Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.4.189 A haszonélvezeti jog megváltásával az özvegyi haszonélvezeti jog állagörökléssé fordul át [Ptk. 616. § (3)-(5) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy az 1990. december 3-án elhunyt örökhagyó és házastársa, az alperes külön-külön rendelkezési jogosultsággal váltott és 1990 decemberében az alperes által megszüntetett fenntartásos takarékbetétkönyveiből felvett, összesen 2 834 023 Ft fele az örökhagyó hagyatékához tartozott. Megállapította továbbá, hogy hagyatéki eljárásban az alperes és az örökhagyó gyermeke a felperes - egyebek mellett - a hagyatéki készpénzösszegen fennálló özvegyi haszonélvezeti jogot az 1991. október 9-én megkötött egyezséggel megváltották, és az alperes 708 500 Ft-ot a felperesnek kifizetett. A felperes keresetében érvényesített az a további igény, hogy az alperes az örökhagyó halála és az özvegyi haszonélvezeti jog megváltása közötti időre - azaz tíz hónapra - 116 400 Ft kamatot is fizessen meg, alaptalan. Bár az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az özvegyi jog mint törvényes öröklési jog jellegéből az következik, hogy a Ptk. 616. §-ának (3)-(5) bekezdése szerinti megváltás esetén a házastárs a hagyatéki vagyonból reá eső részben törvényes örökössé válik, méltánytalan volna a haszonélvezőre, ha ennek visszamenőleges hatályát a bíróság elismerné, és a túlélő házastárs az örökhagyó halála időpontjától elesne a kamatoktól. Másodlagosan rámutatott arra is, hogy az özvegyi haszonélvezeti jog megváltását a felek egyezséggel rendezték, és ezt az egyezséget csak a Ptk. szerint meghatározott esetekben lehet megtámadni. Megtámadási okra azonban a felperes nem hivatkozott.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A másodfokú bíróság az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a Ptk. 673. §-ának (1) bekezdése értelmében az örökhagyó halála időpontjával szerzi meg a leszármazó a hagyatéki vagyontárgyak tulajdonjogát, illetőleg a túlélő házastárs az ezeken fennálló özvegyi haszonélvezeti jogot. Ezért a haszonélvező az örökhagyó halálának időpontjától kezdődően jogosult a Ptk. 157. §-ának (1) bekezdése szerint a hagyatéki vagyontárgyak birtoklására, használatára és hasznai szedésére. Téves azonban az a felperesi álláspont, hogy az özvegyi haszonélvezeti jog megváltásával a házastárs az örökhagyó állagörökösévé válik. "Az özvegyi haszonélvezeti jog megváltása nem öröklés, hanem olyan élők közötti jogügylet, amely lehetőséget ad a fennálló hasznot hajtó jog megszüntetésére ellenérték fejében. Ha a haszonélvezeti jog megváltásával a házastárs megszerzi az örökhagyó hagyatékát képező vagyontárgy egy gyermekrésznyi tulajdonjogát, e tulajdonszerzés nem minősül az örökhagyó utáni öröklésnek. Az állagörökös ugyanis öröklés jogcímén a vagyontárgy tulajdonjogát már megszerezte, és a megváltással csupán tulajdonjoga egy részét engedi át a haszonélvezőnek a haszonélvezeti jog ellenértékeként. Mindezekre figyelemmel tehát a házastárs nem az örökhagyótól, hanem a leszármazótól szerez tulajdonjogot ellenérték fejében, amely nem minősül öröklésnek."

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, és arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróságnak az özvegyi haszonélvezeti jog megváltása esetén a túlélő házastárs jogállásával kapcsolatos álláspontja jogszabálysértő.

A Legfelsőbb Bíróság egyetért a felperes jogi álláspontjával, a jogerős érdemi döntés azonban más jogi indokból helytálló.

Az özvegyi haszonélvezeti jognak a Ptk. 616. §-a (3)-(5) bekezdésében szabályozott megváltása öröklési jogi jogintézmény, amely alapvetően különbözik bármilyen haszonélvezeti jognak szerződéssel - tehát élők közötti jogügylettel - történő megszüntetésétől. Bár a jogszabály arról kifejezetten nem rendelkezik, hogy megváltás esetén a házastárs jogállása hogyan alakul, a fenti törvényszövegből egyértelműen következik, hogy megváltásnál az özvegyi haszonélvezeti jog állagörökléssé fordul át, és a házastárs mint törvényes örökös ennek folytán nem haszonélvezeti jogot, hanem állagot örököl. A Ptk. 616. §-ának (4) bekezdése szerint ugyanis a házastárs a megváltással a hagyatéki vagyonból részt kap, mégpedig olyan részt, amelyet mint az örökhagyó gyermeke törvényes örökrészként a leszármazókkal együtt örökölne: ági öröklés esetén pedig az ági vagyon egyharmad részét kapja meg. A házastárs tehát a hagyatéki vagyonból részesül, és a "gyermekrész", illetőleg az ági vagyon egyharmada tekintetében állagörökös lesz.

A házastárs e jogállásával függ össze a Ptk. 616. §-a (5) bekezdésének a megváltás iránti kérelem előterjesztésére vonatkozó szigorú szabálya is, amely szerint a kérelmet fő szabályként a hagyatéki eljárás során, ennek hiányában a hagyaték megnyílásától számított egy éven belül a hagyatéki eljárásra egyébként illetékes közjegyzőnél kell előterjeszteni. A rövid határidőt és a fő szabályként a hagyatéki eljárásban történő rendezést is az tette indokolttá, hogy a megváltás az öröklés rendjében hoz változást: a leszármazó, illetőleg az ági örökös mellett a házastárs is örökrészt kap, változik az örököstársak hagyatékból való részesedésének az aránya, a hagyatéki tartozásokért felelős örökösök köre.

Ezzel áll összhangban a hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM rendeletnek (He.) a megváltás iránti kérelem esetén követendő eljárásra vonatkozó az a szabálya, amely szerint (öröklési jogi vita esetét kivéve) mindaddig, amíg a megváltás kérdésében egyezség nem születik, vagy ennek hiányában a közjegyző által meghozott külön végzés jogerőre nem emelkedik, a közjegyző hagyatékátadó végzést nem hozhat [He. 72/C. § (1)-(2) bek.]. A közjegyző a hagyatékátadó végzésben már a megváltás kérdésében megkötött egyezség vagy a külön végzés alapulvételével rendelkezik a hagyaték átadásáról, és örökrészként adja át a házastársat a megváltás folytán megillető hagyatéki vagyontárgyat is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!