Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

14/2014. (IX. 30.) OBH utasítás

a munkacsoportok ügyrendjéről szóló szabályzatról

A bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 76. § (1) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvény 29. § (2) bekezdésére és az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény rendelkezéseire figyelemmel -, valamint a bíróságok véleményeinek figyelembevétele alapján a munkacsoportok ügyrendjéről az igazságszolgáltatásban betöltött bírói részvétel átláthatóságát, a munkacsoportokban történő részvétellel járó kötelezettségek és jogosultságok egyértelművé tételét elősegítendően a következő szabályzatot adom ki.

1. § A szabályzat hatálya

(1) Jelen szabályzat

a) a Kúriának, az ítélőtáblának, a törvényszéknek, a járásbíróságnak és a közigazgatási és munkaügyi bíróságnak (a továbbiakban: bíróság) az Országos Bírósági Hivatal (a továbbiakban: OBH) elnöke által létrehozott munkacsoportban való részvétellel mint külön központi igazgatási feladattal megbízott bírájára,

b) az OBH elnöke által létrehozott munkacsoportban való részvétellel mint külön központi igazgatási feladattal megbízott igazságügyi alkalmazottra,

c) a munkacsoporti tagként felkért nyugalmazott bíróra és nyugalmazott igazságügyi alkalmazottra,

d) az OBH-nak a munkacsoport feladatával érintett munkatársára,

e) az Országos Bírói Tanács (a továbbiakban: OBT) munkacsoportba delegált tagjára,

f) a munkacsoport működésében közreműködő más hivatásrend képviselőjére,

g) meghatározott kérdés megtárgyalására meghívott bíróra, igazságügyi alkalmazottra és

h) a munkacsoport feladata ellátása érdekében felkért szakértőre

terjed ki.

(2) A szabályzat az OBH, a bíróság és az OBT valamennyi, a munkacsoporttal kapcsolatos tevékenysége során alkalmazandó.

(3) Jelen szabályzat hatálya az OBH elnöke, illetve - felhatalmazása alapján - az elnökhelyettesek által létrehozott munkacsoportokra terjed ki. Nem terjed ki a szabályzat hatálya az egyéb, bíróság által alapított munkacsoportokra, továbbá az európai uniós projektek keretében megalakított munkacsoportokra.

2. § A munkacsoport megalakulása, megbízatásának időtartama

(1) Az OBH elnöke a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) 76. §-ában, illetve más jogszabályban, valamint közjogi szervezetszabályozó eszközben meghatározott feladatai ellátása érdekében elemző, tanácsadó, javaslattevő, véleményező és döntés-előkészítő tevékenység ellátására munkacsoportot hozhat létre.

(2) A munkacsoport a tevékenységét az OBH elnöke által meghatározott cél elérése és feladat ellátása érdekében saját munkaterve szerint végzi.

(3) Az OBH elnöke a munkacsoport létesítéséről rendelkező határozatában (a továbbiakban: létesítő okirat) megállapítja annak

a) elnevezését,

b) a létrehozatalának célját,

c) az elvégzendő feladatát,

d) a működésének időtartamát, valamint

kijelöli a munkacsoport elnökét (a továbbiakban: elnök).

(4) A munkacsoport a létesítő okiratban meghatározott időtartamra jön létre. A munkacsoport működésének időtartamát az OBH elnöke határozatával módosíthatja, a munkacsoport működését bármikor megszüntetheti.

(5) Amennyiben a munkacsoport működése során minősített adatok megismerése, felhasználása válik szükségessé, a munkacsoport elnöke az OBH biztonsági vezetője részére indokolt előterjesztést tesz a felhasználói engedély megadása iránt. Az OBH biztonsági vezetőjének szakmai véleménye alapján az OBH elnöke dönt a felhasználói engedély megadásáról.

3. § A munkacsoport összetétele, elnöke és tagjai

(1) A munkacsoport az elnökből, tagokból és felkért szakértő(k)ből állhat.

(2) A munkacsoport tagjai közül tanácskozási és szavazati joggal rendelkező tagok:

a) a munkacsoport elnöke,

b) a munkacsoport munkájában való részvétellel mint külön központi igazgatási feladattal az OBH elnöke által megbízott bíró,

c) az OBH elnökének felkérése alapján a munkacsoportban való részvétellel mint külön központi igazgatási feladattal megbízott igazságügyi alkalmazott,

d) az OBH elnökének felkérése alapján nyugalmazott bíró, nyugalmazott igazságügyi alkalmazott,

e) az OBH kijelölt munkatársa és

f) a munkacsoport működésében közreműködő más hivatásrend képviselője.

(3) A munkacsoportban kizárólag tanácskozási joggal vesz részt az OBT munkacsoportba delegált tagja. Az OBH elnöke által a munkacsoport feladata ellátása érdekében felkért szakértő és az elnök által meghatározott kérdés megtárgyalására meghívott bíró, igazságügyi alkalmazott a munkacsoport ülésein tanácskozási joggal vehet részt.

(4) A munkacsoportban tagként részt vevő, az OBH kijelölt munkatársa a munkacsoport ülésein való részvételen kívül köteles a munkacsoport munkájában aktívan részt venni az OBH érdekeit szem előtt tartva, valamint köteles a munkacsoport ülésein elhangzottakról írásban (e-mailben) az OBH elnökét a munkacsoport ülését követő 3 napon belül - sürgős esetekben haladéktalanul - az OBH munkacsoporti koordinátoron keresztül tájékoztatni.

(5) A munkacsoport tagjait az OBH elnöke jelöli ki. A tagok személyére a munkacsoport elnöke javaslatot tehet.

(6) Ha a munkacsoport feladatának ellátásához különleges szakértelem szükséges, az OBH elnöke a munkacsoport feladata ellátása érdekében szakértőt kérhet fel. A szakértő felkérésére a munkacsoport javaslattételi joggal rendelkezik.

(7) A tag a kijelölését vagy a delegálását, illetve a szakértő a felkérését követően, annak elfogadásával egyidejűleg, írásban köteles nyilatkozatot tenni. Ebben kötelezettséget vállal arra, hogy a munkacsoport tagjaként, illetve szakértőjeként a rábízott feladatot az OBH elnöke által a létesítő okiratban meghatározottaknak megfelelően, az elnök irányítása mellett, a legjobb tudása szerint ellátja, valamint hogy a munkacsoport működésével kapcsolatban tudomására jutott minősített adatot megőrzi.

A munkacsoport tagja a beosztási hely szerinti bíróság elnökét folyamatosan tájékoztatja a munkacsoport ülések időpontjáról, a munkacsoporti tagsággal járó eseményekről, távollétekről.

(8) A munkacsoport megalakulásáról az OBH elnöke a létesítő okirat meghozatalát követő 8 napon belül tájékoztatja az OBT elnökét. Az OBT a tájékoztatás kézhezvételét követő 15 napon belül az OBT tagjai közül a munkacsoportba - annak feladata és célja szerinti szakértelemmel rendelkező - tagot delegálhat.

(9) A tag felkérését - az OBT által delegált tag kivételével - az OBH elnöke bármikor, indokolás nélkül visszavonhatja.

(10) Az OBT a munkacsoportba delegált tagot visszahívhatja, amelyről a döntés meghozatalát követő 8 napon belül tájékoztatja a munkacsoport elnökét, valamint a munkacsoporti koordinátor útján az OBH elnökét.

(11) A nyugalmazott bíró, a nyugalmazott igazságügyi alkalmazott és a szakértő közreműködése az OBH-val kötött külön polgári jogi szerződésben szabályozható.

(12) A szakértő felkérését az OBH elnöke bármikor, indokolás nélkül visszavonhatja a 3. § (11) bekezdésében meghatározottak kivételével.

4. § A munkaterv

(1) Az elnök legkésőbb 30 nappal a munkacsoport alakuló ülését megelőzően, majd ezt követően a munkacsoport fennállása alatt minden év január 31. napjáig az adott naptári évre vonatkozó - az OBH elnöke által meghatározott feladatok és célok elérése érdekében - munkatervet készít.

(2) A munkatervnek tartalmaznia kell:

a) az OBH elnöke által a munkacsoport részére megjelölt feladat és cél bemutatását,

b) az a) pont szerinti feladat és cél megvalósításának stratégiáját, a munkacsoport tevékenységének ütemezését, valamint a munkacsoport üléseinek tervezett időpontjait,

c) a munkacsoport tevékenységével kapcsolatos jogszabályok és közjogi szervezetszabályozó eszközök megjelölését, azok esetleges hiányosságait, illetve a teljes vagy részleges újraalkotásuk szükségességét,

d) az egyes tagok, szakértő részére a munkacsoport elnöke által előzetesen meghatározott részfeladatokat, azok megvalósításának határidejét és

e) az összefoglaló jelentés elkészültének várható időpontját.

(3) A munkatervet az elnök az OBH elnökének bemutatja, azt a felhívására pontosítja, kiegészíti.

(4) A munkatervet a munkacsoport első - alakuló - ülésén megtárgyalja, az elfogadásáról a 7. § (1) bekezdése szerint határoz. A munkacsoport által elfogadott munkatervet az elnök a munkacsoporti koordinátoron keresztül az OBH elnökének jóváhagyásra bemutatja.

(5) A munkaterv a feladat megvalósítása folyamán szükség szerint módosítható az elfogadásra vonatkozó szabályok [7. § (1) bekezdés] szerint. A módosított munkatervet az OBH elnökének az elnök haladéktalanul bemutatja jóváhagyásra.

(6) A munkatervben foglalt célok megvalósítása, a munkaterv végrehajtása az elnök felelőssége.

(7) Az OBH elnöke a munkacsoport tevékenységét jogosult folyamatosan vagy eseti jelleggel figyelemmel kísérni.

5. § A munkacsoport ülésének általános szabályai

(1) A munkacsoport a tevékenységét az elnök vezetésével, a tagok és a szakértő(k) részvételével látja el. A munkacsoport az OBH szervezetéhez integráltan működik, feladatai ellátása érdekében ülést tart, melyen dönt a munkatervében meghatározott kérdésekben.

(2) A munkacsoport

a) akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező tagok több mint fele, és

b) akkor tanácskozóképes, ha a tagok több mint egyharmada

jelen van.

(3) A munkacsoport üléseit az elnök készíti elő, és a munkaterv szerinti időpontra hívja össze. A meghívó tartalmazza:

a) az ülés dátumát,

b) az ülés helyszínét,

c) az ülés kezdeti és várható befejezési időpontját,

d) az ülés napirendjét,

e) az egyes napirendi pontok megfelelő előkészítéséért felelős személyek nevét (témafelelős) és

f) a meghívottak nevét, ha a munkacsoport tagjain kívül más személy is meghívásra kerül az ülésre, vagy ha valamilyen oknál fogva az ülésre nem az összes munkacsoporti tag kerül meghívásra.

(4) A munkacsoport üléseit az OBH székhelyén (1055 Budapest, Szalay u. 16.) vagy a Magyar Igazságügyi Akadémián (1122 Budapest, Tóth Lőrinc u. 6.) tartja. Amennyiben a feladata ellátása érdekében szükséges, a munkacsoporti koordinátor engedélyével más helyszínen is megtartható.

(5) A tag, valamint a szakértő a munkacsoport ülésének összehívásakor kap meghívást az ülésre.

(6) A meghívót a mellékletekkel együtt a szakértő kivételével a tagok részére a munkacsoport ülését legalább 8 nappal megelőzően meg kell küldeni. A szakértő részére a meghívót és a mellékleteket indokolt esetben kell megküldeni legalább 8 nappal az ülést megelőzően.

(7) Az elnök az OBH elnökét az OBH munkacsoporti koordinátorán keresztül a meghívók kiküldésével egyidejűleg értesíti:

a) a következő ülés dátumáról,

b) a következő ülés helyszínéről,

c) a következő ülés kezdeti és várható befejezési időpontjáról,

d) a meghívottak nevéről.

(8) Az elnök az OBH elnökének a tájékoztatással egyidejűleg, de legkésőbb az ülést megelőző 3. munkanapig megküldi:

a) az ülés napirendjét,

b) az egyes napirendi pontok megfelelő előkészítéséért felelős személyek nevét (témafelelős) és

c) a napirendi pontokhoz kapcsolódó előkészítő anyagokat.

(9) Az OBH elnöke, valamint legalább a tagok egyharmada az elnöknél - a javasolt napirend megjelölésével -kezdeményezhetik soron kívüli - a munkatervtől eltérő időpontbani - ülés összehívását.

(10) A kezdeményezés alapján a soron kívüli ülést az elnök rövid úton (e-mailben) hívja össze.

(11) A soron kívüli ülésről - annak napirendjének megküldésével - az elnök rövid úton (e-mailben) tájékoztatja az OBH elnökét is a munkacsoporti koordinátoron keresztül annak összehívásával egyidejűleg.

(12) Rendkívüli vagy azonnali intézkedést igénylő esetben a munkacsoport ülésen kívül is hozhat döntést.

6. § Az ülés vezetése

(1) A munkacsoport ülését az elnök vezeti.

(2) Az elnököt akadályoztatása esetén az általa, a szavazati joggal is rendelkező tagok közül kijelölt tag teljes jogkörrel helyettesíti.

7. § A szavazás

(1) A munkacsoport döntését a jelenlévő és szavazati joggal rendelkező tagok egyszerű szótöbbséggel hozzák. Az ülésen kívüli döntéshozatal 5. § (8) bekezdés esetében a szavazás történhet elektronikus úton vagy telefonos szavazással.

(2) Az elnök a tagokkal együtt szavaz, szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.

(3) A szavazás után a kisebbségben maradó tagok véleményét az ülésről készült emlékeztetőben kell rögzíteni.

8. § Az emlékeztető

(1) Az ülésről azok lényegét és az ott született döntéseket magában foglaló, valamint az ülésen kívüli döntésről emlékeztető készül. Az emlékeztetőt a munkacsoport elnöke vagy az általa kijelölt tag készíti.

(2) Az emlékeztető tartalmazza:

a) a munkacsoport megnevezését,

b) az ülés dátumát és időpontját, valamint amennyiben szükséges, a rendkívüli ülésre való utalást,

c) az ülés helyszínét,

d) az ülésen részt vevők névsorát,

e) szavazás esetén a leadott szavazatok, ellenszavazatok, valamint a tartózkodók számát, határozatképességet,

f) a fontosabb eredményeket, döntéseket, megállapításokat,

g) a tagok részére kiadott feladatokat,

h) azok határidejét,

i) a tagok által ellátott vagy folyamatban lévő feladatokat, azok állását,

j) a következő ülésre vonatkozó munkacsoporti döntést - lehetőség szerint a következő ülés dátumát, időpontját és helyszínét -,

k) a munkacsoport elnökének és a jegyzőkönyv vezetőjének nevét, aláírását.

(3) A munkacsoport elnöke az emlékeztetőt a tagoknak és az OBH elnökének a munkacsoporti koordinátoron keresztül - az elkészültét követően haladéktalanul, de legkésőbb az ülést követő 5 munkanapon belül - elektronikus úton megküldi.

9. § A munkacsoport elnökének egyes feladatai

(1) Az elnök köteles a tagok által elkészített részanyagokat begyűjteni és összefoglaló módon feldolgozni.

(2) A munkacsoport megbízása alapján az elnök a munkacsoport feladatát érintő kérdésekben - az OBH elnökének jóváhagyását követően - közvetlenül is kikérheti a bírák és az igazságügyi alkalmazottak véleményét, melyek összesítéséről az OBH közreműködésével gondoskodik.

(3) Az elnök a munkacsoport tevékenységéről tájékoztatja az OBH elnökét havi jelentés, valamint összefoglaló jelentés formájában.

(4) A munkacsoport tevékenységével kapcsolatos kommunikációról az elnök köteles gondoskodni. E körben az OBH sajtótájékoztatási tevékenységéről, valamint a bíróságok központi honlapjának sajtószolgálatáról szóló 8/2012. (IV. 25.) OBH utasításra tekintettel jár el. Így a munkacsoport tevékenységének bírósági szervezeten belüli megjelenítése érdekében a havi jelentések, kapcsolódó szakmai anyagok, dokumentumok az egyes munkacsoportok számára a bíróságok központi intranetes oldalán biztosított önálló felületen jelennek meg.

(5) Az egyes munkacsoportok honlapfelületeit a munkacsoport elnöke a munkacsoporti koordinátorral, más nyilvános képviselettel és az OBH Sajtó és Kommunikációs Osztályával együttműködve szerkeszti.

(6) A bírósági szervezeten kívüli sajtómegjelenések és más nyilvános megjelenések esetén az elnök az OBH elnökével előzetesen egyeztet az OBH munkacsoporti koordinátorán keresztül.

10. § A munkacsoporti koordinátor egyes feladatai

(1) Az OBH munkacsoporti koordinátort az OBH elnöke jelöli ki.

(2) A munkacsoporti koordinátor a munkacsoportokkal kapcsolatos szervezési, koordinációs feladata körében különösen az alábbi feladatokat látja el:

a) kapcsolatot tart az elnökök és az OBH elnöke között,

b) vezeti a munkacsoportok, illetve tagjainaknyilvántartását, így különösen naprakészen kezeli a munkacsoportokra vonatkozó alakulásokat, működésük meghosszabbítását elrendelő OBH elnöki határozatokat,

c) a munkacsoport ülésének az OBH épületén kívül történő megszervezése esetén a költségek tekintetében előzetesen egyeztet a munkacsoport vezetőjével,

d) közreműködik a mindenkor hatályos, a bíróságok és az Országos Bírósági Hivatal gazdálkodásáról szóló szabályzatban foglalt, a munkacsoportok működésével kapcsolatos rendelkezések végrehajtásában.

(3) A munkacsoporti koordinátor az egyes munkacsoportok honlapfelületeit az OBH Sajtó és Kommunikációs Osztályával együttműködve jogosult szerkeszteni.

11. § Havi jelentések

(1) Az elnök rövid, lényegre törő havi jelentést készít a tárgyhót követő hónap 10. napjáig a munkacsoport tevékenységéről, a tagok által elvégzett és folyamatban lévő feladatokról. Az elnök a havi jelentést az OBH elnökének - az elkészültét követően haladéktalanul, de legkésőbb a tárgyhót követő hónap 15. napjáig - a munkacsoporti koordinátoron keresztül megküldi.

(2) Az OBH elnöke a munkacsoport tevékenységéről az elnöktől bármikor tájékoztatást kérhet akár szóban, akár írásban.

(3) Az elnök a tájékoztatási kötelezettségnek 3 munkanapon belül eleget tesz.

12. § Az összefoglaló jelentés

(1) Az elnök a munkacsoport működése időtartamának leteltekor a feladat teljesítéséről az OBH elnöke részére összefoglaló jelentést készít, amely tartalmazza:

a) a munkacsoport 2. § (2) bekezdése, valamint a 2. § (3) bekezdés b)-c) pont szerinti célját és feladatát,

b) a munkacsoport elvégzett tevékenységét és működésének folyamatát,

c) a 9. § (1) és 9. § (2) bekezdésében írtak szerint beszerzett vélemények értékelését,

d) a munkacsoport ténybeli és jogi megállapításait,

e) annak bemutatását, hogy megállapításait milyen adatokra alapozta,

f) javaslatot az OBH elnöke által teendő intézkedésekre.

(2) Amennyiben a munkacsoport tevékenysége jogszabályalkotás (módosítás), továbbá a Bszi. 76. § (1) bekezdés b) pontja szerinti intézkedés meghozatalára vagy más közjogi szervezetszabályozó eszköz kiadására irányul, illetve az összefoglaló jelentés ezek meghozatalát javasolja, úgy az összefoglaló jelentés indokolással ellátott szövegszerű előterjesztést is tartalmaz.

(3) Az összefoglaló jelentés - amennyiben az nem tartalmaz minősített adatot vagy az igazságszolgáltatás érdekeit súlyosan sértő megállapításokat - nyilvános, az OBH elnöke annak a bíróságok központi intranetes felületén történő közzététele iránt intézkedik.

13. § A munkacsoport működésének feltételei

(1) A munkacsoport működésének személyi, tárgyi és technikai feltételeit az OBH biztosítja. A munkacsoport elnöke a munkacsoporti koordinátoron keresztül az 5. § (4) bekezdés első mondatrészben foglaltak esetén az ülés megtartásához szükséges helyiségre és berendezésre, továbbá informatikai eszközre vonatkozó igényét az OBH Koordinációs Főosztálya felé jelzi. Amennyiben az OBH rendelkezik az ülés megtartásához igényelt szabad helyiséggel, berendezéssel, valamint informatikai eszközzel, gondoskodik azok szükség szerinti rendelkezésre állásáról. Jelen bekezdés nem alkalmazható abban az esetben, amennyiben a munkacsoport az OBH székhelyén kívül, más helyszínen tartja meg az ülését [5. § (4) bekezdés].

(2) A munkacsoport tagja és a szakértő a feladatai ellátásához szükséges adatok megismerése érdekében az OBH elnökétől, az OBH munkacsoportba rendelt tagjától, illetve bármely bírósági vezetőtől felvilágosítást kérhet, illetve a feladatai ellátásához kapcsolódóan e szervek vonatkozó irataiba betekinthet a vonatkozó jogszabályok maradéktalan betartása mellett, azokról másolatot igényelhet.

14. § A munkacsoport tagja és a szakértő költségtérítése, kedvezményei

(1) A munkacsoport tagja és a szakértő a feladatai ellátásához szükséges mértékben jogosult az OBH és a szolgálati helye szerinti bíróság informatikai, távközlési és fénymásoló berendezéseinek használatára.

(2) A központi igazgatás működéséhez szükséges feladatok munkacsoportban történő rendszeres teljesítésének idejére a bíró és az igazságügyi alkalmazott tag részére - az OBH elnökének javaslatára - a munkáltatói jogkör gyakorlója kiegészítő pótlékot állapíthat meg.

(3) A kiegészítő pótlék összegére az OBH elnöke tesz javaslatot.

(4) A munkacsoporti tag kiemelkedő eredményessége esetén az OBH elnöke a bíró és az igazságügyi alkalmazott tagot elismerő oklevélben, illetve egyéb juttatásban részesítheti.

(5) Az OBH elnöke által kiállított elismerő oklevél a díjazott szakmai előmenetele során figyelembe veendő.

(6) A nyugalmazott bíró, a nyugalmazott igazságügyi alkalmazott és a szakértő költségtérítéséről és esetleges díjazásáról a 3. § (11) bekezdés szerinti polgári jogi szerződésben lehet rendelkezni.

(7) A munkacsoport tagjának az üléseken való megjelenésével kapcsolatban felmerült indokolt költségét az OBH - az érintett bírósági szervezeti egység igényétől függően - külön elszámolási rend szerint, a bíróságok és az Országos Bírósági Hivatal gazdálkodásáról szóló 5/2013. (VI. 25.) OBH utasítása rendelkezései szerint (5. melléklet) megtéríti a (8)-(11) bekezdésben meghatározottak figyelembevételével.

(8) A munkacsoport üléseit lehetőleg egynaposra kell szervezni.

(9) A költséghatékony és takarékos gazdálkodás érdekében a munkacsoport ülésére való utazás lehetőleg a Kúria, ítélőtáblák, törvényszékek szolgálati gépkocsijával történjen. A szolgálati gépjármű igénybevétele esetén a munkacsoport tagja útiköltség címen nem terjeszthet elő igényt. Saját gépjárművel történő utazás költségének elszámolása csak kivételesen, indokolt esetben fogadható el. Az igénylés indokoltságát a munkacsoporti koordinátor bírálja el.

(10) A munkacsoportok ülésén való részvételhez kapcsolódó szállást az OBH - a munkacsoportok nem budapesti lakóhellyel rendelkező tagjai részére - a Magyar Igazságügyi Akadémián való elhelyezéssel biztosítja. A szállásigényt a munkacsoporti koordinátor felé kell jelezni legalább 5 nappal a munkacsoport ülését megelőzően. Egyénileg, szállodában történő elhelyezés költségének megtérítése nem igényelhető.

(11) A munkacsoport tagja részére a beosztási helye szerinti bírósági elnökkel történő egyeztetés alapján szükség szerint tárgyalási vagy egyéb munkavégzési kedvezmény biztosítható. A beosztási hely szerinti bírósági elnök a munkacsoport működését akként támogatja, hogy segíti a tag munkacsoporti tevékenységének helybeli megvalósítását és a tag munkacsoport üléseken való megjelenéséhez hozzájárul.

15. § Záró rendelkezések

(1) Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

(2) Az utasítás hatálybalépését követő 45 napon belül a munkacsoporti működést felül kell vizsgálni, és az utasítással való összhangját meg kell teremteni.

(3) Az utasítás hatálybalépésével egyidejűleg a munkacsoportok ügyrendjéről szóló 5/2012. (VII. 18.) OBH elnöki ajánlás hatályát veszti.

Dr. Handó Tünde s. k.,

elnök