégítés, átalánykártérítés, elmaradt munkabér és prémium-előleg viselésére. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 1993. szeptember 1-jétől állt az alperes alkalmazásában vezérigazgató munkakörben. Az alperes egyedüli tulajdonosa a magyar állam, melynek jogait 2010. július 13-áig a M. N. V. Zrt. gyakorolta, ezen naptól kezdődően a M. F. B. Zrt. lett jogosult az alapítói jogok gyakorlására.

2010. július 14-én a felperes részére felajánlották a közös megegyezéses jogviszony megszüntetést, amelyet nem fogadott el, kérve, hogy 60 éves koráig szeretne dolgozni.

Az alperes jogi képviselője 2010. július 30-án közölte, ha a felperes a 2010. évi prémium-előlegét visszafizeti, akkor a munkaviszonyát munkakör-módosítással fenntartják. A felperes a prémium-előleget visszautalta, majd arról értesítették, hogy az l.-i erdészet-vezetői munkakörben foglalkoztatják tovább. A felperes 2010. július 15-én és 16-án a vezérigazgatói munkakörét átadta az alapító által megválasztott, az igazgatóság jogkörében eljáró R. Gy. vezérigazgatónak. Mivel munkaszerződés-módosítás nem készült, 2010. szeptember 7-éig az eredeti munkavégzési helyére járt dolgozni, és az új vezérigazgató által rábízott lektorálási feladatot végezte.

A munkáltató 2010. szeptember 7-én közölt rendkívüli felmondásával szüntette meg a felperes munkaviszonyát. Ennek indokolása szerint a felperes a munkaviszonya fennállása alatt több olyan külföldi úton vett részt, amelyet nem a munkáltató szervezett és finanszírozott, ennek ellenére napidíjat vett fel, az utazásokat az SzMSz. rendelkezéseivel ellentétben az igazgatóság nem hagyta jóvá, arról utólag sem értesült, a kiküldetési rendelvényt csak az igazgatóság elnöke írta alá. Az események jelentős mértékben megingatták, megszüntették a felperes megbízhatóságával szemben a munkáltató által tanúsított bizalmat, továbbá a felperes magatartásával a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét jelentős mértékben, szándékosan szegte meg, ezért annak fenntartása lehetetlen.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint az alperes alapító okirata 2010. július 13-áig a felperessel szembeni munkáltatói jogkörgyakorlóként az egyedüli részvényest és az igazgatóságot jelölte meg. Egyedüli részvényes volt jogosult az alapvető munkáltatói jogok és a javadalmazás megállapítására, az ezt meghaladó munkáltatói jogokat az igazgatóság gyakorolta. 2010. július 13-ától azonban az alperesnél megszűnt az igazgatóság, az alapító okirat úgy rendelkezett, hogy a társaság minden munkavállalója tekintetében a vezérigazgató gyakorolja a munkáltatói jogkört; ugyan az alapító okirat 12.2.e. pontjának van olyan rendelkezése, hogy "kivéve az egyedüli részvényesnek fenntartott munkáltatói jogokat", az alapító okirat azonban ténylegesen ilyen jogokról nem rendelkezik. A felperessel szemben 2010. július 13-ától R. Gy. gyakorolta a munkáltatói jogkört. A felek egybehangzó nyilatkozata szerint azonban az alapító a felperes munkaviszonya tekintetében a munkáltatói jogokat magához vonta, így a perbeli esetben a rendkívüli felmondás jogát ő volt jogosult gyakorolni. Mivel a munkáltató intézkedését az MFB Zrt. részéről is aláírták, a rendkívüli felmondásról tehát a Zrt. döntött, így az nem ütközött az Mt. 74. §-ába.

A rendkívüli felmondás joga gyakorlásának határideje a perbeli esetben az Mt. 190. § (3) bekezdése szerinti tizenöt nap, de legfeljebb három év. Az alperes a 2010. augusztus 27-ei e-maillel kívánta igazolni, hogy az alapító tudomásszerzésének időpontja ezen nap volt. A bíróság számára azonban a felperes által csatolt internetes híranyagból egyértelműen megállapítható volt, hogy az egyedüli részvényes már 2010. augusztus 20-án bizonyosan tudomást szerzett a rendkívüli felmondási indokról, vagyis arról, hogy a felperes a külföldi utazásaira napidíjat vett fel. A felperes a híranyagban ugyan név szerint nincs megjelölve, de az alperes szerint is az ország 12 erdészeti részvénytársasága vezetője közül a felperes volt az egyedüli, aki 8 év alatt 66 külföldi úton vett részt.

A rendkívüli felmondásban megjelölt 16 utazásból az Mt. 190. § (3) bekezdése szerinti három éves határidőre figyelemmel érdemben csak az utolsó 4 utazás volt vizsgálható. Ezek mindegyike a munkáltató érdekében állt, az utazásokon a felperes az alperesnél betöltött vezérigazgatói munkakörével összefüggésben vett részt. A bíróság szerint önmagában az, hogy az adott utazást nem a munkáltató szervezte és finanszírozta, nem ad alapot rendkívüli felmondásra.

A munkaügyi bíróság megállapította, hogy a napidíjra vonatkozó rendkívüli felmondási indok nem okszerű, az igazgatósági jóváhagyás hiányára vonatkozó rendkívüli felmondási ok pedig nem valós, ezért az Mt. 96. § (2) bekezdése által megjelölt Mt. 89. § (2) bekezdésébe ütköző, vagyis jogellenes.

A bíróság négyhavi átlagkeresetnek megfelelő összegű átalánykártérítést tartott indokoltnak.

Az alperes hivatkozásával szemben R. Gy. alperesi igazgató nyilatkozata igazolta, hogy a felperes 2010. szeptember 2. és 7-e között az alperesnél a rábízott munkát elvégezte, így erre az időszakra az Mt. 141. § alapján munkabérre jogosult, amelynek összege tekintetében a felek között vita nem volt.

A felperes a munkaszerződése alapján 2010. évben is prémiumra volt jogosult. A munkáltató a prémiumfeladatot kitűző alapítói határozatot nem csatolta, a felek között azonban az nem volt vitás, hogy a 2010. évre meghatározott prémium összegéből az alapítói határozatban adott felhatalmazás alapján az igazgatóság volt jogosult a prémiumelőleg kifizetéséről dönteni. Az igazgatóság határozata pedig rendelkezett a prémiumelőleg kifizetéséről, így a felperes arra jogosult. Erre tekintettel a bíróság az alperes által visszafizettetett prémiumelőleg újbóli kifizetésére kötelezte a munkáltatót.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!