Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

216/B/1995. AB határozat

Budapest Főváros Közgyűlésének a fővárosi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról szóló 7/1992. (III. 26.) rendelete 55. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeleti előírás alkotmányellenessége utólagos vizsgálatára irányuló indítvány alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság Budapest Főváros Közgyűlésének a fővárosi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról szóló 7/1992. (III. 26.) rendelete 55. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

INDOKOLÁS

I.

Az indítványozó Budapest Főváros Közgyűlésének a fővárosi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról szóló 7/1992. (III. 26.) rendelete (a továbbiakban: SzMSz) 55. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését kezdeményezte. Álláspontja szerint a sérelmezett rendelkezés ellentétes az Alkotmány 44. § (1) bekezdésével, mivel - az SzMSz módosításáról szóló 1/1995. (I. 24.) önkormányzati rendelet alapján - a képviselőtestület bizottságában szavazati jogot biztosít az olyan képviselőtestületi bizottsági tagoknak is, akik nem tagjai a képviselőtestületnek. Az indítványozó úgy ítélte meg, hogy a kifogásolt előírás alkalmazásával nem érvényesül az Alkotmány 44. § (1) bekezdésében foglalt követelmény, miszerint a választópolgárok a helyi önkormányzás jogát az általuk választott képviselőtestület útján gyakorolják. Az indítványban foglaltak szerint "az sincs kizárva, hogy a bizottság nem képviselő tagja választói jogosultsággal nem is rendelkezik, esetleg gondnokság alatt áll, a közügyek gyakorlásától el van tiltva, vagy akár nem is magyar állampolgár... A pártok delegáltjait a Fővárosi Közgyűlés automatikusan a bizottságok tagjaivá választja. Esküt nem tesznek, titoktartási kötelezettség alá nem esnek. Ezzel szemben önkormányzati ügyekben döntenek, határozatokat hoznak, hatósági hatáskört gyakorolnak, tulajdonosi jogosítványaik vannak."

Az indítványozó különösen sérelmesnek tartotta, hogy a bizottságok nem képviselő tagjai szavazati jogukkal élve foglalnak állást a fővárosi intézmények vezetői kinevezéséről és rendkívüli közgyűlés összehívását is kezdeményezhetik.

Az indítványozó az SzMSz sérelmezett rendelkezésének a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 23. § (3) bekezdésével való ütközésére is utalt.

Úgy vélte, hogy e rendelkezés alkalmazásával - mivel a bizottság határozatképességére és határozathozatalára a képviselőtestületére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni - a bizottság nem képviselő tagjait sem illeti meg a szavazati jog.

II.

1. Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következő jogszabályi előírásokra alapozta.

Az Alkotmány 44. § (1) bekezdése szerint "a választópolgárok a helyi önkormányzást az általuk választott képviselőtestület útján, illetőleg helyi népszavazással gyakorolják". Ennek az alkotmányi előírásnak megfelelően az Ötv. 5. § második mondata előírja, hogy "a választópolgárok az önkormányzati testületbe választott képviselőik útján és a helyi népszavazáson való részvételükkel gyakorolják az önkormányzáshoz való közösségi jogaikat".

E törvény 2. § (2) bekezdés első mondata úgy rendelkezik, hogy "önkormányzati döntést a helyi önkormányzat képviselőtestülete - annak felhatalmazására bizottsága, a részönkormányzat testülete, a helyi kisebbségi önkormányzat testülete, a polgármester -, illetőleg a helyi népszavazás hozhat".

Ezzel összefüggésben állapítja meg a Ötv. 23. § (2) bekezdése, hogy a képviselőtestület döntési jogot és hatósági hatáskört is adhat bizottságának.

A 9. § (2) bekezdése pedig a következőket írja elő:

"Az önkormányzati feladatokat a képviselőtestület és szervei: a polgármester, a képviselőtestület bizottságai, a részönkormányzat testülete, a képviselőtestület hivatala látják el."

E § (3) bekezdése szerint "A képviselőtestület egyes hatásköreit a polgármesterre, a bizottságaira, a részönkormányzat testületére, a helyi kisebbségi önkormányzat testületére ruházhatja. E hatáskör gyakorlásához utasítást adhat, e hatáskört visszavonhatja. Az átruházott hatáskör tovább nem ruházható."

Az idézett rendelkezésekből kitűnik, hogy a képviselőtestület bizottsága önkormányzati döntést hozhat, önkormányzati feladatot és hatósági hatáskört láthat el, továbbá gyakorolhatja a képviselőtestület - számára átruházott - hatásköreit.

2. A bizottságok létrehozására, összetételére és működésére vonatkozóan az Ötv. több garanciális jelentőségű előírást tartalmaz.

A 22. § (1) bekezdés első mondata szerint a képviselőtestület határozza meg bizottsági szervezetét és választja meg bizottságait".

A 24. § a következőket állapítja meg:

"(1) A bizottság elnökét és tagjainak több mint a felét a települési képviselők közül kell választani. A polgármester, az alpolgármester, a képviselőtestület hivatalának dolgozója nem lehet a bizottság elnöke, tagja.

(2) A bizottságba indokolt beválasztani a feladatköre szerinti területen szolgáltatást nyújtó jelentősebb szervezet képviselőjét, társadalmi szervezet küldöttjét, a szolgáltatást igénybe vevő más választópolgárt."

A 23. § (1) bekezdése és a 27. § első mondata a bizottság feladatairól rendelkezik:

"A bizottság - a feladatkörében - előkészíti a képviselőtestület döntéseit, szervezi és ellenőrzi a döntések végrehajtását. A képviselőtestület határozza meg azokat az előterjesztéseket, amelyeket bizottság nyújt be, továbbá amely előterjesztések a bizottság állásfoglalásával nyújthatók be a képviselőtestületnek." [23. § (1) bekezdés]

A 27. § első mondata pedig előírja: "A bizottság a feladatkörében ellenőrzi a képviselőtestület hivatalának a képviselőtestület döntéseinek az előkészítésére, illetőleg végrehajtására irányuló munkáját."

3. Az SzMSz-nek a fővárosi közgyűlés 15/1992. (VII. 15.) rendeletével megállapított 51. § (1) bekezdése szerint "a bizottságok tagja csak képviselő lehet". Budapest Főváros Közgyűlésének 1/1995. (I. 24.) rendelete 8. §-a azonban ezt az előírást hatályon kívül helyezte és ezzel lehetővé tette, hogy nem képviselőt is bizottsági taggá válasszon a közgyűlés.

Az SzMSz-nek az indítványozó által kifogásolt 55. § (1) bekezdése a következőket állapítja meg: "A bizottság akkor határozatképes, ha tagjainak több mint fele jelen van. A határozathozatalhoz a jelenlévő bizottsági tagok több mint felének egyetértése szükséges."

Mivel sem ez az előírás, sem az SzMSz más rendelkezése nem tesz különbséget a képviselő és nem képviselő bizottsági tagok jogait illetően, e rendelet szerint a nem képviselő bizottsági tagok a határozatképesség megállapítása és a határozathozatal szempontjából is azonos jogokat gyakorolnak a képviselői mandátummal rendelkező bizottsági tagokkal.

III.

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint az indítvány a következők miatt nem megalapozott.

1. Az Alkotmány és az Ötv. idézett rendelkezéseinek megfelelően a helyi önkormányzáshoz való jogot a választópolgárok a képviselőtestület (és a helyi népszavazás) útján gyakorolják.

Az Alkotmány és az Ötv. előírásaiból fakad az a megállapítás is, hogy a helyi önkormányzatok alapjogai, az önkormányzati jogok és kötelezettségek, valamint a feladatok és hatáskörök alanya a képviselőtestület. A bizottság -amint a vázoltakból kitűnik - kizárólag a képviselőtestület felhatalmazására hoz önkormányzati döntést - e döntést azonban - az Ötv. 23. § (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően - a képviselőtestület felülvizsgálhatja.

Hatósági hatáskört önkormányzati rendeletben állapíthat csak meg bizottságának a képviselőtestület. Az Ötv. 11. § (2) bekezdése azonban garanciális jelentőségű szabályként írja elő, hogy a képviselőtestület bizottságának önkormányzati jogkörben hozott hatósági határozata ellen a képviselőtestülethez lehet fellebbezést benyújtani. Az önkormányzati hatáskörök átruházása esetén - amint az az Ötv. 9. § (3) bekezdéséből kitűnik - a képviselőtestület a hatáskör gyakorlásához utasítást adhat, e hatáskört visszavonhatja.

További, a bizottság működésével kapcsolatos ellenőrzési, felügyeleti jogosítványt tartalmaz az Ötv. 25. § (2) bekezdése, amikor lehetőséget biztosít arra, hogy a képviselőtestület szervének minősülő bizottság döntésének végrehajtását az Ötv. 9. § (2) bekezdésében ugyancsak a képviselőtestület szerveként meghatározott polgármester felfüggessze, ha az ellentétes a képviselőtestület határozatával, vagy sérti az önkormányzat érdekeit.

A képviselőtestület és bizottságai viszonyában meghatározó jelentőségű az Ötv.-nek az a már idézett előírása, amely szerint bizottsági szervezetét a képviselőtestület határozza meg és - ugyancsak a 22. § (1) bekezdése alapján - a bizottságait is megválasztja. Az Ötv. a bizottságok összetételét, működését illetően további, a képviselőtestület ellenőrző, meghatározó szerepét garantáló rendelkezést tartalmaz: a 24. § (1) bekezdése kötelezővé teszi ugyanis, hogy a bizottság elnöke és tagjainak több mint a fele települési képviselő legyen.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság úgy ítélte meg, hogy az SzMSz támadott rendelkezése nem sérti az Alkotmány 44. § (1) bekezdését, mivel a bizottságok tevékenysége - amelyekben a nem képviselő bizottsági tagok is teljes joggal részt vesznek - a képviselőtestület önállóságát, meghatározó szerepét és felelősségét nem korlátozza.

A vázoltak szerint a képviselőtestületet a bizottság létrehozását, összetételét és működését illetően olyan garanciális jelentőségű jogosítványok illetik meg, amelyek azt biztosítják, hogy a helyi önkormányzáshoz való jogból fakadó feladatokat és hatásköröket érdemben a képviselőtestület (és nem a bizottság) gyakorolja. Ezért az Alkotmánybíróság a támadott rendelkezésnek az Alkotmány 44. § (1) bekezdésébe való ütközését nem állapította meg.

2. Az indítványozó az SzMSz-nek az Ötv. 23. § (3) bekezdésével való ellentétére is hivatkozott.

Ez a már idézett előírás a képviselőtestület határozatképességére és határozathozatalára vonatkozó szabályok alkalmazását írja elő a bizottságok működését illetően is. Az Ötv. 14. § (1) bekezdése a képviselőtestület határozatképességéről és határozathozataláról a következő rendelkezést tartalmazza:

"A képviselőtestület akkor határozatképes, ha az ülésen a települési képviselőknek több mint a fele jelen van. A javaslat elfogadásához a jelenlévő települési képviselők több mint a felének igen szavazata szükséges."

A 14. § (2) bekezdése pedig a képviselőtestületi döntéshozatalból való kizárásáról, s annak a határozatképességet érintő következményeiről rendelkezik. Ezek az előírások eljárási szabályok, s mint ilyenek alkalmazását rendeli el az Ötv. a bizottságok működésére nézve is.

Az Ötv. előírásai nem tesznek különbséget sem a képviselőtestületi tagok, sem a bizottság tagjai között aszerint, hogy települési képviselők-e. Az Ötv. rendelkezései alapján a határozatképesség és a határozathozatal szempontjából a képviselőtestület esetében sem kizárólag a képviselőt kell figyelembe venni, bár a 14. § többször is említett (1) bekezdése csak a települési képviselőt említi. A 32. § első mondata - kiegészítő utalásként - ugyanis előírja, hogy a polgármester "a képviselőtestület határozatképessége, döntéshozatala, működése szempontjából települési képviselőnek tekintendő".

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint tehát nem megalapozott az indítványozónak az az állítása, miszerint az Ötv. 23. § (3) bekezdése és 14. §-a együttes értelmezéséből - a képviselőtestület példájára hivatkozva - az a következtetés vonható le, hogy a nem települési képviselő bizottsági tagnak a bizottság érdemi működésében való részvétele korlátozandó.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság az SzMSz sérelmezett rendelkezésének az Ötv. 23. § (3) bekezdésébe való ütközését nem állapította meg és az indítványt ebben a vonatkozásban is elutasította.

3. Az indítvány több, a képviselői tisztséget is betöltő, valamint nem képviselő bizottsági tag helyzete közötti, vélt különbözőségre hivatkozott.

a) Az indítványozó utalt arra, hogy a nem képviselő bizottsági tag választójoggal nem rendelkező állampolgár is lehet.

Ez a megállapítás a következők miatt nem megalapozott. A választójogra vonatkozó alapvető rendelkezéseket a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Övtv.) 2. § (1) és (2) bekezdése tartalmazza.

Az Ötv. 5. § első mondata szerint "a helyi önkormányzati jogok a településen választójoggal rendelkező lakosok (a továbbiakban: választópolgárok) közösségét illetik meg".

Az e határozat indokolásában vázoltakból kitűnik, hogy a képviselőtestület erre felhatalmazó döntése alapján a bizottság is gyakorolhat önkormányzati jogokat. Az SzMSz és az Ötv. előbbiekben idézett rendelkezéseiből az következik, hogy a képviselőtestület bizottságának tagjává is csak választójoggal rendelkező lakos választható.

b) Az SzMSz 2. § (1) bekezdés idézett második mondata a választójogot - az ott írottaknak megfelelően - nem magyar állampolgár számára is biztosítja. Ez az előírás az Alkotmány 70. § (2) bekezdésén alapul, amely a helyi önkormányzati képviselő és polgármester választásában választójogot (valamint a helyi népszavazásban és a népi kezdeményezésben részvételi jogot) állapít meg a Magyar Köztársaság területén bevándoroltként élő nem magyar állampolgárnak is, ha a választás (népszavazás) napján az ország területén tartózkodik.

Az Övtv. 3. §-a kizárólag a képviselő és a polgármester esetében követeli meg a magyar állampolgárságot. Mindezek alapján nincs alkotmányos akadálya annak, hogy a képviselőtestület bizottsága tagjává - választójoggal rendelkező - nem magyar állampolgárt válasszanak meg.

c) Az indítványozó szerint bizottsági tag a közügyek gyakorlásától eltiltott személy is lehet.

Az Alkotmánybíróság az előbbiekben már megállapította, hogy a képviselőtestületi tagnak választópolgárnak - választójoggal rendelkező személynek -kell lennie. Az Alkotmány 70. § (3) bekezdésének második fordulata szerint nincs választójoga annak, aki a közügyek gyakorlásától eltiltó jogerős ítélet hatálya alatt áll. Ezzel azonos szövegű szabályozást tartalmaz az Övtv. (2) bekezdésének b) pontja, a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény 54. § (1) bekezdés c) pontja pedig kifejezetten úgy rendelkezik, hogy a közügyektől eltiltott "nem működhet népképviseleti szerv testületében (bizottságában)".

Az említett rendelkezésekből tehát az következik, hogy a közügyek gyakorlásától eltiltott személy nem lehet képviselőtestület bizottságának tagja.

d) Ugyancsak megalapozatlan az az állítás, hogy bizottsági taggá gondnokság alatt álló személyt is meg lehet választani.

Az Alkotmány 70. § (3) bekezdésének első fordulata alapján a cselekvőképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság alatt álló személynek nincs választójoga. Ugyanígy rendelkezik az Övtv. 2. § (2) bekezdésének a) pontja is. Mindezek alapján megállapítható, hogy a gondnokság alatt álló személy képviselőtestületi bizottsági taggá választása alkotmányellenes.

e) Az indítványozó azt is kifogásolta, hogy a bizottság tagja nem tesz esküt és nem vonatkozik rá a titoktartási kötelezettség.

Az Ötv. 19. § (1) bekezdése a települési képviselő, a 32. § pedig a polgármester számára írja elő, hogy esküt kell tennie. A bizottsági tag számára a törvény ilyen kötelezettséget nem tartalmaz. A személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény, valamint az államtitokról és a szolgálati titokról szóló 1995. évi LXV. törvény rendelkezései alapján azonban a bizottsági tag is köteles a védelmet élvező személyes adatok megóvására, az államtitok és szolgálati titok tiszteletben tartására.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság az indítványt minden vonatkozásban megalapozatlannak nyilvánította és a rendelkező részben foglaltak szerint elutasította.

Budapest, 1995. október 17.

Dr. Ádám Antal s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék