Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37877/2009/5. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1996. évi LIV. törvény (Erdőtörvény) 4. §, 10. §, 13. §, 14. §, 50. §, 274/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 10. §] Bírók: Buzinkay Zoltán, Fekete Ildikó, Patyi András

Kapcsolódó határozatok:

Veszprémi Törvényszék K.20570/2009/6., *Kúria Kfv.37877/2009/5.* (BH 2011.3.87)

***********

Kfv.IV.37.877/2009/5.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Rátky Miklós ügyvéd által képviselt felperesnek a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ /1024 Budapest, Keleti K. u. 24./ alperes ellen erdészeti ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében - amely perbe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében a beavatkozó beavatkozott - a Veszprém Megyei Bíróság 2009. augusztus 26. napján kelt 2.K.20.570/2009/6. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 7. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Veszprém Megyei Bíróság 2.K.20.570/2009/6. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A Honvédelmi Minisztérium - mint vagyonkezelő - a Magyar Állam tulajdonában levő hárskúti erdő művelési ágú, összesen 45 ha 10 m2-nyi területre bérleti szerződést kötött 2006. február 15-én a felperessel, 2014. december 31. napjáig szóló időtartamra.

A bérleti szerződés rögzítette, hogy az erdőingatlanok jogszerű használója a HM Verga Veszprémi Erdőgazdaság.

A szerződés értelmében a bérlő az erdőgazdálkodóval köteles együttműködni, és az erdőről és az erdő védelméről szóló 1996. évi LIV. törvény /a továbbiakban: Evt./ szabályait betartani.

A felperes 2008. augusztus 19. napján bejelentéssel élt az Erdészeti Igazgatósághoz, miszerint ezen ingatlanokat a tulajdonos hozzájárulásával az állagmegóvási feladat teljesítése érdekében - így különösen az illegális szemétlerakás elhárítása céljából - kapuk elhelyezése mellett bekeríti.

Csatolta a Hárskút Község Önkormányzat Polgármesterének, Herend Város Önkormányzat Polgármesterének, valamint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-nek támogató hozzájáruló nyilatkozatát.

Az elsőfokú erdészeti igazgatóság a 2008. augusztus 26. napján kelt 28.3/2684-2/2008. számú határozatával engedélyezte a földrészletek bekerítését, majd a 2008. szeptember 11. napján kelt 28.3/2684-3/2008. számú határozatával az engedélyt visszavonta, megállapítva, hogy a bérlő nem tekintendő erdőgazdálkodónak, nem jogosult az erdőterület igénybevételének engedélyezését kérni.

Az eljárás során a HM is nyilatkozott arról, hogy a terület bekerítését nem támogatja.

A felperes fellebbezett a határozat ellen, amelynek elbírálása során az alperes a 2008. november 11. napján kelt 04.4/1357/5/2008. számú másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes ezen határozatok bírósági felülvizsgálatát kezdeményezte. A bíróság a 2.K.20.146/2009/8. számú jogerős ítéletével a keresetet elutasította.

Ezen eljárással párhuzamosan a kerítés bontásával kapcsolatos eljárás is folyamatban volt, az elsőfokú erdészeti igazgatóság a 28.3/2684-50/2008. számú határozatával nem fogadta el a felperesnek a terület bekerítésére vonatkozó bejelentésének tudomásulvételét, és nem engedélyezte a kerítés építését; elrendelte a bontását.

A felperes fellebbezett a határozat ellen, az alperes a 2009. január 14. napján kelt 04.4/1537/13/2008. számú másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot részben megváltoztatta, akként, hogy az 1. pontot helybenhagyta, a 3. pontot törölte, a 2. pontot pedig akként változtatta meg, hogy a kerítés elbontására a felperest kötelezte, és az eredeti állapot helyreállítására 30 napos határidőt szabott.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérte.

Arra hivatkozott, hogy a bérleti szerződésből fakadó kötelezettségének tett eleget, amikor a szemétlerakás megakadályozása érdekében kerítést létesített, amelyhez a tulajdonos és az önkormányzat is hozzájárult.

Álláspontja szerint jogszabálysértő az alperes határozata, mert az adott eljárásra az építésügyi és építés-felügyeleti hatóságok kijelöléséről és működési feltételeiről szóló 343/2006. /XII. 23./ Kormányrendelet /a továbbiakban: Kormányrendelet/ 1/A. melléklete alapján a veszprémi jegyzőnek lenne hatásköre. Állította, hogy az Evt. 13. § /8/ bekezdése nem zárja ki, hogy az erdőgazdálkodón kívül más személy is kapjon engedélyt a kerítés építésére, illetve nem zárja ki a nem erdőgazdálkodási célú (pl. birtokvédelem) kerítés építését sem.

Megítélése szerint a 37/2007. /XII. 23./ ÖTM rendelet /a továbbiakban: ÖTM rendelet/ 1. számú melléklet III/3. pontja értelmében a kerítés létesítéséhez az építési hatóság engedélye nem szükséges.

Az Evt. 65. §-a alapján a birtokvédelmi célú kerítés létesítése sem engedélyköteles, mert nem meríti ki az erdőterület engedélyköteles igénybevételének fogalmát.

Értelmezése szerint az Evt. hatálya nem terjed ki a kerítés építésére, mert az nem erdőgazdálkodási tevékenységet szolgál. Utalt arra is, hogy egyébként a kerítés a vad mozgását nem akadályozza.

A megyei bíróság a felperes keresetét alaptalannak értékelte, és elutasította azt.

Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a felperes tévesen hivatkozott arra, hogy az erdőterületen emelt kerítés engedélyezése tárgyában a veszprémi jegyzőnek van hatásköre.

Az Evt. 4. § /1/ bekezdés a/ és c/ pontjára hivatkozással kifejtette a megyei bíróság, hogy az Evt. hatálya alá tartozó eljárásokban az alperes által helyesen hivatkozott 274/2006. /XII. 23./ Kormányrendelet /a továbbiakban: R./ 10. § e/ pontja értelmében az erdészeti hatóság jár el. Fel sem merül jelen ügyben a veszprémi jegyző, mint elsőfokú építésügyi hatóság eljárásának lehetősége, hiszen az eljárás nem az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény /a továbbiakban: Étv./ 52. §-ában megfogalmazott építésügyi hatósági eljárás; következésképpen az ÖTM rendeletre való hivatkozás is téves, a nem engedélyköteles létesítménnyel kapcsolatban.

A megyei bíróság álláspontja szerint téves az a felperesi hivatkozás, hogy az érintett önkormányzatok és a terület tulajdonosának hozzájárulása alapján jogosult volt az építkezésre.

Az önkormányzatok hozzájárulása irreleváns az engedélyezés szempontjából, tekintettel arra, hogy az ingatlannak nem tulajdonosai, azzal kapcsolatban rendelkezési joguk sincs.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!