Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.5.131 A cselekmény elkövetésekor beszámítási képességgel rendelkező, ám ezt követően elmebeteggé váló vádlottal szemben - mindaddig, amíg e beszámítási képességet kizáró kóros elmeállapot fennáll - büntetőeljárás nem folytatható, azt (felgyógyulásáig, illetve a büntethetőség elévüléséig) fel kell függeszteni [Be 188. § (1) bek. b) pont, 266. § (1) bek. a) pont, 390. § (4) bek.].

A megyei bíróság az 1996. november 22. napján kihirdetett ítéletével a vádlottat felmentette az ellene emberölés bűntettének kísérlete [Btk. 166. § (1) bek.] miatt emelt vád alól, és elrendelte kényszergyógykezelését. Az elsőfokú ítéletet az ügyész tudomásul vette.

A vádlott fellebbezése alapján eljárva a Legfelsőbb Bíróság, mint másodfokú bíróság

- az 1997. június 18-án meghozott végzésével az ügyben beszerzett igazságügyi elmeorvos-szakértői vélemények felülvizsgálatát rendelte el, annak eredményeként pedig

- az 1997. november 28-án meghozott végzésével a büntetőeljárást az 1973. évi I. törvény 255. § (3) bekezdésére figyelemmel, a 249. § c) pontja alapján felfüggesztette.

Ezt követően

- a Legfelsőbb Bíróság a 2002. március 7-én meghozott

- majd - a 2003. évi II. törvény 82. § (4) bekezdése szerinti áttétel folytán - az ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a 2003. július 1-jén, a 2005. január 11-én, 2010. január 27-én meghozott végzésével rendelte el a vádlott igazságügyi elme-orvosszakértői vizsgálatát.

A vádlott fellebbezése alapján eljárva az ítélőtábla mint másodfokú bíróság a - a fellebbviteli főügyészség indítványára kitűzött tárgyaláson - 2010. június 29-én kihirdetett ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, és a vádlottat bűnösnek mondta ki emberölés bűntettének kísérletében [Btk. 166. § (1) bek.]. Ezért őt 1 év 6 hónapi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte. Egyben kötelezte az elsőfokú eljárás során felmerült 35 640 forint és a másodfokú eljárás során felmerült 156 633 forint bűnügyi költség megfizetésére.

A másodfokú ítélet ellen - a bűnösség megállapítása, és a súlyosítási tilalom megsértése miatt - az ügyész, a védő pedig a vádlott felmentése érdekében jelentett be fellebbezést.

A fellebbviteli főügyészség utóbb a fellebbezését módosította, és a felmentő rendelkezés helybenhagyása mellett a kényszergyógykezelés mellőzését indítványozta.

Kifejtette, hogy az elkövetéskor hatályos Btk. 70. § (2) bekezdése szerint a kényszergyógykezelés önállóan alkalmazható intézkedés volt. Ezért (hivatkozva a BK 157. számú állásfoglalásra és eseti döntésre) helyette a súlyosítási tilalom miatt - a vádlott terhére bejelentett fellebbezés hiányában - nem lehet büntetést kiszabni.

A Be. 354. § (4) bekezdés a) pontjának, 2003. július 1. napjától hatályos rendelkezése szerint a súlyosítási tilalom folytán nem szabható ki büntetés azzal szemben, akinek az ügyét első fokon önállóan alkalmazott intézkedéssel bírálták el.

A szintén 2003. július 1. napjától hatályos Be. 601. § (2) bekezdése szerint viszont büntetés helyett alkalmazott intézkedésnek a megrovás, a próbára bocsátás és a javítóintézeti nevelés minősül. Következésképpen az elbíráláskor hatályos rendelkezések szerint a másodfokú bíróság a kényszergyógykezelés helyett kiszabhat büntetést, ami viszont kedvezőtlenebb a vádlottra. Ezért a Btk. 2. § alkalmazásával az elkövetéskor hatályos törvényt kell alkalmazni.

Ehhez képest, miután - a kiegészített tényállás alapján - az elkövetéskor a vádlott beszámítási képessége nem kizárt, csupán enyhe fokban korlátozott volt, a kényszergyógykezelés törvényi feltételei nem állnak fenn, így mellőzésének van helye.

A Legfőbb Ügyészség írásbeli nyilatkozatában a vádlott javára bejelentett ügyészi másodfellebbezést módosított tartalommal fenntartotta, a védő másodfellebbezését pedig alaptalannak tartotta, és a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

Indokai szerint a másodfokú bíróság a súlyosítási tilalom megsértésével állapította meg a bűnösséget, szabott ki büntetést. Figyelmen kívül hagyta, hogy az ügyész az elsőfokú ítélet ellen, a felmentett vádlott terhére nem jelentett be fellebbezést.

A Be. 354. § (1) bekezdése alapján ugyanis a súlyosítási tilalom szempontjából közömbös, hogy a felmentés mi okból történt, s mellette alkalmaztak-e kényszergyógykezelést, elkobzást, vagyonelkobzást.

Mindemellett kifejtette, hogy a másodfokú bíróság kiegészítésével a tényállás megalapozott, irányadó. Ehhez képest helytálló az a jogkövetkeztetés, hogy a Btk. 24. § (1) bekezdése szerinti büntethetőséget kizáró ok, s így a kényszergyógykezelés feltétele nem állapítható meg.

A Legfelsőbb Bíróság az ügyben a Be. 391. § (2) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott, melyen a Legfőbb Ügyészség képviselője az ügyészi fellebbezést fenntartotta. Írásbeli nyilatkozatában foglaltakkal egyező tartalommal szólalva fel, a másodfokú határozat hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárásra utasítását indítványozta. A védő pedig az ügyészi indítványhoz csatlakozó tartalommal szólalt fel.

A másodfellebbezések a következők szerint alaposak.

Kétségtelen, hogy a vádlott esetében harmadfokú eljárásnak van helye, mert bűnössége kérdésében a másodfokú bíróság az elsőfokú bírósághoz képest eltérő döntést hozott. Az emberölés bűntettének kísérlete miatt felmentett vádlott bűnösségét e bűncselekmény miatt megállapította. A másodfokú ítélet ellen pedig az ügyész és védő - a vádlott javára - fellebbezést jelentett be. [Be. 386. § (1) bek. a) pont, (3) bek., 367/A. § (1) bek. b), d) pont, (2) bek.].

Előrebocsátja a Legfelsőbb Bíróság, hogy a Be. 386. § (3) és 367/A. § (1)-(2) bekezdésének összevetéséből következően nyilvánvaló, hogy az ügyész a vádlott javára akkor is fellebbezhet a másodfokú ítélet ellen, ha (mint jelen ügyben) az elsőfokú ítélet ellen nem jelentett be fellebbezést.

A Be. 386. § (3) bekezdése csupán a vádlott terhére irányuló fellebbezés lehetőségét korlátozza. Jogorvoslattal támadható határozat esetében viszont a vádlott érdekében álló (javára szóló) ügyészi fellebbezés lehetőségét a törvény mindig biztosítja, összhangban a Be. 28. § (1) és (7) bekezdése szerinti feladat-, illetve jogkörrel. Egyedüli - értelemszerű - kivétel a bűncselekmény hiányában történt felmentés, ami miatt a vádlott javára bejelentett fellebbezés fogalmilag kizárt.

A Legfelsőbb Bíróság a Be. 387. § (1) bekezdés alapján, illetve a (2) bekezdés szerinti terjedelemben felülbírálta a megtámadott másodfokú ítéletet és az azt megelőző első-, és másodfokú eljárást.

A Be. 388-389. §-a ugyan nem szól róla, de a 385. §-a alapján értelemszerű, hogy harmadfokú felülbírálat tárgyát képezi a Be. 375. § (1) bekezdése szerinti eljárási szabálysértés kérdése, és azzal egyezően biztosított a harmadfokú bíróság döntési jogköre is.

A Legfelsőbb Bíróság jelen ügyben a másodfokú bíróság vonatkozásában ilyen eljárási szabálysértést észlelt.

A 375. § (1) bekezdése értelmében a felülbíráló bíróság az ítéletet hatályon kívül helyezi és a felülbírált bíróságot új eljárásra utasítja, ha a 373. § (1) bekezdésének II. pontjában fel nem sorolt és a felülbírálati (ekként a harmadfokú) eljárásban nem orvosolható olyan eljárási szabálysértés történt, amely lényeges hatással volt az eljárás lefolytatására, illetve a bűnösség megállapítására, a bűncselekmény minősítésére, illetőleg a büntetés kiszabására, vagy intézkedés alkalmazására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!