Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

8/2021. (II. 19.) ITM utasítás

az Innovációs és Technológiai Minisztérium beszerzéseinek és közbeszerzéseinek szabályairól szóló 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás módosításáról

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjában meghatározott jogkörömben eljárva, az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 13. § (2) bekezdés b) pontjában és (3) bekezdésében, valamint a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény 27. § (1) bekezdése alapján a következő utasítást adom ki:

1. § Az Innovációs és Technológiai Minisztérium beszerzéseinek és közbeszerzéseinek szabályairól szóló 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás [a továbbiakban: 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás] 2. § (2) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Szabályzat hatálya kiterjed továbbá a központosított közbeszerzési eljárásokra is, így)

"c) a Nemzeti Kommunikációs Hivatal jogállásáról és a kormányzati kommunikációs beszerzésekről szóló 162/2020. (IV. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: NKOH rendelet) szerinti kommunikációs beszerzéseivel, szponzorációival, rendezvényszervezéseivel kapcsolatos beszerzéseire;"

2. § (1) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 5. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A Minisztérium a költségvetési év elején, legkésőbb március 31. napjáig éves összesített beszerzési és közbeszerzési tervet köteles készíteni az adott évre tervezett beszerzéseiről és közbeszerzéseiről. A beszerzési és közbeszerzési tervet a Jogtanácsosi Főosztály készíti el, és a közigazgatási államtitkár hagyja jóvá a tárgyév március 31. napjáig. A Minisztérium valamennyi olyan önálló szervezeti egysége, amely fejezeti kezelésű előirányzat vagy igazgatási cím tekintetében kötelezettségvállalásra jogosult, az éves visszterhes beszerzéseit tervezni köteles, és javaslatot tehet azok közbeszerzési tervben való rögzítésére.

(3) A beszerzési és közbeszerzési terv a beszerzések tárgya (árubeszerzés, szolgáltatás-megrendelés, szolgáltatási koncesszió, építési beruházás és építési koncesszió) szerinti bontásban tartalmazza a Minisztérium által az adott évre tervezett közbeszerzések tárgyát, megnevezését, tervezett mennyiségét, az irányadó eljárásrendet, a tervezett eljárás fajtáját, a közbeszerzés megindításának tervezett időpontját és a szerződés teljesítésének várható időpontját. A beszerzési és közbeszerzési terv magában foglalja az elkészítését megelőzően az adott évben kezdeményezett vagy lefolytatott beszerzéseket és közbeszerzéseket is."

(2) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 5. §-a a következő (8a) bekezdéssel egészül ki:

"(8a) A közbeszerzési tervet a közigazgatási államtitkár általi aláírást megelőzően a Jogtanácsosi Főosztály tájékoztatás céljából megküldi a beszerzéssel érintett önálló szervezeti egységeknek."

3. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 12. § 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység vezetője felelős)

"1. a vezetése alá tartozó önálló szervezeti egység vonatkozásában felmerülő, a közbeszerzési tervhez szükséges éves beszerzési igények felméréséhez, továbbá az éves kommunikációs és szervezetfejlesztési beszerzési tervhez, továbbá az informatikai beszerzési és fejlesztési tervekhez kapcsolódó adatszolgáltatási kötelezettség szakmai megfelelőségéért és határidőben történő teljesítéséért,"

4. § (1) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 14. § (1) bekezdés 23. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Jogtanácsosi Főosztály a közbeszerzési szakértelme alapján felelős)

"23. a beszerzési eljárások lefolytatásáért a 41-44. §-ban rögzítettek szerint,"

(2) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 14. § (3) bekezdés 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Jogtanácsosi Főosztály vezetője felelős)

"3. a beszerzési eljárások megindításának jóváhagyásáért,"

5. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 17. § (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Közbeszerzési eljárás - ide nem értve a feltételes és a keretmegállapodásos közbeszerzés eseteit - kizárólag a szerződés teljesítéséhez szükséges pénzügyi fedezet (forrás) rendelkezésre állása esetén indítható meg. A pénzügyi fedezet rendelkezésre állásáról szóló fedezetigazolást a Jogtanácsosi Főosztály vezetőjének szóló írásbeli feljegyzéshez csatolni szükséges. Indokolt esetben a fedezetigazolás később is csatolható, de legkésőbb az eljárás megindításának napján a Jogtanácsosi Főosztály rendelkezésére kell bocsátani. A fedezetigazolás későbbi csatolását indokolni szükséges a kezdeményező iratban.

(5) Az 1. melléklet szerinti kezdeményező irat kitöltésében a Jogtanácsosi Főosztály közreműködik úgy, hogy a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység a kezdeményező iratot és annak mellékleteit előzetesen szerkeszthető formában, elektronikusan véleményezésre és a Jogtanácsosi Főosztály felelősségi körébe utalt pontok kitöltése céljából az itm.kozbeszerzes@itm.gov.hu technikai e-mail-címre megküldi. A dokumentumok tartalmának egyeztetése elektronikus úton történik. Aláírásra kizárólag a Jogtanácsosi Főosztály által jóváhagyott dokumentumok küldhetők. Ha a közbeszerzési tervben szereplő valamely közbeszerzési eljárás több, ágazati szempontból egymástól független önálló szervezeti egységet is érint, a közbeszerzés megindítását - az érintett önálló szervezeti egységekkel történt előzetes konzultációt követően - a Jogtanácsosi Főosztály is kezdeményezheti. Ebben az esetben a Jogtanácsosi Főosztály készíti el a közigazgatási államtitkárnak szóló feljegyzést, amelyhez mellékletként csatolja az érintett önálló szervezeti egységek vezetőinek aláírásával ellátott, 1. melléklet szerinti kitöltött adatlapot és az érintett önálló szervezeti egységek által rendelkezésre bocsátott fedezetigazolásokat is. A közbeszerzési műszaki-szakmai leírás összeállítása és az 1. melléklethez történő csatolása, továbbá a műszaki-szakmai leíráshoz kapcsolódó, a 2. melléklet szerinti teljességi nyilatkozat aláírása a beszerzéssel érintett önálló szervezeti egységek kötelezettsége."

6. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 19. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Amennyiben a közbeszerzési eljárás közbeszerzési dokumentumainak módosítása válik szükségessé, a módosított közbeszerzési dokumentumokat a bírálóbizottság hagyja jóvá. A közigazgatási államtitkár jóváhagyása szükséges a módosított dokumentumok tekintetében, amennyiben a módosítás megváltoztatja a közbeszerzés jellegét. A módosított közbeszerzési dokumentumokat a Jogtanácsosi Főosztály terjeszti fel jóváhagyásra."

7. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 24. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A közbeszerzési szerződés módosítása tekintetében fennálló, a 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet szerinti ellenőrzést a Jogtanácsosi Főosztály kezdeményezi az ellenőrző szervezetnél."

8. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 30. § (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Szabályzat hatálya kiterjed értékhatártól függetlenül valamennyi, a Minisztérium önálló szervezeti egységei által kezdeményezett, az NKOH rendelet 1. mellékletében felsorolt tárgyú kommunikációs beszerzésre/ közbeszerzésre, 2. mellékletében felsorolt tárgyú szervezetfejlesztési beszerzésre/közbeszerzésre, valamint szponzorációra.

(2) A kormányzati kommunikációs feladatok ellátását biztosító kommunikációs szolgáltatások és az azokhoz kapcsolódó termékek, továbbá a szervezetfejlesztési feladatok központi szintű közbeszerzését az NKOH rendelet határozza meg.

(3) Az NKOH rendelet szerinti központosított közbeszerzési feladatokat, valamint a hatálya alá tartozó kommunikációs és szervezetfejlesztési beszerzések központi beszerzését a Hivatal mint központi beszerző szerv végzi. A Hivatal a központosított közbeszerzési rendszerrel összefüggő, az NKOH rendelet hatálya alá tartozó szervezeteket terhelő igénybejelentési és adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítése érdekében központosított közbeszerzési portált (a továbbiakban: NKOH portál) működtet. A Minisztérium és a Hivatal közötti kapcsolattartási feladatokat a Jogtanácsosi Főosztály látja el, valamint az NKOH portálra történő feltöltési jogosultsággal is a Jogtanácsosi Főosztály rendelkezik."

9. § (1) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 31. § (1)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Minisztérium köteles az NKOH portálon keresztül megküldeni a Hivatal részére a kommunikációs és a szervezetfejlesztési beszerzésekre, továbbá a szponzorációkra vonatkozó adatokat:

a) az éves összesített kommunikációs beszerzési tervet és az éves összesített szervezetfejlesztési beszerzési tervet tárgyév január 15. napjáig,

b) a beszerzésre vonatkozó igényt az igény felmerülését követően öt munkanapon belül,

c) a rendkívüli beszerzésre vonatkozó igényt haladéktalanul,

d) a szponzorációra vonatkozó igényt az igény felmerülését követően öt munkanapon belül.

(2) Az éves tervadatok bekéréséért a Jogtanácsosi Főosztály a felelős. Az éves tervadatok bekérésére tárgyévet megelőző év november 15. napjáig kerül sor.

(3) Az éves kommunikációs és szervezetfejlesztési tervadatok szakmai tartalmáért és szolgáltatásáért a beszerzési igénnyel érintett önálló szervezeti egység, illetve annak vezetője, a kommunikációs tervadatok szakmai szempontú jóváhagyásáért a Kommunikációs Főosztály felel.

(4) Az éves kommunikációs igények összesítését követően a tervek jóváhagyás céljából aktásítva megküldésre kerülnek a Kommunikációs Főosztály részére. A Kommunikációs Főosztály vezetője által jóváhagyott kommunikációs terveket a közigazgatási államtitkár írja alá. Az aláírt terveket a Jogtanácsosi Főosztály rögzíti az NKOH portálon."

(2) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 31. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

"(4a) Az összesített éves szervezetfejlesztési tervet a közigazgatási államtitkár írja alá. Az aláírt terveket a Jogtanácsosi Főosztály rögzíti az NKOH portálon."

(3) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 31. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A Minisztérium köteles a Hivatal kérésére adatszolgáltatást nyújtani a megvalósított kommunikációs, szervezetfejlesztési és szponzorációs tevékenységekről, valamint az NKOH rendeletben meghatározott módon és határidőben az NKOH portálon a megvalósult kommunikációs, szervezetfejlesztési tárgyú beszerzésekről és szponzorációkról teljesítési adatokat szolgáltatni."

10. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 32. § (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Hivatal felé leadott éves tervekben szereplő igények realizálása céljából az adott igény megvalósítására irányuló igénybejelentést a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység írásban köteles jelezni a Jogtanácsosi Főosztály felé, a 3. melléklet szerinti kitöltött és az önálló szervezeti egység vezetőjének aláírásával ellátott igénybejelentő adatlapon, az igény felmerülését követő öt munkanapon belül. Az igénybejelentéshez csatolni kell a kommunikációs vagy szervezetfejlesztési tárgyú beszerzés műszaki-szakmai leírását és szerződéstervezetét. Az aláírt igénybejelentő adatlapot pdf, a műszaki-szakmai leírást és a szerződéstervezetet szerkeszthető formátumban is meg kell küldeni az itm.kozbeszerzes@itm.gov.hu technikai e-mail-címre.

(2) A Hivatal felé a szponzorációs igény megvalósítására irányuló igénybejelentést a támogatást kezdeményező önálló szervezeti egység írásban köteles jelezni a Jogtanácsosi Főosztály felé az igény felmerülését követő öt munkanapon belül. Az igénybejelentéshez csatolni kell a szponzoráció megvalósítására vonatkozó döntést megalapozó dokumentumot és a támogatási szerződés vagy támogatói okirat tervezetét. A szponzoráció megvalósítására vonatkozó döntést megalapozó dokumentumot pdf, a támogatási szerződés vagy támogatói okirat tervezetét szerkeszthető formátumban is meg kell küldeni az itm.kozbeszerzesi.minosites@itm.gov.hu technikai e-mail-címre.

(3) Kommunikációs vagy szervezetfejlesztési tárgyú beszerzés esetén az igénybejelentő adatlapon az érintett önálló szervezeti egységnek meg kell jelölnie, hogy a beszerzést a Hivatal hatályos keretmegállapodásának terhére (a keretmegállapodásban meghatározott módon) vagy saját hatáskörben kívánja megvalósítani."

11. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 33. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kommunikációs vagy szervezetfejlesztési tárgyú (köz)beszerzés minisztériumi (saját) hatáskörben akkor valósítható meg, ha a Hivatal a beszerzési vagy rendkívüli beszerzési igény saját hatáskörben történő megvalósításához hozzájárult."

12. § (1) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 34. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Hivatal a kormányzati kommunikációs, valamint szervezetfejlesztési feladatokhoz kapcsolódó szolgáltatások ellátására az NKOH rendelet alanyi hatálya alá tartozó szervezetek kommunikációs és szervezetfejlesztési beszerzési igényeinek kielégítése érdekében központosított közbeszerzés keretében keretmegállapodást köt."

(2) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 34. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A beszerzést a kommunikációs vagy szervezetfejlesztési beszerzési igénnyel érintett szakterület kezdeményezi a Jogtanácsosi Főosztálynál a 32. § (1) bekezdése szerinti dokumentumok megküldésével. A Jogtanácsosi Főosztály megkéri a Kommunikációs Főosztály engedélyét, amely alapján megküldi a Hivatal részére a második rész lebonyolításához szükséges dokumentumokat, valamint ellátja a Hivatal és a beszerzést kezdeményező szakterület közötti kapcsolattartási feladatokat. Kommunikációs tárgyú beszerzés esetén a Jogtanácsos Főosztály a Hivatal részére történő megküldést megelőzően a Kommunikációs Főosztály engedélyét kéri."

13. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 35. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Kommunikációs tárgyú szerződésmódosítás esetén a Jogtanácsosi Főosztály az NKOH portálra történő feltöltést megelőzően a Kommunikációs Főosztály engedélyét kéri."

14. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 40. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Valamennyi visszterhes beszerzési igény felmerülése esetén, a beszerzéssel érintett önálló szervezeti egység vezetője a beszerzés megvalósítását megelőzően köteles - előzetes közbeszerzési szakmai vizsgálat céljából -a Jogtanácsosi Főosztállyal egyeztetni. Az egyeztetésre sor kerülhet a beszerzés előkészített iratanyagainak elektronikus levél formájában - az itm.kozbeszerzesi.minosites@itm.gov.hu technikai e-mail-címre - történő megküldésével vagy személyes egyeztetés keretében. A Jogtanácsosi Főosztály a beszerzés előkészített iratainak vizsgálata vagy a személyes egyeztetés során állást foglal arra vonatkozóan, hogy az adott beszerzés - a Minisztérium egyéb visszterhes beszerzéseivel összevetve - közbeszerzési szempontból hogyan minősíthető. A Jogtanácsosi Főosztály előzetes jóváhagyása nélkül kötelezettségvállalás nem kezdeményezhető."

15. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 21. alcíme helyébe a következő rendelkezés lép:

"21. A nettó egymillió forintot elérő, de a közbeszerzési értékhatárokat el nem érő értékű, továbbá az uniós forrásból megvalósuló a közbeszerzési értékhatárokat el nem érő értékű beszerzési eljárások felelősségrendje és lefolytatásának menete

41. § (1) A nettó egymillió forintot elérő vagy meghaladó, de a közbeszerzési értékhatár alatti értékű beszerzés esetén, jogszabály - különösen a beszerzés fedezetének felhasználására vonatkozó - eltérő rendelkezése hiányában, a szerződő partner kiválasztása legalább három gazdasági szereplőnek megküldött ajánlatkérési felhívással lebonyolított beszerzési eljárás (a továbbiakban: beszerzési eljárás) alapján történik, ideértve azon beszerzéseket is, amelyek kizárólag a részekre bontás tilalmára való figyelemmel kerülnek ezen szakasz hatálya alá.

(2) Beszerzési eljárást nem kell alkalmazni

1. a beszerzés tárgya a Kbt.-ben meghatározott kivételek körébe tartozik (Kbt. 9-14. §, 111. §) azzal, hogy a Kbt. 9. § (1) bekezdés a) és b) pontja esetében az Országgyűlés illetékes bizottsága által történő mentesítés nem szükséges;

2. a beszerzés tárgya a Kbt.-ben meghatározott hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásban lenne beszerezhető;

3. a beszerzés kivételesen kedvező feltételei csak rövid ideig állnak fenn, és az ellenszolgáltatás a piaci árakhoz képest lényegesen alacsonyabb, továbbá e kedvező feltételek igénybevétele az ajánlatok bekérésére vonatkozó szabályok alkalmazása esetén meghiúsulna;

4. a beszerzés tárgya igazságügyi szakértői megbízás, vagy közbeszerzési eljárásokhoz, pályázatokhoz kapcsolódó szakmai bírálóbizottsági tag megbízása;

5. a szerződés tárgya közüzemi szolgáltatások (különösen víz, gáz, villamos energia, hőenergia) vagy internetszolgáltatás megrendelése;

6. az ajánlatkérő piackutatás eredményeképpen igazolható módon meggyőződött arról, hogy az adott piacon háromnál kevesebb gazdasági szereplő lelhető fel, így potenciális versenyhelyzet nincs az adott beszerzési tárgy tekintetében;

7. a szerződés tárgya egyedi gyártású áru beszerzése, feltéve, hogy az áru egyediségét a gyártó igazolja;

8. a fizetési kötelezettség előzetesen meghirdetett tanfolyamra, képzésre, konferenciára történő jelentkezéssel kapcsolatos;

9. a szerződést külföldön kell megkötni vagy teljesíteni;

10. a szerződés tárgya repülőjegy vásárlása, illetve utasbiztosítási szolgáltatás megrendelése;

11. a beszerzés közfoglalkoztatási program keretében történik;

12. a szerződés tárgya személyhez kötött, bizalmi jellegű szolgáltatás teljesítése;

13. a szerződés tárgya állami vezetők hivatali tevékenységéhez kapcsolódó, bizalmi jellegű szolgáltatások beszerzése (különösen beszédíró, fotós, személyi kommunikációs tanácsadó, személyi tolmácsolás);

14. a szerződés tárgya politikai felsővezető, közigazgatási államtitkár, helyettes államtitkár képzésére, oktatására vonatkozó vezetői és személyiségfejlesztési tanácsadási szolgáltatás;

15. a szerződés tárgya veszélyes hulladék megsemmisítése;

16. a szerződés tárgya emberi erőforrás kezelési tanácsadás;

17. a szerződés tárgya olyan korábbi szerződéshez kapcsolódó kiegészítő árubeszerzés, szolgáltatás megrendelés vagy építési beruházás, amelynek értéke nem haladja meg az eredeti szerződés értékének ötven százalékát, és az alapszerződésben szerződő partnertől történő beszerzés szakmai vagy gazdaságossági szempontból indokolt, feltéve, hogy a beszerzés becsült értéke nem éri el a nemzeti közbeszerzési értékhatárokat.

(3) Az uniós forrásból megvalósuló, a közbeszerzési értékhatárokat el nem érő értékű beszerzések esetén - értékükre tekintet nélkül - a beszerzési eljárást alkalmazni kell, figyelemmel a 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet 5. melléklet 2.3.2.5. és 2.3.2.5a. pontjaiban foglaltakra is.

(4) A beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység javaslata szerint a kivételi körbe tartozó vagy nettó egymillió forint értékhatár alatti értékű beszerzési igények vonatkozásában is kiválasztható a szerződő partner beszerzési eljárás keretében. A beszerzés tárgyára figyelemmel a 40. § szerinti előzetes vizsgálat során a Jogtanácsosi Főosztály vezetője is dönthet úgy, hogy beszerzési eljárás keretében választandó ki a szerződéses partner.

(5) A beszerzési eljárást a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység kezdeményezésére a Jogtanácsosi Főosztály folytatja le.

(6) A beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység vezetője a beszerzési eljárást a Jogtanácsosi Főosztály vezetője részére írt feljegyzés útján köteles kezdeményezni, amelyhez mellékelni szükséges az 1. melléklet szerinti kitöltött és a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység vezetője által aláírt kezdeményező iratot.

(7) Az (5) bekezdés szerinti feljegyzés és az 1. melléklet szerinti kezdeményező irat mellékletét képezik a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység által összeállított, valamint a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység vezetője által aláírt és tartalmilag jóváhagyott műszaki-szakmai leírás (feladatleírás) továbbá a beszerzés szempontjából releváns, az árakat befolyásoló szerződéses feltételek (különösen határidők, részteljesítés, részszámlázási lehetőség, kötbér).

(8) Az 1. melléklet szerinti kezdeményező iratban a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység vezetője köteles megnevezni a beszerzés tárgya szerinti munkatársat, aki a beszerzési eljárásban, különösen az ajánlatok bírálatában, összehasonlításában és értékelésében részt vesz. Az 1. melléklet szerinti kezdeményező irat kitöltésében a Jogtanácsosi Főosztály közreműködik úgy, hogy a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység a kezdeményező iratot és annak mellékleteit előzetesen szerkeszthető formában, elektronikusan véleményezésre és a Jogtanácsosi Főosztály felelősségi körébe utalt pontok kitöltése céljából az itm.kozbeszerzes@itm.gov.hu technikai e-mail-címre megküldi. A dokumentumok tartalmának egyeztetése elektronikus úton történik. Aláírásra kizárólag a Jogtanácsosi Főosztály által jóváhagyott dokumentumok küldhetők. Amennyiben a beszerzési tervben szereplő valamely beszerzési igény, ágazati szempontból egymástól független önálló szervezeti egységet is érint, az összevont beszerzés megindítását - az érintett önálló szervezeti egységekkel történt előzetes konzultációt követően - a Jogtanácsosi Főosztály is kezdeményezheti. Ebben az esetben a Jogtanácsosi Főosztály készíti el 1. melléklet szerinti kitöltött adatlapot, melyet az érintett önálló szervezeti egységekkel együttműködve állít össze. A beszerzés műszaki-szakmai leírásának összeállítása és az 1. melléklethez történő csatolása a beszerzéssel érintett önálló szervezeti egységek kötelezettsége.

(9) Az ajánlattételre felhívandó gazdasági szereplők körét a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység határozza meg úgy, hogy azok lehetőség szerint a Minisztérium székhelye (telephelye), vagy a szerződés tárgyát képező szolgáltatás, árubeszerzés vagy építési beruházás teljesítésének helye szerinti mikro-, kis- vagy középvállalkozások közül kerüljön kiválasztásra.

(10) A beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység az ajánlatkéréssel felhívandó gazdasági szereplők kiválasztásakor diszkriminációmentesen, az egyenlő bánásmód elvének megfelelően köteles eljárni, valamint köteles megvizsgálni a gazdasági szereplők tulajdonosi szerkezetét figyelemmel arra, hogy azok között a tulajdonosi körben átfedés nem lehet. A kiválasztott gazdasági szereplők cégbírósági nyilvántartási adatai között szerepelnie kell a beszerzés tárgyára vonatkozó tevékenységi körnek.

(11) Az egyes beszerzések esetében ajánlattételre felhívni kívánt gazdasági szereplők személyét lehetőség szerint változtatni szükséges.

(12) A beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység által ajánlattételre felkérni kívánt gazdasági szereplőkkel szemben - a verseny és az eredményes beszerzés érdekében - a Jogtanácsosi Főosztály vezetője kifogással élhet, továbbá szükség esetén további gazdasági szereplők bevonását írhatja elő a beszerzési eljárásban.

42. § (1) A Jogtanácsosi Főosztály a beszerzésekről legalább az alábbi tartalommal nyilvántartást köteles vezetni:

a) beszerzés tárgya, megnevezése,

b) beszerzés nettó értéke,

c) szerződéskötés időpontja,

d) az ajánlattételre felhívott gazdasági szereplők elnevezése, székhelye és adószáma,

e) a szerződést kötő másik fél megnevezése.

(2) A Jogtanácsosi Főosztály az uniós projekteket érintő beszerzésekről az (1) bekezdés szerinti tartalommal tájékoztatást köteles küldeni a Kötött Források Felhasználásának Főosztálya részére.

43. § (1) A beszerzési eljárás vonatkozásában a Szabályzat összeférhetetlenségre és titoktartásra megfogalmazott 9-10. § szerinti előírások megfelelően irányadók azzal, hogy összeférhetetlenségi és titoktartási nyilatkozat aláírása nem kötelező.

(2) A beszerzési eljárást megindító ajánlatkérési felhívást - a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység által rendelkezésre bocsátott információk és dokumentumok alapján - a Jogtanácsosi Főosztály állítja össze.

(3) A beszerzési eljárás kezdeményezésekor a beszerzési eljárást kezdeményező önálló szervezeti egység a beszerzés tárgyának egyértelmű meghatározása érdekében műszaki-szakmai leírást köteles készíteni. A beszerzés műszaki-szakmai tartalmát a kezdeményező önálló szervezeti egység minden esetben köteles úgy meghatározni, hogy az teljes körű, szakmailag helytálló és alkalmas legyen a megalapozott ajánlattételhez. A szakmai specifikáció a versenyt nem szűkítheti, és nem tartalmazhat a versenyt kizáró vagy korlátozó feltételeket.

(4) A beszerzési eljárás megindításakor a Jogtanácsosi Főosztály dönthet úgy, hogy az ajánlatkérési felhívás mellékleteként szerződéstervezetet készít, amelyben meghatározza a beszerzéssel kapcsolatos általános és speciális szerződéses feltételeket. A szerződéstervezet összeállításakor a belső honlapon elérhető szerződésminták használata kötelező, az azokban foglaltak kötelezően szerepeltetendők.

(5) A beszerzési eljárás megindítására az ajánlatkérési felhívás és annak mellékletei az ajánlattételre felkérni kívánt gazdasági szereplők részére történő közvetlen, egyidejű megküldésével kerülhet sor. A megküldés minősített elektronikus aláírással ellátott elektronikus levél útján történik.

(6) Az ajánlatkérési felhívásban az ajánlattételi határidőt úgy kell meghatározni, hogy megfelelő időtartam álljon a gazdasági szereplők rendelkezésére a megalapozott ajánlattételre. Az ajánlatételi felhívás megküldésének napja az ajánlattételi határidőbe nem számít bele.

(7) Az ajánlatkérési felhívásban meg kell határozni az ajánlatok bírálatának szempontjait, adott esetben részszempontjait. Az ajánlatok elbírálása a legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatás vagy a legjobb ár-érték arány alapján történhet. A bírálati szempontot és részszempontokat úgy kell meghatározni, hogy az ajánlatok összehasonlíthatóak legyenek. A legjobb ár-érték arány értékelési szempont esetén az ajánlatkérési felhívásban részletezni kell a bírálat módszerét is. Az ajánlatok bírálatának szempontjaira a Jogtanácsosi Főosztály tesz javaslatot, azok véglegesítésére azonban a beszerzési eljárást kezdeményező önálló szervezeti egység jóváhagyásával kerülhet sor.

(8) Az ajánlatkérési felhívásban tájékoztatást kell adni arról is, hogy az ajánlatkérési felhívás nem eredményez szerződéskötési kötelezettséget a Minisztérium részéről. Amennyiben a beérkezett ajánlatok alapján a Minisztérium nem tud, vagy nem kíván nyertest választani, a döntéshozó az eljárást eredménytelenné nyilváníthatja, és új beszerzési eljárás indításáról jogosult dönteni vagy attól eltekinthet.

(9) A beszerzési eljárásban az ajánlattételi határidő lejártáig módosíthatók az ajánlatkérési felhívásban meghatározott feltételek, illetve visszavonható az ajánlatkérési felhívás. A módosított feltételekről, illetve az ajánlatkérési felhívás visszavonásáról egyidejűleg minősített elektronikus aláírással ellátott elektronikus levél útján tájékoztatást kell küldeni az ajánlattételre felkért gazdasági szereplők részére. Szükség esetén a módosítás keretében az ajánlattételi határidőt is módosítani szükséges, hogy a módosított feltételek megküldését követően is elegendő időtartam álljon a gazdasági szereplők rendelkezésére a megalapozott ajánlattételre.

(10) Az ajánlatkérési felhívásban szerepeltethetők a gazdasági szereplők tekintetében előírt alkalmassági feltételek és az eljárásból kizáró okok, azonban ezek előírása - az uniós forrásból megvalósuló beszerzések kivételével - nem kötelező. Az alkalmassági feltételek és az eljárásból kizáró okok meghatározására a Jogtanácsosi Főosztály tesz javaslatot, azok véglegesítésére azonban a beszerzési eljárást kezdeményező önálló szervezeti egység jóváhagyásával kerülhet sor. Ajánlattételre minden esetben olyan gazdasági szereplők felkérésére kerülhet sor, amelyek alkalmasak a szerződés teljesítésére, és az ajánlatukban nyilatkoztatni kell az ajánlattevőket, hogy nem állnak a kizáró okok hatálya alatt.

(11) Az ajánlattételre felkért gazdasági szereplők részére biztosítani szükséges a kiegészítő tájékoztatáskérés lehetőségét. A kiegészítő tájékoztatáskérésre adott válaszokat egyidejűleg minden ajánlattételre felkért gazdasági szereplőnek meg kell küldeni.

44. § (1) Az ajánlatok benyújtása elektronikus levél formájában, az elektronikus levél mellékleteként megküldött nem szerkeszthető fájl formátumban történhet, az ajánlatok benyújtásának módját meg kell határozni az ajánlatkérési felhívásban.

(2) A beszerzési eljárásban tárgyalás minden esetben tartható. A tárgyalás során egyeztetésre kerülhet a műszaki leírás tartalma, a szerződéses feltételek és az ajánlati ár is. Az ajánlatkérési felhívásban a tárgyalásra vonatkozó rendelkezést rögzíteni kell.

(3) A beérkezett ajánlatokat a Jogtanácsosi Főosztály bírálat, összehasonlítás és értékelés céljából elektronikusan megküldi a beszerzési eljárást kezdeményező önálló szervezeti egység által delegált, a beszerzés tárgya szerinti szakértelemmel rendelkező munkatárs részére. Az ajánlatok bírálatáról, összehasonlításáról, értékeléséről a Jogtanácsosi Főosztály értékelési jegyzőkönyvet köteles készíteni, amelyet a bírálatban részt vevők aláírásukkal kötelesek ellátni.

(4) A beszerzési eljárásban a jelen bekezdés szerinti döntéshozó a beszerzési eljárás keretében keletkezett dokumentumok és a bírálati jegyzőkönyvben meghatározott javaslat alapján dönt az eljárás eredményére vonatkozóan, de dönthet úgy is, hogy a beérkezett ajánlatok közül egyik sem megfelelő, és a beszerzési eljárást eredménytelenné nyilvánítja. Döntését minden esetben az eljárást lezáró döntési dokumentumban megfelelően indokolni köteles. A beszerzési eljárással összefüggésben a döntéshozó a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egységet közvetlenül irányító államtitkár vagy helyettes államtitkár. A döntéshozó személyét a beszerzést kezdeményező iratban meg kell jelölni.

(5) Ha a beszerzési eljárás keretében nem kerül benyújtásra három érvényes ajánlat, a döntéshozó dönthet úgy, hogy a beszerzési eljárást eredményesnek nyilvánítja, és a rendelkezésre álló ajánlatok közül kerül kiválasztásra a nyertes ajánlat, illetve dönthet úgy is, hogy a beszerzési eljárást eredménytelenné nyilvánítja. Uniós forrásból megvalósuló beszerzési eljárás kizárólag legalább három érvényes ajánlat birtokában nyilvánítható eredményessé. Amennyiben a végleges érvényes ajánlatok átlagára a Jogtanácsosi Főosztály szakmai megítélése alapján - figyelemmel a 4. § (1) bekezdésére is - eléri vagy meghaladja a közbeszerzési értékhatárt, minden esetben eredménytelenné kell nyilvánítani az eljárást.

(6) A beszerzési eljárás során, valamint az eljárás eredményével összefüggésben hozott döntésekről a Jogtanácsosi Főosztály a döntés meghozatalát követően haladéktalanul, de legkésőbb három munkanapon belül egyidejűleg tájékoztatja az ajánlattevőket minősített elektronikus aláírással ellátott elektronikus levél útján.

(7) A beszerzési eljárás eredményeként köthető szerződés, vagy a nyertes ajánlattevő részére a 7. melléklet szerinti egyoldalú írásbeli megrendelő lap (a továbbiakban: megrendelő lap) küldhető a Minisztérium írásbeli kötelezettségvállalásra vonatkozó belső szabályzati rendelkezéseinek megfelelően. Utóbbira abban az esetben van lehetőség, ha a beszerzés tárgya nem teszi szükségessé a szerződéses formában rögzített kötelezettségvállalást.

(8) Az eljárás eredményeként megkötendő szerződés vagy az egyoldalú írásbeli megrendelő lap aláírásra történő előkészítése a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység feladata. A kötelezettségvállalás dokumentuma kizárólag a beszerzési eljárás ajánlatkérési felhívásának és mellékleteinek, valamint a benyújtott nyertes ajánlat tartalmának figyelembevételével készíthető elő. A kötelezettségvállalási dokumentum szakmai tartalmának megfelelőségéért a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység vezetője felelős.

(9) Amennyiben a beszerzési eljárás szerződéskötéssel zárul, a szerződés kizárólag írásban módosítható. A szerződés módosításakor figyelemmel kell lenni a közbeszerzési értékhatárokra, valamint arra, hogy a szerződésmódosítás értéke nem haladhatja meg az eredeti szerződés értékének ötven százalékát, és az alapszerződésben szerződő partnertől történő beszerzés szakmai vagy gazdaságossági szempontból indokolt.

(10) Beszerzési eljárás a Jogtanácsosi Főosztály döntése alapján bonyolítható az EKR rendszerben is, ebben az esetben a beszerzési eljárás rendelkezéseit az EKR rendszer eltéréseivel kell alkalmazni."

16. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 45. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"45. § (1) A Kbt., illetve a Szabályzat által meghatározott kivételi körbe tartozó, továbbá a nettó egymillió forintot el nem érő értékű beszerzéseket - amelyekre nem vonatkozik valamely, a Szabályzatban foglalt különös eljárásrend, közbeszerzési kötelezettséggel nem érintettek, továbbá nem kerül kiküldésre három gazdasági szereplő részére ajánlatkérési felhívás - a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység saját hatáskörben jogosult megvalósítani.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott beszerzések esetén, jogszabály - ideértve különösen a beszerzés fedezetének felhasználására vonatkozó esetleges - eltérő rendelkezése hiányában, nem kötelező, de lehet több gazdasági szereplő részére ajánlatkérési felhívást küldeni. A beszerzési igény értékének meghatározása érdekében - amelyet a kötelezettségvállalás dokumentumában szerepeltetni kell - legalább egy ajánlat bekérése szükséges. Ha a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység csak egy ajánlat alapján folytatja le a beszerzési eljárást, ebben az esetben is felelősséggel tartozik az észszerű és takarékos gazdálkodás követelményének, valamint a Szabályzat szerinti alapelvek érvényesüléséért.

(3) Amennyiben a beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység döntése alapján az (1) bekezdésben meghatározott beszerzések esetén több gazdasági szereplő részére kerül megküldésre ajánlatkérési felhívás, akkor a beszerzési eljárást a 41-44. §-ban rögzítettek szerint kell lefolytatni."

17. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 46/A. § (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kis értékű beszerzést a gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár engedélyével bonyolítja le a kis értékű beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység. Az engedélyt kérő feljegyzésben meg kell jelölni a beszerzés tárgyát, értékét, szükségességének indokolását, a megtérítendő összeg megtérítésének módját, majd előzetesen meg kell küldeni a Jogtanácsosi Főosztály részére, amely a közbeszerzési jogi minősítéssel együtt továbbítja a gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár részére.

(3) Az engedély megadását követően a kis értékű beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység kiállítja a teljesítésigazolást, gondoskodik a kifizetés engedélyezéséről, a Gazdálkodási Főosztály pedig teljesíti a kifizetést.

(4) Az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 53. § (1) bekezdés a) pontja alapján a bruttó kettőszázezer forintot el nem érő kis értékű beszerzés utólag is engedélyezhető. Ebben az esetben a (2) bekezdésben foglaltak mellett a számlát is csatolni kell az engedélyt kérő feljegyzéshez."

18. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 47. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"47. § (1) A 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó közbeszerzések és szerződések esetében a kormányrendelet szerinti közbeszerzési érintettségű, ajánlatkérőt terhelő ügyviteli és szakmai feladatok ellátásának ellenőrzése a Miniszterelnökség ellenőrzési tevékenysége útján valósul meg. A Miniszterelnökség ezen közbeszerzésekre, valamint a közbeszerzési szerződések módosítására vonatkozó engedélyezési és ellenőrzési eljárása során a Minisztérium részéről kapcsolattartásra a Jogtanácsosi Főosztály jogosult és köteles.

(2) Az eljárások eredményeként megkötött szerződések teljesítésének ellenőrzésére a Hatóság jogosult.

(3) A Minisztérium belső ellenőrzése keretében ellenőriztetheti a közbeszerzési eljárások előkészítésének, lefolytatásának és döntési mechanizmusának rendjét. E bekezdés értelmében közbeszerzési tevékenységnek minősül a Minisztérium bármely önálló szervezeti egysége által végzett, a Kbt. és végrehajtási rendeleteinek hatálya alá tartozó tevékenység vagy a közbeszerzési előírásokat sértő mulasztás is."

19. § (1) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

(2) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 2. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

(3) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 3. melléklete helyébe a 3. melléklet lép.

(4) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 4. melléklete helyébe a 4. melléklet lép.

(5) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 5. melléklete helyébe az 5. melléklet lép.

(6) A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás 6. melléklete helyébe a 6. melléklet lép.

20. § A 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás

1. 1. § (1) bekezdésében a "beszerzési eljárások" szövegrész helyébe a "beszerzési és közbeszerzési eljárások" szöveg,

2. 4. § (1) bekezdésében a "részértéket" szövegrész helyébe a "rész értékét" szöveg,

3. 5. § (1) bekezdésében a "szponzorációs igényekről, rendezvényszervezésekről és kormányzati kommunikációs beszerzési igényekről" szövegrész helyébe a "kommunikációs beszerzésekről, szervezetfejlesztési beszerzésekről és a szponzorációkról" szöveg,

4. 5. § (6) bekezdésében az "összesített (köz)beszerzési terv" szövegrész helyébe az "összesített beszerzési és közbeszerzési terv" szöveg,

5. 5. § (7) bekezdésében az "elkészíti a közbeszerzési tervet" szövegrész helyébe az "elkészíti a beszerzési és közbeszerzési tervet" szöveg,

6. 5. § (8) bekezdésében az "A közbeszerzési terv" szövegrészek helyébe az "A beszerzési és közbeszerzési terv" szöveg,

7. 5. § (9) bekezdésében a "Gazdálkodási Főosztály és a Költségvetési Főosztály" szövegrész helyébe a "Gazdálkodási Főosztály, a Költségvetési Főosztály és a Kötött Források Felhasználásának Főosztálya" szöveg,

8. 5. § (10) bekezdésében a "közbeszerzésre vonatkozó" szövegrész helyébe a "közbeszerzésre, beszerzésre vonatkozó" szöveg,

9. 5. § (10) bekezdésében, 6. § (1) bekezdésében, 17. § (1) bekezdésében a "beszerzésért felelős" szövegrész helyébe a "beszerzést kezdeményező" szöveg,

10. 6. § (2) bekezdésében a "tárgy vonatkozásában" szövegrész helyébe a "tárgy és szponzoráció vonatkozásában" szöveg,

11. 7. § (4) bekezdésében a "(köz)beszerzésért felelős" szövegrész helyébe a "(köz)beszerzést kezdeményező" szöveg,

12. 14. § (1) bekezdés 3. pontjában a "közbeszerzések nyilvántartásáért" szövegrész helyébe a "közbeszerzések és beszerzések nyilvántartásáért" szöveg,

13. 19. § (4) bekezdésében a "Jogtanácsosi Főosztály vezetője" szövegrész helyébe a "bírálóbizottság" szöveg,

14. 23. § (1) bekezdésében a "kezdeményező szervezeti egység" szövegrészek helyébe a "kezdeményező önálló szervezeti egység" szöveg,

15. 24. § (1) bekezdésében, 36/A. § (2) bekezdésében, 46. § (5) bekezdésében a "kezdeményező szervezeti egység" szövegrész helyébe a "kezdeményező önálló szervezeti egység" szöveg,

16. 32. § (6) bekezdésében az "Az igény" szövegrész helyébe az "A kommunikációs tárgyú beszerzési igény" szöveg,

17. 32. § (7) bekezdésében az "indított igények" szövegrész helyébe az "indított kommunikációs tárgyú beszerzési igények" szöveg,

18. 32. § (8) bekezdésében a "beszerzési, rendezvényszervezési" szövegrész helyébe a "kommunikációs, szervezetfejlesztési" szöveg,

19. 32. § (9) bekezdésében a "határozta" szövegrész helyébe a "határozza" szöveg,

20. 34. § (2) bekezdésében a "Hivatal vagy a Minisztérium bonyolíthatja le" szövegrész helyébe a "Hivatal bonyolítja le" szöveg,

21. 35. § (2) bekezdésében az "itm.kozbeszerzes@itm.gov.hu" szövegrész helyébe az "itm.kozbeszerzesi. minosites@itm.gov.hu" szöveg,

22. 43. § (4) bekezdésében a "beszerzési eljárást lebonyolító önálló szervezeti egység" szövegrész helyébe a "Jogtanácsosi Főosztály" szöveg,

23. 43. § (6) bekezdésében az "ajánlatételi" szövegrész helyébe az "ajánlatkérési" szöveg,

24. 46. § (3) bekezdésében a "feljegyzés útján" szövegrész helyébe a "feljegyzés mellékleteként" szöveg,

25. 46/A. § (1) bekezdésében a "fél általi" szövegrész helyébe a "fél (BVOP; NKOH; DKÜ) általi" szöveg

lép.

21. § Hatályát veszti a 45/2019. (XII. 9.) ITM utasítás

a) 15. § (1) bekezdés 4. pontja,

b) 19. § (2) bekezdés az "az előterjesztést," szövegrésze,

c) 34. § (3) bekezdése,

d) 46/A. § (5) bekezdése,

e) 47. § (1)-(3) bekezdése.

Záró rendelkezések

22. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

23. § Az utasítás rendelkezéseit a hatálybalépésekor folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

Dr. Palkovics László s. k.,

innovációért és technológiáért felelős miniszter

1. melléklet a 8/2021. (II. 19.) ITM utasításhoz

"1. melléklet a 45/2019. (XII. 9.) ITM utasításhoz

KEZDEMÉNYEZŐ IRAT
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (köz)beszerzési eljárás jóváhagyása iránti kérelemhez
1. A (köz)beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység, kapcsolattartó neve és elérhetőségei:
2. A (köz)beszerzés tárgya:
3. A tervezett (köz)beszerzés szerepel-e a minisztérium éves (köz)beszerzési tervében? Amennyiben nem, annak
indoka.
4. A (köz)beszerzés indoka, előzményei:
5. A tervezett (köz)beszerzés tárgyát képező áru / szolgáltatás / építési beruházás mennyiségének meghatározása
(eltérés + vagy -%-osan):
6. Az eljárás eredményeként megkötött szerződés [a továbbiakban: (köz)beszerzési szerződés] időbeli hatálya:
7. A (köz)beszerzés becsült értékének és a Kbt. 19. §-a szerint számított becsült érték meghatározása (nettó érték):
8. A becsült érték meghatározásának módja (közbeszerzési eljárás kezdeményezése esetén a becsült értéket megalapozó
dokumentációt csatolni szükséges!):
9. A (köz)beszerzési szerződés teljesítéséhez szükséges pénzügyi fedezet (forrás) rendelkezésre áll-e? (A pénzügyi
fedezet/forrás rendelkezésre állásáról szóló igazolást csatolni szükséges!)
10. A tervezett közbeszerzés (általános) közbeszerzési eljárás vagy a központosított közbeszerzési rendszer útján
valósul-e meg? A közbeszerzési eljárás fajtája (típusa) és ennek indoka: (a Jogtanácsosi Főosztály tölti ki)'
11. Hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárás esetén, az eljárás alkalmazását megalapozó körülmények:
(a Jogtanácsosi Főosztály tölti ki)2
12. Közbeszerzési eljárás kezdeményezés esetén a közbeszerzési kiírás dokumentumainak összeállításában és az eljárás
lebonyolításában, az ajánlatok elbírálására és a döntés előkészítésére létrehozandó, legalább háromtagú bíráló
bizottság tagjainak személyi összetételére vonatkozó javaslat (név, szervezeti egység, beosztás, illetve külsős esetén
a képviselt szervezet/cég megjelölésével, valamint az eljárás lefolytatásával összefüggő szakértelmük
meghatározásával3):
A közbeszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység tölti ki:

.....................................(név, beosztás, szakterület) - közbeszerzés tárgya szerinti szakértelem4
A Jogtanácsosi Főosztály tölti ki:

................................................(név, beosztás, szakterület) - pénzügyi szakértelem
................................................(név, beosztás, szakterület) - közbeszerzési szakértelem
................................................(név, beosztás, szakterület) - jogi szakértelem
1 Kizárólag közbeszerzési eljárás esetén kitöltendő!
2 Kizárólag közbeszerzési eljárás esetén kitöltendő!
3 Pénzügyi, közbeszerzés tárgya szerinti, közbeszerzési, jogi stb.
4 Szükség esetén bővíthető.
12/A. Beszerzési eljárás kezdeményezése esetén: A beszerzési eljárás dokumentumaival, a beérkezett ajánlatok bírálatával,
összehasonlításával és értékelésével összefüggésben a beszerzési eljárást kezdeményező önálló szervezeti egység
által delegált, a beszerzés tárgya szerinti szakértelemmel rendelkező munkatársra vonatkozó javaslat:
A beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység tölti ki:
.....................................(név, beosztás, szakterület) - beszerzés tárgya szerinti szakértelem
13. A (köz)beszerzési eljárás keretében meghatározandó alkalmassági feltételekre vonatkozó javaslatok:
14. A (köz)beszerzési eljárás keretében javasolt értékelési szempontok:
15. Beszerzési eljárásban felkérni kívánt legalább három gazdasági szereplő - figyelemmel a Szabályzat 41. §
(9)-(12) bekezdéseire:5
- gazdasági szereplő neve:
- gazdasági szereplő székhelye / lakóhelye:
- adószáma / adóazonosító jele:
- cégjegyzékszáma / egyéb nyilvántartási száma:
- a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (Kkvtv.) alapján
minősítése:
16. Egyéb, az eljárást kezdeményező szervezeti egység által lényegesnek tartott információ:
(a beszerzés szempontjából releváns, az árakat befolyásoló szerződéses feltételek ismertetése, különösen határidők,
részteljesítés, részszámlázási lehetőség, kötbér)
17. Beszerzési eljárás esetén a döntéshozó személye:
.....................................(név, államtitkár / helyettes államtitkár, szakterület)
Kérem a fenti (köz)beszerzési eljárás megindításának engedélyezését.
Budapest, ..........................................................
............................................főosztályvezető (beszerzéstkezdeményező önálló szervezeti egység vezetője)
............................................Főosztály
............................................államtitkár vagy helyettes államtitkár (beszerzést kezdeményező önállóegység vezetője)
............................................Államtitkárság vagy Helyettes Államtitkárság
Jogtanácsosi Főosztály részéről közbeszerzési szempontból ellenőrizve:
Budapest, ............................................
...........................................
osztályvezető
...........................................
főosztályvezető6
A fenti adatok alapján a (köz)beszerzési eljárás megindítását jóváhagyom:
Budapest, ........................................................
.....................................
közigazgatási államtitkár7 / Jogtanácsosi Főosztály főosztályvezető8
5 Kizárólag beszerzési eljárás esetén kitöltendő!
6 Beszerzési eljárás esetén csak az osztályvezető írja alá.
7 Közbeszerzési eljárás esetén.
8 Beszerzési eljárás esetén."

"

2. melléklet a 8/2021. (II. 19.) ITM utasításhoz

"2. melléklet a 45/2019. (XII. 9.) ITM utasításhoz

Műszaki leírásra vonatkozó teljességi nyilatkozat
(melléklete a szakmai-műszaki leírás)
Alulírott....................................... (név) mint a ............................................. (szervezeti egység neve) szervezeti egység
vezetője, szakmai felelősségem tudatában nyilatkozom, hogy a közbeszerzési eljárást kezdeményező iratok részét
képező 1. melléklethez csatolt közbeszerzési műszaki leírás teljes körű, szakmailag helytálló, alkalmas
a megalapozott ajánlattételhez. Felelősségem tudatában kijelentem, hogy a szakmai specifikáció - az általam
végzett előzetes piacfelmérés alapján - a versenyt nem szűkíti, és nem tartalmaz a versenyt kizáró vagy korlátozó
feltételeket.
Fentieken túl nyilatkozom, hogy a javasolt alkalmassági minimum követelmények, valamint az értékelési
szempontok összhangban vannak a beszerzés tárgyával és a műszaki leírásban foglaltakkal. Kérem az általam
javasolt alkalmassági minimum követelmények, valamint az értékelési szempontok közbeszerzési szempontú
felülvizsgálatát a Közbeszerzési Osztály részéről.
Dátum:.............................................
...........................................................
beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység
vezetőjének aláírása"

"

3. melléklet a 8/2021. (II. 19.) ITM utasításhoz

"3. melléklet a 45/2019. (XII. 9.) ITM utasításhoz

IGÉNYBEJELENTŐ
a Nemzeti Kommunikációs Hivatal jogállásáról és a kormányzati kommunikációs beszerzésekről szóló
162/2020. (IV. 30.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó
kormányzati kommunikációs / szervezetfejlesztési igény / rendkívüli igény1 bejelentéséhez
A beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység
megnevezése
Kapcsolattartó neve és telefonszáma
Beszerzés tárgya
Beszerzés rövid szakmai tartalma
Szerződéskötés tervezett dátuma
Szerződés teljesítésének tervezett dátuma
Becsült nettó érték (Ft)
Becsült nettó értékből EU-s forrás (Ft)
Az anyagi fedezet rendelkezésre áll(Igen/Nem)
Uniós forrás estén áll-e rendelkezésre aláírt támogatási
szerződés2
(Igen/Nem)
EU-s projekt azonosítója
Közbeszerzési eljárás tekintetében volt-e előzményeljárás3(Igen/Nem)
Az NKOH által megkötött keretmegállapodás terhére
megvalósítani kívánt beszerzés
(Igen/Nem)
Kommunikációs igény esetén az NKOH rendelet
1. melléklete szerinti feladat meghatározása
Kutatás
Kommunikációs stratégiai tervezés és tanácsadás
Kreatív ügynökségi feladat
PR ügynökségi feladat
Online ügynökségi feladat
Gyártás
Médiaügynökségi feladat
Rendezvény-szervezéshez kapcsolódó feladat
Szervezetfejlesztési igény esetén az NKOH rendelet
2. melléklete szerinti feladat meghatározása
Stratégiamenedzsment
Folyamatmenedzsment
Teljesítménymenedzsment
Humánerőforrás-menedzsment
Projektmenedzsment
Vállalatszervezés
Megfelelés biztosítása
Saját hatáskörű beszerzés esetén a gazdasági szereplő
neve, adószáma, cégjegyzékszáma
Budapest, 20...........................
.........................................
főosztályvezető
Megfelelő aláhúzandó.
2 Amennyiben igen, kérjük .pdf formátumban az igénybejelentő mellékleteként megküldeni.
3 Amennyiben igen, az előzményeljáráshoz kapcsolódó dokumentumokat kérjük .pdf formátumban az igénybejelentő mellékleteként megküldeni.
MŰSZAKI (SZAKMAI) LEÍRÁS sablon
a Nemzeti Kommunikációs Hivatalhoz történő
kormányzati kommunikációs / szervezetfejlesztési igény / rendkívüli igény
bejelentésének melléklete
A szerződés/megrendelés tárgya:.......................................
A feladat leírása (a beszerzés részletes szakmai tartalma):.......................................
A feladat teljesítési határideje:.......................................
Budapest, 20...........................
......................................
főosztályvezető"

"

4. melléklet a 8/2021. (II. 19.) ITM utasításhoz

"4. melléklet a 45/2019. (XII. 9.) ITM utasításhoz

Iktatószám: .../.../......-ITM

Igénybejelentés
a büntetés-végrehajtási szervezet részéről a központi államigazgatási szervek
és a rendvédelmi szervek irányában fennálló egyes ellátási kötelezettségekről,
a termékek és szolgáltatások átadás-átvételének és azok ellentételezésének rendjéről szóló
44/2011. (III. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet),
valamint
a büntetés-végrehajtási szervezet részéről a büntetés-végrehajtásért felelős miniszter vezetése,
irányítása vagy felügyelete alá tartozó szervek irányában fennálló ellátási kötelezettségekről,
a fogvatartottak kötelező foglalkoztatása keretében előállított termékekről és szolgáltatásokról,
azok átadás-átvételéről és az ellentételezés rendjéről szóló 9/2011. (III. 23.) BM rendelet
alkalmazásához


I. A rendeletek szerinti Kedvezményezett adatai:
Név:
Cím:
Értesítési kapcsolattartó:
Műszaki kapcsolattartó:
Telefon (városi és/vagy mobil):
NTG/BM szám:30500-6
E-mail:itm.kozbeszerzes@itm.gov.hu
II. Az igénybejelentés tartalma:
Az igényelt termék/szolgáltatás
megnevezése:mennyisége:
műszaki tartalma*:
(egyéb) paraméterei*:
minősége*:
ruházati termék esetén méret szerinti megoszlás vagy méretszortiment*:
a teljesítés helye:
a teljesítés kezdő határideje:
részteljesítés esetén az ütemezése /
éves igény esetén a lehívás éves ütemezése*:
a teljesítés véghatárideje:
A Korm. rendelet 1. § (2b) bekezdés értelmében nyilatkozom, hogy az igénybejelentés benyújtása során
a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) előírásait figyelembe véve jártam el.
A Kbt. 16. § (1)-(3) bekezdése és 19. § (1)-(3) bekezdése alapján nyilatkozom, hogy az igénybejelentésben
meghatározott termék/szolgáltatás ellenértéke eléri / nem éri el** a Korm. rendelet 1. § (2) bekezdésében
meghatározott minimális értéket, azonban meghaladja / nem haladja meg** a mindenkori költségvetési törvényben
a Kbt. 15. § (1) bekezdése alapján rögzített, a termék/szolgáltatás tekintetében fennálló uniós közbeszerezési
értékhatárt.
Kelt:........................, 20.... év.....................hónap......nap
...........................................................................
a Kedvezményezett képviseletében (cégszerű aláírás)
Megjegyzés:
A BVOP KESZ felé kapcsolattartásra jogosult szervezeti egység elérhetőségei:
Innovációs és Technológiai Minisztérium, Jogtanácsosi Főosztály, Közbeszerzési Osztály
Tel.: 795-2040; 795-4678; 795-6535; e-mail: itm.kozbeszerzes@itm.gov.hu
Valamennyi levelezés ezen az e-mail-címen lehetséges!
* Mellékletként is csatolható.
** Megfelelő rész aláhúzandó."

"

5. melléklet a 8/2021. (II. 19.) ITM utasításhoz

"5. melléklet a 45/2019. (XII. 9.) ITM utasításhoz

Igénybejelentő lap a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanácsról,
valamint a Digitális Kormányzati Ügynökség Zártkörűen Működő Részvénytársaság
és a kormányzati informatikai beszerzések központosított közbeszerzési rendszeréről szóló
301/2018. (XII. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: DKÜ rendelet) hatálya alá tartozó
informatikai beszerzési/fejlesztési igényhez
Beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység megnevezése: ..........................................
Kapcsolattartó személy neve, beosztása:........................., telefonszáma:............
I. A beszerzés tárgya, mennyisége, főbb jellemző adatai
a) Az informatikai beszerzési/fejlesztési igény pontos megnevezése:
b) Tervezett beszerzés indokolása, részletezése, céljának rövid leírása:
c) Minősített beszerzés esetén annak körülményei:
d) Becsült nettó érték:Ft
e) Egybeszámított nettó becsült érték:Ft
f) Fedezet forrása, támogatás esetén a program/projektazonosító megjelölése:
g) Rendelkezésre álló fedezet:Ft
h) Eljárás indításának tervezett dátuma:
i) Szerződéskötés tervezett időpontja, annak indoka:
j) Használatbavétel tervezett dátuma:
k) Szerződés időtartama (hatálybalépéstől számított hónapokban):
II. A beszerzési igény megvalósítása, eljárásrendje
a) Tervezett beszerzés eljárásának típusa (pl. közbeszerzési értékhatár alatti beszerzés, közbeszerzési kivételi
körbe tartozó beszerzés, központosított közbeszerzés, közbeszerzési eljárás fajtája stb.):
b) Az eljárás típusának indoka (pl. jogszabályban kijelölt szolgáltató, országosan kiemelt termékkörbe tartozó
áru, szolgáltatás stb.):
c) Ha központosított beszerzés, akkor a keretmegállapodás száma:
d) Részajánlattétel lehetősége, részek megnevezése, azok műszaki tartalma:
III. A beszerzési igény és informatikai beszerzési/fejlesztési terv kapcsolata
a) A jóváhagyott informatikai beszerzési/fejlesztési tervben szerepel?igen nem
aa) Ha szerepel, akkor a tervben megadott becsült érték és műszaki tartalom változatlan?
igen nem
aaa) Ha módosul a becsült érték és a műszaki tartalom, annakkörülményei, indoka:
ab) Ha nem szerepel a tervben, az új igény felmerülésének és előre nem láthatóságának körülményei,
indoka, szükségessége:
b) Amennyiben szükséges, ellenőrző szervezet általi jóváhagyás, észrevételezésmegtörtént?
igen nem
IV.Főbb műszaki paraméterek
a)Új technológia bevezetését szolgálja a beszerzés?igen nem
aa)Ha igen, az új technológia kifejtése:
b)Alkalmazásfejlesztésre vonatkozik az igény?igen nem
ba)Ha igen, az alkalmazásfejlesztés tanúsítványhoz kötött-e?igen nem
c)Tervezett beszerzés tárgya állami normatíva kódok alapján (főkategória és alkategória):
ca)Információtechnológiai rendszerek:igen nem
ezen belül alkategória:
cb)Kommunikációs eszközök és szolgáltatások:igen nem
ezen belül alkategória:
cc)Irodatechnikai berendezések:igen nem
ezen belül alkategória:
d)Amennyiben a beszerzési igény több részfeladatot tartalmaz, azok
Megnevezése, cikkszámaMennyisége
(me)
Egységára
(nettó Ft/me)
Összesen
(nettó Ft)
e) Megjegyzés:
Mellékletek: kötelezően csatolandó dokumentumok:
- Nyilatkozat becsült értékről;
- Igazolás fedezet rendelkezésre állásáról (vagy nyilatkozat feltételes eljárásról);
- Műszaki leírás;
- Amennyiben a beszerzési igény benyújtását megelőzően más ellenőrző szervezet által történt észrevétel,
jóváhagyás, akkor ennek tanúsítványa.
Budapest,................................................
.......................................................
Kérem a fenti informatikai beszerzési/fejlesztési igény benyújtását:
(beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egység vezetője)
(beszerzést kezdeményező önálló szervezeti egységet irányító helyettes államtitkár vagy államtitkár)
....................................................Helyettes Államtitkári Titkárság vagy Államtitkári Kabinet/Titkárság"

"

6. melléklet a 8/2021. (II. 19.) ITM utasításhoz

"6. melléklet a 45/2019. (XII. 9.) ITM utasításhoz

"

Tartalomjegyzék