Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1984.12.491 I. A szerződéskötés előtti helyzet visszaállítása azt jelenti, hogy mindegyik fél köteles kiadni mindazt, amihez az érvénytelen szerződés alapján jutott. Mindkét fél a kapott szolgáltatás vagy más vagyoni előny természetben vagy értékben való visszatérítésére köteles [Ptk. 237. § (1) bek. PK 32. sz.].

II. A felelős őrző felelősségét a kártérítési felelősség általános érvényű szabályának alkalmazásával kell elbírálni. Ebből a szempontból jelentősége van annak is, hogy a másik fél a kár elhárítása, illetőleg csökkentése érdekében úgy járt-e el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható [Ptk. 196-197., 339., 340. §].

A felperesek eladásra szánt cser és vöröstölgy csemetéket termesztettek. 1980 őszén a felek arról tárgyaltak, hogy az alperes erdőtelepítés céljára csemetéket vásárol a felperesektől napi áron. A megállapodásnak megfelelően 1981. tavaszán az alperes 247 000 db csemetét vett át és szállított el a felperesektől. A felek között ekkor került szóba, hogy a csemetékhez minőségi és származási bizonyítvány szükséges. Ezt azonban a felperesek az alperes felhívására sem tudták megszerezni, illetőleg szolgáltatni. Az átvett facsemetéket - amelyeket egyébként az alperes megbízott átvevője minőségileg megfelelőnek talált, nem ültették el, hanem az alperes azokat elvermelte. A hosszas tárolás után azonban azok elpusztultak.

A felperesek az eredeti keresetükben az alperes kötelezését kérték a facsemeték 209 000 forintos vételárának a megfizetésére.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint a felperesek nem szolgáltattak megfelelően, mert nem adtak minőségi és származási bizonyítványt, ennek hiányában pedig az alperest fizetési kötelezettség nem terhelte.

A járásbíróság a korábban hozott ítéletével a felperesek most említett keresetének megfelelően marasztalta az alperest. Az ítéletet azonban a megyei bíróság végzésével hatályon kívül helyezte, és az első fokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. A megyei bíróság e határozata indokolásában kifejtette, hogy a felperesek a 28/1980. (XI. 18.) MÉM számú rendelettel módosított 1/1979. (I. 10.) MÉM számú rendelet rendelkezéseivel szemben engedély nélkül erdészeti szaporítóanyagot állítottak elő és hoztak forgalomba. Minthogy pedig ez a tevékenység tilos volt, a felek között létrejött ügylet mint jogszabályba ütköző szerződés semmis [Ptk. 200. § (2) bek.], ezért a felek jogviszonyát a Ptk. 237. §-ában írt rendelkezések szerint kell felszámolni.

Az új eljárás során a felperesek - a szakértői vélemény ismeretében - keresetüket leszállították 88 977 forintra. Ezt az összeget a csemeték előállítási költségeként igényelték.

Az első fokú bíróság a megismételt eljárásban hozott újabb ítéletével az alperest arra kötelezte, hogy 15 napon belül fizessen meg a felpereseknek 80 680 forintot és ennek 1981. március 9. napjától járó évi 5%-os kamatát, valamint 6000 forint perköltséget. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította, és rendelkezett az állam által előlegezett illeték viseléséről is.

Az ítélet indokolása szerint a felek szerződése jogszabályba ütközött, ezért az a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint semmis. A szerződés semmissége esetén a Ptk. 237. §-ának (1) bekezdése alapján a szerződéskötés előtti állapot helyreállításáról kell gondoskodni. Ennek során a peres felek kölcsönösen kötelesek kiadni azt, amihez az érvénytelen szerződés folytán jutottak. Az alperes a csemetéket már nem tudja kiadni, mert azok az ő birtokában tönkrementek, ezért köteles a felpereseknek a csemeteneveléssel kapcsolatban felmerült kiadásait megtéríteni. Ez a kiadás - a perben meghallgatott szakértő véleménye szerint - 88 977 forint, amelyből azonban le kell vonni azt a 8292 forintot, amely a csemeték szállítási és elvermelési költségeként az alperesnél felmerült.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, amelyben az első fokú ítélet megváltoztatásával, a kereset elutasítását kérte.

A másodfokú bíróság ítéletével az első fokú ítéletet annak fellebbezett részében megváltoztatta, és a keresetet elutasította. A felpereseket kötelezte - fejenként - 500 forint első fokú és 200 forint másodfokú eljárási költség megfizetésére, valamint az állam által előlegezett illeték megtérítésére.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az alperes a felelős őrzés szabályai szerint felel az érvénytelen szerződés folytán birtokába került és átvett facsemetékért. Ha tehát azokat nem kezelte megfelelően, és ezért nem tudja visszaszolgáltatni, úgy kártérítési felelőssége fennáll. A kártérítési felelősség általában kiterjed a teljes kár megtérítésére, ami az adott esetben az elpusztult csemeték árának megtérítését jelentené. Minthogy azonban a felperesek által szolgáltatott facsemeték forgalomképtelenek, tehát vagyoni értékük nincs, így a felpereseket azok elpusztulásával nem érte kár. Ezért az alperes kártérítés fizetésére nem kötelezhető.

A jogerős ítélet ellen törvénysértés miatt emelt törvényességi óvás alapos.

A vetőmagvak és egyéb növényi szaporítóanyagok előállításáról, forgalmáról, felhasználásáról és állami ellenőrzési rendszeréről szóló, a 28/ 1980. (XI. 18.) MÉM számú rendelettel módosított 1/1979. (I. 10.) MÉM számú rendelet 18. §-ának (1) bekezdése szerint gyökeres szaporítóanyagot forgalomba hozatal céljából csak faiskolában szabad előállítani. A faiskola létesítése külön engedélyhez kötött.

Mindezekből következően a felek között létrejött szerződés - mint jogszabályba ütköző szerződés - semmis [Ptk. 200. § (2) bek.]. A szerződés semmisségéből eredő érvénytelenség jogkövetkezményeként a Ptk. 237. §-ában foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni, amint arra mindkét fokú bíróság helyesen utalt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!