Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.1.39 A köztisztviselők jogállásáról szóló törvénynek az igényérvényesítésre adott 15 napos határideje nem vonatkozik az alanyi jogon járó anyagi jogosultságok követelhetőségére, amely jogosultságok az elévülési időn belül érvényesíthetőek [1992. évi XXIII. tv (Ktv.) 59. § (1) bek., 71. § (2) bek.].

A periratokból megállapítható tényállás szerint a felperes az alperesek által fenntartott körjegyzőségen dolgozott 1996. január 1-jétől körjegyzői munkakörben. A felperes illetménye 1997. évben - az 1996. évivel megegyezően - 70 000 forintban került megállapításra a 20 000 forint köztisztviselői illetményalap 3,5-szeresében. A felperes az 1998. január 7-én érkezett keresetlevelében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alpereseket 23 400 forint köztisztviselői illetményalap figyelembevételével 1997. január 1-jétől az illetménykülönbözet, az 1997. évi 13. havi illetmény és a 30 éves jubileumi jutalom, és ezek törvényes kamatának megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság az alpereseket meghatározott arányban kötelezte a felperes részére 1997. évre az elmaradt illetmény, a 13. havi illetmény, a jubileumi jutalom és a marasztalások összege után kamat megfizetésére.

Az ítélet ellen az alperesek fellebbeztek, kérték a per részben történő megszüntetését, illetve a fennmaradó kereset tárgyában hozott ítélet megváltoztatását. A felperes az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

A megyei bíróság végzésével a munkaügyi bíróság ítéletének az 1997. évi illetménykülönbözet megfizetésére vonatkozó rendelkezéseit hatályon kívül helyezte és az ezzel kapcsolatos keresetre vonatkozó részében a pert megszüntette. Végzésének indokolásában rámutatott arra, hogy a felperes elkésett az 1997. évi illetménykülönbségre irányuló igényének érvényesítésével, ugyanis a Ktv. 59. §-a (1) bekezdésének az 1997. december 31-ig hatályban volt rendelkezése szerint a köztisztviselő a közszolgálati jogviszonyból származó igénye érvényesítése érdekében a munkáltatói jogkör gyakorlója intézkedése vagy az intézkedésének elmulasztása miatt 15 napon belül fordulhat munkaügyi bírósághoz. A jogérvényesítésre nyitva álló határidő tehát 15 nap volt. Amennyiben ez a határidő eredménytelenül eltelt, a köztisztviselő keresetindítási joga megszűnt. Az 1998. január 1-jétől hatályba lépett új rendelkezés egy már elenyészett jogot nem éleszthet fel.

Minthogy a felperes jogsérelme akkor keletkezett, amikor az illetményalap felemelése ellenére a többi köztisztviselővel ellentétben 1997. év tavaszán először nem kapta meg a felemelt illetményét, ehhez képest kellett volna - az igénye esedékessé válásától számított - 15 napon belül bírósághoz fordulnia. Ugyanakkor a keresetlevelét csak 1998. január 7-én nyújtotta be, ezért az igényének érvényesítésével elkésett.

A másodfokú bíróság ítéletével - minthogy a végzésével az illetménykülönbözet megfizetésére vonatkozó elsőfokú ítéleti rendelkezést hatályon kívül helyezte, és e vonatkozásban a pert megszüntette - a fennmaradó kereseti kérelmek alapjául szolgáló illetményként az 1997. évre vonatkozóan havi 70 000 forintot vett figyelembe. Ezért megváltoztatta a munkaügyi bíróság ítéletét és az alperesek marasztalásának összegét az 1997. évi 13. havi illetmény vonatkozásában összességében 70 000 forintra, a jubileumi jutalom tekintetében 210 000 forintra leszállította. Az alpereseket olyan mértékben marasztalta, amilyen arányban a körjegyzőség fenntartásának költségeihez hozzájárultak. Ennek megfelelően az I. rendű alperest 113 400 forint, a II. rendű alperest 32 550 forint, a III. rendű alperest 24 150 forint és a IV. rendű alperest 39 900 forint jubileumi jutalom megfizetésére kötelezte, a 13. havi illetmény vonatkozásában az I. rendű alperes fizetési kötelezettségét 37 800 forintra, a II. rendű alperesét 10 850 forintra, a III. rendű alperesét 8050 forintra és a IV. rendű alperesét 13 300 forintra leszállította. Az alperesek nagyobb mértékű pernyertessége folytán részükre együttes első- és másodfokú perköltség megfizetésére kötelezte a felperest.

A jogerős végzés és ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmében a felperes a munkaügyi bíróság ítéletének helybenhagyását kérte, mivel álláspontja szerint a másodfokú bíróság végzése és ítélete számára méltánytalan és jogszabálysértő. Kifejtette azt az álláspontját, hogy az egészségi állapota miatt kiszolgáltatott helyzetben volt, a munkabéréhez való jogáról nem mondott le, és hivatkozott arra, hogy igényét az elévülési időn belül érvényesíthette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!