Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1976.11.507 Késedelmi kötbér megfizetése iránti perben azt a tényt, hogy a kötelezett teljesítését a jogosult egyidejű késedelme akadályozta, a kötelezettnek kell bizonyítania [44/1967. (XI. 5.) Korm. sz. r. 21. § (1) bek., 22. §, Ptk. 303. § (3) bek., Pp. 164. § (1) bek.].

A felperes részére épülő szürkevasöntödei rekonstrukció I. szakaszának építési munkáit az alperes kivitelezte. A felperes előadta, hogy az alperes az 1974. június 30-ra módosított teljesítési határidőt nem tartotta meg, keresetében 1 812 378 Ft vállalati összeg mint kötbéralap után 1974. június 30-tól számított késedelmi kötbér kiszabását kérte.

Az alperes a kereset elutasítását kérte és azzal védekezett, hogy a felperes a munkaterület átadását eredetileg 1970. január 15-re vállalta, a munka megkezdése végül is csak 1974. április 22-én vált lehetővé. A teljesítési határidőt tehát a felperes késedelmes közbenső intézkedése miatt lépte túl.

Az első fokú bíróság szakértői bizonyítást rendelt el arra, hogy a felperes mikor bocsátott az alperes rendelkezésére olyan munkaterületet, amely a jogszabályban előírt műszaki követelményeknek megfelelő volt, és ehhez képest az alperes késedelme meddig tartott. Vizsgálni rendelte azt is, hogy a késedelem időtartamából mennyi idő esik a felperes terhére, majd a lefolytatott bizonyítás alapján a keresetet elutasította.

Az ítélet indokolása szerint a bíróság megállapította, hogy az építkezés befejezését a felperes akadályozta, az alperesnek ugyanis a tárgyalás berekesztéséig nem adott át megfelelő munkaterületet. A felperes nem tagadta az alperesnek a munkaterület hiányára, illetve részbeni alkalmatlanságára vonatkozó előadását. Minthogy a szakértő a hiányosan vezetett építési naplók, egyéb okiratok, valamint helyszíni szemle alapján sem tudta megállapítani, hogy a felperes mikor szolgáltatott megfelelő munkaterületet, ezért az 1974. április 22-i feltételezett időponttal szemben a bíróság az 1975. június 18-i bírósági tárgyaláson jegyzőkönyvbe vett, a felperes által nem vitatott alperesi nyilatkozatot fogadta el, amely szerint ma sem áll rendelkezésre megfelelő munkaterület. A Ptk. 303. §-ának (3) bekezdése szerint pedig a jogosult késedelme a kötelezett egyidejű késedelmét kizárja.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett,

Ebben megismételte azt az előadását, hogy a szerződés 1973. december 21-i legutolsó módosítása szerint az újabb teljesítési határidő megállapítása nem a munkaterület hiánya, hanem kifejezetten az időjárás miatt történt. A kötbér bejelentése után az alperes újabb munkaterület-átadási igény és egyéb akadályokra való hivatkozás nélkül vállalta az 1974. december 31-i póthatáridőt.

A felperes előadása szerint a szakértői vélemény nem alkalmas arra, hogy a bíróság azt bármilyen szempontból a per eldöntésénél figyelembe vegye. Ha a szakértő a tényeket helyesen értékeli, azt kellett volna megállapítania, hogy a munkaterület 1973. augusztusában az alperes rendelkezésére állt. A szakértő e helyett az 1974. április 22-i időpontot fogadta el a munkaterület átadásául, holott ezt csak az alperes állította egyoldalúan. A szakértő tévesen járt el, amikor a legutolsó szerződésmódosítást megelőző időszakban történt munkaterületátadási késedelmeket is mérlegelése körébe vonta. Az első fokú bíróság még a téves szakvéleménynél is kedvezőtlenebb, téves tényállást állapított meg annak leszögezésével, hogy a munkaterület jelenleg sem áll rendelkezésre. Ellenőrizhető ugyanis az a tény, hogy az alperes elvégezte a magműhely alapozását, elkészítette a pilléreket, a födémet stb. A munkavégzésről az építési napló is tanúskodik. Az, hogy a munkahely-átadás nincs az építési naplóba bevezetve, elsősorban az alperesnek róható fel. Fogalmilag kizárt tehát az a megállapítás, hogy a felperes a munkaterületet egyáltalán nem biztosította, ilyen megállapítást semmilyen bizonyíték nem támaszt alá.

A fellebbezés alapos.

A 44/1967. (XI. 5.) Korm. sz. rendelet 21. §-ának (1) bekezdése szerint aki a vállalkozási szerződést megszegi, köteles kötbért és kártérítést fizetni, kivéve ha bizonyítja, hogy a szerződés teljesítése érdekében úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. A jogszabály szerint tehát a szerződésszegő vétkességét kell feltételezni. Ennek megfelelően az alperesnek kellett volna bizonyítania, hogy a szerződés teljesítése érdekében úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!