Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2018.5.139 Perújítás kapcsán az új tény megállapítására való alkalmasság a terhelt elmeállapotára vonatkozó bizonyítási eszköz esetén kétirányú. Egyrészt a bizonyítási eszköznek olyan tartalmat kell hordoznia, ami a kóros elmeállapot lehetőségét objektíve megalapozza, azaz nem csupán tünetet, hanem konkrét, kóros elmeállapot megállapítására alkalmas diagnózist kell leírnia; másrészt ennek kapcsolatban kell lennie a terheltnek felrótt konkrét bűncselekménnyel, e bűncselekmény tekintetében kell relevánsnak lennie. A paranoid skizofrénia diagnózisa elmebetegségre vonatkozik, s - legalábbis valószínűsíthetően - magában hordozza a törvényi feltételeknek megfelelő új bizonyíték lehetőségét [Be. 408. § (1) bek. a) pont].

[1] Az ítélőtábla a 2017. szeptember 25-én kelt végzésével elutasította a terheltnek a törvényszék 2016. szeptember 9-én kelt, illetve az ítélőtábla mint másodfokú bíróság 2017. június 22-én kelt ítéletei ellen előterjesztett perújítási indítványát.

[2] Az alapügyben a bíróság jogerős ítéletével a terheltet emberölés bűntettének kísérlete [Btk. 160. § (1) bek.] miatt 6 évi szabadságvesztésre és 5 évi közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a szabadságvesztés végrehajtási fokozata fogház, és abból a terhelt legkorábban a kétharmad részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra.

[3] Az ítélőtábla végzésében foglaltak szerint az alapügyben a terhelt beszámítási képességének vizsgálata a bizonyítás tárgyát képezte. A terhelt annak során is hivatkozott arra, hogy a cselekményt megelőzően lidérces álmai és hallucinációi voltak; arra a kezelésére, melynek befejezésekor a perújítási indítványban hivatkozott IMEI zárójelentés készült, a terhelt szuicid késztetése miatt 2017. március 14. és 2017. május 20. napja között, az eljárás másodfokú szakaszában került sor. A kezelésről készült orvosi iratokat a másodfokú bíróság beszerezte, azokról tudomással bírt, és azokra tekintettel helyezkedett arra az álláspontra határozata 3. oldalának hatodik bekezdésében, miszerint a másodfokú eljárásban a szakvélemény kiegészítését, vagy új szakvélemény készítését indokoló adat nem merült fel.

[4] Ekként - az ítélőtábla álláspontja szerint - a terhelt által hivatkozott ok már az alapügyben is ismert volt a másodfokú bíróság előtt, ekként a csatolt zárójelentés nem új bizonyíték.

[5] A végzés ellen a terhelt jelentett be fellebbezést, melyet nem indokolt.

[6] A Legfőbb Ügyészség átiratában a fellebbezést alaposnak tartotta, és az elsőfokú végzés hatályon kívül helyezésére, valamint az ítélőtáblának a perújítás megengedhetősége tárgyában új eljárás lefolytatására való utasítására tett indítványt.

[7] Indokai szerint a perújítási indítvány olyan bizonyítékra hivatkozik, ami az alapügyben felmerült körülményre - a terhelt beszámítási képességére - vonatkozik, és még az alapügy jogerős befejezése előtt keletkezett. Az alapügyben beszerzett elmeorvos szakértői vélemény szerint a terhelt személyiségzavarban szenved, amely a beszámítási képességét enyhe fokban korlátozta. A perújítási indítványban hivatkozott orvosi dokumentum szerint viszont a terhelt más rendellenességben, paranoid skizofréniában szenved.

[8] Az ügyészi álláspont szerint a másodfokú bíróság a terhelt által a perújítás alapjaként megjelölt orvosi iratot - bár az valóban a rendelkezésére állt - nyilvánvalóan nem értékelte, mert a fellebbezéseket nyilvános ülésen bírálta el, és még az orvosi iratok megérkezésének tényét sem közölte a jelenlévőkkel. Rögzítette, hogy a terhelt nem kóros elmeállapotú, noha az IMEI-diagnózis (paranoid skizofrénia) a kóros elmeállapot egyik kórképe; azzal kapcsolatban ugyanakkor semmiféle értékelő megállapítást nem tett, bizonyítás hiányában nem is tehetett.

[9] Ezért - az ügyészi álláspont szerint - az ítélőtábla végzése megalapozatlan; a megalapozott döntéshez szükséges a fenti diagnózis ellenőrzése. Ez perújítási nyomozás elrendelésével valósítható meg; annak eredményeképp lehet megnyugtatóan állást foglalni abban a kérdésben, hogy a zárójelentésben megállapított betegség - valósága esetén - alkalmas-e a terhelt beszámítási képességére vonatkozó eltérő megállapítás megtételére, és annak következtében a büntetés enyhítésére.

[10] A fellebbezés alapos.

[11] A perújítási indítvány és a fellebbezés kapcsán rámutat a Kúria arra, hogy a perújításnak a Be. 408. § (1) bekezdés a) pontja szerinti oka a jogerős ítélettel szembeni ténybeli kifogás lehetőségét biztosítja, azonban nem feltétlenül, hanem három - egymásra épülő - feltétel fennállása esetén. Ez okból ugyanis akkor rendelhető el a perújítás, ha

[12] - a bejelentett bizonyíték újnak tekinthető; az alapügyben nem merült fel, vagy felmerült, de azt az eljárt bíróság nem értékelte; és

[13] - az (ekként) újnak tekintendő bizonyíték alkalmas arra, hogy valamely ténynek - a jogerős határozatban foglaltaktól - eltérő, vagy önmagában új tény megállapítását eredményezze; s végül

[14] - az újnak tekintendő bizonyíték az eltérő, illetve új tény megállapítására való alkalmassága folytán perdöntő jellegű, azaz egyben azt is valószínűsíti, hogy lényegesen meg kell változtatni a jogerős határozat bűnösségre vagy büntetéskiszabásra vonatkozó rendelkezését, illetve az eljárást meg kell szüntetni.

[15] A Be. értelmében tehát ebben a sorrendben kell - egyenként és minden új bizonyítékként felmerült körülmény kapcsán - az egyes feltételek meglétét vizsgálni. Ha valamelyik feltétel esetében nemleges az eredmény, akkor a továbbiak vizsgálata már közömbös.

[16] Az ítélőtábla határozata azon alapszik, hogy álláspontja szerint már az első feltétel is hiányzik, mivel a becsatolt bizonyítási eszköz, illetve az abból származó bizonyíték nem új. Erre pedig abból a két tényből vont következtetést, miszerint az alapügyben másodfokon eljárt ítélőtábla

[17] - egyrészt beszerezte a terheltnek az elsőfokú ítélet meghozatalát követően az IMEI-ben végzett orvosi kezelésének a dokumentumait, és azok az iratok között, a fellebbezések elbírálását megelőzően már a rendelkezésére álltak,

[18] - másrészt - ezt követően - az ügydöntő határozatában rögzítette, hogy a másodfokú eljárásban a szakvélemény kiegészítését, avagy új szakvélemény készítését szükségessé tevő adat nem merült fel.

[19] Az ítélőtábla ezért a perújítás megengedhetősége kapcsán arra az álláspontra jutott, hogy az alapügyben a másodfokú bíróság ezen orvosi iratok alapján állapította meg, miszerint a szakvélemény kiegészítését vagy új szakvélemény készítését indokoló adat a másodfokú eljárásban (ideértve tehát az általa beszerzett orvosi dokumentumokat is) nem merült fel. Ekként pedig már értékelte azokat.

[20] Ez az álláspont azonban megalapozatlan. Az alapügyben eljárt másodfokú bíróság a fellebbezéseket nyilvános ülésen bírálta el; ekként a terhelt elmeállapotára vonatkozó bizonyítást nem vett, és nem is vehetett fel, az orvosi iratok beszerzéséről, rendelkezésre állásáról a fellebbezés elbírálása során, a nyilvános ülésen említést sem tett. Következésképp csupán feltételezés, hogy a másodfokú bíróság már értékelte az általa, újonnan beszerzett orvosi iratokat is; éppen úgy lehetséges az is, hogy azok figyelmen kívül hagyásával rögzítette a további bizonyítás szükségességét felvető újabb adatok hiányára vonatkozó megállapítását. Az bizonyos, hogy a másodfokú eljárásban beszerzett, és a perújítás alapjául is szolgáló dokumentumok perrendszerű bizonyítás tárgyát nem képezték.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!