Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2013.3.64 A bíróságnak először azt kell vizsgálnia, hogy a szerződés létrejött-e, volt-e feleknek szerződési akarata, ezt követően vizsgálandók a semmisségi, illetve megtámadási okok [Ptk. 205. §, 234. §, 236. §, Inytv. 62. § (1) bek. a) pontja, 63. §].

C. J. felperesi jogelőd kizárólagos tulajdonát képezte az Sz. város F. utca 6. szám alatti ingatlan. 2002-ben úgy döntött, hogy az ingatlant eladja és az akkori élettársához, későbbi feleségéhez költözik. A jelen per felperese C. J. jogutódja a felesége.

2002. december 3-án az I. r. alperes és annak élettársa megnézte az eladó ingatlant és megállapodtak a felperesi jogelőddel, hogy azt megvásárolják 13 000 000 forint vételárért. Az I. r. alperes és élettársa közölte a felperessel, hogy a vételárat a d.-i lakásuk értékesítéséért kapott vételárból fogják kifizetni. 2002. december 5-én aláírták az ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződést, amelyben az szerepelt, hogy a felperesi jogelőd az sz.-i ingatlant mint beépítetlen területet adja el és a vételár 3 000 000 forint, amelynek kifizetése egyösszegben megtörtént. A felperesi jogelőddel anélkül, hogy erről tudott volna, ugyanakkor egy másik adásvételi szerződést is aláírattak, amely szerint az I. r. alperes d.-i 24 hrsz.-ú ingatlanának 5672/7383 illetőségét a felperesi jogelőd megvásárolja azzal, hogy a felépítményt változatlanul az I. r. alperes használhatja. A vételárat ebben a szerződésben is 3 000 000 forintban állapították meg, amelynek átvételét az I. r. alperes elismerte. A szerződések aláírásakor valójában pénzmozgás nem történt. A felperesi jogelőd mindvégig abban a tudatban volt, hogy a kialkudott vételár megfizetése később az I. r. alperes d.-i lakásában fog megtörténni, a felperesi jogelőd ezért az I. r. alperes lakásában tartózkodott. Miután hosszabb ideig nem adott magáról életjelt, a rokonai kerestették, és így került sor a felperesi jogelődnek az I. r. alperes lakásában való rendőrségi fellelésére és a szerződések lefoglalására. A felperesi jogelőd már a rendőrségi kihallgatása során elmondta, hogy a fellelt szerződések megkötésére nem volt szerződési akarata, nem volt szüksége a d.-i ingatlanra, az élettársához kívánt költözni és ezért kellett készpénzben a háza vételára.

Az eljáró ügyvéd 2002. december 11. napján az adásvételi szerződéseket az illetékes földhivatalhoz benyújtotta és ott az I. r. alperes tulajdonjogának a bejegyzése megtörtént. Ugyanígy sor került a felperesi jogelőd tulajdonjogának bejegyzésére is a d.-i ingatlanilletőség vonatkozásában. Az sz.-i ingatlanra vonatkozóan a felperesi jogelődnek a bejegyzési határozatot az Sz. város T. u. 3. szám alatti címre küldték ki, ahonnan "elköltözött, utánküldést nem kért" jelzéssel érkezett vissza a levél a földhivatalhoz. Az adásvételi szerződésben a felperesi jogelődnek az Sz. város F. utca 6. szám alatti lakóhelye szerepelt, azonban a földhivatal erre a címre nem küldte ki az értesítést a bejegyzésről.

Az I. r. alperes az sz.-i ingatlant 2003. július 28. napján kelt szerződéssel a II. r. alperes részére adta el 8.900 000 forintért. A szerződéskötés során sor került az ingatlan felépítményének az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésére is. A felperesi jogelőd ugyanis építési engedéllyel emelte az ingatlant, arra használatbavételi engedélye is volt, de a felépítmény ingatlan-nyilvántartási feltüntetéséről nem gondoskodott.

A II. r. alperes a vételár kifizetéséhez hitelt vett fel, így az ingatlanra bejegyzésre került a III. r. alperes javára jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom.

Az I. r. alperes, valamint a perben nem álló élettársa ellen büntetőeljárás indult. Az elsőfokú bíróság az I. r. alperest bűnösnek találta csalás és közokirat hamisítás bűntettében, ezért börtönbüntetésre ítélte. A bíróság bizonyítottnak találta, hogy az I. r. alperes és élettársa közreműködtek abban, hogy a felperesi jogelőd akaratától eltérő, valótlan tartalmú nyilatkozatot foglaljanak okiratba. A másodfokú bíróság az ítéletet a bűnösséget megállapító részében helybenhagyta.

C. J. felperesi jogelőd 2007. szeptember 17. napján elhalálozott. Az sz.-i ingatlan vonatkozásában végrendeleti örököse a felesége, a felperes.

A felperesi jogelőd 2004. január 15-én nyújtott be keresetet a bírósághoz, amelyben kérte a 2002. december 5. napján megkötött, az sz.-i, illetve a d.-i ingatlanokra vonatkozó adásvételi szerződések semmisségének a megállapítását és az eredeti állapot helyreállítását. Ugyanezt a kérelmet adta elő az I. r. alperes és a II. r. alperes között az sz.-i ingatlanra 2003. július 28. napján kelt adásvételi szerződést illetően is. Másodlagosan a szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte feltűnő értékaránytalanság jogcímén az sz.-i ingatlanra vonatkozóan. A keresete jogalapjaként a Ptk. 200., 201., 202., 203., 205. és 210. §-okat jelölte meg.

Az I. r. alperes kérte a kereset elutasítását. Hivatkozott arra, hogy a szerződés megkötésekor a felperesi jogelőddel akarategységben járt el, a szerződést a felperesi jogelőd elolvasta, vele szemben semmiféle kényszer alkalmazására nem került sor, tisztában volt azzal, hogy milyen megállapodást köt. A II. r. alperes ugyancsak a kereset elutasítását kérte. Ellenkérelmében előadta, hogy az ingatlan-nyilvántartásban bízva, jóhiszeműen, ellenérték fejében szerezte meg az ingatlan tulajdonjogát. A III. r. alperes jelzálogjogosult a kölcsönkötelem érintetlenül hagyása mellett nem ellenezte a kereset teljesítését.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét részben megalapozottnak találta. Megállapította, hogy mind az sz.-i ingatlan vonatkozásában 2002. december 5. napján létrejött adásvételi szerződés, mind pedig az I. r. alperes és a felperesi jogelőd között 2002. december 5. napján a d.-i ingatlanhányad vonatkozásában létrejött adásvételi szerződés érvénytelen. Ugyanígy érvénytelennek találta az I. r. alperes és a II. r. alperes között 2003. július 28-án létrejött szerződést. Elrendelte ítéletének megfelelően az ingatlan-nyilvántartásban az eredeti állapot helyreállítása jogcímén a szerződéskötések előtti állapot visszaállítását, illetve a III. r. alperes javára bejegyzett jelzálogjog és elidegenítés és terhelési tilalom törlését is. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság a Ptk. 200. § (2) bekezdésére alapította a döntését. Álláspontja szerint a büntetőbíróság ítélete alapján egyértelműen megállapítható, hogy az I. r. alperes és a felperesi jogelőd között létrejött szerződések semmisek. A büntetőbíróság ugyanis megállapította, hogy az I. r. alperes bűncselekmény elkövetése útján szerezte meg az sz.-i ingatlan tulajdonjogát. Az elsőfokú bíróság hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság 3/2010. (XII. 6.) PK véleményében rögzítettekre is. A II. r. alperes védekezésével kapcsolatban utalt arra, hogy az érvénytelen bejegyzésen alapuló további bejegyzés a jogszerző jóhiszeműsége esetén az ingatlan-nyilvántartásból akkor törölhető, ha a törlési per indítására jogosult személy a pert a hároméves jogvesztő határidőn belül a további jogszerzővel szemben is megindította. A felperesi jogelőd esetében a hároméves határidő irányadó figyelemmel arra, hogy az I. r. alperes tulajdonszerzésének bejegyzéséről szóló határozat kézbesítése szabályosan nem történt meg a részére. Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 52/A. §-a rendelkezik a kézbesítés szabályairól. A földhivatal nem az adásvételi szerződésben megjelölt címre kézbesítette a határozatot, így a kézbesítés szabályosnak nem tekinthető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!