Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2007.1.6 A nem vagyoni kártérítés összegének az elbíráláskori értékviszonyok alapulvételével való megállapítására nem ad alapot önmagában az, hogy a keresetindítás az elévülési idő végéhez közeli időben történt [Ptk. 301. §, 355. §, 360. §].

Az I-II. r. felperesek, valamint a IV. r. alperes által kötött tartási szerződést a bíróság az 1997-ben hozott jogerős ítéletével megszüntette. Ezt megelőzően, még 1996 szeptemberében az alperesek megjelentek a felperesek által használt Ny., G. út 15. szám alatti ingatlanban és a felperesek lakrészéből kipakolták a felperesek ingóságait, részben a használatukban maradt helyiségekbe, részben az udvarra, majd a kiürített helyiségek ajtaját az I. r. alperes beszegezte.

A felperesek a keresetükben a helyiségek kiürítésének módjára, az alperesek jogsértő magatartására alapítottan vagyoni és nem vagyoni káraik megtérítésére kérték az alperesek kötelezését.

A bíróság jogerős közbenső ítéletével megállapította alperesek kártérítési felelősségét a káreseménnyel kapcsolatban a felpereseket ért károkért. A kár összegére folyt eljárásban az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetnek részben helyt adva megállapította, hogy az I-II. r. felperesek vagyoni kárigénye a beszegezett ajtó sérülésével felmerült 15 000 forint erejéig alapos, ennek megfizetésére kötelezte az alpereseket. A felperesek nem vagyoni kárigényét túlnyomórészt alaposnak tartotta és megállapította, hogy az alperesek magatartása a III-IV. r. felpereseknél olyan lelki traumát okozott, amelynek következtében az akkor 12 éves III. r. felperes és a 9 éves IV. r. felperes pszichés károsodást szenvedett, azóta mindketten rendszeres pszichiátriai kezelésre szorulnak. Az I-II. r. felperesek egészségi állapota pedig rosszabbodott, a korábban már meglévő pszichiátriai alapbetegségük súlyosbodott, amelynek mértéke nagyobb a II. r. felperes esetében. E körülményeket értékelve az elsőfokú bíróság úgy látta, hogy a felperesek a testi és lelki egészséghez fűződő személyiségi jogaik sérelme folytán a Ptk. 355. §­ának (1) bekezdése alapján nem vagyoni kártérítésre tarthatnak igényt. Annak mértékét a jogsértés folytán őket ért hátrány figyelembevételével állapította meg, és az alpereseket az I. r. felperes javára 300 000 forint, a II. r. felperes javára 600 000 forint, míg a III-IV. r. felperesek javára személyenként 1 200 000 forintban határozta meg, ennek megfizetésére kötelezte az alpereseket a megítélt összegeknek a káresemény időpontjától járó késedelmi kamatával együtt. A felperesek ezt meghaladó keresetét elutasította és rendelkezett a perköltségek, valamint az illetékek térítéséről.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét részben megváltoztatta és a megítélt nem vagyoni kártérítés összegét valamennyi felperes esetében a felére mérsékelte. Ehhez képest az I. r. felperes javára 150 000 forint, a II. r. felperes javára 300 000 forint, a III-IV. r. felperesek javára személyenként 600 000 forint megítélését tartotta indokoltnak, és mellőzte az alperesek kamatfizetésre való kötelezését. A határozat indokolásában kifejtette, hogy az I-II. r. felperesek terhére "jelentős igényérvényesítési-időbeli mulasztás állapítható meg", ezért a nem vagyoni kárpótlás összegét a határozat meghozatalakori ár- és értékviszonyok alapulvételével, és kellő mértéktartással határozta meg.

A jogerős ítélet ellen a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet és azt a Pp. 270. §-a (2) bekezdésének a) pontjára és b) pontjának bb) alpontjára alapították. Álláspontjuk szerint a követelés érvényesítésében őket mulasztás nem terheli, mert az igényüket az elévülési időn belül benyújtották. Ha a másodfokú bíróság úgy látta, hogy a rendelkezésre álló határidőn belül késlekedtek, akkor annak kimentésére kellett volna lehetőséget adnia. Előadták, hogy a káreseményt követően a mindennapjaikat a saját egészségi állapotuk, és a gyermekeik pszichiátriai tünetei határozták meg, és ez egy "elévülés nyugvása közeli" helyzetet teremtett. Tőlük nem volt elvárható a per azonnali megindítása. Ha pedig nem a határidőn belüli késedelem okán, hanem egyéb okból csökkentette a megítélt összegeket a másodfokú bíróság, akkor nem tett eleget a Pp. 221. §-ának (1) bekezdésében foglalt indokolási kötelezettségének, mert csupán a mértéktartásra hivatkozott. A megítélt összegek egyébként nem alkalmasak az őket ért személyiségi jogsérelem orvoslására, és jogsértő a késedelmi kamat megítélésének mellőzése is. Ha a másodfokú bíróság a jelenlegi ár- és értékviszo­nyok figyelembevételével állapította meg a nem vagyoni kárpótlás összegét, akkor a késedelmi kamat kezdő időpontját a perindítástól kellett volna meghatározni. A másodfokú bíróság megsértette a Pp. 206. §-ában foglaltakat is, mert nem mérlegelte kellően a körülményváltozásaikat, azokat a hátrányokat, amelyek az alperesek jogsértése folytán őket érték, sőt, a megállapított összegek jelentősen és feltűnően eltérnek az elbíráláskori ár- és értékviszonyoktól. Ennek bizonyítására számításokkal levezették a káresemény bekövetkezésekori és a jogerős ítélet meghozatalakori értékváltozásokat.

Kérték a jogerős ítélet megváltoztatását és az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását.

Az alperesek felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérték.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem Pp. 273. §-ának (1) bekezdése szerinti előzetes megvizsgálása alapján a felülvizsgálati eljárás lefolytatását elrendelte, az Alkotmánybíróság 42/2004. (XI. 9.) AB határozatából következően azonban kizárólag abban a kérdésben foglalt állást, hogy a jogerős ítélet a Pp. 270. §-a (2) bekezdésének hatályos rendelkezése szerint a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő-e.

A Ptk. 360. §-ának (1) bekezdése értelmében a kártérítés a károsodás bekövetkeztekor nyomban esedékes, míg a (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a kárért felelős személy helyzetére a szerződés teljesítésében késedelmes kötelezettre irányadó szabályokat kell megfelelően alkalmazni. Ezeken a rendelkezéseken alapul a károkozó Ptk. 301. §-ának (1) bekezdése szerinti késedelmikamat-fizetési kötelezettsége, amelynek a PK 50. számú állásfoglalás értelmében a kereseti kérelem korlátot szab.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!