Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20549/2007/6. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 76. §, 339. §, 355. §, 1999. évi LXIX. törvény (Szabs. tv.) 76. §, 142. §] Bírók: Angyalné dr. Demeter Judit, Mészáros Mátyás, Völgyesi Lászlóné

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.29543/2004/11., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20910/2006/5., *Kúria Pfv.20549/2007/6.*

***********

Pfv.IV.20.549/2007/6.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd (1095 Budapest, Gabona u. 10.) által képviselt budapesti lakos felperesnek a dr. Varga Róbert jogtanácsos (1557 Budapest, Pf. 1.) által képviselt Budapesti Rendőr-főkapitányság (1139 Budapest, Teve u. 4-6.) alperes ellen személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása és járulékai iránt a Fővárosi Bíróság előtt 21.P.29.543/2004. számon megindult és a Fővárosi Ítélőtábla 2.Pf.20.910/2006/5. számú jogerős ítéletével befejezett perében az alperes által 16. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem tárgyában meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 20.000 (Húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

A jogerős ítélet megállapította, hogy az alperes a 2003. október 2-án foganatosított, a felperes személyes szabadságát korlátozó intézkedésekkel megsértette a felperes személyes szabadsághoz és emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogát. Kötelezte, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 500.000 forint nem vagyoni kártérítést és ennek 2003. október 2-tól a kifizetés napjáig járó mindenkori törvényes késedelmi kamatát, valamint 45.000 forint perköltséget, azzal, hogy a le nem rótt kereseti és fellebbezési illetéket az állam viseli.

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint az alpereshez bejelentések érkeztek, hogy 2003. október 2-án ismeretlen személyek meg akarják zavarni a csepeli Kvassay-híd forgalmát, ezért az alperes rendőri egységet küldött a helyszínre. A felperes és rajta kívül még 10-11 személy 9 óra előtt néhány perccel a Budapest XXI. kerület Szabadkikötő út kivezető szakaszánál lévő Agip kút előtt tartózkodott, ahova kisebb csoportokban érkeztek, többszörös rendőri igazoltatás után. A jelenlévők közül néhányan fekete színű ruhát viseltek és kettőjüknél nemzeti színű zászló is volt, amelyből az egyik un. 56-os zászló volt. A rendőri egység vezetője a jelenlévőket kétszer felszólította a helyszín elhagyására, majd azokat, akik a helyszínen maradtak, köztük a felperest is, előállították. A felperes a rendőrök által feltett kérdésre, mely szerint ki akar még jönni, azt a választ adta, hogy ha a többieket viszik, akkor ő is megy. Az előállítás után a felperest nyolcadmagával a rendőrkapitányság egy cellájába helyezték, majd éjszakára átszállították őket a Gyorskocsi utcába, ahol kétágyas cellákban, kettesével töltötték az éjszakát. Másnap gyorsított eljárás keretében a felperest és társait, rendzavarás szabálysértése miatt bíróság elé állították. A tárgyalásra a felperest társaival együtt megbilincselve szállították. Az eseményről fényképpel ellátott tudósítás jelent meg a napilapokban is. A Budapesti XX., XXI. és XXII. kerületi Bíróság 2003. október 3-án kelt és jogerőre emelkedett 9.Sz.XXI.441/03/2. számú végzésével az eljárás alá vont személyekkel, így a felperessel szemben a rendzavarás miatt indult szabálysértési eljárást megszüntette és a szabálysértési őrizetet azonnali hatállyal feloldotta. A végzés indokolása szerint nem volt minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy a szabálysértési eljárás alá vont személyek olyan kihívóan közösségellenes magatartást tanúsítottak, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást, vagy riadalmat keltsen, és az sem, hogy nevezettek a velük szemben eljáró hivatalos személy intézkedésével szemben, rendzavarás esetén engedetlenséget tanúsítottak volna.

A jogerős ítélet a Ptk. 349. § (1) bekezdés, a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. tv., továbbá a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. tv. 142. § és a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. tv. előírásai alapján vizsgálta, hogy az alperes a perben kifogásolt magatartásával, a felperessel szemben alkalmazott kényszerintézkedéssel megsértette-e a felperes személyhez fűződő jogát és felel-e az őrizetbe vétellel okozott kárért.

A jogerős ítélet álláspontja szerint a szabálysértési ügyben eljárt bíróság által hozott, az eljárást megszüntető jogerős határozat a felperes terhére a rendzavarás szabálysértésének elkövetését nem állapította meg. Ezért az alperest terhelte annak bizonyítása, hogy eljárása jogszerű volt, a felperessel szembeni intézkedésre a jogszabályoknak megfelelően került sor, illetve a felperes magatartása indokolta az alkalmazott kényszerintézkedéseket. Jogszabályi indokot azonban az alperes nem bizonyított és kényszerintézkedés alkalmazására okot adó magatartás a felperes terhére nem volt megállapítható. A felperes ugyanis a híd forgalmát, a közlekedés és közbiztonság rendjét, a rendőri intézkedést nem akadályozta, fellépése nem volt erőszakos, így magatartásával nyilvánvalóan nem adott alapot a személyes szabadságot korlátozó és ezáltal az emberi méltóságot sértő kényszerintézkedés, az előállítás és őrizetbe vétel alkalmazására. A jogerős ítélet az alperes eljárásának jogszerűségét azon az alapon sem látta megállapíthatónak, hogy a felperes a kényszerítő intézkedések vele szembeni alkalmazásához hozzájárult és ezért az alperes magatartása a Ptk. 75. § (3) bekezdés alapján nem sértett személyhez fűződő jogot. A felperes hozzájárulása ugyanis nyilvánvalóan társadalmi érdeket sértett, amelyet az alperes az intézkedése alapjaként nem fogadhatott volna el. Kényszerítő intézkedést az alperes kizárólag a jogszabályban meghatározott esetekben, az arra okot adó személyekkel szemben foganatosíthat. Annak az érintett hozzájárulása nem lehet indoka.

Mindezek alapján a jogerős ítélet megállapította, hogy az alperes által alkalmazott kényszerintézkedés, a felperes előállítása és őrizetbe vétele jogellenes volt és az sértette a felperes személyes szabadsághoz és emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogát. A felperes a Ptk. 84. § (1) bekezdés e) pontja, a Ptk. 349. §-a, továbbá a Ptk. 355. § (1) és (4) bekezdés alapján e jogellenes magatartás miatt alappal követelt az alperestől arányos mértékű nem vagyoni kártérítést is. Azt, hogy a felperest a jogellenes magatartással okozati összefüggésben érte olyan nem vagyoni hátrány, amely a kártérítést megalapozta, a Pp. 163. § (3) bekezdés alkalmazásával a jogerős ítélet, mint köztudomású tényt, külön bizonyítás nélkül is elfogadta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!