Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2000.204 Az előzetes letartóztatásért járó kártalanítás fizetése alóli mentesülés akkor állapítható meg, ha az igényt érvényesítő neki felróható módon okot szolgáltatott arra, hogy a cselekmény gyanúja rá terelődjék [Be. 383. § (3) bek. b) pont]

A jogerős ítélet elutasította a felperes keresetét, amelyben előzetes letartóztatása miatt 33 296 USD és kamata megfizetésére kérte az alperes kötelezését. A felperest 150 000 forint perköltség fizetésére kötelezte, és úgy rendelkezett, hogy 633 000 forint kereseti és 360 000 forint fellebbezési illetéket köteles felhívásra az államnak megtéríteni.

A jogerős ítélet az indokolásában megállapította, hogy a felperes C. W. K. nevű honfitársával Bangkokból repülővel Moszkván keresztül Budapestre tartott. A moszkvai vámellenőrzéskor az egyik csomagjukban közel 3 kg heroint találtak, míg két hátizsákjukat a moszkvai repülőtéri személyzet vizsgálat nélkül a Ferihegyi repülőtérre továbbította. Azok ide megérkeztek, értük azonban senki sem jelentkezett. A hatósági átvizsgálásukkor a csomagokban a személyes ingóságok mellett mintegy 6 kg elrejtett heroint találtak. A felperest az orosz nyomozó hatóság kihallgatta, majd háromnapi őrizet után Budapestre irányította. A felperest 1992. szeptember 4-én őrizetbe vették és kábítószerrel való visszaélés bűntettének alapos gyanúja miatt vele szemben nyomozást folytattak. A felperes tagadta, hogy tudott volna a poggyászban elhelyezett kábítószerről. A kerületi bíróság 1994. október 23-án hozott, és jogerőre is emelkedett ítéletével a felperest felmentette, mert nem nyert bizonyítást, hogy a felperes bűncselekményt követett el.

A jogerős ítélet indokolása szerint az Orosz Föderáció Biztonsági Minisztériumának vizsgálói részletesen meghallgatták a felperest és társát, akit ekkor a felperes a vőlegényének nevezett. C. W. K.-t a Moszkvai Városi Bíróság 5 évi szabadságvesztésre ítélte.

Korábban a felperes és barátja azt tervezték, hogy összeházasodnak. A perbeli utazással kapcsolatban a felperes annyit tudott a barátjától, hogy valamilyen értékes árut kell Európába szállítani, amiért ő sok pénzt fog kapni, egyébként megtiltotta a felperesnek, hogy kérdéseket tegyen fel az úttal összefüggésben. A hosszú ideig tartó, és igen jelentős költséggel járó utazás kiadásait kizárólag a felperes barátja viselte, akiről a felperes tudta, hogy nem gazdag ember. Valamennyi csomagot az induláskor együtt adták fel Budapestre címezve. A moszkvai repülőtéren a vámos felszólítására a felperes választotta ki a szállítószalagról azt a táskát, amelynek rejtett részéből a heroint kiemelték. Ekkor már velük volt egy harmadik személy is, aki egy kábítószert csempésző banda tagjaként a felperes barátjának tevékenységét ellenőrizte. A heroin megtalálásakor mindhárman azt mondták, hogy a táska nem az övék, később pedig azt, hogy Bangkokban egy piacon vásárolták. A moszkvai hatóság a felperest és a harmadik személyt a Budapestre induló repülőgépre ültette, s egyúttal a magyar hatóságokat előzetesen értesítette a moszkvai kihallgatások eredményéről. A felperest a megérkezésekor a magyar nyomozók elsődlegesen abból a szempontból figyelték, hogy jelentkezik-e a hátizsákokért. A felperes a csomagokat nem kereste, a repülőtéri információs szolgálatnál az iránt érdeklődött, hogy milyen módon tudna a lehető leggyorsabban Hongkongba utazni.

A jogerős ítélet az indokolásában kifejtette, hogy a felperes a büntetőeljárásról szóló 1973. évi 1. törvény (Be.) 383. §-a (1) bekezdésének II/A. pontja alapján igényelt kártalanítást az előzetes letartóztatásért, miután őt a bíróság felmentette. Ugyanakkor a Be. 383. §-a (3) bekezdésének b) pontja szerint nincs helye kártalanításnak, ha a terhelt az eredményes felderítés meghiúsítása végett a hatóság megtévesztésére törekedett, vagy egyébként neki felróhatóan okot szolgáltatott arra, hogy a bűncselekmény gyanúja rá terelődjék. A felperes esetében a kizáró ok megvalósult. Abból a tényből, hogy Moszkvában a felperes csak az egyik csomagjukat találta meg, tudhatta, hogy a két hátizsák Budapest célállomásra érkezhetett. Ennek ellenére a felperes Budapesten a személyes holmijait is tartalmazó csomagok iránt nem érdeklődött. A felperes poggyászjegy hiányában is igazolhatta volna a tulajdonjogát, amit megkönnyített volna az, hogy az egyik csomagban voltak a felperes fehérneműi, egyéb ruházata, cipői és tisztálkodószerei. A moszkvai előzmények miatt különös jelentősége volt annak, hogy a felperes a csomagok körforgóját elkerülte, és a csomagok iránti legcsekélyebb érdeklődés nélkül, azonnal Hongkongba szeretett volna utazni. A perbeli "európai utazás" előzményei mellett ezzel is okot szolgáltatott arra, hogy a bűncselekmény gyanúja rá terelődjék. Az életszerű és elvárható magatartással a felperes azt erősítette volna, hogy nincs tudomása barátja bűncselekményéről.

A Moszkvában történtek után a felperesnek már nem lehetett kétsége barátja tevékenységéről, ezért legalább gondatlan volt a felperesnek az a magatartása, hogy ezt követően személyes holmijainak hátrahagyásával igyekezett minél előbb elutazni Magyarországról. Ez pedig azt jelenti, hogy neki felróható magatartással terelte magára a bűncselekmény gyanúját, ezért az állam mentesül a kártalanítás fizetésének kötelezettsége alól.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet keresete szerinti megváltoztatását kérte. A felülvizsgálati kérelmében arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet a bizonyítékokat helytelenül értékelte, s a tévesen megállapított tényállásból helytelen következtetésre jutott. A felperes mindvégig azt adta elő, hogy a poggyászban elrejtett kábítószerről nem volt tudomása, az pedig önmagában nem értékelhető a terhére, hogy előzetesen csak arról tudott, hogy valamilyen árut kell Európába szállítani. Éppen az előzmények indokolták, hogy a felperes előbb Moszkvából, majd Budapestről is Hongkongba szeretett volna utazni. A feladott csomagok a felperes útitársának nevén szerepeltek, ezért azok kiváltására a felperesnek nem lett volna lehetősége azon a módon sem, ahogy a másodfokú ítélet állítja. Arra is hivatkozott a felperes, hogy a jogerős ítélet illetékmentesség helyett tévesen állapított meg illetékfeljegyzési jogot, s kötelezte ennek alapján a felperest az illetékek megfizetésére.

Az alperes a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A felülvizsgálati kérelem a jogerős ítéletben a bizonyítékok értékelése alapján megállapított tényállást vitatja. Miután a jogerős ítélet felülvizsgálatát csak jogszabálysértésre hivatkozással lehet kérni [Pp. 270. § (1) bek.], a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárásokban alkalmazott következetes gyakorlatának megfelelően azt vizsgálta, hogy a jogerős ítéletben a bizonyítékok mérlegelése jogszabálysértően történt-e. A megalapozatlan ítélet is jogszabálysértő, erről azonban csak akkor lehet szó, ha a tényállás feltáratlan maradt, vagy a megállapított tényállás iratellenes, illetőleg a bizonyítékok mérlegelése okszerűtlen vagy logikai ellentmondást tartalmaz. A bizonyítékoknak a Pp. 206. §-a szerinti mérlegelése nem támadható, ha az előbb felsorolt hibákban nem szenved. Ebből következően a felülvizsgálati eljárás keretében a bíróság mérlegelése körébe tartozó kérdés általában nem vizsgálható, felülmérlegelésre nem kerülhet sor.

Nem jelenti azonban a bizonyítékok felülmérlegelését az, ha a jogerős ítélet meghozatalakor rendelkezésre álló és a jogerős ítéletben elbírált bizonyítékok közül nem ugyanazoknak tulajdonít jelentőséget a jogerős ítélet az indokolásában, mint amelyeknek a felülvizsgálati bíróság, ha egyébként a döntés helytálló.

A Be. 383. §-a (3) bekezdésének b) pontja értelmében a kártalanítás fizetése alóli mentesülés - egyebek mellett - akkor következik be, ha a terhelt neki felróhatóan okot szolgáltatott arra, hogy a bűncselekmény gyanúja rá terelődjék. Ennek alapján a perbeli bizonyítékok közül azoknak van döntő jelentősége, amelyekből megállapítható, hogy a felperes olyan, részben hiányos, részben pedig kétséget ébresztő tájékoztatás mellett vállalkozott társával együtt a perbeli utazásra, amellyel gondatlanul jelentős kockázatot vállalt. A bizonyítékok értékelésénél az egész utazásnak, az út egyes eseményeinek jelentősége van, miként a moszkvai nyomozati eljárásnak, mert a magyar nyomozó hatóság intézkedésének ezek az előzményei. Nem elegendő tehát az egész folyamatból kiszakítva annak vizsgálata, hogy a magyar bűnüldöző szervek előtt milyen magatartást tanúsított a felperes, ha már az előzmények olyan felróható magatartás megállapítására adnak alapot, amellyel a felperes okot szolgáltatott arra, hogy a bűncselekmény gyanúja rá terelődjék.

A jogerős ítélet jogszabálysértés nélkül kötelezte a pervesztes felperest a kereseti és fellebbezési illeték megfizetésére annak alapján, hogy az 1990. évi XCIII. tv. 62. §-a (1) bekezdésének 1. pontja értelmében a per tárgyi illetékfeljegy-zési jog kedvezményben részesült, s a jogszabály korábban nem biztosított tárgyi illetékmentességet az ilyen kártalanítási perre.

A Legfelsőbb Bíróság a kifejtettekre figyelemmel a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Pfv. X. 22. 184/1998. sz.)