Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2011.1.17 Nincs jogi lehetőség arra, hogy a bíróság a peres eljárás befejezése után a jogerős határozattal megítélt követelésnek egy másik jogerős ítélet alapján fennálló tartozásba történő beszámításával a fél tartozásának összegét határozattal megállapítsa. Az erre irányuló kérelmet elutasító végzés ellen nincs helye fellebbezésnek [Ptk. 296. §, 297. § (4) bek., Pp. 233. § (3) bek. b) pontja, 237. §].

Az elsőfokú bíróság ítéletét az ítélőtábla 5. Pf. 21.541/2007/23. számú ítéletével helybenhagyta. Az ítélet ellen a felperesek felülvizsgálati kérelmet terjesztettek elő.

A jogerős ítélet meghozatalát követően a felperesek "beszámítási kérelmet" nyújtottak be különböző ítéleti rendelkezések szerint fizetendő perköltségek beszámítása tekintetében.

Kérelmük arra irányult, hogy az elsőfokú bíróság állapítsa meg, hogy a jogerős ítélet alapján az alperest megillető 32 000 forint perköltség követelésből ugyanazon bíróság által hozott jogerős ítéletben a felperesek javára megállapított 23 600 forint tőkének és 600 forint késedelmi kamatnak a beszámításával a felpereseknek 2008. december 25-étől az alperes felé már csak 8400 forint tartozása áll fenn.

Az elsőfokú bíróság tájékoztatta a felpereseket, hogy jogszabályi rendelkezések hiányában nincs lehetőség arra, hogy a bíróság, ítéleti rendelkezések szerint fizetendő perköltségek tekintetében beszámítást alkalmazzon, az ugyanis a meghozott döntések megváltoztatását is jelentené.

A felperesek fellebbezést jelentettek be a beszámítási kérelem tárgyában hozott végzés ellen, melyben a határozat hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára való utasítását, valamint fellebbezési perköltségüknek 700 forintban való megállapítását kérték. Másodlagosan kérték, hogy a bíróság a beszámítási kérelmüknek adjon helyt.

A felperesek álláspontja szerint a támadott végzés jogszabálysértő, mert nem tartalmazza a felek címét, nem tartalmaz rendelkezést, jogorvoslatra történő kioktatást és indokolást, valamint az ügy elbírálásában kizárt bíró vett részt. Kifejtették, hogy az elsőfokú bíróság érdemi álláspontja is téves a beszámíthatóság vonatkozásában.

A másodfokú bíróság a felperesek fellebbezését hivatalból elutasította, és kötelezte a felpereseket egyetemlegesen az alperes részére 6000 forint másodfokú perköltség megfizetésére. Megállapította, hogy az elsőfokú bíróság támadott végzése pervezető jellegű, amely ellen a Pp. 233. § (3) bekezdés b) pontja szerint fellebbezésnek nincs helye. A Pp. 78. § (1) bekezdése és a 80. § (2) bekezdése alapján a felperesek kötelesek a perköltség viselésére.

A másodfokú végzés ellen a felperesek fellebbeztek, kérve az elsőfokú végzés hatályon kívül helyezését, és a másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára való kötelezését a Pp. 252. § (1)-(2) bekezdése alapján. Kérték, hogy a másodfokú eljárásra másik bíróságot jelöljön ki a Legfelsőbb Bíróság. Másodlagosan kérték a másodfokú bíróságot a fellebbezés elbírálására utasítani, melyre szintén másik bíróság kijelölését kérték. Kérték fellebbezési költségük 800 forintban való megállapítását.

Álláspontjuk szerint a másodfokú bíróság végzése megalapozatlan és jogszabálysértő, mert

- a végzés nem tartalmazza a beszámítási kérelmet,

- a bíróság nem tett eleget indokolási kötelezettségének, mert nem határozta meg, hogy a kérelem előterjesztését mely jogszabály zárja ki, és melyik minősíti az ilyen kérelemben való döntést "pervezető" jellegűnek, amikor a per jogerősen befejeződött;

- az elsőfokú végzés a felperesek kérelméről elutasító döntést tartalmazott, amely ellen, mint érdemi végzés ellen a Pp. 233. § (1) bekezdése alapján fellebbezésnek volt helye, mert a végzés a felperesekre rendelkezést tartalmazott. A másodfokú bíróságnak a fellebbezést érdemben kellett volna vizsgálnia, így a hivatalból történt elutasítás jogszabálysértő;

- a másodfokú bíróság lényeges eljárási szabályt sértett, mert az alperes észrevételét a felpereseknek nem kézbesítette, így arra a felperesek a Pp. 3. § (6) bekezdése alapján nem tudtak észrevételt tenni, így érdemben sem tudtak védekezni;

- a másodfokú eljárás nélkülözte az Alkotmány 57. § (1) bekezdésében foglalt tisztességes és pártatlan eljárást, mivel a felperesek által indított perben az ítélőtábla félként szerepel, amely eljárás jelenleg is folyamatban van;

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!