1/2009. (I. 16.) KüM utasítás
a köztisztviselők juttatásairól
A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 49/D-H. §-ai, továbbá a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény és a képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szóló 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet rendelkezéseivel összhangban a külügyminisztériumi (a továbbiakban: KüM) köztisztviselők juttatásairól az alábbi utasítást adom ki:
1. Az utasítás hatálya
1.1. Az utasítás hatálya a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 1. §-ának megfelelően a KüM-mel közszolgálati jogviszonyban álló köztisztviselőkre és ügykezelőkre, továbbá a KüM-mel munkajogviszonyban álló munkavállalókra (a továbbiakban együtt: köztisztviselő) terjed ki.
1.2. Az utasítás rendelkezéseit alkalmazni kell a miniszterre, államtitkárra és szakállamtitkárokra is, ha a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény másként nem rendelkezik.
1.3. A prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény hatálya alá tartozó köztisztviselőkre az utasítás rendelkezéseit a törvényben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.
2. Jubileumi jutalom
A Humán Erőforrások Főosztálya (a továbbiakban: HEFO) minden hónapban figyelemmel kíséri a jubileumi jutalomra jogosultakat, és a Bérgazdálkodási Osztály (a továbbiakban: BGO) értesítésével gondoskodik a kifizetésről.
3. Étkezési hozzájárulás
3.1. A Központi Igazgatás, továbbá a Külképviseleti Felkészülési Osztály (a továbbiakban: KÜFO) állományában lévő köztisztviselő havonta utólag, választása szerint étkezőhelyi vendéglátás, munkahelyi étkeztetés, közétkeztetés (melegétkezési utalvány) nyújtása révén, vagy a kizárólag fogyasztásra kész étel (hidegétkezési utalvány) vásárlására jogosító utalvány formájában étkezési utalványra jogosult, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban: Szjatv.) 1. sz. melléklete szerinti adómentesen adható mértékéig.
3.2. Az a köztisztviselő, akinek a jogviszonya hónap közben keletkezik vagy szűnik meg, illetve külszolgálatról berendelésre, vagy külszolgálatra kirendelésre kerül - feltéve, ha a törthónap időtartama belföldön a 15 napot eléri - félhavi hozzájárulásra jogosult.
3.3. Nem jogosult étkezési utalványra a Külképviseletek Igazgatása és a jogi állományban lévő köztisztviselő. A prémiuméves programban részt vevő köztisztviselők az étkezési utalvány értékének 30%-ára jogosultak.
3.4. A köztisztviselő a 3.1. pontban meghatározott utalványra vonatkozó tárgyévi igényét a cafeterianyilatkozattal egyidejűleg, de legkésőbb a tárgyév január 20-ig a szervezeti egységek titkárságára köteles eljuttatni. A leadott nyilatkozat év közben nem módosítható.
Az a köztisztviselő, akinek a jogviszonya hónap közben keletkezik, vagy szűnik meg, illetve külszolgálatról berendelésre kerül, nyilatkozatát a cafeterianyilatkozatával egyidejűleg adja le.
3.5. A nyilatkozat leadásának elmulasztása esetén a munkáltató a köztisztviselő részére a tárgyévre az étkezőhelyi vendéglátás, munkahelyi étkeztetési, közétkeztetési utalványt biztosítja.
3.6. Az étkezési utalványt a köztisztviselő az illetménykifizetés esedékessége napján veszi át, az átvételt külön jegyzéken aláírásával igazolja. Az étkezési utalvány nyilvántartásáról és elszámolásáról a Gazdálkodási Főosztály (a továbbiakban: GF) gondoskodik.
4. A munkába járáshoz szükséges helyközi közlekedési költségtérítés
4.1. A Budapest közigazgatási határán kívülről történő napi munkába járás és hétvégi hazautazás (MÁV, HÉV, VOLÁN) költségeit a KüM a 78/1993. (V.12.) Korm. rendelet szabályai szerint téríti. Nem jogosult térítésre a személyi használatú gépkocsi igénybevételére, illetve a saját gépjármű használata után költségtérítésre jogosult, a jogi állományban lévő, illetve a Külképviseletek Igazgatása - a KÜFO kivételével - állományában lévő köztisztviselő.
4.2. Munkába járásnak minősül:
a) a közigazgatási határon kívülről történő napi munkába járás és hétvégi hazautazás,
b) a napi munkába járás a köztisztviselő állandó vagy ideiglenes lakóhelye és munkahelye között napi, illetőleg a munkarendtől függő gyakoriságú rendszeres oda- és visszautazása,
c) a hétvégi hazautazás, ha a köztisztviselő ideiglenesen munkavégzési célból munkahelyével azonos helységbe, illetőleg annak közelébe (napi munkába járással elérhető távolságra) költözik, onnan hetente egyszeri állandó lakóhelyére történő oda- és visszautazása.
4.3. A KüM a köztisztviselőnek utólag megtéríti a munkába járást szolgáló bérlet vagy teljes árú menetjegy díjának 100 %-át az országos közforgalmú vasút 2. osztályának, elővárosi vasút, valamint helyközi díjszabással közlekedő helyi és távolsági autóbusz igénybevétele esetén. Az elszámolásra a munkáltató nevére kiállított számla és a bérletszelvény, illetve menetjegy GF-en történő leadása alapján kerül sor.
A tárgyhó 5. napjáig leadott bérletszelvények, illetve menetjegyek ellenértékének megtérítésére a tárgyhónapban kerül sor.
4.4. Az a köztisztviselő, akinek jogviszonya hó közben keletkezik, illetve szűnik meg, a külszolgálatra kihelyezett, vagy onnan berendelt köztisztviselő, valamint munkavégzés elrendelése esetén a prémiuméves programban részt vevő köztisztviselő utólagos elszámolás mellett időarányos költségtérítésre jogosult.
5. Saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítése
5.1. A KüM a köztisztviselő részére a saját gépjárművel történő munkába járáshoz költségtérítést biztosít, ha a köztisztviselő:
a) lakó- vagy tartózkodási helye és munkahelye között nem közlekedik tömegközlekedési eszköz;
b) munkarendje miatt tömegközlekedési eszközt nem, vagy csak hosszú várakozással tudna igénybe venni;
c) mozgáskorlátozottsága miatt nem képes tömegközlekedési eszközt igénybe venni.
5.2. A saját gépjárművel történő munkába járás költségeinek megtérítése iránti - a közvetlen munkahelyi felettes javaslatával ellátott - kérelmet az 1. sz. melléklet szerinti formanyomtatványon a GF-en kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell az indokok helytállóságát igazoló iratokat, dokumentumokat.
5.3. A köztisztviselő részére a munkában töltött napokra számolva - a munkahely és a lakás közötti oda-vissza távolság figyelembevételével az Szja tv.-ben foglalt, a saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítése címén elszámolható költségtérítés jár. A prémiuméves programban részt vevő köztisztviselők munkavégzés elrendelése esetén, utólagos elszámolás mellett időarányos költségtérítésre jogosultak.
5.4. A munkavégzéssel nem érintett napokra (fizetett, illetve fizetés nélküli szabadság, tanulmányi szabadság, keresőképtelenség stb.) költségtérítés nem számolható el. A szervezeti egység vezetője a költségtérítés elszámolása érdekében havonta utólag a 2. sz. mellékletnek a GF részére történő megküldésével igazolja a munkában töltött napokat.
5.5. A lakcíme megváltozásáról a köztisztviselő köteles 3 munkanapon belül tájékoztatni a GF-t.
6. Utazási kedvezmény
6.1. A KüM a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló 85/2007. (IV.25.) Korm. rend. alapján évi 12 alkalommal 50%-os utazási kedvezményre jogosító igazolványt biztosít a köztisztviselők részére. Az utazási kedvezmény igénybe vehető a belföldi vasúti személyszállítás, a HÉV, a helyközi autóbusz-közlekedés, valamint a komp- és révközlekedés keretében.
6.2. A jogosultság feltétele, hogy a köztisztviselő legalább egyéves - bármely munkáltatónál eltöltött - közszolgálati, illetve munkajogviszonnyal rendelkezzen. A jogviszony számításánál a részidőket össze kell adni.
6.3. A névre szóló igazolványok kiállítása érdekében a szervezeti egységek, illetve a külképviseletek vezetői a tárgyév február 1-jéig az arra jogosult igénylők névsorát megküldik a GF részére. A kiállított igazolványokat a szervezeti egységek titkárságai tárgyév március 31-től vehetik át a GF titkárságán, illetve a külképviseletek részére a GF futárposta útján juttatja el.
6.4. Az a köztisztviselő, akinek a jogviszonya év közben keletkezik az utazási kedvezményre vonatkozó igényét a BGO-n jeleznie kell.
7. Ruházatiköltség-térítés
7.1. A köztisztviselő a Ktv. 49/G. § (1) bekezdése alapján - azzal a céllal, hogy munkahelyén köztisztviselőhöz méltó öltözékben jelenhessen meg -naptári évenként az illetményalap 200 %-ának megfelelő ruházatiköltség-térítésre jogosult, melynek kifizetésére minden év április 30-áig kerül sor. Az április 30-át követően létesített jogviszony esetén a jogviszony létesítését követő negyedévben kerül sor a költségtérítés kifizetésére.
7.2. A közszolgálati jogviszony hat hónapot meghaladó szünetelése esetén (hat hónapot meghaladó fizetés nélküli szabadságon, beleértve a GYED, GYES igénybevétele miatti fizetés nélküli szabadságot is), vagy ha a közszolgálati jogviszony év közben keletkezik, illetve szűnik meg, a ruházatiköltség-térítés időarányos része jár.
7.3. A közszolgálati jogviszony megszűnése esetén a felvett ruházatiköltség-térítés időarányos részét vissza kell téríteni, kivéve, ha a köztisztviselő végkielégítésre jogosult, továbbá, ha a közszolgálati jogviszony a köztisztviselő nyugdíjazása vagy halála miatt szűnik meg.
7.4. A munkavállalók a ruházatiköltség-térítés felhasználását a Külügyminisztérium nevére szóló számlával kötelesek igazolni.
8. Illetményelőleg
8.1. A köztisztviselő illetményelőleget igényelhet, melynek összege nem haladhatja meg a mindenkori minimálbér ötszörösét. Az illetményelőleg kifizetését a szervezeti egység vezetőjének javaslatára, a BGO pénzügyi ellenjegyzését követően, a munkáltatói jogkör gyakorlója hagyja jóvá.
8.2. Illetményelőleg a próbaidő alatt nem adható, illetve a határozott időre kinevezett köztisztviselő esetében a visszafizetésre meghatározott időtartam nem haladhatja meg a határozott idő lejártát.
8.3. Az illetményelőleg iránti kérelmét a köztisztviselő a 3. sz. mellékleten terjesztheti elő.
8.4. Illetményelőlegben a köztisztviselő a visszafizetéstől számított 6 hónap elteltével részesíthető ismét. Az illetményelőleg kamatmentes visszafizetésére a minisztérium hat hónapot biztosít. Ennél hosszabb futamidejű törlesztésre, illetve fizetési haladékra csak különösen indokolt esetben az államtitkár engedélye alapján kerülhet sor.
9. Önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári tagság
9.1. A minisztérium munkáltatói hozzájárulással támogatja az önkéntes nyugdíj-, illetve egészségpénztárba belépő köztisztviselőket. A támogatás feltétele, hogy a köztisztviselő a tagsági jogviszonyát igazoló okirat egy másolati példányát a GF-en leadja.
9.2. A munkáltatói hozzájárulás mértékét a köztisztviselőnek a tárgyév január 1-jén a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralévő idő határozza meg. Ennek alapján eltérő mértékű támogatásra jogosultak azok a köztisztviselők, akiknek az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig 5 évnél kevesebb, 5-10 év, 10-15 év közötti időtartam, illetve 15 évnél több van hátra.
9.3. A munkáltatói hozzájárulásnak a 9.2. pontban foglalt sávokhoz tartozó összege az éves költségvetés előirányzatainak jóváhagyása keretében kerül megállapításra. A költségvetés jóváhagyását követő 30 napon belül a GF tájékoztatja a minisztérium köztisztviselőit a munkáltatói hozzájárulás tárgyévi mértékéről. Amennyiben a munkáltatói támogatás mértéke nem éri el az önkéntes egészségpénztár által meghatározott tagdíjminimum összegét, úgy a köztisztviselő köteles a munkáltatói támogatás összegét kiegészíteni.
9.4. Ha a köztisztviselő a belépési nyilatkozatot tárgyhó 15. napját követően adja le, úgy a köztisztviselő a munkáltatói támogatásra a tárgyhónapot követő hónapban jogosult.
10. Egészségügyi ellátás
A KüM biztosítja köztisztviselői számára a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást a minisztérium Nagy Imre téri épületében.
11. A képernyő előtti munkavégzéshez éles látást biztosító szemüveg
11.1. A képernyős munkakörben foglalkoztatott köztisztviselő látásvizsgálatát, a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást nyújtó orvos végzi el, és indokolt esetben a köztisztviselőt szemészeti szakvizsgálatra utalja be. Képernyős munkakörnek minősül minden olyan munkakör, amely a köztisztviselő napi munkaidejéből legalább négy órában képernyős eszköz használatát igényli, ideértve a képernyő figyelésével végzett munkát is.
11.2. A vizsgálatot a KüM kezdeményezi, a képernyős munkakörben történő foglalkoztatás megkezdése előtt, és azt követően kétévente. A köztisztviselő is kezdeményezheti a vizsgálatot, ha a látásromlás év közben következett be.
11.3. Ha a vizsgálat eredményeképpen szemüveg, illetve kontaktlencse használata indokolt, a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást nyújtó üzemorvos a költségelszámoláshoz igazolást állít ki. A szemüvegre, illetve kontaktlencsére jogosultaknak a KüM évente egyszer a szemüveg, illetve kontaktlencse ellenértékéből, legfeljebb a mindenkori köztisztviselői illetményalap 50%-ának megfelelő összeget téríti meg.
11.4. A költségelszámolást és a magyar számviteli törvényeknek megfelelő, a KüM nevére kiállított eredeti számlát a tárgyév december 31-ig a GF-en kell leadni. Külföldön kiállított számla nem számolható el. A költségtérítés összegét a jóváhagyást követően a GF a jogosult bankszámlájára utalja.
Záró rendelkezések
Ez az utasítás 2009. január 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg a képernyő előtti munkavégzéshez éles látást biztosító szemüveg (kontaktlencse) költségei Külügyminisztérium általi megtérítésének szabályairól szóló 28/2002. KüM utasítás hatályát veszti.
Dr. Göncz Kinga s. k.,
külügyminiszter
1. számú melléklet az 1/2009. (I. 16.) KüM utasításhoz
Szervezeti egység megnevezése | Pénzügyi ellenjegyzésre: GF/BGO Jóváhagyásra: GF |
KÉRELEM Saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítése iránt | |
Alulírott (név)................................................a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 78/1993. (V. 12.) Korm. rendelet és a Külügyminisztérium vonatkozó utasítása alapján ezúton kérem a saját gépjárművel történő munkába járással kapcsolatos költségeim megtérítésének engedélyezését az alábbi indok alapján: (a megfelelő indokot kérjük jelölni) | |
a) a munkatárs lakó- vagy tartózkodási helye és munkahelye között nem közlekedik tömegközlekedési eszköz; | |
b) a munkavállaló munkarendje miatt tömegközlekedési eszközt nem, vagy csak hosszú várakozással tudna igénybe venni; | |
c) a munkavállaló mozgáskorlátozottsága miatt nem képes tömegközlekedési eszközt igénybe venni. | |
Lakóhelyem (tartózkodási helyem):................................................................................................................................................................ . | |
Lakóhely (tartózkodási hely)-Budapest közötti távolság:..................km | |
Részletes indokok: | |
......................................................................................................................................................................... | |
......................................................................................................................................................................... | |
......................................................................................................................................................................... | |
......................................................................................................................................................................... | |
......................................................................................................................................................................... | |
......................................................................................................................................................................... | |
Budapest,................................................ | |
…………………………………….. munkatárs | |
Közvetlen munkahelyi vezető javaslata (rövid indoklással): | |
......................................................................................................................................................................... | |
......................................................................................................................................................................... | |
......................................................................................................................................................................... | |
......................................................................................................................................................................... | |
…………………………………….. közvetlen munkahelyi vezető | |
A kérelmet a Gazdálkodási Főosztályon lehet benyújtani. Csatolandó hozzá a lakcímet igazoló okmány másolata. |
2. számú melléklet az 1/2009. (I. 16.) KüM utasításhoz
Intézkedésre: BGO | |
IGAZOLÁS a munkában töltött napok számáról a gépjárművel történő munkába járás költségtérítésének elszámolásához | |
Jogosult neve: ................................................................................................................................................................................................ | |
Szervezeti egység: ......................................................................................................................................................................................... | |
Az elszámolás hónapja:.................................... | |
Munkában töltött napok száma:.........nap | |
Budapest,.......................................... | |
…………………………………. jogosult | ……………………………………… közvetlen munkahelyi vezető |
3. számú melléklet az 1/2009. (I. 16.) KüM utasításhoz
Szervezeti egység megnevezése | Pénzügyi ellenjegyzésre: GF/BGO Jóváhagyásra: dr. Faller Jenő szakállamtitkár Jóváhagyásra: dr. Göncz Kinga miniszter/ Horváthné dr. Fekszi Márta államtitkár/ szakállamtitkár/kabinetfőnök (mint a munkáltatói jogkör gyakorlója) |
IGÉNYLŐLAP illetményelőleg folyósítására | |
Igénylő neve: | |
Munkaköre: | |
Szervezeti egysége: | |
Igényelt illetményelőleg összege: | |
Havi bruttó illetmény összege: | |
Vállalt törlesztési idő:............hónap (legfeljebb 6 hónap) | |
Részesült-e már előlegben? IGEN NEM | |
Legutóbbi előleg utolsó törlesztő részletének hónapja: | |
Részletes indokok: | |
Csatolt mellékletek: | |
Hozzájárulok ahhoz, hogy a folyósított illetményelőleg összegét a megállapított törlesztési idő alatt a Gazdálkodási Főosztály egyenlő részletekben levonja az illetményemből. | |
Budapest,................................................ | |
……………………………. köztisztviselő | |
Közvetlen munkahelyi vezető javaslata (rövid indoklással): .................................................................................................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................................................................................................. .................................................................................................................................................................................................................................. | |
……………………………………… közvetlen munkahelyi vezető |