Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2009.4.96 I. Bűnszervezetben követi el az embercsempészés bűntettét, aki - általa is tudottan - megfelelő úti okmányokkal nem rendelkező afrikai országok állampolgárainak anyagi ellenszolgáltatás fejében Olaszországba juttatásával foglalkozó csoport tevékenységéhez oly módon kapcsolódik, hogy a migrán­so­kat hamis rendszámmal szállító gépjárművek Magyarországon és Ausztriában való haladását az általa vezetett gépkocsival előfutói tevékenységgel biztosítja [Btk. 137. § 8. pont, 218. § (1) bek.].

II. Bűnszervezetben elkövetést az ítélet rendelkező részében a büntetés kiszabására vonatkozó rendelkezéshez kapcsolódóan kell kifejezésre juttatni [Btk. 98. §].

Az elsőfokú bíróság a 2004. december 7. napján kihirdetett ítéletével a XII. r. terheltet bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett, vagyoni haszonszerzés végett, több személynek segítséget nyújtva, bűnszervezetben elkövetett embercsempészés bűntettében, mint társtettest. Ezért őt 2 év 4 hónap börtönre, mellékbüntetésül 4 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

A megállapított tényállás lényege a következő:

2002 decemberében a XVI. r. terhelt megbízta a személyszállítással foglalkozó XX. r. terheltet afrikai országokból származó 15 személynek anyagi ellenszolgáltatás ellenében történő Olaszországba juttatásával.

Az V. r. terhelt szervezte meg a migránsok pihentetését, a szállításukat a XIX. és a XX. r. terheltek végezték. Az útvonalat a VIII. és a XXI. r. terheltek biztosították, akik mobiltelefonon tartották a kapcsolatot a szállítókkal és az V. r. terhelttel. A szállítás közben a XII. r. terhelt előfutói feladatot végzett. Az osztrák-magyar határ gyalogos átlépését a X. r. terhelt vezette, majd a migránsokat a XII. r. terhelt útvonal biztosítása mellett hamis osztrák rendszámú gépkocsival a XXXII. r. terhelt Olaszország felé szállította. Eközben őket az osztrák nyomozó hatóság elfogta.

Hasonló módon biztosította a XII. r. terhelt az általa vezetett gépkocsival az útvonalat, amikor 2003 áprilisában a terhelt-társai 12 afrikai országból származó személyt B.-ről az osztrák-magyar határig szállították, őket a határon gyalogosan átvezették, majd gépkocsival Ausztrián keresztül Olaszországba szállították.

A bűncselekményből származó haszonból mindegyik terhelt részesedett, kivéve a II. r., a XII. r. és a XIII. r. terhelteket. A XII. r. terhelt a részesedéséről a III. r., az V. r. és a VI. r. terheltekkel úgy egyezett meg, hogy majd a következő szállítás után fizetik ki.

A bizonyítékok értékelése körében rögzítette a bíróság, hogy a XII. r. terheltnek az elkövetésben részt vevő személyek számából - hisz maga is több személlyel tartott kapcsolatot - az elkövetés konspiratív körülményeiből, a célszerű feladat-megosztásból, az elkövetői kör hierarchikus felépítéséből tudnia kellett, hogy bűnszervezet tagjaként vesz részt a bűncselekmény elkövetésében. Rögzítette továbbá, hogy a bűnszervezeten belül az V. r., valamint a VI. r. terhelt szervező és iránytói, más terheltek részirányítói, illetve felbujtó magatartást fejtettek ki, és nekik nyújtott bűnsegédletet - mások mellett - a XII. r. terhelt.

A másodfokon eljárt bíróság a 2005. november hó 23. napján meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a XII. r. terhelt tekintetében a büntetés kiszabására vonatkozó részében akként változtatta meg, hogy börtönbüntetésének tartamát 1 év 6 hónapra enyhítette. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a XII. r. terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt védője útján a Be. 416. §-a (1) bekezdése b) pontjának I. fordulata alapján arra hivatkozással, hogy cselekményének törvénysértő minősítése miatt törvénysértő büntetés kiszabására került sor. Az elsőfokú ítélet ugyanis törvénysértően állapította meg a bűnszervezetben elkövetést. A terheltek közül kizárólag a III. r. terheltet ismerte személyesen, és egyáltalán nem volt tudomása arról, hogy ő bűnszervezet tagja, valaki másokkal alá-, fölérendeltségi viszonyban van, továbbá egyetlen fillért sem kapott az általa nem ismert bűnszervezettől. Kifogásolta továbbá, hogy az eljárt bíróság az egyidejűleg állapította meg a XII. r. terhelt társtettesi és bűnsegédi minőségét. A bűnszervezetben elkövetés törvénysértő megállapítása eredményezte azt a törvénysértő rendelkezést, hogy a XII. r. terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

A Legfőbb Ügyészség a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványt alaptalannak találta.

A Btk. 218. §-ának (1) bekezdése szerint az embercsempészés bűntettét az követi el, aki államhatárnak más által a) engedély nélkül, b) meg nem engedett módon történő átlépéséhez segítséget nyújt.

A Legfelsőbb Bíróság az EBH 2003/928. szám alatt közzétett határozatában már rámutatott arra, hogy az embercsempészés tulajdonképpen nem más, mint az államhatárnak engedély nélküli, vagy meg nem engedett módon történő átlépéséhez nyújtott bűnsegédi magatartások egyike, amelyet a fokozott társadalomra-veszélyességére tekintettel a törvényhozó kiemelt és önálló, sui generis bűncselekményként szabályozott. A bűncselekmény elkövetési magatartása a "segítségnyújtás", amely az említett sui generis alakzatkénti értékelése folytán vált tettesi magatartássá. A segítségnyújtás fizikai és pszichikai tevékenység egyaránt lehet. A fizikai segítségnyújtás - többek között - a határvonalig való kalauzolásban, a határon való átkísérésben, az átlépést megkönnyítő eszközök rendelkezésre bocsátásában realizálódik. Mindebből következik, hogy az embercsempészés bűncselekménye a jogellenes magatartás tanúsításával, a segítségnyújtással befejezetté válik. Nem járulékos jellegű, tehát akkor is megvalósul és befejezett, ha az államhatár tiltott módon történő átlépésének előkészületi jellegű mozzanatához kapcsolódik.

A XII. r. terhelt és társai valamennyi szállítás alkalmával tisztában voltak azzal, hogy a külföldi állampolgárok a magyar határt engedély nélkül és meg nem engedett módon kívánják átlépni, illetve, hogy ők ehhez nyújtanak segítséget. Az ugyanolyan bűncselekményt egységes akarat-elhatározásból fakadóan, azonos jogi tárgy sérelmével, rövid időközökben, többször, és a cselekménysor egészére kiterjedő szándékegységben, egymás tevékenységének kölcsönös tudatával hajtották végre, ezért a folytatólagosság és a társtetteség megállapításának valamennyi törvényi ismérve maradéktalanul megvalósult.

Az eljárt bíróságok ezért helyesen állapították meg, hogy a XII. r. terhelt társtettesként követte el a terhére rótt többszörösen minősülő és a segítségnyújtással befejezetté váló embercsempészés bűntettét. Tévesen hivatkozott ezért a felülvizsgálati indítványában a védő arra, hogy az elsőfokú bíróság egyidejűleg állapította meg a XII. r. terhelt társtettesi és bűnsegédi minőségét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!