Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2021.3.93 Nincs törvényi előírás arra, hogy a munkavállalónak a Haj.tv 97. § (2) bekezdése szerinti kinevezést el kellene fogadnia, tekintettel arra, hogy ez esetben nem tényleges kinevezésről, hanem csupán az új jogállás szerinti jogviszony rögzítéséről van szó. A Haj.tv. nem ismer olyan megszüntetési okot, amely a Haj.tv 97. § (2) bekezdése szerinti kinevezési okirat alá nem írását a jogviszony törvény erejénél fogva történő megszűnésével szankcionálná [2018. évi CXIV. tv. (Haj.tv.) 14. §, 42. § (1) bek., 97. § (1)-(2) bek., 2012. évi I. tv. (Mt.) 82. §, 149. §, 184. §].

A tényállás

[1] A felperes 2007. július 1. napjától az Országos Gyógyintézeti Központtól áthelyezéssel került alpereshez, ahol 2019. január 1-ig közalkalmazotti jogviszonyban dolgozott. A honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló 2018. évi CXIV. törvény (továbbiakban: Haj.tv.) 14. §-a alapján 2019. január 1. napi hatállyal a Haj.tv. 97. § (1) bekezdése szerinti kinevezéssel a felperes közalkalmazotti jogviszonya honvédelmi alkalmazotti jogviszonnyá alakult át. Az alperes a Haj.tv. 97. § (2) bekezdése szerint 2019. január 17-én (pontos keltezés és munkáltatói aláírás nélküli) kinevezést adott át a felperesnek, amelyet a felperes nem írt alá, ezért az alperes a honvédelmi közalkalmazotti jogviszonyát a 2019. január 22-én kelt "értesítés a jogviszony megszüntetéséről" című és a felperes által 2019. január 23-án átvett intézkedésével a Haj.tv. 97. §-ára alapítottan a "törvény erejénél fogva" hivatkozással 2019. január 22. napjával megszüntette.

A felperes keresete és az alperes védirata

[2] A felperes módosított kereseti kérelmében a honvédelmi alkalmazotti jogviszonya jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményeként kérte kötelezni az alperest 5 havi felmentési időre járó távolléti díj és 5 havi végkielégítés jogcímén jogcímenként 4 361 883 forint és perköltsége megfizetésére. A felperes érvelése szerint az alperes a honvédelmi alkalmazotti jogviszonyát jogellenesen szüntette meg, mivel a jogviszony törvény erejénél fogva történő megszüntetésére nem volt jogszabályi lehetőség. A Haj.tv.-ből nem következik, hogy a 2019. január 1-jén átalakulással létrejött honvédelmi alkalmazotti jogviszony megszűnik vagy megszüntethető, amennyiben azt a honvédelmi alkalmazott nem fogadja el vagy nem írja alá. Érvelése szerint a Haj.tv. 14. § (1) bekezdése szerinti kinevezés és a 97. § (2) bekezdése szerinti kinevezés egymástól eltérő jogintézmény, mivel az utóbbi esetben már létező honvédelmi alkalmazotti jogviszonyról van szó, amelynek létrejöttéhez nem kell elfogadó nyilatkozat. A jogviszony jogellenes megszüntetésére tekintettel, a Haj.tv. 4. § (1) bekezdése alapján alkalmazandó a Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 82. § (4) bekezdése szerint felmondási időre járó távolléti díjra, az Mt. 82. § (3) bekezdés a) pontja szerint pedig végkielégítésre jogosult. A jogviszonyának a kezdete 2003. október 1. napja, így a Haj.tv. 38. § (1) bekezdése, (2) bekezdés c) pontja, valamint 42. § (4) bekezdése és (6) bekezdés e) pontja alapján 5 havi felmentési időre járó távolléti díjra, valamint 5 havi távolléti díjnak megfelelő összegű végkielégítésre jogosult. A havi távolléti díjának összegét az Mt. 148. § (1) bekezdése, (2) bekezdés b) pont ba) alpontja, (3) bekezdése, 149. § (2) bekezdése, 151. § (4) bekezdése, valamint a Haj.tv. 82. § (2)-(4) bekezdése, 75. § (1) bekezdése alapján kiszámítva havi 872 377 forint összegben jelölte meg.

[3] Az alperes védiratában a kereset elutasítását és a felperes perköltségben történő marasztalását kérte. Álláspontja szerint a Haj.tv. 97. § (2) bekezdése szerinti kinevezés átadásának a célja az volt, hogy a felperes honvédelmi alkalmazottként állományban maradjon, foglakoztatásra kerüljön, jogviszonya továbbra is fennálljon. A Haj.tv. 3. § (1) bekezdése, 14. § (1) bekezdése, 97. § (1) és (2) bekezdései alapján az alperes - a kinevezés felperes általi elfogadása hiányában - jogszerűen járt el, amikor a felperes jogviszonyát megszüntette. A kinevezés elfogadásának szükségessége kapcsán hivatkozott a Kjt. 21. § (1) bekezdésére és az annak alapján kialakult bírói gyakorlatra is. A kereset összegszerűsége körében előadta, hogy a felperes bruttó felmentési illetménye a vitatott időszakra összesen 7 821 327 forint, amelyből az 5 havi végkielégítés címén járó távolléti díj összege 2 898 590 forint lenne. Amennyiben a felperes a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt meghatározott szerveknél teljes vagy részmunkaidős jogviszonyt létesített, akkor a felmentési időből hátralévő idő tekintetében sem távolléti díjra, sem végkielégítésre nem jogosult [Haj.tv. 42. § (13) bekezdés], ezért ennek tisztázása érdekében az alperes bizonyítási indítványt terjesztett elő.

Az első- és másodfokú ítélet

[4] Az első fokon eljárt bíróság kötelezte alperest a felperes javára 5 havi "felmondási időre" járó távolléti díj, valamint 5 havi végkielégítés címén jogcímenként 4 361 883 forint megfizetésére, rendelkezett a perköltség és az illeték viselése felől.

[5] A bíróság elsődlegesen azt vizsgálta, hogy az alperes a felperes honvédelmi alkalmazotti jogviszonyát jogellenesen szüntette-e meg. A Haj.tv. 97. § (1) bekezdése alapján megállapította, hogy a Haj.tv. hatálybalépésével a honvédelmi szervezetnél foglalkoztatott közalkalmazott közalkalmazotti jogviszonya 2019. január 1. napjával automatikusan honvédelmi alkalmazotti jogviszonnyá alakult át a munkáltató további intézkedése, a kinevezési okirat módosítása és annak az érintett alkalmazott általi elfogadása nélkül. A honvédelmi alkalmazotti jogviszonyt nem a kinevezés átadása hozta létre, az csak az átalakulás megtörténtét rögzítette. A Haj.tv. nem fűz jogkövetkezményt ahhoz, ha az érintett alkalmazott a Haj.tv. 97. § (2) bekezdése szerinti kinevezést nem fogadja el, nem írja alá, és nincs olyan jogszabályi rendelkezés sem, amely szerint a kinevezés aláírásának elmaradása a jogviszony automatikus megszűnését eredményezné, vagy amiatt a munkáltató által megszüntethető lenne.

[6] Az első fokon eljárt bíróság osztotta a felperes álláspontját a Haj.tv. 14. § (1) bekezdése és a 97. § (2) bekezdése szerinti kinevezések elhatárolása körében. Megállapította, hogy a Haj.tv. 14. § (1) bekezdése arra az esetre tartalmaz rendelkezéseket, amikor a honvédelmi alkalmazotti jogviszony 2019. január 1. után, azaz a Haj.tv. hatálya alatt jön létre, így 2019. január 1. előtt az érintettnek nincs a honvédelmi szervezetnél fennálló közalkalmazotti jogviszonya, előzménye. A Haj.tv. 97. § (2) bekezdése ezzel szemben azt az esetet szabályozza, amikor a honvédelmi szervnél a közalkalmazotti jogviszony már fennállt és az a törvény erejénél fogva alakul át honvédelmi alkalmazotti jogviszonnyá.

[7] Az alperes értelmezésével szemben a Haj.tv. 3. § (1) bekezdését a Haj.tv. 14. § (1) bekezdésével összhangban kell értelmezni. A Haj.tv. 97. § (1) bekezdése szerinti esetekben a közalkalmazotti jogviszony honvédelmi alkalmazotti jogviszonnyá alakulásával egyidejűleg az ellátott közalkalmazotti munkakör változás nélkül honvédelmi alkalmazotti munkakörré válik. A bíróság kiemelte, hogy a felperes 2019. január 1-jét követően a jogviszonya megszüntetésének időpontjáig tovább dolgozott az alperesnél, változatlan munkaköri feladatokkal, azaz ellátta a honvédelmi szervezet feladatkörébe tartozó közszolgáltatásokat is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!