A Kúria Kfv.37016/2018/9. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IDEGENRENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [2007. évi I. törvény (Szmtv.) 7. §, (2) bek., 14. §, (2) bek.] Bírók: Sperka Kálmán, Sugár Tamás, Vitál-Eigner Beáta
A határozat elvi tartalma:
A családi kapcsolatra alapított tartózkodási kártya kiadása iránti kérelmet el kell utasítani, ha a házasságkötésre a tartózkodási jog megszerzése érdekében került sor.
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.31795/2017/6., *Kúria Kfv.37016/2018/9.*, 3088/2020. (IV. 23.) AB határozat
***********
A Kúria
mint felülvizsgálati bíróság
ítélete
Az ügy száma: Kfv.VI.37.016/2018/9.
A tanács tagjai: Dr. Sperka Kálmán a tanács elnöke, Dr. Sugár Tamás előadó bíró, Dr. Vitál-Eigner Beáta bíró
A felperes: felperes neve
A felperes képviselője: ... Ügyvédi Iroda
Az alperes: Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal
Az alperes képviselője: Dr. ... kamarai jogtanácsos
A per tárgya: idegenrendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata
A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: a felperes
A felülvizsgálati kérelem száma: 8.
Az elsőfokú bíróság neve, határozatának kelte és száma: Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2017. október 6-án kelt 30.K.31.795/2017/6. számú ítélete
Rendelkező rész
A Kúria a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 30.K.31.795/2017/6. számú ítéletét hatályában fenntartja.
Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30.000.- (harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.
Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak felhívásra 70.000.- (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.
Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
Indokolás
A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás
[1] A vietnámi állampolgár felperes részére az elsőfokú hatóság keresőtevékenység folytatására tartózkodási engedélyt adott, mely 2015. június 1-jéig meghosszabbításra került. Az elsőfokú hatóság a tartózkodási engedélyt hamis adatközlés miatt határozatával visszavonta, a másodfokú hatóság az elsőfokú határozatot helybenhagyta, a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 19.K.31.816/2015/4. számú ítéletében a felperes keresetét elutasította. A Kúria a 2016. szeptember 27-én kelt Kfv.III.37.335/2016/8. számú ítéletében a felperes felülvizsgálati kérelmét elbírálva a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.
[2] A felperes 2016. február 13-án házasságot között ... magyar állampolgárral, majd 2016. szeptember 30-án házastársára hivatkozással tartózkodási kártya kiadása iránti kérelmet terjesztett elő. Az elsőfokú hatóság határozatában a felperes kérelmét elutasította és megállapította, hogy magyarországi tartózkodási joga megszűnt; továbbá kötelezte arra, hogy a határozat jogerőre emelkedésétől számított harmadik hónap utolsó napjáig hagyja el Magyarország területét. Az indokolás szerint a felperes nem rendelkezik elegendő forrással magyarországi tartózkodásához és nem igazolta, hogy jogosult az egészségbiztosítási szolgáltatások igénybevételére. A hatóság több alkalommal helyszíni ellenőrzést tartott a felperes lakcímén, melyek eredményeként megállapítható, hogy a felperes és felesége nem élnek közös háztartásban, köztük családi életközösség nem valósult meg, a házasságkötés kizárólag a tartózkodási jog megszerzése érdekében történt. A lakás nem tükrözte a mindennapi együttélés tényét, a házasfelek egymással nem tudnak kommunikálni, a felperes magyarul, míg házastársa vietnámiul nem beszél, közvetítő nyelvet nem tudnak használni.
[3] A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2017. április 11-én kelt 106-Tk-5754/6/2017. számú határozatában az elsőfokú határozatot helybenhagyta annak megállapításával, hogy a felperes magyarországi tartózkodási joga megszűnt. Az alperes újabb helyszíni szemle foganatosítását nem tartotta indokoltnak, a beszerzett bizonyítékokat értékelve kifejtette, hogy a házasságot a felperes és házastársa csak a felperes tartózkodási jogának megszerzése érdekében kötötték. A másodfokú eljárás során megállapítást nyert, hogy a felperes elegendő anyagi forrással rendelkezik, ugyanakkor nem jogosult egészségbiztosítási szolgáltatások igénybevételére.
A kereseti kérelem
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!