Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

2/2012. (I. 27.) NFM utasítás

a kommunikációs és nyilatkozati rendről

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdése alapján a következő utasítást adom ki:

I. Fejezet

Az utasítás célja

1. § (1) Az utasítás célja, hogy a közvélemény a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) időszerű feladatairól, rendezvényeiről, a minisztérium által kezdeményezett kormányzati intézkedésekről, a nemzeti fejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) intézkedéseiről, a miniszter, államtitkárok és helyettes államtitkárok (a továbbiakban: a minisztérium vezetői) közszerepléseiről, valamint a minisztérium egyéb tevékenységéről - az egységes kormányzati kommunikáció szempontjára figyelemmel - hiteles és pontos tájékoztatást kapjon.

(2) A nyilvánosság tájékoztatása során a minisztérium tevékenységének egységes bemutatását, valamint a minisztérium céljai, feladatai és eredményei kellő időben és módon történő nyilvánosságra hozatalát kell szem előtt tartani.

(3) A Kommunikációs Főosztály (a továbbiakban: KFO) ellátja a minisztérium külső és belső kommunikációs tevékenységét teljes, hiteles és folyamatos tájékoztatást nyújtva a közvélemény, a média, az érdekképviseletek, a gazdasági élet szereplői, valamint a minisztérium munkatársai és a háttérintézmények kommunikációs munkatársai felé.

(4) A KFO kizárólagos kapcsolattartó a hazai és nemzetközi sajtó munkatársai felé, kommunikációs és sajtó-kapcsolattartási tevékenységet csak a KFO munkatársai látnak el a minisztériumon belül.

II. Fejezet

A kommunikáció összehangolási rendje

1. Sajtó-kapcsolattartás

2. § (1) A sajtómegkereséseket a médiumokkal való kapcsolattartás keretében a KFO fogja össze, koordinálja és követi nyomon, közvetít a minisztérium vezetői felé. Egyes témákhoz kapcsolódóan előzetes írásbeli értesítést küld az érintettekkel előzetesen egyeztetett nyilatkozati rendről. A sajtó munkatársai számára a KFO a minisztérium kizárólagos képviselője és kapcsolattartója az összehangolt kommunikáció érdekében.

(2) A KFO-ra érkező sajtómegkeresés esetén a kommunikációs vezető a médium jelentősége és egyéb körülmények (pl. a téma aktualitása, műsoridő, nézettségi/hallgatottsági/olvasottsági adatok) mérlegelése után - stratégiai interjúk esetén az illetékes politikai főtanácsadó egyetértésével -, javaslatot küld az illetékes szakterületi vezetőnek, államtitkárnak a nyilatkozó személyére, a válaszadás módjára és idejére, amely alapján a vezető dönt a nyilatkozatról és a nyilatkozó személyéről. A KFO rendszeresen figyelemmel kíséri a tárcát érintő, sajtóban megjelenő témákat, a minisztérium vezetőinek publicitását, kommunikációs összefoglalókat, elemzéseket, állásfoglalásokat készít a minisztériumi vezetőknek, illetve a kormányszóvivőnek az egységes nyilatkozati tartalom érdekében.

(3) A sajtómegkeresések elsődleges fogadója a KFO, így a minisztérium bármely szervezeti egységeihez, munkatársaihoz a sajtótól beérkező információigényeket (interjúkéréseket, kérdéseket, nyilatkozatok iránti igényt) a szervezeti egységnek írásban haladéktalanul a KFO-hoz kell irányítania a javasolt nyilatkozó megjelölésével. A további sajtó-kapcsolattartást, koordinációt a KFO látja el.

(4) A nyilatkozattételt a KFO egyezteti az adott médiummal és a nyilatkozóval, és végigkíséri a folyamatot. Az interjúknál, háttérbeszélgetéseknél a KFO munkatársa jelen van, a nyilatkozatok pedig minden esetben rögzítésre kerülnek a kommunikációs archívum számára, amely tartalmaz minden megkeresést, nyilatkozatot és interjút. A KFO minden médiamegkeresést és minisztériumi reagálást, interjút regisztrál, minden megjelent cikket, rögzített interjút, elektronikus nyilatkozatot - lehetőleg hangfelvétellel is - archivál.

(5) Az írásbeli nyilatkozatokat, cikkeket minden esetben a KFO koordinálja a nyilatkozó és a sajtó között, a jóváhagyási folyamatban részt vesz, esetleges kiegészítéseket javasol az illetékes politikai főtanácsadó egyetértésével. A nyilatkozó, a kommunikációs vezető által jóváhagyott és az illetékes politikai főtanácsadó egyetértésével elkészült cikket, interjút a KFO eljuttatja az adott médiumnak, ellenőrzi és nyomon követi annak megjelenését.

(6) Az írásbeli választ igénylő médiamegkeresések esetén a KFO kijelölt szakterületi munkatársa írásban megkeresi a szakterületért felelős államtitkárt, helyettes államtitkárt, titkárságvezetőt, illetve kijelölt szakterületi kapcsolattartót a kérdésekhez szükséges háttér-információ, válasz bekérése érdekében, amelyre a szakterületi kapcsolattartó a kijelölt határidőn belül megküldi írásban a válaszokat.

(7) Amennyiben a KFO munkatársának rendelkezésre áll információ a válaszadáshoz, összeállítja a válaszjavaslatot és az kerül írásban jóváhagyásra, kiegészítésre a szakterület kapcsolattartójával. A végső válaszjavaslat minden esetben írásban jóváhagyásra kerül a kommunikációs vezetővel, a szakterületet felügyelő államtitkárral. Az írásbeli válaszok esetén szükséges az illetékes politikai főtanácsadó egyetértése.

(8) Stratégiai jellegű válaszadásnál minden esetben szükséges a kabinetfőnöki véleményezés és az illetékes politikai főtanácsadó egyetértése.

2. Nyilatkozattételre jogosított személyek

3. § (1) Sajtó részére tájékoztatást elsődlegesen a miniszter, a közigazgatási államtitkár, az államtitkárok és a Kommunikációs Főosztály adhat. A minisztérium nevében a miniszter és az államtitkárok, egyidejű akadályoztatásuk esetén a feladatkörrel rendelkező helyettes államtitkár nyilatkozik. A nyilatkozattételi jogosultság, indokolt esetben a kijelölt munkatársra főosztályvezető szintig delegálható, a KFO-nak tájékoztatásul jelezve azt. A minisztérium vezetői - akadályoztatásuk esetére - a nyilatkozattételt érintő helyettesítésükről gondoskodnak, és erről a KFO-t írásban tájékoztatják. A szóbeli nyilatkozatokhoz a KFO összeállítja a nyilatkozó részére a szükséges háttér-információs dokumentumokat, és igény esetén felkészítőt készít a nyilatkozó személy részére.

(2) Szóbeli nyilatkozattételre (nyilatkozat, sajtótájékoztató) a KFO-n belül a kommunikációs vezető és a sajtófőnök jogosult.

(3) Írásbeli nyilatkozattételre a KFO-n belül a kommunikációs vezető, a sajtófőnök, szakkérdések esetén a szakterületi médiareferensek jogosultak a minisztérium KFO nevében.

(4) Kormányszóvivői nyilatkozat esetén a KFO biztosítja a minisztériumi vezetők által jóváhagyott kommunikációs háttéranyagokat a Kormányszóvivői Iroda részére. A kormányszóvivő munkájához a KFO rendszeresen küld háttér-összefoglalókat a minisztériumot érintő témákban.

3. Sajtóközlemények kiadása

4. § (1) A minisztérium nevében kizárólag a KFO ad ki a sajtó részére kommunikációs anyagokat, meghívókat és sajtóközleményeket.

(2) A szakterületi kapcsolattartók folyamatosan írásban informálják a KFO munkatársait az adott szakterületet, vezetőt érintő kommunikációs vonzatú eseményekről (előadás, konferencia, ünnepség, kiállítás, workshop stb.), lehetőség szerint az eseményt legalább két héttel megelőzően. A szükséges információk rendelkezésre állása biztosítja a megfelelő szintű és színvonalú kommunikációs aktivitást.

(3) Az anyagok összeállításánál a szükséges háttér-információkat az adott témáért felelős minisztériumi vezető, szakterület biztosítja, amely alapján a KFO összeállítja a tervezett szöveget. A szakterület felelőse, és a kommunikációs vezető minden kommunikációs anyagot jóváhagy. A stratégiai jellegű sajtóközlemények esetén szükséges az illetékes politikai főtanácsadó egyetértése, és a kabinetfőnök, illetve a miniszter jóváhagyása is. A sajtóközleményt a KFO adja ki a minisztérium nevében, gondozza azt, és elhelyezi a kormányzati honlapon. A kiadott közleményeket a KFO közvetlenül az érintett minisztériumi vezetőknek küldi meg a kiadást követően tájékoztatásul.

(4) A nemzetközi vonatkozású közleményeket a KFO angol nyelvre fordítja vagy fordíttatja, megküldi a nemzetközi sajtólistára, és elhelyezi az angol nyelvű kormányzati honlapon.

4. Kommunikációs vonzatú nyilvános szereplések és rendezvények

5. § (1) A KFO felügyeli és koordinálja a minisztérium vezetőinek a nyilvános eseményeken való részvételéhez kapcsolódó kommunikációs vonzatú tevékenységét.

(2) A minisztériumon belül kijelölt szakterületi kapcsolattartókon keresztül a KFO írásban és szóban tájékoztatást kap minden szakterülettől a minisztérium adott vezetője részére érkező nyilvános, kommunikációs vonzatú eseményre történő külső meghívásról, lehetőség szerint az adott eseményt legalább két héttel megelőzően. A kommunikációs koordináció érdekében szükséges megjelölni a belső tájékoztatás során az esemény (rendezvény) időpontját, helyszínét, célcsoportját, a várható résztvevők számát, a résztvevő személyét, a szereplés módját és célját, valamint az esetleges előadás témáját, időtartamát és nyelvét.

(3) A külső szervezetek által szervezett rendezvényeken való aktív részvételre vonatkozó megkeresést (előadói, vitapartneri, moderátori, védnöki stb.) a szervezeti egység vezetője a KFO vezetőjének továbbítja, aki szükség esetén véleményezi az adott rendezvényen való részvételt az alábbi információk mérlegelése alapján:

a) a meghívó szervezet (non-profit vagy for-profit);

b) a rendezvény szakmai és egyéb programja;

c) a helyszín és az időpont;

d) a résztvevők, a célcsoport;

e) a tervezett előadók, védnökök;

f) a felkérés célja;

g) van-e, és milyen mértékű a részvételi díj;

h) a rendezvény várható sajtónyilvánossága;

i) a meghívó szervezettel kapcsolatban szerzett eddigi tapasztalatok;

j) a rendezvényen való vezetői részvétel a minisztérium szakmai, illetve kommunikációs szempontjai alapján.

(4) A szervezeti egység vezetője kizárólag olyan rendezvénymeghívást továbbít a KFO részére, amelyet szakmai alapon támogat. Az adott szakterületi egység vezetőjének részvétele a szakterület államtitkárának jóváhagyásához kötött. Névre szóló, illetve szervezeti egységhez érkező megkeresés esetén az adott szervezeti egység vezetője jogosult a résztvevő kijelölésére.

(5) Általános, minisztériumi szintű megkeresés esetén a KFO a rendezvényen való részvételről meghozott döntést követően javaslatot tesz az illetékes szervezeti egységre. A KFO szervezetéhez érkező meghívásnál a téma jellege, a rendezvény jelentőségének mérlegelése után a kommunikációs vezető javaslatot tesz a résztvevő nyilatkozó személyére a minisztériumi vezetőnek, amely alapján a vezető kijelöli a résztvevőt. Stratégiai részvétel esetén az illetékes politikai főtanácsadó egyetértése és kabinetfőnöki jóváhagyás szükséges.

(6) A KFO munkatársai a meghívást követően kapcsolatba lépnek a szervezőkkel, és koordinálják a részvételt. Biztosítják a felkészülést és a szükséges háttéranyagok, prezentációk elkészítését a szakterületi kapcsolattartó által megküldött információk alapján, vezetői igénytől függően kommunikációs felkészítő dokumentum és beszéd összeállításával.

(7) A rendezvényen részt vevő előadást tartó munkatárs külön egyeztetés nélkül kizárólag az előadás tárgyában jogosult nyilatkozattételre. A rendezvényen részt vevő munkatárs szakmai vezetője meghatározza, hogy a munkafázisban lévő ügyekről milyen mélységben lehet a helyszínen tájékoztatást nyújtani. A rendezvényen elhangzott nyilatkozatokról és azok tartalmáról a rendezvényt követően írásban haladéktalanul tájékoztatni kell a KFO-t.

(8) A minisztériumi vezetők nyilvános szerepléseiről lehetőség szerint hang-, vagy videófelvétel készül, amelyet a KFO archivál. A minisztériumi vezetők rendezvényeivel kapcsolatos fotózást, szükség esetén a videófelvétel elkészítését a KFO koordinálja.

(9) For-profit cégek rendezvényein, illetve részvételi díjas rendezvényeken aktív részvételről a minisztérium vezetői és a KFO minden esetben körültekintően döntenek, a minisztérium munkatársai csak megalapozott szakmai indok alapján vehetnek részt ilyen jellegű rendezvényeken.

(10) A minisztérium saját szervezésű sajtótájékoztatóinak teljes körű lebonyolításáért, és a kommunikációs vonzatú rendezvényeihez kapcsolódó kommunikációs feladatok ellátásáért a KFO felel. A minisztérium által szervezett vagy a minisztérium részvételével zajló hazai és nemzetközi események (tárgyalás, egyeztetés, konzultáció, nemzetközi találkozó stb.) kommunikációjáról - az esemény céljának, tartalmának, jelentőségének ismeretében, előzetes konzultációt követően - a KFO gondoskodik. Minden, a minisztérium szakterületei által szervezett nyilvános esemény, szakmai egyeztetés előzetesen egyeztetésre kerül a kommunikációs vezetővel, a KFO munkatársaival és az illetékes politikai főtanácsadóval.

(11) A minisztérium által szervezett vagy a minisztérium részvételével zajló hazai és nemzetközi események (tárgyalás, egyeztetés, konzultáció, nemzetközi találkozó stb.) kommunikációjáról - az esemény céljának, tartalmának, jelentőségének ismeretében, a miniszterrel vagy a kabinetfőnökkel, és az illetékes politikai főtanácsadóval előzetesen konzultálva dönt a KFO.

(12) A minisztérium tevékenységi körébe tartozó nagy projektek marketingkommunikációjához kapcsolódóan az érintett szakterülettel egyeztetve a KFO az alábbi feladatokat látja el:

a) kapcsolattartás az érintett szakterülettel és a projektben résztvevő egyéb szervezetekkel;

b) a projekt-kommunikáció tartalmának, formájának meghatározása és jóváhagyatása az illetékes minisztériumi vezetővel, az illetékes politikai főtanácsadó egyetértésével;

c) grafikai feladatok ellátása;

d) kiadványok készítése;

e) médiahirdetések tervezése és vásárlása;

f) a projekt sajtóvisszhangjának nyomon követése.

5.Kommunikációs beszámolók, témakövetés

6. § A KFO biztosítja a minisztérium tevékenységével kapcsolatos belső kommunikációs információáramlást, vezetői elemzéseket. Ennek keretében a következő alaptájékoztatást nyújtja a minisztériumi vezetők, illetve kapcsolattartók felé:

a) heti előrejelzések a várható médiamegjelenésekről, sajtóeseményekről, rendezvényekről;

b) heti kétszeri ún. forrótéma-elemzések;

c) heti összefoglaló a minisztérium által kiadott írásbeli sajtóválaszokról és közleményekről, vezetői interjúkról;

d) havi személyre szabott összesítés a minisztériumi vezetők sajtómegjelenéseiről, bizonyos esetszám felett vezetői összefoglalóval;

e) kommunikációs vezetői összefoglalók kiemelt kommunikációs témakörök esetén (vezetői összefoglalók, kommunikációs panelek, kapcsolódó kérdések és válaszok kidolgozása);

f) médiavisszhang összefoglalók a témafelelős minisztériumi vezetők részére aktuális témakövetéssel a téma intenzitásától függően, komplex téma esetén rövid vezetői összefoglalóval; minisztériumi vezetők, szakterületek jelzésére a KFO eseti jelleggel is végez témakövetési gyűjtést és elemzést.

6.Sajtófigyelés

7. § A minisztérium, háttérintézményei, kiemelt állami vállalatok tevékenyégével, illetve vezetőivel kapcsolatos sajtómegjelenések figyelését a KFO koordinálja és biztosítja a minisztérium munkatársai részére meghatározott és folyamatosan frissített keresőszólista alapján. Az általános (ún. komplex) sajtófigyelést minden munkatárs rendelkezésére bocsátja a minisztérium belső információs weboldalán, az intraneten napi rendszerességgel. A minisztériumi vezetők és kapcsolattartói és a Miniszteri Kabinet számára napi szinten biztosítja a közvetlen, e-mailen megküldött figyeléseket. A KFO külső sajtófigyelő szolgáltatók segítségével állítja össze a figyeléseket, és a következő sajtófigyeléseket koordinálja:

a) napi sajtófigyelés: a komplex, és a szakterületenkénti sajtófigyelések elküldése minden nap 9.00 óráig a belső regisztrációs listára;

b) napközbeni "alert" jellegű értesítések (breaking news): szakterületet, a tárcát, vagy a kormányzat egészét érintő kiemelt jelentőségű hírek elektronikus megküldése;

c) sajtóvisszhang-gyűjtés: folyamatosan témakövetés biztosítása a minisztériumi vezetők szerepléseivel, illetve a kiemelt témákkal kapcsolatban;

d) napi nemzetközi sajtófigyelés: a legfontosabb nemzetközi napilapok Magyarországgal kapcsolatos írásainak megküldése, magyar összefoglalókkal;

e) hétvégi sajtófigyelés naponta kétszer (reggel-este).

7. Tudásbázis tevékenység, szakterületi kapcsolattartás

8. § (1) A KFO szakterületenként kijelölt médiareferensei folyamatosan rendszereznek minden rendelkezésre álló, a kormányzati, a minisztérium és az adott szakterület tevékenységével összefüggő információt, amely előkészíti és elősegíti a naprakész és pontos kommunikációs aktivitást. A digitális tudástár segítségével a KFO előkészíti a szakterületi jogszabályalkotással és tevékenységgel kapcsolatos kommunikációs anyagokat, a miniszter és a minisztériumi vezetők beszédeit, nyilatkozatait. A tudásbázis tevékenység részeként a KFO egyes témákra vezetői elemzéseket készít a minisztérium vezetői és a Miniszteri Kabinet számára. A KFO munkáját a szakterületenként kinevezett kapcsolattartók segítik.

(2) A szakterületi kapcsolattartók feladata a nyilatkozattétel tárgya szerint támogatást nyújtani, a szükséges információkat a KFO igénye esetén haladéktalanul írásban megadni. Felelősséggel tartoznak azért, hogy a szakterületről érkező válasz előzetes jóváhagyatásra kerüljön az adott minisztériumi vezetővel. A stratégiai nyilatkozatoknál szükséges az illetékes politikai főtanácsadó egyetértése is. A Kormány és a minisztérium honlapjának (internet és intranet) rendszeres tartalmi frissítése érdekében áttekintik a szakterületükhöz tartozó honlap részeket, javaslatot tesznek a honlapon található anyagok frissítésére, archiválására, gondoskodnak a friss anyagok összegyűjtéséről és a KFO részére történő továbbításáról, javaslatot tesznek a szakterületük honlapon történő megjelenésével kapcsolatban.

(3) A szervezeti egységek közötti szoros kapcsolattartás, a naprakész információáramlás, a kommunikációs igények, lehetőségek és szükségletek feltárása érdekében a KFO szakterületi médiareferensei - vezetői jóváhagyás esetén - részt vesznek a szakpolitikai államtitkárságok, helyettes államtitkárságok rendszeres vezetői értekezletein.

8.Jogalkotással összefüggő kommunikáció

9. § (1) A KFO a minisztérium jogalkotási tevékenységének részeként minden előterjesztést véleményez és az előterjesztések 9. pontjaként feltüntetett, ún. kommunikációs záradékot kitölti, abban meghatározva a javasolt kommunikáció módját, eszközét és a fő kommunikációs üzeneteket, valamint az előterjesztés kommunikációjára kijelölt nyilatkozó személyt. A záradékot a szakmailag illetékes szakterületi egységgel egyeztetve a KFO készíti el, és a kommunikációs vezető hagyja jóvá.

(2)[1] A jogalkotással összefüggő kommunikáció megszervezéséhez szükséges valamennyi dokumentumot (vezetői szintű döntést igénylő előterjesztések és az azokhoz kapcsolódó döntések, a közigazgatási államtitkári értekezlet, a Kormány, illetve az Országgyűlés elé kerülő előterjesztések, valamint az ott született döntések, emlékeztetők) a szakterületi kapcsolattartók és az Igazgatási és Biztonsági Főosztály már a szakmai, gazdasági, társadalmi szervezetekkel történő egyeztetés fázisában és azt követően is az adott dokumentumokban létrejövő változásokra figyelemmel kötelesek megküldeni a KFO részére. A szakmailag illetékes szervezeti egységek a KFO részére továbbítandó információkat rendszerezetten, elektronikus formában adják át a kijelölt kapcsolattartókon keresztül.

(3) A szakterületi kapcsolattartó értesíti a KFO szakterületi médiareferensét a jogalkotással összefüggő társadalmi egyeztetések ütemezéséről és az egyes előterjesztések közigazgatási egyeztetésének állásáról az adott előterjesztés kommunikációjának megfelelő előkészítése érdekében.

(4) A KFO - külön utasításban szabályozott módon - részt vesz a minisztérium parlamenti tevékenységével összefüggő anyagainak előkészítésében, amelyeket a KFO tartalmilag, kommunikációs szempontból és szakmailag is véleményez, és az illetékes politikai főtanácsadó egyetértésével véglegesíti az interpellációk, expozék, szóbeli és írásbeli kérdések szövegét.

9. A háttérintézményekkel és az állami vállalatokkal való kommunikációs szempontú kapcsolattartás

10. § A minisztérium felügyelete, irányítása alá tartozó háttérintézmények és a tulajdonosi jog gyakorlásába tartozó gazdasági társaságok kommunikációs egységeivel a KFO kijelölt kapcsolattartók által tartja fenn a közvetlen kommunikációs vonzatú információáramlást. Biztosítja a kormányzat, a minisztérium vezetői és szakterületei tevékenységét érintő szakmai kommunikáció egyeztetését, a közvetlen visszacsatolást.

III. Fejezet

Az elektronikus kommunikáció

10. A minisztérium honlapja

11. § (1) A minisztérium honlapja a központi kormányzati honlap-rendszer keretein belül működik. A KFO feladatai közé tartozik a tartalom frissítése, archiválása, a honlapra felkerülő információk gyűjtése, rendszerezése, megjelenítése, a sajtóanyagok, képek, videók, angol nyelvű tartalom feltöltése.

(2) A KFO feladata a honlapon található rendezvénynaptár folyamatos töltése a minisztérium nyilvános rendezvényeivel kapcsolatban. A kormany.hu oldalhoz kapcsolódva a kiemelten fontos témák megjelenítése érdekében, az adott szakterület kezdeményezése esetén a KFO mikro-weboldalt hozhat létre. A mikro-weboldal tartalmi frissítése a szakterület feladata.

(3) A közérdekű adatok, a közérdeklődésre számot tartó egyéb nyilvános adatok honlapon történő rendszeres frissítése a KFO feladata a minisztérium belső munkatársai felé kijelölt kapcsolattartó útján.

(4) Elektronikus külső kommunikációra csak olyan információ esetében van lehetőség, amelyet az információ (adott dokumentum) létrehozataláért (előkészítéséért) felelős szervezeti egység vezetője, illetve a KFO vezetője jóváhagytak, és amely elektronikusan rendelkezésre áll.

(5) Az olyan információkat, amelyeknek közzétételét jogszabály írja elő, a vonatkozó külön utasításban foglaltaknak megfelelő formában és módon kell a honlapon nyilvánosságra hozni.

11. Intranet

12. § (1) A minisztériumon belüli nyilvánosság eszköze a minisztérium intranet portálja. Az oldal és a kapcsolódó belső hírlevél felügyelete és a tartalomfrissítés koordinálása a KFO feladata, az oldal tartalmi töltése az adott menüpont tartalmat felügyelő főosztály feladata.

(2) Az intraneten publikálni kívánt információkat a szakterületek írásban jelzik a KFO részére, megfelelő formátumban elektronikusan elküldve (excel, pdf, word), vagy adathordozón átadva. A KFO a tartalmakat rendszerezi, és a beérkezéstől számított három munkanapon belül a webmester segítségével felölti az intranet felületre, majd visszajelzést küld a feltöltést kezdeményezőnek. Az egyes menüpontokat felügyelő főosztályok kijelölt Intranet kapcsolattartó útján, strukturáltan juttatják el a feltölteni kívánt, előzetesen az egység vezetője által jóváhagyott anyagokat a KFO kapcsolattartójához.

(3) Kiemelt jelentőségű és sürgősségű hírek esetén lehetőség van az azonnali publikálás kérésére is. Ez esetben a beérkezést követően az adatok a leghamarabb, legfeljebb négy munkaórán belül feltöltésre kerülnek.

(4) A KFO kizárólag a KFO részére eljuttatott adatok megfelelő formában és időben történő feltöltéséért felelős, az anyagok tartalmáért nem. A tartalomért az átadó egység felel teljes körűen. Amennyiben a publikálni kívánt anyag szerzője a KFO, akkor mind a feltöltésért, mind a tartalomért a KFO felel.

(5) A minisztérium belső hírlevele az egyes szakterületek és a minisztérium vezetése által megjelölt, a minisztérium belső rendezvényeivel kapcsolatos híreket, információkat, képeket jeleníti meg. A hírek összegyűjtését, strukturálását, valamint a havi rendszerességgel megjelenő hírlevelek összeállítását és terjesztését a KFO végzi, egyeztetve azt a Humánpolitikai Főosztállyal.

12. Mikro-weboldalak létrehozása

13. § (1) A kormányzati honlap-rendszer keretében létrehozható önálló tematikus ún. mikro-weboldal (microsite), amelyeket a KFO koordinál. A létrehozási igényt az illetékes szakterületírásban jelzi a KFO számára az ún. Microsite igénylési dokumentum kitöltésével. A KFO a beérkező igénylést követően elindítja az igényelt aldomain és domain nevek regisztrációját, és megküldi a szükséges segédanyagokat a kijelölt kapcsolattartó részére.

(2) A szakterület a mikro-weboldal tartalmát képező, minisztériumi vezető által jóváhagyott anyagokat átadja a KFO részére. A kép- és videó anyagok kapcsán elvárás a jogtiszta tulajdon és a forrás megnevezése.

(3) A mikro-weboldalhoz a szükséges arculati elemeket (egyszerűbb arculatnál fejléckép és egyéb esetben egyedi háttér, menügombokkal úgynevezett "skin") a szakterület részletes iránymutatása alapján a KFO grafikussal elkészítteti. A végleges arculati megjelenést a szakterület hagyja jóvá.

(4) A tartalomfeltöltést követően az élesítést megelőzően szükséges minisztériumi vezetői jóváhagyás, illetve a KFO részéről arculati, formai jóváhagyás. A szakterület által kijelölt szerkesztők jogosultságot kapnak a mikro-weboldal szerkesztéséhez. A mikro-weboldalt igénylő szakterület felelős a teljes tartalomért, mely kiterjed az élesítés előtti nyelvi és tartalmi ellenőrzésre is a magyar és az idegennyelvi verziók esetében egyaránt. A tartalomfeltöltést kizárólag az igénylőlapon megadott szakterület által kijelölt személyek végezhetik, az oktatást követően.

IV. Fejezet

Záró rendelkezések

14. § A jelen utasításban foglaltak végrehajtása során figyelemmel kell lenni a minisztérium szervezeti és működési rendjét meghatározó, valamint az állam- és szolgálati titokra vonatkozó jog- és belső szabályokban foglaltakra, továbbá a jelen utasítás szerinti tájékoztatás nem járhat személyhez fűződő jogok sérelmével.

15. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium kommunikációjának rendjéről szóló 28/2009. (IV. 17.) KHEM utasítás.

Németh Lászlóné s. k.,

nemzeti fejlesztési miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 2/2015. (I. 30.) NFM utasítás 6. §-a. Hatályos 2015.01.31.

Tartalomjegyzék