A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37554/2010/5. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (MŰSORSZOLGÁLTATÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. §, 1996. évi I. törvény (Rttv.) 3. §] Bírók: Bauer Jánosné, Kovács Ákos, Kovács András
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék K.34758/2008/5., Fővárosi Ítélőtábla Kf.27358/2009/7., *Kúria Kfv.37554/2010/5.* (BH 2011.9.266)
***********
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Horváth Antal ügyvéd által képviselt M. Televízió Zrt. felperesnek a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa alperes ellen műsorszolgáltatási ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt a Fővárosi Bíróság előtt 16.K.34.758/2008. számon indult perben a Fővárosi Ítélőtábla 2010. január 20. napján kelt 4.Kf.27.358/2009/7. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 10. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Ítélőtábla 4.Kf.27.358/2009/7. számú ítéletének felülvizsgálati kérelemmel nem támadott rendelkezését nem érinti, felülvizsgálati kérelemmel támadott, az alperes 2008. október 1. napján kelt 1825/2008. számú határozatának II. pontjára vonatkozó felperes keresetét elutasító rendelkezését hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú bíróság ítéletének az alperesi határozat II. pontjára vonatkozó rendelkezését akként változtatja meg, hogy mellőzi az alperes új eljárásra kötelezését.
Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 25.000.- /azaz huszonötezer/ forint felülvizsgálati perköltséget. Az első- és másodfokú eljárásban felmerült költségét minden fél maga viseli.
A le nem rótt fellebbezési és felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.
Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.
I N D O K O L Á S
A felperes a A. című műsorában 2008. május 29. napján 19:59:57-es kezdettel sugározta Róbert gyógykezeléséről szóló riportját. A riport felvezetőjeként a műsorvezető elmondta "Róbert másfél éve él kórházban skizofréniás tünetei miatt a pszichiátrián, elektrosokkal és gyógyszerekkel kezelik. Az édesanyja aggódik érte, mert egyre csak romlik az állapota. Úgy gondolja félrekezelik 27 éves fiát. A kórházban viszont azt mondják, hogy Róbert agresszív lett és rátámadt az ápolókra." A képfelvételek vetítése során a Róbert nevű fiatalember kórházi ágyán és régen, otthon készült fényképeket mutattak, majd egy filmből származó illusztrációs képsor bemutatása történt, amelyen egy orvosok és ápolók által megfékezett tomboló beteg volt látható. Ez alatt a szöveg alámondás kétséges és drasztikus kezeléseket említett, a másfél éve kórházban lévő Róberttel kapcsolatban. Az édesanya szerint a fia állapota egyre rosszabb lett. Az édesanya, K. L.-né elmondása szerint a fia egyre jobban leépül, szellemileg is kikapcsol az agya.
Ezt követően tájékoztatták a nézőket, hogy rejtett kamerás felvételek következnek, amely rejtett kamerás felvételek azt mutatják, amikor az édesanya látogatóba igyekszik a fiához. A kórterembe belépve az ágyához siet, a fiú hanyatt fekve az alkarjánál az ágyhoz szíjazva fekszik és látható az ágya mellett vizelet tartalmazó ágytál is. A másik ágyon fekvő beteg elhomályosítva jelenik meg a képsoron és egy-egy aktuális mondat szerepel az anya nyilatkozatából összeszerkesztve. A narrátor ez alatt azt mondja: "A ma 27 éves fiú története közel tíz éve kezdődött, skizofréniás tünetei miatt önakaratából, saját lábon ment a szakrendelésre. Robit mostanáig tíz alkalommal kezelték elektrosokkal. Ez röviden annyi tesz, hogy az agyára műszerrel rövid áramütéseket mértek, ráadásul az édesanya elmondása szerint gyógyszerek tömkelegét adták be neki." Ezalatt a "Száll a kakukk a fészkére" című filmből egy részlet látható. Ezt követően illusztrációként egy másik filmrészlet is bemutatásra került, amelyen a kezelt üvöltött fájdalmában, miközben áramot vezettek a halántékához tartott érintkezőkön keresztül. Az édesanya álláspontja is elhangzik, mely szerint őt nem tájékoztatták az elektrokonvulziv kezelésről. E körben azt nyilatkozta, hogy megkérdezte az adjunktusnőtől, hogy milyen papírt ír alá és azt a tájékoztatást kapta erre, hogy ez csak használ a fiának, kisebb kezelés, oxigént visznek az agyába, tehát a tényleges terápia mibenlétéről nem tájékoztatták.
A kórház orvosa akként nyilatkozott, hogy teljesen veszélytelen a pszichiátriában használatos kezelés kifejezetten skizofréniában. A riportban ezt a véleményt ütköztették egy klinikai szakpszichológus ellenvéleményével, aki szerint az egyik legalapvetőbb probléma az, hogy tudományosan nem igazolt az elektrokonzulziv kezelés hatásossága. Ezzel szemben a felvételeken a korábban is megszólaltatott helyi orvos azt nyilatkozta, hogy a kezelésnek nincs mellékhatása, nincs semmi látványos tünete. Akkor megmutatták a kórház fejlécével ellátott közleményt, amin jól látható, hogy nem pár soros faxról van szó, és ebben a kórház jelezte, hogy nem kíván nyilatkozni, de az egy közleményt is tartalmazott. A közleményből a szerkesztők azt emelték ki, hogy Róbert agresszív lett és megtámadott több ápolót is, ezért kellett az ágyhoz szíjazni. Eközben fotókat mutattak be, melyeken hevederek láthatók Róbert testén és kezén. A riport ezután újból a korábban megszólaltatott klinikai szakpszichológust szólaltatta meg, aki a kezelés mellékhatásának tartotta az agresszív viselkedést, bár a kórházi közleményben szereplő információ szerint Róbert az őt beszállító rendőröket is megverte, vagyis már a kezelés előtt is agresszív magatartást tanúsított.
Az édesanya elkeseredésében egy emberi jogi szervezethez fordult, az Emberi Jogokért Alapítvány elnöke azt nyilatkozta az Aktívnak: "A jelenlegi egészségügyi törvény lehető teszi a fizikai korlátozást, de csak az abszolút szükséges ideig. Ezután pedig fel kell oldani ezt a korlátozást. Na most az, hogy egy fiú több mint másfél éve le van kötözve az ágyához, azt gondolom, hogy az bőven túlmegy ezen a határon." Ezután elhangzott még, hogy az édesanya minden szálat megmozgatott, hogy a fia megfelelő kezelést kapjon, de eddig nem járt eredménnyel, pedig már nehezen bírja.
Az alperes 2008. október 1. napján kelt 1825/2008./X.1./ számú határozatának I. pontjában megállapította, hogy a fenti riport megsértette a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény /a továbbiakban: Rttv./ 4. § /1/ bekezdésében foglalt rendelkezéseket, ezért felhívta a felperest a sérelmezett magatartás megszüntetésére. A határozat II. pontja megállapította, hogy a riport megsértette az Rttv. 3. § /2/ bekezdésében foglalt rendelkezéseket, és ezért tíz percre felfüggesztette a műsorszolgáltató műsorszolgáltatási jogosultságának gyakorlását. Az alperes határozatának I. pontja vonatkozásában megállapította, hogy a riport nem volt tárgyilagos, a II. pont vonatkozásában pedig azt állapította meg, hogy az emberi méltósághoz való korlátozhatatlan alapjogot sértette meg a felperes akkor, amikor a pszichiátrián kezelt fiatalember kiszolgáltatott helyzetét közszemlére tette. Utalt arra is, hogy a szenzitív adatok bemutatása okán felmerült az adatvédelmi törvény sérelme is, ám mivel a médiatörvénybeli törvénysértés megállapításának nem előfeltétele annak vizsgálata, mely szerint a beteg cselekvőképességét korlátozó vagy kizáró gondnokság alatt áll-e, továbbá milyen közérdek indokolja a különleges adatok nyilvánosságra hozatalát, ezért ezt a jogsértést nem állapította meg.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!