Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

44/1967. (XI. 5.) Korm. rendelet

a vállalatok vállalkozási szerződéseiről

I. Általános rendelkezések

1. § Az állami vállalatok, trösztök, egyesülések, közös vállalatok, szövetkezetek, szövetkezetek szervezetei, szövetkezeti vállalatok, társadalmi szervezetek, ezek vállalatai, költségvetési szervek, valamint a vízgazdálkodási társulatok (továbbiakban: vállalatok) között létrejövő vállalkozási szerződésekre e rendelet szabályait kell alkalmazni.

2. § A vállalkozási szerződés alapján a vállalkozó köteles létesítményt, illetőleg egyedi gyártású terméket előállítani, vagy valamely dolgot feldolgozni, átalakítani, megjavítani, vagy munkával elérhető más eredményt szolgáltatni; - a megrendelő kötelet a szolgáltatást átvenni és a díjat megfizetni.

II. Szerződéskötés

1. A szerződés megkötésének általános szabályai

3. § A szerződés a felek akaratának kölcsönös és egybehangzó kifejezésével jön létre. A szerződés létrejöttéhez a feleknek a lényeges, valamint a bármelyikük által lényegesnek minősített kérdésekben való megállapodása szükséges. Nem kell megállapodniuk olyan kérdésekben, amelyeket jogszabály, illetőleg alapfeltételek rendeznek [Ptk. 207. § (1)-(2) bek.].

4. § (1) Aki vállalkozási szerződés kötésére ajánlatot tesz (megrendelést, szerződéstervezetet küld), ajánlatához - ha nyilatkozatában más határidőt nem jelöl meg - a nyilatkozat hatályossá válásától [Ptk. 214. § (1) bek.] számított harminc napig kötve marad. A megrendelő azonban nyilatkozatát a szerződés létrejöttéig - a vállalkozónál felmerült költségek megtérítése mellett - bármikor visszavonhatja.

(2) A megrendelő - a szükséges tájékoztató adatok közlése mellett - a vállalkozót ajánlattételre (szerződéstervezet küldésére) felszólíthatja.

(3) A felek megállapodhatnak abban, hogy a vállalkozó - díj ellenében - részletesen kidolgozott műszaki és gazdasági adatokat tartalmazó ajánlatot küld a megrendelőnek. Ebben az esetben a kötöttség időtartama hatvan nap. A megrendelő az ajánlatot - ellenkező kikötés hiányában - szabadon felhasználhatja.

5. § Ha a felek a szerződés feltételei tekintetében megállapodni nem tudnak, a vita eldöntése végett közös megegyezéssel döntőbizottsághoz, illetve a szerződésből eredő vita eldöntésére egyébként hatáskörrel rendelkező más szervhez fordulhatnak.

2. Szerződéskötési kötelezettség

6. § (1) Ha a vállalkozót szerződéskötési vagy ajánlattételi kötelezettség terheli - ideértve azt az esetet is, ha a szerződés megkötésére a 11/1967. (V. 13.) Korm. rendelet 24. §-a alapján utasítást kapott - harminc napon belül köteles a megrendelő felszólítása [4. § (1) bekezdése] alapján ajánlatot tenni (szerződéstervezetet küldeni) vagy a megküldött szerződéstervezetet aláírni.

(2) Ha a vállalkozót szerződéskötési kötelezettség terheli, az ajánlattétel (szerződéstervezet küldésének), illetve a szerződéstervezet aláírásának határidejét és az ajánlati kötöttség időtartamát a felek vagy az alapfeltételek e rendelettől eltérően is meghatározhatják, alapfeltétel a határidőt, illetve az időtartamot kötelezően előírhatja.

(3) A vállalkozó, ha szerződéskötési kötelezettség terheli, a szerződés megkötését csak akkor tagadhatja meg, ha bizonyítja, hogy a szerződés teljesítésére nem képes, vagy az sértené a népgazdaság érdekét.

(4) Ha a vállalkozót szerződéskötési kötelezettség terheli, a döntőbizottság, illetve a szerződésből eredő vita eldöntésére egyébként hatáskörrel rendelkező más szerv a felek megállapodásának hiányában a szerződést a megrendelő kívánságára létrehozhatja.

III. A szerződés tartalma

7. § A szerződés lényeges tartalma: a szolgáltatásnak, a vállalkozói díjnak és a teljesítés idejének meghatározása.

8. § A felek a szolgáltatást a műszaki tervekre és a költségvetésre utalással is meghatározhatják.

9. § A vállalkozói díjban - az árszabályozó rendelkezések keretei között - a felek állapodnak meg; a díj mértékét a felek a szolgáltatás eredményétől is függővé tehetik.

IV. Együttműködés - jogok és kötelezettségek

10. § (1) A vállalkozási szerződés megkötése és teljesítése során a feleknek kölcsönösen együttműködve kell eljárniuk. Kötelesek haladéktalanul értesíteni egymást minden olyan körülményről, amely a szerződésnek megfelelő teljesítést veszélyezteti vagy gátolja.

(2) Ha ugyanazon a létesítményen több vállalkozó tevékenykedik, valamennyi vállalkozó köteles - az adott helyzetben általában elvárható módon -a többivel együttműködni. Az együttműködés módjának és feltételeinek meghatározása végett a megrendelő és a vállalkozók szerződést köthetnek; a többoldalú szerződés megkötését a megrendelő vagy bármelyik vállalkozó kezdeményezheti. Aki együttműködési kötelezettségét megszegi, köteles az ebből eredő kárt vállalkozó társának abban az esetben is megtéríteni, ha szerződéses jogviszony hiányában magatartása szerződésszegésnek nem tekinthető.

11. § (1) Ha a munkát a megrendelő által kijelölt helyen kell végezni, a megrendelő - eltérő megállapodás hiányában - köteles a munkahelyet alkalmas állapotban a vállalkozó rendelkezésére bocsátani.

(2) A vállalkozó a munka megkezdését mindaddig megtagadhatja, amíg a megrendelő e kötelezettségét nem teljesíti. Ha a megrendelő e kötelezettségének a vállalkozó által megszabott megfelelő határidőn belül nem tesz eleget, a vállalkozó - eltérő megállapodás hiányában - elállhat a szerződéstől és a jogosult késedelmére irányadó szabályok szerint kötbért és kártérítést követelhet: A döntőbizottság a szerződést népgazdasági érdekből hatályában fenntarthatja (34. §).

12. § (1) A vállalkozó a megrendelő utasítása szerint köteles eljárni. A megrendelő utasítása nem terjedhet ki a munka megszervezésére, s nem teheti a teljesítést terhesebbé.

(2) A felek és az alapfeltételek az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérhetnek.

13. § (1) Ha a megrendelő alkalmatlan anyagot, vagy pedig célszerűtlen vagy szakszerűtlen utasítást ad, erre a vállalkozó köteles őt figyelmeztetni. A figyelmeztetés elmulasztásából eredő kárért a vállalkozó felelős.

(2) A vállalkozó elláthat a szerződéstől, ha a megrendelő a figyelmeztetés ellenére utasítását fenntartja, vagy nem szolgáltat alkalmas anyagot. Ha nem áll el, a kapott anyaggal, illetőleg a megrendelő utasítása szerint a megrendelő kockázatára köteles a munkát elvégezni. Nem folytathatja azonban a munkát, ha ez jogszabály vagy hatósági rendelkezés megsértéséhez, vagy az élet- és vagyonbiztonság közvetlen veszélyeztetéséhez vezetne.

14. § (1) A megrendelő a munkás és a felhasználásra kerülő anyagot ellenőrizheti.

(2) Alapfeltétel ellenőrzési kötelezettséget állapíthat meg és kötelezően előírhatja azt, hogy az ellenőrzésnek mire kell kiterjednie. A vállalkozót a szerződésszegés következményei alól nem mentesíti azonban az a körülmény, hogy a megrendelő ellenőrzési kötelezettségének nem, vagy nem megfelelően tett eleget.

V. Teljesítés

15. § Ha a szolgáltatás természetéből vagy rendelteléséből más nem következik, a teljesítés helye a megrendelő székhelye (telepe).

16. § A vállalkozó - a megrendelő beleegyezése nélkül - a szerződésben meghatározott teljesítési időpont, illetve a teljesítési határidő kezdete előtt nem teljesíthet.

17. § Ha a szolgáltatás természetéből más nem következik, a szolgáltatás oszthatatlan.

13. § A vállalkozó jogosult alvállalkozó igénybevételére.

19. § Ha a jogszabály eltérően nem rendelkezik, a megrendelő a díjat a vállalkozási szerződés teljesítésekor, számla benyújtása alapján köteles megfizetni. Ha a megrendelő részteljesítést elfogad, a díj arányos részét köteles megfizetni.

20. § (1) A vállalkozó a megrendelőtől a pénzügyi fedezet előzetes biztosítását kérheti, ha a díj időben való kifizetése veszélyeztetve van különösen azáltal, hogy

a) a megrendelőnek pénzügyi fedezethiány miatt a vállalkozóval szemben kiegyenlítetlen tartozása van, vagy

b) egy éven belül előfordult, hogy a megrendelő esedékes tartozását pénzügyi fedezet hiánya miatt kellő időben nem tudta kiegyenlíteni.

(2) A vállalkozó a szolgáltatást mindaddig visszatarthatja, amíg a megrendelő a fedezetet nem biztosítja. A fedezet biztosítására adott megfelelő határidő eredménytelen eltelte után a vállalkozó a szerződéstől elállhat.

VI. Szerződésszegés

21. § (1) Aki a vállalkozási szerződést megszegi, köteles kötbért és kártérítést fizetni, kivéve, ha bizonyítja, hogy a szerződés teljesítése érdekében úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

(2) A szerződésszegő magatartásának megítélése során a vállalatok általában fennálló lehetőségeiből és a velük szemben támasztható követelményekből kell kiindulni.

(3) A felelősség alól nem mentesít az a körülmény, hogy a szerződésszegést a vállalat felügyeleti szervének intézkedése vagy mulasztása okozta.

(4) Aki szolgáltatáshoz mást (alvállalkozót, közreműködőt) vesz igénybe, ennek magatartásáért felelős.

(5) Alapfeltétel a vállalkozó felelősségét korlátozhatja.

1. Késedelem

22. § Aki késedelembe esik, szerződésszegése egyéb következményeinek (21. § és Ptk. 298-304. §-ai) viselése mellett köteles a teljesítésre haladéktalanul megfelelő póthatáridőt vállalni. Ha e kötelezettségének nem tesz eleget, vagy a közölt póthatáridő nem megfelelő, a másik fél a vita eldöntésére hatáskörrel rendelkező szervtől póthatáridő megállapítását kérheti.

2. Hibás teljesítés

23. § (1) Ha a szolgáltatásban az átadáskor nincsenek meg a törvényes vagy a szerződésben meghatározott tulajdonságok, a megrendelő kijavítást vagy díjleszállítást követelhet.

(2) Ha a vállalkozó a kijavítást megfelelő határidőre nem vállalja, vagy nem végzi el, a megrendelő a hibát a vállalkozó költségére maga kijavíthatja vagy mással kijavíttathatja.

(3) A vállalkozó a kijavítás vagy díj leszállítás helyett a munkát újból elvégezheti, kivéve, ha ez olyan időpontban fejeződnék be, amikor a megrendelőnek a teljesítés már nem áll érdekében.

(4) Alapfeltétel az (1)-(3) bekezdésekben foglaltaktól eltérően rendelkezhet.

(5) Ha a megrendelő a hibás szolgáltatást átveszi - eltérő megállapodás hiányában -, a díj arányos részét visszatarthatja.

(6) A megrendelő - eltérő megállapodás hiányában - a választott szavatossági jogról másik szavatossági jog érvényesítésére áttérhet.

24. § Ha a szolgáltatás az átadáskor a rendeltetésszerű használatra alkalmatlan, és megfelelően vagy kellő időre, illetve gazdaságosan ki sem javítható (alkalmatlan szolgáltatás), a megrendelő a munka újból való elvégzését követelheti. Ha ez a megrendelőnek nem áll érdekében, a megrendelő a szerződéstől elállhat. A munka újból való elvégzésének kötelezettségét alapfeltétel korlátozhatja.

25. § (1) A megrendelő a hiba felfedezése után haladéktalanul köteles a vállalkozóval kifogását közölni. A közlés késedelméből eredő kárért felelős.

(2) Eltérő megállapodás hiányában a hibás teljesítésből eredő szavatossági jogok (23-24. §) elévülési ideje az átvételtől számított hat hónap, illetve alkalmatlanság esetében három év. Alapfeltétel eltérően rendelkezhet, az elévülési időt kötelezően is előírhatja.

(3) Hibás teljesítés esetén a megrendelő kárának megtérítését abban az esetben is követelheti, ha az elévülési idő eltelte után a kár olyan minőségi hiba miatt következett be, amelyre vonatkozó kifogását a megrendelő a vállalkozóval az elévülési időn belül közölte.

(4) Az alvállalkozó hibás teljesítése alapján a vállalkozó mindaddig érvényesítheti jogait, amíg a vállalkozó a megrendelővel szemben a (2), illetve (3) bekezdés alapján helytállni tartozik.

26. § Ha a munka végzése során a körülmények arra engednek következtetést, hogy a teljesítés hibás lesz, a megrendelő a fogyatékosság kiküszöbölésére tűzött megfelelő határidő sikertelen eltelte után gyakorolhatja a hibás teljesítésből eredő jogokat [Ptk. 393. § (2) bek.].

3. Jótállás

27. § A felek megállapodhatnak abban, hogy a vállalkozót jótállás terheli (Ptk. 248. §).

4. A teljesítés lehetetlenülése

28. § (1) Ellenkező megállapodás hiányában a vállalkozó a senkinek fel nem róható ok következtében elpusztult mű újbóli előállítására, a megrendelő pedig annak átvételére nem köteles [Ptk. 396. § (2) bek.].

(2) Ha a teljesítés olyan okból válik lehetetlenné, amelyért egyik fél sem felelős, és

a) a lehetetlenné válás oka mindkét fél érdekkörében vagy érdekkörén kívül merült fel, a vállalkozót az elvégzett munka és költségei fejében a díj arányos része illeti meg;

b) a lehetetlenné válás oka a vállalkozó érdekkörében merült fel, díjazásra nem tarthat igényt;

c) a lehetetlenné válás oka a megrendelő érdekkörében merült fel, a vállalkozót a díj megilleti, de a megrendelő levonhatja azt az összeget, amelyet a vállalkozó a lehetetlenné válás folytán költségben megtakarított, továbbá amelyhez a felszabadult idő felhasználásával másutt jutott vagy nagyobb nehézség nélkül juthatott volna.

(3) Alapfeltétel eltérően rendelkezhet.

29. § (1) Eltérő megállapodás hiányában a megkezdett, valamint a befejezett, de át nem adott mű tekintetében a kárveszély a teljesítés lehetetlenné válására vonatkozó szabályok szerint oszlik meg a megrendelő és a vállalkozó között [Ptk. 396. § (1) bek.].

(2) Eltérő megállapodás hiányában a szerződés teljesítéséhez szükséges anyagokban és eszközökben esett kár viselésére az általános szabályokat kell alkalmazni [Ptk. 396. § (3) bek.].

5. Kötbér

30. § (1) A kötbér a kikötött ellenszolgáltatás után jár.

(2) A törvényes kötbér mértéke a következő:

a) késedelem esetén napi egynegyed ezrelék (1/4%o), két hónapot meghaladó késedelem esetén napi fél ezrelék (1/2%0), legfeljebb azonban nyolc százalék (8%);

b) a szerződésszerű teljesítéshez szükséges, jogszabályban vagy a szerződésben megállapított adatszolgáltatás, illetve közbenső intézkedés késedelme vagy elmaradása esetén napi egynyolcad ezrelék (1/8%o), legfeljebb azonban négy százalék (4%o);

c) hibás teljesítésnél, ha a megrendelő kijavítást vagy a munka újból való elvégzését igényli, a késedelemre megállapított mérték - egyéb esetben öt százalék (5%);

d) nem teljesítés, lehetetlenülés (meghiúsulás) esetében nyolc százalék (8%).

(3) Mentesül a vállalkozó a hibás teljesítés miatt fizetendő kötbér alól, ha a kifogás kézhezvételétől számított 15 napon belül, illetve a teljesítési határidő előtt a javítást, illetve az új szolgáltatást teljesíti.

(4) A felek a törvényesnél magasabb kötbért is kiköthetnek, valamint egyéb szerződésszegés esetére is kiköthetnek kötbért. Alapfeltétel a kötbér alapja és mértéke tekintetében eltérően rendelkezhet.

31. § (1) A kötbér esedékessé válik:

a) késedelem esetén: amikor a késedelem megszűnik, vagy a póthatáridő lejár, vagy a kötbér eléri a legmagasabb mértékét;

b) hibás teljesítés esetén: a kifogás közlésével [25. § (2) bekezdés];

c) a szerződésszegés egyéb eseteiben: amikor a fél a másik fél szerződésszegéséről tudomást szerez.

(2) Késedelem esetén a megrendelő - amennyiben ehhez érdeke fűződik - még az esedékesség előtt kötbérkövetelésének megállapítását kérheti.

(3) Ha a fél póthatáridőben nem teljesít, kötbérfizetési kötelezettsége a póthatáridő elteltével újrakezdődik.

6. Igényérvényesítési kötelezettség

32. § (1) Ha a megrendelő a díjat részben vagy egészben költségvetési juttatásból fizeti ki, a szerződésszegésen alapuló jogok érvényesítése kötelező.

(2) Nem köteles a fél jogának érvényesítésére:

a) ha a rendelkezésre álló adatok alapján meggyőződést szerzett arról, hogy a szerződésszegés olyan körülményre vezethető vissza, amelyért a másik fél nem felelős, vagy

b) ha a szerződéssel elérni kívánt cél a szerződésszegés ellenére megvalósult vagy előreláthatólag megfelelően megvalósul, vagy a szerződésszegés a felek együttműködése szempontjából jelentéktelen,

c) ha valamelyik szerződő fél mezőgazdasági termelőszövetkezet, szövetkezeti társulás vagy egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezet.

VII. A szerződés módosítása és megszűnése

33. § A felek a szerződést megállapodással bármikor módosíthatják, megszüntethetik vagy felbonthatják.

34. § Ha a vállalkozó a szerződés megkötésére köteles volt, a döntőbizottság, illetve a vita eldöntésére hatáskörrel rendelkező más szerv a létrejött szerződést a népgazdaság érdekében módosíthatja, megszüntetheti, felbonthatja vagy hatályában fenntarthatja.

35. § (1) A megrendelő a szerződéstől bármikor elállhat, köteles azonban a vállalkozó kárát megtéríteni (Ptk 392. §).

(2) Ha a megrendelő a szerződéstől azért állt e, mert a teljesítési határidő lejárta előtt nyilvánvalóvá vált, hogy a vállalkozó a munkát csak olyan számottevő késéssel tudja elvégezni, hogy a teljesítés emiatt a megrendelőnek már nem áll érdekében, a megrendelő a szerződésszegésre vonatkozó szabályok szerint kötbért és kártérítést követelhet.

VIII. Záró rendelkezések

36. § (1) Azokban a kérdésekben, amelyeket ez a rendelet nem szabályoz, a Polgári Törvénykönyv XXXV. fejezetét, valamint általános rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A csekély értékű vállalkozási szerződésekre - eltérő megállapodás hiányában - a Polgári Törvénykönyv XXXIV. fejezetének szabályai az irányadóak. Alapfeltétel értékhatárt állapíthat meg.

37. § A megrendelő a vállalkozó szolgáltatása révén tudomására jutott új elgondolást vagy megoldást - a vállalkozó hozzájárulása nélkül - mással nem közölhet.

38. § A vállalkozási szerződéssel kapcsolatban a teljesítést megelőzően felmerülő viták eldöntése végett - a kötelező szerződéskötésre vonatkozó 6. § (4) bekezdésének és 34. §-nak az esetét kivéve a felek választott bírósághoz fordulhatnak.

39. § (1) A kötelező szerződéskötésre, az együttműködési kötelezettségre, a szerződésszegésre vonatkozó, valamint a 34-35. §-ban és a 38. §-ban foglalt szabályoktól eltérésnek csak annyiban van helye, amennyiben az egyes rendelkezések ezt kifejezetten megengedik.

(2) Export céljára kötött szerződésnél - amennyiben ez a külkereskedelmi szerződésre irányadó jog rendelkezései folytán indokolt - a felek a rendelettől az (1) bekezdésre tekintet nélkül eltérhetnek.

40. § Az alapfeltételektől a felek eltérhetnek, kivéve

a) azokat a szabályokat, amelyek e rendelet kötelező rendelkezéseinek (39. §) részleteit határozzák meg,

b) azokat a szabályokat, amelyeket alapfeltétel e rendelet alapján kötelezően meghatároz.

41. § (1) Az alapfeltételeket a vállalkozás tárgya szerint illetékes miniszter az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben állapítja meg és teszi közzé.

(2) A vitás kérdésekben be kell szerezni a Központi Gazdasági Döntőbizottság elnökének indokolt állásfoglalását.

42. § (1) Ha a szerződés tárgya kutatás vagy műszaki fejlesztési feladat megoldása (gyártmány- vagy gyártásfejlesztés, kísérleti létesítmény):

a) eltérő megállapodás hiányában a szerződés megszegése esetére kötbérfizetési kötelezettség nem áll fenn,

b) a felek a szerződésszegés esetére járó igényeket a rendelettől eltérően határozhatják meg. Nem zárható ki a felelősség a szándékos vagy súlyosan gondatlan károkozás miatt.

(2) Az előző bekezdésben említett szerződésekkei kapcsolatos bármilyen vita eldöntése végett a felek választott bírósághoz fordulhatnak.

(3) Felhatalmazást kap az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnöke, hogy az érdekelt miniszterek bevonásával a vállalatok között kutatási tevékenységre létrejövő - vállalkozási és egyéb típusú - szerződésekre alapfeltételt (szerződésmintát) állapítson meg és közzétegyen. Ettől az alapfeltételtől a felek eltérhetnek.

43. § (1) A felek megállapodhatnak abban, hogy későbbi időpontban vállalkozási szerződést kötnek és e megkötendő szerződés teljesítésének biztosítása céljából a vállalkozó meghatározott időszakra kapacitásának egy részét a megrendelő számára fenntartja (kapacitásfoglalási szerződés).

(2) A fenntartott kapacitás erejéig a feleket a szerződésben megszabott időhatárok között kölcsönös szerződéskötési kötelezettség terheli.

(3) A szerződésszegéssel érintett érték három százalékát (3%-át) köteles megfizetni az a fél, akinek hibájából vagy érdekkörében felmerült ok miatt a vállalkozási szerződés megkötése meghiúsult; a felek eltérő mértékben is megállapodhatnak. A szerződésszegő féltől a másik fél az ezt meghaladó kárának megtérítését is követelheti.

(4) Ha a felek a kapacitásfoglalási szerződés alapján kötendő vállalkozási szerződés feltételei tekintetében megállapodni nem tudnak, a döntőbizottság a felek kérelmére a szerződés vitás feltételeit meghatározhatja és a szerződést létrehozhatja.

44. § Ez a rendelet 1968. január 1. napján lép hatályba; hatálybalépése a már megkötött szerződéseket nem érinti.

Fehér Lajos s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese

Tartalomjegyzék