Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.9.288 I. A mentelmi jog felfüggesztésének jogszerűségét az arra jogosult döntésének alakszerűsége nem érinti [Be. 416. § (1) bek. c) pont, 551. §].

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Törvényszék B.696/2012/111., Debreceni Ítélőtábla Bf.807/2014/62., 3017/2016. (II. 2.) AB határozat, Kúria Bfv.309/2016/7., 3206/2016. (X. 17.) AB végzés, Kúria Bfv.1412/2016/7. (*BH 2017.9.288*)

***********

II. Abban az esetben, ha a vezető beosztású személy fogalmát jogszabály meghatározza, ez irányadó a vesztegetés bűncselekménye minősített esete megállapíthatóságára nézve is [Btk. 294. § (2) bek.; 1997. évi LXVI. tv. (Bszi.) 62. §].

[1] A törvényszék a 2014. június 19-én kihirdetett ítéletében az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki 8 rendbeli hivatali vesztegetés elfogadása bűntettében [Btk. 294. § (1) bek., (2) bek, (3) bek a) pont, aa) alpont, b) pont II. ford.]. Ezért őt - halmazati büntetésül - 10 év szabadságvesztésre, 1 500 000 forint pénzbüntetésre, 8 év időtartamú, az egyetemi jogi diplomához kötött foglalkozástól eltiltásra, valamint mellékbüntetésül 8 év közügyektől eltiltásra ítélte. Egyben a terhelttel szemben 3 300 000 forint összegben vagyonelkobzást rendelt el.

[2] A szabadságvesztést börtönben rendelte végrehajtani. Kimondta, hogy az I. r. terhelt legkorábban a büntetés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.

[3] Az előzetes fogvatartásban, valamint házi őrizetben töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámította.

[4] Rendelkezett a pénzbüntetés meg nem fizetése esetére annak szabadságvesztésre történő átváltoztatásáról.

[5] Az I. r. terheltet a 3 rendbeli társtettesként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette [1978. évi IV. tv. (továbbiakban: korábbi Btk.) 275. § (1) bek. b) pont] miatt ellene emelt vád alól felmentette.

[6] Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész az I. r. terhelt terhére jelentett be fellebbezést, egyrészről a közbizalom elleni bűncselekmények (a közokirat-hamisítás bűntette) vádja alól felmentő rendelkezés miatt, anyagi jogszabálysértésre hivatkozással a bűnösség megállapítása érdekében, másrészről a 8 rendbeli korrupciós bűncselekmény miatt halmazati büntetésül kiszabott szabadságvesztés és az egyetemi jogi diplomához kötött foglalkozástól eltiltás büntetés súlyosítása érdekében.

[7] Az I. r. terhelt, valamint a vezető védő a tényállás megalapozatlanságára és eljárási szabálysértésekre hivatkozással, felmentés végett jelentettek be fellebbezést.

[8] Az ítélőtábla a nyilvános ülésen meghozott és 2015. október 15-én kihirdetett ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét az I. r. terhelt tekintetében megváltoztatta: a kiszabott szabadságvesztés tartamát 12 évre, az egyetemi jogi diplomához kötött foglalkozástól eltiltást végleges hatályúra, a közügyektől eltiltás tartamát pedig 10 évre súlyosította.

[9] Az első- és másodfokú ítélet ellen a védő nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés b) és c) pontja alapján.

[10] A védő az eljárási szabályok megsértését kifogásolta. Nevezetesen azt, hogy az első- és másodfokú bíróság a mentelmi jog felfüggesztésének hiányában járt el az I. r. terhelttel szemben.

[11] Emellett az I. r. terhelt terhére megállapított cselekmények anyagi jogi minősítését is törvénysértőnek tartotta.

[12] A védő azt az álláspontját fejtette ki, hogy jelen ügyben a mentelmi jog felfüggesztésének két alapvető hibája volt.

[13] Egyrészt az, hogy a köztársasági elnök irataiban a "hozzájárulás a büntetőeljárás megindításához" fordulatot alkalmazta. A hivatkozott törvényi rendelkezések alapján azonban megítélése szerint a "mentelmi jog felfüggesztése" kitételt nem pótolhatja a köztársasági elnök "hozzájárulása a büntetőeljárás megindításához". A pontos szóhasználat elengedhetetlen.

[14] Másrészt hiányolta a formaiság mellőzését és hibaként jelölte meg, hogy a köztársasági elnök határozata nem tartalmaz rendelkező részt és indokolást.

[15] A védő álláspontja szerint a mentelmi jog felfüggesztéséről szóló határozatnak önmagában alkalmasnak kell lennie annak megállapítására, hogy a köztársasági elnök döntése milyen ügyre (tényállásra), azon belül milyen bűncselekmény(ek)re vonatkozik, mégpedig úgy, hogy az az eljárás valamennyi résztvevője számára világos, érthető és egyértelmű legyen. E szabály megsértése kizárja a tisztességes eljárás lefolytatásának lehetőségét. A köztársasági elnök határozata sem alakilag, sem tartalmában nem felelt meg sem a Be. 551. § (1) és (2) bekezdésében foglalt előírásoknak, sem a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvény (Bjt.) 2. § (1) és (3) bekezdésében, sem pedig az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló 1990. évi LV. törvény 5. § (1) és (7) bekezdésében foglaltaknak.

[16] Mindezekre figyelemmel a védő szerint az I. r. terhelt bírói mentességét a megfelelő időben, a megfelelő fórum soha nem függesztette fel.

[17] Ugyanebben a kérdéskörben a védő azt is sérelmezte és tisztázását igényelte, hogy az I. r. terhelttel szemben foganatosított első büntetőeljárási cselekmények idején az eljáró ügyész egyáltalán rendelkezett-e a mentelmi jogot felfüggesztő határozattal.

[18] E kérdést az veti fel, hogy 2011. december 23-án, az I. r. terhelt őrizetbe vételekor az ügyész szóban csak annyit közölt vele, hogy a köztársasági elnök a mentelmi jogát felfüggesztette. A terhelt kérelmére azonban a határozatot nem adta át részére, és az őrizetbe vételt elrendelő határozat sem tartalmaz a mentelmi jog felfüggesztésére vonatkozó adatot.

[19] Az indítvány szerint ezt követően anélkül került sor az I. r. terhelt első gyanúsítotti kihallgatására, hogy az ügyész meggyőződött volna arról, hogy a köztársasági elnök határozata megfelel-e a hatályos törvényi rendelkezéseknek.

[20] Minderre figyelemmel a védő felülvizsgálati indítványa szerint megállapítható, hogy a dr. N. N. B. bíróval szembeni büntetőeljárás lefolytatásának a 2011. december 23-án közölt gyanúsításban foglalt bűncselekmények tekintetében törvényes akadálya volt, mert ebben a körben a mentelmi joga felfüggesztése nem történt meg.

[21] A védő szerint a Be. 373. § (1) bekezdés I./b) pontja a mentelmi jog felfüggesztésének hiányát valóban nem nevesíti abszolút eljárási szabálysértésként, azonban megítélése szerint a jogszabály-értelmezés alapvető szabályainak alkalmazásával megállapítható, hogy az éppen olyan típusa az eljárási akadályoknak, mint a magánindítvány, a feljelentés vagy a kívánat hiánya. Nincs akadálya annak, hogy a bíróság e körben analógiát alkalmazzon.

[22] A felülvizsgálati indítványában a védő anyagi jogsértésként kifogásolta az I. r. terhelt vezető beosztású hivatalos személy minőségének a megállapítását.

[23] Tekintettel arra, hogy sem a tanácselnök, sem a csoportvezető bíró nem lát el irányítási jellegű feladatokat, amelyeket a jogirodalom és a bírói gyakorlat a vezető beosztás lényegének tekint, nem volt alapja a vezető beosztás megállapításának. A tanácselnökre vonatkozó büntetőeljárási és igazgatási szabályokból az következik, hogy a tanácselnök nem fejt ki semmilyen irányítási tevékenységet; a csoportvezető pedig kizárólag szervező, igazgatási jellegű feladatokat lát el. Az ítélkezés során azonban minden bíró egyenlő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!