28/2009. (IV. 17.) KHEM utasítás
a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium kommunikációjának rendjéről
A közvéleménynek a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) időszerű feladatairól, rendezvényeiről, a minisztérium által kezdeményezett kormányzati intézkedésekről, a közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter intézkedéseiről, a minisztérium vezetőinek közszerepléseiről, valamint a minisztérium egyéb tevékenységéről történő hiteles és pontos tájékoztatása, a minisztérium tevékenységének egységes bemutatása, valamint a minisztérium céljai, feladatai és eredményei kellő időben és módon történő nyilvánosságra hozatalának elősegítése és végrehajtása érdekében a következőket rendelem el:
I. A kommunikáció rendje
Nyilatkozattétel a médiában
1. §
(1) A médiát a minisztérium vezetői (miniszter, államtitkár, kabinetfőnök, szakállamtitkárok), a sajtófőnök és a szóvivő tájékoztatják. A sajtófőnök vagy a Kommunikációs Osztály (a továbbiakban: KO) vezetőjének eseti felhatalmazása alapján a minisztérium vezető vagy nem vezető beosztású köztisztviselői, illetve a Kommunikációs Osztály munkatársai is jogosultak szóban vagy írásban nyilatkozatot tenni.
(2) Az (1) bekezdés szerinti nyilatkozattételt - ha nem a KO munkatársa tesz nyilatkozatot - a KO-val előzetesen egyeztetni kell. Az egyeztetés történhet szóban (személyesen vagy telefonon), írásban (ide értve: e-mailben vagy faxon), a pontos téma, időpont és médium megjelölésével
(3) Ha a (2) bekezdés szerinti egyeztetésre nincs lehetőség és a KO tudomása, egyetértése nélkül a minisztérium valamely munkatársa a média számára nyilatkozatot tesz, annak tartalmáról, időpontjáról és helyéről haladéktalanul értesíteni köteles a KO-t.
2. §
(1) A KO-ra érkező sajtómegkeresés esetén a téma jellege, a médium jelentősége és egyéb körülmények (pl. műsoridő, nézettségi-hallgatottsági adatok) mérlegelése után a KO javaslatot tesz a nyilatkozó személyére, a válaszadás módjára és idejére. Indokolt esetben a minisztérium vezetői jogosultak a nyilatkozattételt az irányításuk alatt dolgozó szakértő munkatársra delegálni, amely döntést a KO-val előzetesen egyeztetni szükséges
(2) A minisztérium szervezeti egységeihez, munkatársaihoz érkezett valamennyi sajtómegkeresést minden esetben haladéktalanul továbbítani kell a KO részére. Az egyeztetés menete megegyezik az (1) bekezdésben foglaltakkal.
(3) Amennyiben a szóvivő nyilatkozik, felkészítését a sajtóreferensek soron kívül biztosítják. Ehhez a minisztérium nyilatkozattétel tárgya szerint illetékes munkatársai kötelesek támogatást nyújtani, a szükséges információkat a KO igénye esetén haladéktalanul megadni.
(4) A minisztérium vezetői - akadályoztatásuk esetére -a nyilatkozattételt érintő helyettesítésükről kötelesek gondoskodni, és erről a KO-val egyeztetni.
Nyilvános szereplések
3. §
(1) A KO-t tájékoztatni kell a minisztérium bármely munkatársának részvételével zajló nyilvános eseményről - ide értve a nem a minisztérium által szervezett rendezvényeket (konferenciák, workshopok, kiállítások, ünnepségek, egyéb nyilvános szereplések) is -, lehetőség szerint az eseményt legalább egy héttel megelőzően. A kommunikációs felkészülés, illetve a transzparencia érdekében meg kell jelölni az esemény (rendezvény) időpontját, helyszínét, a részt vevő személyét, a szereplés módját, valamint az esetleges előadás témáját.
(2) Az (1) bekezdés szerinti rendezvényen részt vevő előadást tartó munkatárs kizárólag az előadás tárgyában külön egyeztetés nélkül jogosult nyilatkozattételre. A rendezvényen elhangzott nyilatkozatokról és azok tartalmáról a rendezvényt követően haladéktalanul tájékoztatni kell a KO-t.
Hazai vagy nemzetközi tárgyalások
4. §
A minisztérium által szervezett vagy a minisztérium részvételével zajló hazai és nemzetközi események (tárgyalás, egyeztetés, konzultáció, nemzetközi találkozó stb.) kommunikációjáról - az esemény céljának, tartalmának, jelentőségének ismeretében, előzetes konzultációt követően - döntést a KO hoz.
Jogalkotással összefüggő kommunikáció
5. §
(1) A jogalkotással összefüggő kommunikáció megszervezéséhez szükséges valamennyi dokumentumot (vezetői szintű döntést igénylő előterjesztések és az azokhoz kapcsolódó döntések, a szakmapolitikai és az államtitkári értekezlet, a Kormány, illetve az Országgyűlés elé kerülő előterjesztések, valamint az ott született döntések, emlékeztetők) - már a szakmai, gazdasági, társadalmi szervezetekkel történő egyeztetés fázisában és azt követően folyamatosan - meg kell küldeni a KO részére.
(2) Az (1) bekezdés szerinti dokumentumokhoz kapcsolódó sajtózáradékot és kommunikációs tervet a szakmailag illetékes szervezeti egység javaslata alapján a KO vezetője hagyja jóvá. Ugyanez vonatkozik a részben vagy teljes egészében a minisztérium által előkészített stratégiákra és szakmai anyagokra is.
(3) A szakmailag illetékes szervezeti egységek a KO részére továbbítandó információkat rendszerezetten, elektronikus formában adják át a KO-nak.
II. Elektronikus kommunikáció
6. §
A minisztérium célja, hogy - az elektronikus információszabadságról szóló 2005. évi XC. törvényben, az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 15/A.-B. §-aiban és az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 157/D. §-ában foglalt közzétételi kötelezettség teljesítésének szabályairól szóló külön utasításban foglaltakra is figyelemmel - a közérdekű adatok és információk szakszerű és rendszerezett publikációs tevékenységével kiszolgálja a magyar és nemzetközi közvélemény, a gazdasági szakemberek, befektetők, pályázók és más érdeklődők igényeit, munkája eredményeihez a lehető legszélesebb körben hozzáférést biztosítson.
Portálszerkesztőség
7. §
A minisztérium portáljának szerkesztősége a KO vezetőjéből és a felelős portálszerkesztőből - aki a KO munkatársa - áll.
Szakterületi kapcsolattartók
8. §
(1) A portálszerkesztőség munkáját a szakterületenként (blokkonként) kinevezett egy-egy kapcsolattartó (a továbbiakban: szakterületi kapcsolattartók) segíti.
(2) A szakterületi kapcsolattartók a minisztérium honlapjának (internet és intranet) rendszeres tartalmi frissítése érdekében havonta, tárgyhó 10. napjáig:
a) áttekintik a szakterületükhöz tartozó honlaprészeket, valamint a felelős portálszerkesztő által készített, rendelkezésükre bocsátott kimutatást;
b) javaslatot tesznek a honlapon található anyagok frissítésére, archiválására, gondoskodnak a friss anyagok összegyűjtéséről és a felelős portálszerkesztő részére történő továbbításáról;
c) javaslatot tesznek a szakterületük honlapon történő megjelenésével kapcsolatban.
Elektronikus külső kommunikáció
9. §
(1) Jelen utasítás tekintetében elektronikus külső kommunikáció alatt információ-minisztériumon kívüli -nyilvánosságra hozatalát kell érteni. Az információkat a DOKK rendszer archiválja, rendszerezi, illetve a minisztérium honlapján vagy elektronikus hírlevelekben publikálja.
(2) Elektronikus külső kommunikációra csak olyan információ esetében van lehetőség, amelyet az információ (adott dokumentum) létrehozataláért (előkészítéséért) felelős szervezeti egység vezetője, illetve a KO vezetője jóváhagytak, és amely elektronikusan a felelős portálszerkesztő rendelkezésére áll.
(3) Az olyan információkat, amelyeknek közzétételét törvény vagy jogszabály írja elő, a vonatkozó külön utasításban foglaltaknak megfelelő formában és módon kell a honlapon nyilvánosságra hozni.
Elektronikus belső kommunikáció
10. §
A minisztériumon belüli nyilvánosság eszköze a minisztérium intranetportálja. A minisztérium intranetfelületén a KO formai ellenőrzését követően minden nem minősített és a felelős portálszerkesztő részére elektronikusan megküldött információ azonnal publikálható.
III. Egyéb és záró rendelkezések
11. §
A jelen utasításban foglaltak végrehajtása során figyelemmel kell lenni az állam- és szolgálati titokra vonatkozó jog- és belső szabályokban foglaltakra, továbbá a jelen utasítás szerinti tájékoztatás nem járhat személyhez fűződő jogok sérelmével.
12 §
Jelen utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba, egyidejűleg a minisztérium tekintetében hatályát veszti a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium kommunikációjának rendjéről szóló 1/2006. (I. 17.) GKM utasítás, valamint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium honlapján létrehozott civil kapcsolati fórum működési rendjéről szóló 6/2007. GKM szabályzat.
Budapest, 2009. április 15.
Dr. Molnár Csaba s. k.,
közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter