Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2011.1.27 Az Szja. tv. 67. § (9) bekezdés a) pontjának ak) alpontjában az illeték kiszabása alapjául szolgáló érték az Itv.-ben meghatározott forgalmi érték [1995. évi CXVII. tv. 65. §, 67. §].

Kapcsolódó határozatok:

Pécsi Törvényszék K.20803/2009/5., Kúria Kfv.35546/2009/11. (*BH 2011.1.27*)

***********

A felperes a 2006. november 25. napján elhunyt testvérétől a hagyatékátadó végzés alapján megörökölte a III.B.1/1/A/20 hrsz.-ú ingatlannak, az OTP és Kereskedelmi Bank Nyrt.-nél (a továbbiakban: OTP Bank) az örökhagyó nevén vezetett lakossági folyószámlán levő 8243 Ft-nak, és kamatainak, továbbá az OTP Banknál az örökhagyó nevén vezetett értékpapír számla 700 000 Ft-os egyenlegének és kamatainak a 3/6 részét.

A felperes az örökölt értékpapírt 2007. március 5. napján beváltotta, az OTP Bank igazolása szerint az árfolyamérték 357 107 Ft volt, amelyből a levont kamatadó összege 71 421 Ft.

Felperes a 2007. évi szja. bevallásában 357 107 Ft tőzsdei ügyletből származó jövedelem után 71 421 Ft szja. fizetési kötelezettséget vallott. E bevallását 2008. július 28-án akként módosította, hogy tőzsdei ügyletből származó jövedelemként bevallásában 7107 Ft jövedelem után 1421 Ft fizetési kötelezettséget vallott, és így 70 000 Ft személyi jövedelemadót igényelt vissza.

Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal Dél-dunántúli Regionális Igazgatósága (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) a felperesnél 2007. évre vonatkozóan szja. adónemben bevallások utólagos ellenőrzésének eredményeként a 2009. február 6. napján kelt határozatával a felperes terhére 119 956 Ft adókülönbözetet állapított meg, amelyből 49 956 Ft adóhiánynak, és 70 000 Ft jogosulatlan visszaigénylésnek minősült. Kötelezte a felperest az adókülönbözet összege, továbbá 4995 Ft adóbírság és 4217 Ft késedelmi pótlék megfizetésére.

Az elsőfokú hatóság az önellenőrzés alapján megállapította, hogy felperesnek a vizsgált évben tőzsdei ügyletből jövedelme nem származott, azonban az értékpapírral kapcsolatosan kamatjövedelmet szerzett, amelyet bevallásában nem tüntetett fel.

A felperes bevétele 357 107 Ft volt a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja. tv.) 65. §-ának (1) bekezdés bb) pontja szerint. Ezen összeggel szemben az elszámolható kiadás összegének egyik eleme az Szja. tv. 67. § (9) bekezdés a) pontjának ak) alpontja alapján az olyan értékpapír esetében, amely után a magánszemély illetéket fizetett, az illeték kiszabása alapjául szolgáló érték, növelve a magánszemély által az értékpapír átruházásáig teljesített, igazolt értékkel.

A felperes az értékpapírt örökségként szerezte, így az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) alapján illetékfizetési kötelezettsége keletkezett. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal Dél-dunántúli Regionális Igazgatóság Illeték Főosztályának 2008. június 27. napján kelt határozata szerint az értékpapír értéke 700 000 Ft, a reá eső teher 79 000 Ft, így a tiszta érték: 621 000 Ft, amelyből a felperesre eső illeték alapja: 310 500 Ft. Az Itv. 16. §-ának (1) bekezdés b) pontja alapján mentes az öröklési illeték alól az egy örökösnek jutó ingó örökség 300 000 Ft forgalmi értéket meg nem haladó része. E § alapján a felperes illetékfizetési kötelezettsége 10 500 Ft után áll fenn, és az illeték összege 15%-os illeték-kulccsal számolva 1575 Ft.

A revízió megszerzésre fordított értékként 10 500 Ft-ot, járulékos költségként 1575 Ft illetékösszeget vett figyelembe, így a jövedelem összegét 357 107 Ft - 10 500 Ft - 1575 Ft = 345 032 Ft összegben állapította meg, amely összeg után a kamatadó összege 69 006 Ft.

Mindezek mellett az elsőfokú hatóság korrigálta az örökölt ingatlan értékesítésével kapcsolatosan bevallott szja adófizetési kötelezettség összegét is.

A fellebbezés folytán eljárt alperes a 2009. május 12. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta, a felperes terhére összesen 67 585 Ft adókülönbözetet állapított meg, amelyet jogosulatlan visszaigénylésnek minősített. A 67 585 Ft jogosulatlan visszaigénylés után az adóbírság kiszabását mellőzte, késedelmi pótlékot nem számított fel. Az alperes a kamatjövedelemmel kapcsolatos felperesi fellebbezésben kifejtett állásponttal nem értett egyet, az ingatlan-értékesítéssel kapcsolatos érvelését azonban elfogadta, ezért változtatta meg az elsőfokú határozatot.

A felperes keresetében a másodfokú határozat megváltoztatását kérte akként, hogy a bevallásában feltüntetett 70 000 Ft szja. visszaigénylésére jogosult. Álláspontja szerint az Szja. tv. 67. § (9) bekezdés a) pontjának ak) alpontját az adóhatóság tévesen értelmezte, ugyanis az értékpapír megszerzésére fordított érték az illeték kiszabása alapjául szolgáló értékkel egyenlő. Az Itv. 13. §-a szerint az öröklési illeték alapjának megállapítása során a forgalmi értékből kell kiindulni, amelyet az Itv. 102. §-ának (1) bekezdés e) pontja szabályoz, és amely értéket - az örökség tiszta értékének megállapításához - az Itv. 13. § (2) bekezdésében foglalt tételekkel lehet csökkenteni. Az értékpapír forgalmi értéke 350 000 Ft volt, amelyből a terhek levonása után 310 500 Ft maradt, az adóhatóság tehát a 350 000 Ft-os forgalmi értéket lett volna köteles figyelembe venni, vagy legrosszabb esetben a 310 500 Ft-ot. Az illeték alapjától teljesen független az a kérdés, hogy annak egy része az Itv. alapján mentesség, vagy kedvezmény hatálya alá esik-e, mint ahogy történt az általa örökölt értékpapír első 300 000 Ft összege esetében is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!