Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

BH+ 2014.3.106 Szomszédos ingatlanon lévő növényzet eltávolítása iránti perben azt kell vizsgálni, hogy a növényzet szükségtelenül zavarja-e a szomszédot, az ingatlana használatában okoz-e kárt, vagy fennáll-e a károkozás veszélye. A kivágására kivételesen kerülhet sor, ha az érdekvédelem más módon így kártérítéssel sem hárítható el. (1959. évi IV. tv. 100. §, 1959. évi IV. tv. 192. § (1) bek.)

A felperes E. utca 48. szám alatti ingatlana, valamint az alperesek tulajdonát képező E. utca 46. szám alatti ingatlan egymással szomszédos.

A felperes ingatlanán az utcafronti lakóépület zárt sorú beépítésű, továbbá van rajta egy úgynevezett eredeti udvari hátsó lakóépület.

A felperes 2008 augusztusában Sz. Város jegyzőjéhez birtokvédelmi kérelmet nyújtott be az alperesek építkezése, valamint a telekhatárhoz közel lévő ezüstfenyő miatt. A jegyző a birtokvédelmi kérelmet elutasította.

A felperes keresetében kérte a jegyző határozatának megváltoztatását, az alperesek kötelezését - többek között - a fenyőfa kivágására, mivel a fenyőfa méretéből adódóan erős szélben kárt tehet a hátsó épületben és a veszélyhelyzet csak annak kivágásával hárítható el.

Az alperesek érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából irányadó - megállapított - tényállás szerint az alperesek ingatlanán a felperes kerítésétől 126 centiméterre egy tíz méter magas, 35-40 éves 600-700 kilogramm súlyú ezüstfenyőfa áll, amelyek ágai átnyúlnak a felperes udvarára, azok azonban nem érik el az úgynevezett udvari hátsó épületet. A hajszálgyökerek benőttek a hátsó épület alapjába, abban rongálást nem okozva. Az átnőtt gyökérzet azonban felnyomta az udvaron lerakott téglaburkolatot. A felperes által ültetett tuják vékonyabb gyökérzete ugyancsak benőtt a téglaburkolat alá.

Az elsőfokú bíróság szakértői bizonyítást rendelt el. A csatolt birtokvédelmi - közigazgatási - eljárás iratai között fellelhető, a jegyző előtti eljárásban közreműködő T. P. igazságügyi építész-szakértő és a perben kirendelt Gy. F. igazságügyi építész-szakértő által készített szakvéleményt, továbbá E. A. szakértő szakvéleményét ítélkezése alapjául elfogadta, azokat aggálytalannak és alaposnak találta. Mindezek alapján megállapította, hogy a gyökérzet a fenyőkre jellemzően a talaj felső, maximum 50 centiméteres rétegében fejlődik, a felperes ingatlana felé növekvő gyökeret a kerítés mint akadály eltérítette, ezért az túlnyomórészt a kerítéssel párhuzamosan fejlődött tovább. Ahol az alap szerkezete már nem elég tömör, illetve az alap nem kellően mély, ott a fenyőfa gyökerei átnőttek a felperes ingatlanára. A gyökerek vastagsága 3-5 centiméter között változik. A feltárt gyökér 245 centiméter hosszan követhető. A fenyőfa gyökerei a törzs körül körülbelül 4,5-6 méter sugarú körben hálózzák be a talajt. A fa egészséges, szabályos korona alakú, a lombkorona szélessége 5-6 méter, az oldalágú növekedést befejezte, már nem terebélyesedik. A felső ágak a fa enyhe észak-keleti ferdülése miatt egyre kevésbé nyúlnak a felperes ingatlana fölé. Az ágak nem érik el a felperes épületének falát, helyzete alapján kizárólag észak-keleti szél esetén áll fenn a lehetőség, hogy a faágak hozzáérnek az épülethez. Mivel szélárnyékban helyezkedik el, ezért nincs kitéve olyan erejű szélterhelésnek a környező tereptárgyak miatt, mint egy szabadon álló fa. Következésképen egy 80-100 kilométer/órás sebességű szél sem tudja úgy mozgatni a fát, mint egy szabadon állót. Az alsó ágakat visszavágták, de a felső ágak sem érik el az épületet, tehát jelenleg a fa az épületre káros hatást nem fejt ki. 10-15 év múlva érhetik el az ágak a falat, illetve a tető szegélyét. Ebben az esetben kárt is okozhat majd az épületben, meglazíthatja a cserepeket. Szél esetén - a fa kisebb súlya miatt - a fának nincs olyan feszítő ereje, ami azt eredményezné, hogy a fa benőtt gyökere az épületet ledöntené. A gyökerek mérete alapján megállapíthatóan azok telekhatáron történő átvágása és a földből való kiszedése a fa életét, stabilitását nem veszélyezteti, de a gyökerek újranövését nem lehet véglegesen megakadályozni. A fa kivágása a szűk terület miatt hagyományos döntéssel nem lehetséges, a kivágásának költsége körülbelül 25 000 forint + áfa.

A jövőben az esetleges károk megelőzése érdekében a meglévő alaptest mellé DÖRKEN lemezt lehet beépíteni, ami megvédi a falazatot a növényzettől, továbbá vízszigetelő hatású. A munkák várható költsége 24 963 forint.

Mindezek alapján az elsőfokú bíróság arra a meggyőződésre jutott, hogy a felperes kétséget kizáróan nem bizonyította azt, hogy a fenyőfa károsodást okoz az épületeiben vagy egyéb módon szükségtelenül zavarja az ingatlana birtoklásában, használatában. Hivatkozással a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának 3. számú állásfoglalásában foglaltakra, nem találta indokoltnak az alperesek kötelezését a fenyőfa kivágására, ezért a keresetet elutasította.

A peres felek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét és az Sz. Város jegyzője 2325-14/2009. számú birtokvédelmi határozatát részben megváltoztatta és kötelezte az alpereseket, hogy az ezüstfenyőt 90 nap alatt vágják ki, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét - érdemben - helybenhagyta. Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást ítélkezése alapjául elfogadta, azonban az arra alapított döntéstől eltérő jogi álláspontot foglalt el.

Indokolása szerint: a Ptk. 100. §-a alapján a bíróságnak azt kell vizsgálnia, hogy a növényzet szükségtelenül zavarja-e a szomszédot ingatlana birtoklásában, okoz-e kárt vagy fennáll-e a károsodás veszélye. Az elsőfokú bíróság a szakértői vélemények alapján helyesen következtetett arra, hogy a fenyőfa jelenleg nem okoz károsodást az épületeiben, tévedett azonban akkor, amikor a szükségtelen zavarás tényét és a károsodás veszélyének fennálltát nem állapította meg. Az egybehangzó szakértői vélemények alátámasztják, hogy a felperes udvari lakóépületének állagát a fenyőfa átnyúló gyökerei veszélyeztetik, idővel a megvastagodó gyökerek rongálhatják a lakóépületet. A téglaburkolat réseiben is megjelent az átnőtt növényzet, tehát a felperes ingatlanára átnyúló gyökérzet szükségtelenül zavarja a felperest az ingatlan rendeltetésszerű használatában. A gyökerek átvágásával sem lehet véglegesen megakadályozni azok újranövését, a veszélyhelyzet a fa visszametszésével és az ágak csonkolásával sem hárítható el.

A felek kölcsönös érdekeinek egybevetésével, a kifejtett szempontokat értékelve a másodfokú bíróságnak az a meggyőződése alakult ki, hogy a fenyőfa okozta érdeksérelem csak a fa kivágásával szüntethető meg.

A jogerős ítélet ellen az alperesek éltek felülvizsgálati kérelemmel, amelyben annak a fenyőfa kivágására kötelező rendelkezésének hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérték. Álláspontjuk szerint a jogerős ítélet a Pp. 206. § (1) bekezdésébe, valamint a Ptk. 100. §-ába ütköző módon jogszabálysértő; a másodfokú bíróság egy, a jövőben esetlegesen bekövetkező helyzetre alapozta a döntését. Sérelmezte, hogy figyelmen kívül hagyta mindkét igazságügyi szakértőnek a szakvéleményében adott megoldási javaslatát, mely szerint az esetlegesen évekkel később bekövetkező kárveszély mintegy 25 000 forintos ráfordítással - DÖRKEN lemez - megelőzhető és elkerülhető, ami még a felperes ingatlanán található épületre nézve is előnyökkel jár. A per adataiból, így a felperes perbeli nyilatkozataiból egyértelműen megállapítható, hogy az ezüstfenyő léte a felperesnek semmilyen érdeksérelmet nem okoz, szükségtelen zavarást nem jelent az ingatlana rendeltetésszerű használatában.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!