Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.2.41 A társasházközösség korlátozott perbeli jogképessége megítélésének szempontjai [1997. évi CLVII. tv. 3. § (1) bek., Pp. 130. § (1) bek. e) pont és 157. § a) pont].

A másodfokú bíróság - megismételt eljárást követően hozott - végzésében a pert megszüntette és a kerületi bíróság kijavított ítéletét hatályon kívül helyezte. Megállapította, hogy a felperes 48 000 forint kereseti, 48 000 forint fellebbezési illeték, a II. rendű alperes 19 000 fellebbezési illeték visszaigénylésére jogosult és a felek a másodfokú eljárási költségeiket maguk viselik.

A jogerős végzés indokolásában kifejtette: az 1997. évi CLVII. törvény (továbbiakban: Ttv.) 3. § (1) bekezdése a "társasházaknak" csak korlátozott jogképességet adott, mely az épület fenntartásával, felújításával és a közös tulajdonnal kapcsolatos ügyek intézésére korlátozódik, egyéb - dologi jogi vagy kártérítési - perben a társasháznak jogképessége nincs. A "társasház" tehát meghatározott jogkörben jogképes, de nem jogi személy. Saját tulajdonnal nem rendelkezik, önálló vagyon hiányában például kártérítésre sem kötelezhető.

A 2003. évi CXXXIII. törvény 3. § (1) bekezdése is csak korlátozott jogképességet ad a "társasházaknak", amely az épület fenntartásával és a közös tulajdonnal kapcsolatos ügyek intézésére korlátozódik, az előzőekben említett egyéb perekben azonban továbbra sincs a "társasháznak" jogképessége (BH 2006/252.).

A felperes 1-4. sorszámmal ellátott kereseti kérelmei kapcsán kifejtett álláspontja a következő volt:

Az 1. számú - a Ptk. 100. §-ára alapított - keresete tulajdoni kereset, mely körben a felperes jogképességgel nem rendelkezik, az igény a társasházak minden tulajdonosának perbenállása mellett bírálható el.

A 2. számú kereset határ- és birtokvita, amely a tulajdonosok perbenállása nélkül nem bírálható el. Ezzel összefüggésben a felperes a Ptk. 100., 115. és 170. §-aira is hivatkozott és az intimitásvesztés miatt kárigényt is érvényesített. Kártérítésre az önálló tulajdonnal nem rendelkező társasház nem, csak a tulajdonnal rendelkező albetétek tulajdonosai kötelezhetők.

A 3. sorszámú kereseti kérelem is tulajdoni keresetnek minősül, de a 4. számú - a Ptk. 5. § (3) bekezdésére alapított - igény sem bírálható el az alperes társasházak tulajdonosainak perbenállása nélkül.

Külön kiemelte, hogy a Ptk. 200. § (2) bekezdésére alapított (54. sorszám alatt előterjesztett) - a szerződés semmisségének megállapítására irányuló - keresethez is szükséges a tulajdonosok perbenállása, mert a semmisség jogkövetkezményeinek levonására: esetleges marasztalásra, végrehajtható határozat meghozatalára csak ebben az esetben van lehetőség.

Mindezek alapján a másodfokú bíróság a Pp. 251. § (1) bekezdésére figyelemmel a Pp. 130. § (1) bekezdés e) pontjára utalással a Pp. 157. § a) pontja alapján határozott.

A jogerős végzés ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Elsődlegesen annak az elsőfokú ítéletre kiterjedő hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását, másodlagosan a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte annak elrendelésével, hogy a pert a másodfokú bíróság másik tanácsa tárgyalja.

A felperes álláspontja szerint a másodfokú bíróság csak hivatkozott az 1997. évi CLVII. törvény 3. § (1) bekezdésére, de azt az egyes kereseti kérelmekre nem alkalmazta. Felülvizsgálati kérelmében utalt a kapcsolódó jogirodalmi álláspontokra és a Legfelsőbb Bíróság eseti döntéseire (Pfv. I. 20.998/2001/6., Pfv. IV. 21.777/2003/8. számú, valamint az EBH 2008/1783. számú elvi határozatra).

A perben érvényesített kereseti kérelmeit illetően kifejtette, hogy valamennyi kereseti kérelem közös tulajdonnal kapcsolatos ügyre vonatkozik, azzal a tulajdonjog gyakorlása jogellenes korlátozásának megszüntetését kívánja elérni. Mindegyik a közös tulajdon megvédésére irányul és egyikben sem fogalmazott meg "dologi jog megállapítására" irányuló kérelmet és nem támasztott olyan "dologi jogi igényt", amely a meglévő közös tulajdonának a terjedelmét növelné. Nincs-e olyan "jogszerzést célzó igény", amely a felperes társasházközösségnek csak az egyes tagjai jogait érintené. A közös tulajdonnak a Ptk. 115. §-án alapuló védelmére irányuló kérelmeket nem lehet olyan dologi jogi igényeknek tekinteni, amelyek a "társasházat" megfosztják a perbeli jogképességétől. Ha a Ptk. 146. §-a szerint a tulajdonjog védelmében bármelyik tulajdonostárs önállóan is felléphet, a tulajdonostársak közössége nevében a társasház közös képviselője is felléphet, akkor is, ha nem tulajdonostárs.

A felülvizsgálati kérelemben az egyes kereseti kérelmeket illetően részletesen kifejtette a saját, valamint az alperesek perbeli jogképességére vonatkozó jogi álláspontját, utalva a Legfelsőbb Bíróság eseti döntéseire. A bizonyítás kiegészítésének szükségességére hivatkozással indokát adta annak is, hogy álláspontja szerint miért szükséges az elsőfokú eljárás megismétlése.

Az alperesek felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztettek elő.

A felülvizsgálati kérelem részben alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!