Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

12/2020. (III. 20.) HM utasítás

az európai fegyverzetkorlátozási, leszerelési, valamint nemzetközi biztonságpolitikai egyezmények által előírt feladatok végrehajtásáról

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján a következő utasítást adom ki:

1. Általános rendelkezések

1. § Az utasítás hatálya a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 80. § 13. pontja szerinti szervezetekre (a továbbiakban: honvédelmi szervezetek) terjed ki.

2. § Az európai fegyverzetkorlátozási, leszerelési, valamint nemzetközi biztonságpolitikai egyezmények, továbbá az Egyesült Nemzetek Szervezete (a továbbiakban: ENSZ) által előírt kötelezettségekből adódó feladatok irányítását a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) honvédelmi államtitkára (a továbbiakban: HM HOÁT) végzi. A fegyverzetkorlátozási, leszerelési, valamint biztonságpolitikai egyezményekből fakadó feladatok szakmai irányítását átruházott jogkörben, a HM védelempolitikáért felelős helyettes államtitkár (a továbbiakban: HM VP HÁT) végzi.

3. § (1) Felkérem a HM Zrínyi Térképészeti és Kommunikációs Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. (a továbbiakban: HM Zrínyi Nonprofit Kft.) ügyvezetőjét, hogy működjön közre az utasításban meghatározott rendelkezések érvényesülése érdekében.

(2) A HM CURRUS Gödöllői Harcjárműtechnikai Zrt. információszolgáltatása érdekében a jelen utasítás hatálybalépésétől számított 15 napon belül a HM VP HÁT éljen megkereséssel a tulajdonosi jogkört gyakorló képviselője felé.

(3) A (2) bekezdés szerinti információszolgáltatás kérés az alábbiakra terjedjen ki:

a) a HM CURRUS Gödöllői Harcjárműtechnikai Zrt. Szerződések hatálya alá tartozó haditechnikai eszközei - beleértve a sebesültszállító járműveket - mennyiségére, elhelyezkedésére,

b) az 1. melléklet 6. táblázat összeállításához szükséges adatokra, és

c) az 1. melléklet 10. táblázatának kitöltésével a CFE Szerződés hatálya alá eső technikai eszközök bármely kategóriáját érintő, a legutóbbi éves információcsere óta - beleértve a legfrissebb változás jelentését is - bekövetkezett mennyiségi változásra a bekövetkezéstől számított 5 napon belül.

4. § Az utasítás rendelkezéseit kell alkalmazni az Európai Hagyományos Fegyveres Erőkről szóló Szerződés (a továbbiakban: CFE Szerződés), a Bizalom- és Biztonságerősítő Intézkedések Bécsi Dokumentuma (a továbbiakban: Bécsi Dokumentum), valamint a Bécsi Dokumentum alapján megkötött két- és többoldalú megállapodások, a Nyitott Égbolt Szerződés (a továbbiakban: OS Szerződés) által előírt adatszolgáltatási és ellenőrzési, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (a továbbiakban: EBESZ) Katonai Információk Globális Cseréje című dokumentum (a továbbiakban: GEMI) (a továbbiakban együtt: Szerződések) és az ENSZ által előírt adatszolgáltatási feladatok végrehajtása során.

5. § A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (a továbbiakban: KNBSZ) főigazgatója a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) Parancsnoksága (a továbbiakban: MHP) Hadműveleti Csoportfőnökség Fegyverzet-ellenőrzési Főnökség (a továbbiakban: FEF) kezdeményezésére javaslatot tesz a CFE Szerződés, a Bécsi Dokumentum és az OS Szerződés szerinti ellenőrzések, értékelő látogatások, megfigyelőrepülések célországaira, célobjektumaira, valamint területeire és biztosítja képviselői részvételét a FEF által szervezett, célország, célobjektum, valamint célterület kiválasztására összehívott szakértői egyeztetéseken.

6. § A Szerződések által előírt feladatok végrehajtásának biztonság- és védelempolitikai szempontból történő folyamatos nyomon követése, értékelése, a fegyverzet-ellenőrzés koncepcionális kérdéseinek és a különböző tárgyalási fórumokon képviselendő, az érintett tárcákkal és szervezetekkel egyeztetett magyar álláspont HM-re vonatkozó részének kidolgozása, a Szerződések végrehajtásának tárcaszintű és tárcák közötti koordinálása a HM Védelempolitikai Főosztály (a továbbiakban: HM VPF) feladata.

7. § A Szerződésekből eredő adatszolgáltatási, fegyverzetcsökkentés ellenőrzésével összefüggő, ellenőrzési, megfigyelési, kísérési (a továbbiakban együtt: fegyverzet-ellenőrzési) feladatok tervezéséért, szervezéséért és végrehajtásáért, a honvédelmi szervezetek, polgári szervezetek és más minisztériumok fegyverzet-ellenőrzési feladatainak koordinálásáért, valamint a Szerződésekben előírt korlátozások betartásának felügyeletéért országos hatáskörrel a FEF felelős. A FEF a fegyverzet-ellenőrzési feladatok végrehajtása során az érintett honvédelmi szervezetekkel, más minisztériumok és hatóságok illetékes szervezeteivel közvetlenül tart kapcsolatot.

2. A Szerződések előírásaiból a HM tárcára háruló feladatok tervezése

8. § (1) A Szerződések előírásainak végrehajtása érdekében a tárgyév fegyverzet-ellenőrzési feladataira vonatkozó miniszteri irányelveket a HM VPF - a Külgazdasági és Külügyminisztérium (a továbbiakban: KKM) érintett szakterületének valamint a FEF javaslatainak bekérését követően - a tárgyévet megelőző év március 31-ig állítja össze és jóváhagyásra felterjeszti a miniszter és a külgazdasági és külügyminiszter részére.

(2) A FEF az (1) bekezdés szerinti irányelvekben foglaltak alapján - a HM VPF és a KKM javaslatai figyelembevételével -összeállítja a tárgyév nemzeti fegyverzet-ellenőrzési terv (a továbbiakban: NEFET) tervezési adatait és azt tárgyév megelőző év május 31-ig jóváhagyásra felterjeszti a HM VP HÁT részére. A FEF a NEFET tervezési adatokat a jóváhagyás után haladéktalanul megküldi a HM Gazdaság Tervezési és Szabályozási Főosztálynak és a HM Védelemgazdasági Hivatalnak (a továbbiakban: HM VGH).

(3) A fegyverzet-ellenőrzési feladatokban érintett honvédelmi szervezetek a jóváhagyott és részükre megküldött NEFET tervezési adatok alapján, a költségvetés tervezése során a tervezésre vonatkozó, évente kiadásra kerülő eljárásrendekben meghatározottak szerint elkészítik az intézményi és központi előirányzatokra vonatkozó költségvetési tervjavaslataikat.

(4) Amennyiben a (3) bekezdés szerinti tervezés során a fegyverzet-ellenőrzési feladatok előirányzatai, keretei a jóváhagyott NEFET tervezési adatok előirányzataitól, kereteitől eltérnek, az érintett honvédelmi szervezet a FEF-et haladéktalanul értesíti.

(5) A HM intézményi munkatervét a FEF a NEFET tervezési adatai alapján tölti fel. Ha valamely fegyverzet-ellenőrzési feladatnak a végrehajtása szempontjából lényeges összetevője - megnevezése, felelőse, illetve végrehajtásának tervezett időintervalluma - a jóváhagyásra történő felterjesztésig még nem ismert, a feladatot havi pontosítás során vagy eseti módosítással kell az intézményi munkatervbe bedolgozni.

9. § (1) A fegyverzet-ellenőrzési feladatok végrehajtására biztosított teljes költségvetési támogatás keretgazdája a FEF, a végrehajtáshoz biztosított erőforrások felett rendelkezési joggal bír. A FEF a fegyverzet-ellenőrzési feladatok végrehajtására biztosított költségvetési keret felhasználására, tárgyév január 15-ig elkészíti a NEFET-et és jóváhagyásra felterjeszti a HM VP HÁT és a KKM vezetője részére. A FEF a jóváhagyást követően haladéktalanul megküldi a NEFET-et az érintett honvédelmi szervezeteknek, a HM VGH-nak és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárnak (a továbbiakban: MH BHD). A fegyverzet-ellenőrzési feladatokkal összefüggő utazási, ellátási, készletbeszerzési, reklám- és propagandaanyag beszerzési, valamint különböző protokolláris és szállásköltség kiadási előirányzatai a HM VGH nemzetközi költségvetésében kerülnek tervezésre és biztosításra. A fegyverzet-ellenőrzési feladatokkal összefüggő utazási, ellátási, készletbeszerzési, reklám- és propagandaanyag beszerzési tevékenység logisztikai biztosításáért az MH BHD a felelős.

(2)[1] A fegyverzet-ellenőrzési feladatokkal kapcsolatban igénybe vett légi, illetve közúti járművek hajtóanyag-szükséglete az MH központi ellátása keretében, míg az OS Szerződés repülései során igénybe vett hajtóanyag-szükséglet - a NEFET-ben meghatározott tervezési adatok alapján - az MH Anyagellátó Raktárbázis (a továbbiakban: MH ARB) központi költségvetésében kerül tervezésre.

(3) A Nyitott Égbolt megfigyelőrepülések végrehajtása és fogadása során az útvonal tervezését, ellenőrzését, a szenzor- és laboratóriumi szakfeladatok személyi, anyag- és amortizációs költségeinek tervezését a HM Zrínyi Nonprofit Kft. a tulajdonostól kapott céltámogatás kerete terhére végzi. A személyi, anyag- és amortizációs költségek magukba foglalják a szakemberek ki- és továbbképzését, a hozzájuk kapcsolódó intézményi háttér biztosítását, a felhasznált film-, kidolgozó- és egyéb anyagok, alkalmazott szoftverek, eszközök és berendezések biztosításával, beszerzésével, karbantartásával, javításával és cseréjével összefüggő kiadásokat.

3. A Szerződések előírásaiból a HM tárcára háruló feladatok végrehajtása

10. § (1) A Szerződések által előírt adatszolgáltatási kötelezettségek végrehajtását, a hagyományos fegyverzetre és létszámra vonatkozó adattárak összeállítását és továbbítását, azok naprakészen tartását az adatszolgáltatásban érintett szervezetek bedolgozásai alapján a FEF végzi.

(2) A Szerződések rendelkezései alapján a részes vagy a részt vevő államok ellenőrcsoportjai által Magyarország területén végzett, valamint Magyarország által a részes vagy a részt vevő államok területén végrehajtott helyszíni ellenőrzések, rendezvények, megfigyelő- és bér-megfigyelőrepülések koordinálásáért, valamint a fegyverzetcsökkentési feladatok felügyeletéért a FEF a felelős.

(3) A fegyverzet-ellenőrzési feladatok végrehajtásában érintett honvédelmi szervezetek a Szerződések által előírt ellenőrzéseket kötelesek fogadni. A Magyarország területére bejelentett helyszíni ellenőrzés visszautasításáról a HM VP HÁT a KKM állásfoglalásának figyelembevételével dönt.

(4) A FEF a fegyverzet-ellenőrzési feladatok végrehajtása érdekében folyamatos munkakapcsolatot tart fenn a feladat végrehajtásában érintett hazai és nemzetközi szervezetekkel és társminisztériumokkal. A feladatok tervezése és végrehajtása során közvetlen kapcsolattartásra jogosult a hazai és a külföldi társszervezetekkel, valamint az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (a továbbiakban: NATO) és az EBESZ fegyverzet-ellenőrzés végrehajtását koordináló testületeivel.

(5) A fegyverzet-ellenőrzési feladatok végrehajtásáról a nemzeti jelentést tíz munkanapon belül kell elkészíteni. A jelentést meg kell küldeni a HM VP HÁT-nak, a KKM-nek, a KNBSZ-nek, a HM VPF-nek, Magyarország Állandó EBESZ Képviselet Katonai Képviseletnek, a NATO Képviselet Védelempolitikai Részlegnek (a továbbiakban együtt: külképviseleti feladatokat ellátó HM szervezetek). Ezeken túlmenően, a FEF megítélése alapján, eseti alkalommal a jelentés megküldhető más érintett szervezeteknek is.

4. A gazdálkodás sajátos rendje

11. § (1) A fegyverzet-ellenőrzési tevékenységek költségvetési és ellátási terveinek, számvetéseinek összeállításánál, az ellenőrzési feladatokban részt vevő teljes személyi állománnyal - beleértve a külföldi, vagy nem honvédelmi szervezetek állományába tartozó szakembereket és ellenőröket is - kell tervezni, részükre a meghatározott normák szerinti ellátást kell biztosítani. Az adott fegyverzet-ellenőrzési feladatban résztvevők létszámát, körét, a vonatkozó Szerződés előírásainak figyelembevételével a FEF határozza meg.

(2) A magyar vezetésű fegyverzet-ellenőrzési feladatokban részt vevő külföldi és nem honvédelmi szervezetek állományába tartozó szakemberek és ellenőrök részére a felkészülés, az utazás és a feladat értékelése során Magyarország biztosítja a meghatározott normák szerinti ellátást.

(3) A feladat végrehajtásának helyszínére történő utazás költségeit a feladatot végrehajtó csoport teljes személyi állománya részére - beleértve a külföldi, vagy nem honvédelmi szervezetek állományába tartozó szakembereket és ellenőröket is - Magyarország fedezi.

(4) Az OS Szerződés alapján végrehajtott megfigyelőrepülések hajtóanyag-költségeinek elszámolását a külföldi szervezetek eszközei magyarországi, valamint a Magyar Honvédség eszközei külföldön végrehajtott üzemanyagfeltöltésének és elszámolásának rendjéről szóló HM VGHÁT szakutasítás szerint kell végezni.

(5) A FEF igényei alapján az MHP Személyzeti Csoportfőnökség (a továbbiakban: MHP SZCSF) kezdeményezi a nemzetközi fegyverzet-ellenőrzési tevékenység végrehajtásához szükséges diplomata útlevelek készítését, azok cseréjét és a lejárat utáni bevonásukat. A diplomata útleveleket az MH BHD Protokoll, Delegációs és Rendezvényszervező Igazgatóság (a továbbiakban: MH BHD PDRI) tárolja, végzi azok kiadását és visszavételét. A diplomata útlevelek érvényességi idejének lejárta előtt legalább hat hónappal az MH BHD PDRI tájékoztatja a FEF-et.

(6) A HM VGH minden negyedévet követő hónap tizedik napjáig elszámolást küld a FEF részére a 9. § (1) bekezdése szerinti keretek felhasználásának helyzetéről, majd a tárgyévet követő év január 15-ig a keretek éves felhasználásáról.

(7) A fegyverzet-ellenőrzési tevékenység végrehajtásában érintett, Hvt. 80. § 14. pontja szerinti honvédségi szervezeteknek (a továbbiakban: honvédségi szervezetek) és intézményeknek az általuk kezelt, a FEF keretgazdai kezelésébe tartozó költségvetési előirányzatok, illetve erőforrások felhasználásának helyzetéről tájékoztató jelentést kell készíteniük a FEF részére tárgyév július 15-ig, az éves felhasználás helyzetéről pedig a tárgyévet követő év január 10-ig.

(8) Az összesített tájékoztató alapján a FEF a KKM-HM Fegyverzet-ellenőrzési Munkacsoport (a továbbiakban: FEMCS) ülésén évente összefoglaló jelentést tesz a HM VP HÁT és a KKM vezetője részére a NEFET teljesítésének helyzetéről. A FEMCS üléséről készített feljegyzést a HM VPF felterjeszti a HM HOÁT-nak.

5. A nemzetközi adatszolgáltatási kötelezettségek, bejelentések végrehajtása

12. § A Szerződések előírásai szerint Magyarország hagyományos fegyverzetére, harci technikájára, létszámadataira és hagyományos fegyveres erőinek szervezeti felépítésére vonatkozóan a FEF információt szolgáltat és bejelentéseket tesz a részes és a részt vevő államok számára.

13. § A FEF a CFE Szerződés előírásai szerint összeállítja, és december 15-ig átadja, valamint az EBESZ Kommunikációs Hálózaton továbbítja a CFE Szerződés részes államai felé a következő információkat:

1. a szárazföldi, valamint légi- és légvédelmi repülő erők felépítése, elhelyezkedése és feltölthető beosztásainak száma,

2. a CFE Szerződés hatálya alá eső hagyományos fegyverzet- és harci technika valamennyi kategóriájának összesített mennyisége,

3. a hagyományos fegyveres erőknél rendszerben lévő hagyományos fegyverzet- és harci technika elhelyezkedése, mennyisége és típusai,

4. Magyarország területén lévő, de nem a hagyományos fegyveres erőknél rendszeresített harckocsik, páncélozott harcjárművek, tüzérségi eszközök, harci repülőgépek és támadó helikopterek elhelyezkedése és mennyisége,

5. a bejelentett helyek és az ellenőrzési objektumok adatai,

6. azon helyek területi elhelyezkedése, ahonnan hagyományos fegyverzetet és harci technikát vontak ki,

7. a hagyományos fegyveres erőknél rendszeresítésre kerülő és rendszerből kivonásra került, a CFE Szerződés által korlátozott hagyományos fegyverzet és harci technika,

8. a CFE Szerződés által korlátozott hagyományos fegyverzet és harci technika alkalmazási területre történő be- és kilépése,

9. az erők szintjében vagy szervezeti felépítésében bekövetkezett változások,

10. a harckocsik, páncélozott harcjárművek és tüzérségi eszközök, harci repülőgépek és támadó helikopterek mennyiségének változásai,

11. Magyarország által birtokolt, a CFE Szerződés által korlátozott harckocsik, páncélozott harcjárművek és tüzérségi eszközök elhelyezkedése, amelyek nem Magyarország területén találhatók,

12. a CFE Szerződés alkalmazási területén áthaladó, vagy azon belül másik részes állam területére átlépő hagyományos fegyverzet és harci technika,

13. Magyarország területén állomásozó, vagy a CFE Szerződés alkalmazási területén állomásoztatott harckocsik, páncélozott harcjárművek, tüzérségi eszközök, harci repülőgépek és támadó helikopterek,

14. a páncélozott sebesültszállító járművekre vonatkozó adatok,

15. a békefenntartó műveletekre vonatkozó adatok és

16. az ellenőri névjegyzék.

14. § A FEF a Bécsi Dokumentum előírásai szerint összeállítja, és tárgyév december 15-ig átadja az EBESZ részt vevő államainak a következő információkat:

a) a katonai erők parancsnoki rendszerének felépítésére vonatkozó adatok, így különösen a honvédségi szervezetek megnevezése, alárendeltsége, rendeltetése, aktív vagy nem aktív jellege, a parancsnokság békeidőszaki elhelyezésének adatai, a honvédségi szervezet feltölthető beosztásainak száma, főbb szervezetszerű fegyver- és harci technikai rendszerei,

b) a beosztások számának a Bécsi Dokumentumban megadott létszámküszöböket és időtartamot meghaladó növelése esetén a növelés vagy aktivizálás célja, a beosztásszám növekedésének mértéke, kezdeti és befejezési időpontja, tervezett helyszíne és az aktivizálás, növelés során alkalmazott főbb fegyverzet és harci technikai eszközök száma,

c) a tárgyévet követő évben rendszeresítésre tervezett fegyverrendszerek típusa, összesített mennyisége, és ha ismert, a rendszeresítés helye, valamint a kiváltott fegyverrendszer típusa és

d) a tárgyévet követő évben tervezett legjelentősebb katonai tevékenységek vonatkozásában a gyakorlatok megnevezése, jellege, célja, időtartama, helye, a gyakorlatba bevont államok listája, a részt vevő személyi állomány száma és a fegyver- és harci technikai eszközök mennyisége, továbbá bármely információ, amelyet az EBESZ részt vevő állama a gyakorlattal összefüggésben fontosnak tart megemlíteni.

15. § A FEF a GEMI előírásai szerint összeállítja és április 30-ig átadja az EBESZ részt vevő államainak a következő információkat:

a) az MHP és a parancsnokságok elhelyezkedése, feltölthető beosztásainak száma,

b) a hagyományos fegyveres erők parancsnoki rendszerének felépítése, a magasabb egységek megnevezése, alárendeltsége, a parancsnokság békeidőszaki elhelyezése,

c) a hagyományos fegyveres erők személyi állományára vonatkozó létszám adatok,

d) a főbb fegyver-és harci technikai rendszerek összesített mennyiségére vonatkozó adatok,

e) a Magyarországon állomásoztatott szárazföldi erőkre és egyéb haderőnemekre vonatkozó adatok,

f) a Magyarországon kívül állomásoztatott szárazföldi erőkre és egyéb haderőnemekre vonatkozó adatok és

g) az újonnan rendszerbe állított fegyver- és harci technikai eszközökre és rendszerekre vonatkozó adatok.

16. § A FEF az OS Szerződés előírásai szerint az EBESZ Kommunikációs Hálózaton keresztül megküldi az OS Szerződés részes államai felé

a) a feladatba bevonható állomány adatait, feladatait, illetve az azokban bekövetkezett változásokat,

b) a feladatok során alkalmazásra kerülő megfigyelő platform adataiban, Magyarország kijelölt Nyitott Égbolt repülőtere (a továbbiakban: OS repülőtér) adataiban bekövetkezett változásokat és

c) a következő évi megfigyelőrepülési szándékot negyedévekre, részes államokra lebontva.

17. § A Szerződések által előírt éves adatszolgáltatási feladatok végrehajtása, az adatok határidőre történő összeállítása és ellenőrzése érdekében a FEF az érintett honvédelmi szervezetek részvételével minden év októberében adatcsereelőkészítő, illetve novemberében adatcsere-hitelesítő értekezletet hív össze.

18. § Az adatszolgáltatás formátumát meghatározó táblázatokat az 1. melléklet tartalmazza.

19. § A Szerződések előírásainak megfelelő bejelentési kötelezettségek teljesítése érdekében a FEF az évközi változásokról tájékoztatást küld a részes államok részére.

20. § A Szerződések végrehajtásában érintett részes és részt vevő államoktól beérkező adatok, bejelentések feldolgozását, a politikai és katonai felső vezetés tájékoztatását a FEF végzi.

21. § Az EBESZ Kommunikációs Hálózatának és a NATO fegyverzet-ellenőrzést támogató adatbázisának, a NATO VERITY rendszer Magyarországon telepített munkaállomásainak fenntartásáért, üzemeltetéséért a FEF a felelős.

6. A honvédelmi szervezetek adatszolgáltatási feladatai

22. § (1) A Szerződések által előírt éves adatszolgáltatási és bejelentési feladatok végrehajtása, az adatok határidőre történő összeállítása érdekében az érintett honvédelmi szervezetek felelősek a tárgyév január 1-jei helyzetnek megfelelő adatok biztosításáért minden tárgyévet megelőző év október 20-ig, illetve az évközi, bejelentésköteles változások megküldéséért a FEF részére. Az adatszolgáltatás során a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény nem nyilvános adatokra, valamint az adatok megismerésének engedélyezésére vonatkozó rendelkezései az irányadóak.

(2) A Szerződések tekintetében az adattárak és a kapcsolódó dokumentumok készítése, kezelése és a külföldi partnerek részére történő átadása nem kötött az MH parancsnokának engedélyéhez. A vonatkozó szabályozók maradéktalan betartásáért és betartatásáért a FEF a felelős.

23. § A HM Tervezési és Koordinációs Főosztály (a továbbiakban: HM TKF) az MHP Haderőtervezési Csoportfőnökséggel (a továbbiakban: MHP HTCSF) együttműködve információt szolgáltat

a) az 1. melléklet 1. táblázatának kitöltésével

aa) a HM-ben és a külképviseleti feladatokat ellátó HM szervezetek beosztásait szabályozó kormányhatározatban megadott bontásban,

ab) az aa) alpont hatálya alá nem tartozó HM szervezeteknél rendszeresített, a miniszter által meghatározott katona állományra vonatkozó beosztások számáról állománycsoportok szerinti részletes bontásban,

ac) a honvédségi szervezetek rendszeresített, katona állományra vonatkozó, az MH feltölthető beosztásainak számáról szóló kormányhatározatban megadott állománycsoportok szerinti részletes bontásban,

b) az 1. melléklet 2. táblázat 1-5. és 8. pontjának kitöltésével a honvédségi szervezeteknél rendszeresített, katona állományra vonatkozó feltölthető beosztásainak számáról haderőnemenkénti bontásban és

c) az 1. melléklet 3. táblázat e) pontjának kitöltésével a Szerződések hatálya alá tartozó honvédségi szervezeteknél rendszeresített, katona állományra vonatkozó feltölthető beosztásainak számáról békeidőszaki elhelyezés szerinti bontásban.

24. § (1)[2] Az MHP HTCSF együttműködve az MHP Logisztikai és Gazdálkodási Csoportfőnökséggel (a továbbiakban: MHP LGCSF) és az MH Modernizációs Intézettel (a továbbiakban: MH MI) információt szolgáltat a főbb fegyver és harci technikai rendszerek rendszeresítési terveiről és a rendszerből történő kivonásáról.

(2)[3]

25. § Az MHP HTCSF információt szolgáltat

a) az 1. melléklet 3. táblázat, a)-d) és f) oszlopa kitöltésével

aa) a Szerződések hatálya alá tartozó honvédségi szervezetek magyar és angol nyelvű megnevezéséről és alárendeltségéről,

ab) az MH szervezeti felépítésének megfelelően azokról a közvetlenül dandár, ezred parancsnoksági szint alatt lévő önálló egységekről, amelyek a dandár, ezred szint feletti szervezetek közvetlen alárendeltségébe tartoznak - különösen az önálló zászlóaljakról, melynek során az egységeket olyan adattal kell azonosítani, amely jelzi, hogy mely szervezet alárendeltségébe tartoznak,

b) a honvédségi szervezetek aktuális szervezeti felépítését befolyásoló vagy a beosztások számának jelentős méretű változását eredményező változásokról a következők szerint:

ba) a tárgyév január 1-jei helyzetnek megfelelően jelentett beosztásszámadatokhoz képest bekövetkező tartós változásokról, a változás hatálybalépését megelőzően ötven nappal,

bb) a szervezet feltölthető beosztásai számának dandár, ezred szinten az ezer, repülőezred vagy annak megfelelő szinten az ötszáz beosztást elérő, vagy meghaladó növeléséről,

bc) feltölthető beosztások számának növeléséről, ha annak időtartama meghaladja a huszonegy napot és mértéke - az aktív magasabb egységnek nem minősülő - aktív egységek esetében több mint ezer, az aktív magasabb egységek esetében háromezer beosztás,

bd) feltölthető beosztások számának növeléséről, ha bármely nem aktív szervezetnél huszonegy napnál hosszabb időtartamú és kettőezer beosztásnál nagyobb mértékű és

be) a feltölthető beosztások számának növelése vagy aktivizálás céljáról, a tervezett beosztásszám emelés mértékéről, a beosztásszám növelés vagy aktivizálás előrelátható kezdési és befejezési időpontjáról, az aktivizálás tervezett helyéről, a főbb fegyver- és harci technikai rendszerek egyes típusainak mennyiségére vonatkozó adatokról, a katonai szervezet megnevezéséről és alárendeltségéről,

c)[4] az 1. melléklet 11. táblázatának kitöltésével az éves adatszolgáltatásban szereplő szervezetek megnevezését, alárendeltségét érintő szervezeti változásokról a változások bekövetkezését megelőző ötvenedik napig és

d) az éves adatszolgáltatásban szereplő szervezetek megszűnése esetén a megszűnést megelőző ötvenedik napig és

e) az éves adattárban nem szereplő, újonnan megalakuló, a Szerződések hatálya alá eső honvédségi szervezet angol és magyar nyelvű megnevezéséről és alárendeltségéről a megalakítást megelőző ötvenedik napig.

26. § Az MHP SZCSF információt szolgáltat

a) az 1. melléklet 5. táblázatának kitöltésével az aktív szolgálatban lévő tiszt, altiszt, legénységi állomány összlétszámáról, rendfokozatonkénti bontásban,

b) az 1. melléklet 2. táblázat 6-7. pontjának kitöltésével a tartalékos állomány létszámáról, külön jelölve a kilencven napnál hosszabb időtartamra bevonultak létszámát és

c) a Magyarország területén kívül állomásoztatott szárazföldi erőkről és egyéb haderőnemre vonatkozó adatokról a tárgyévet követő év január 1-jei helyzetnek megfelelően, tárgyév október 20-ig.

27. § Az MHP LGCSF az MHP közvetlen alárendeltek tekintetében információt szolgáltat

a)[5]

b)[6] az 1. melléklet 7-9. táblázat adatainak összeállításához,

c)[7]

d) a CFE Szerződés korlátozásainak hatálya alá eső technikai eszközök átcsoportosításáról az MH ellenőrzési objektumnak nem minősülő alakulataihoz, katonai szervezeteihez, az átcsoportosítást megelőzően ötven nappal,

e) a CFE Szerződés korlátozásainak hatálya alá eső technikai eszközök ellenőrzési objektumokból történő végleges kivonásáról, a kivonást megelőzően 50 nappal,

f)[8]

g)[9]

h)[10]

28. § Az MH Tartalékképző és Támogató Parancsnokság (a továbbiakban: MH TTP) az alárendeltjei tekintetében információt szolgáltat[11]

a) a Szerződések hatálya alá tartozó haditechnikai eszközeik - beleértve a sebesültszállító járműveket - mennyiségéről, elhelyezkedéséről, valamint közreműködik az 1. melléklet 6-9. táblázat adatainak összeállításában, egyeztetésében,

b) az 1. melléklet 10. táblázat kitöltésével öt napon belül a CFE Szerződés hatálya alá eső technikai eszközök bármely kategóriáját érintő, a legutóbbi éves információcsere óta - beleértve a legfrissebb változás jelentését is - bekövetkezett mennyiségi változásról,

c) a CFE Szerződés korlátozásainak hatálya alá eső technikai eszközök átcsoportosításáról, az átcsoportosítást megelőző ötvenedik napig, abban az esetben, ha az átcsoportosítás "ellenőrzési objektum"-nak nem minősülő alakulataihoz, katonai szervezeteihez történik,

d) a CFE Szerződés korlátozásainak hatálya alá eső technikai eszközök "ellenőrzési objektumok"-tól történő végleges kivonásáról, a kivonást megelőzően ötven nappal korábban,

e) az 1. melléklet 9. táblázat kitöltésével a tárgyévben rendszerbe állított eszközei összmennyiségéről kategóriánként és

f) az 1. melléklet 4. táblázatának kitöltésével a kutatás-fejlesztésben lévő, a kutatás-fejlesztéshez és vizsgálatokhoz használt, a CFE Szerződés hatálya alá tartozó eszközök mennyiségéről.

29. § Az MHP alárendelt honvédségi szervezetek információt szolgáltat[12]

a) a Szerződések hatálya alá tartozó haditechnikai eszközei - beleértve a sebesültszállító járműveket - mennyiségéről, elhelyezkedéséről,

b)[13] az 1. melléklet 6. táblázat adatainak összeállításához és

c) az 1. melléklet 10. táblázatának kitöltésével a CFE Szerződés hatálya alá eső technikai eszközök bármely kategóriáját érintő, a legutóbbi éves információcsere óta - beleértve a legfrissebb változás jelentését is - bekövetkezett mennyiségi változásról öt napon belül.

30. § Az MH Transzformációs Parancsnokság (a továbbiakban: MH TP) az alárendeltjei tekintetében információt szolgáltat[14]

a) a Szerződések hatálya alá tartozó haditechnikai eszközei - beleértve a sebesültszállító járműveket - mennyiségéről, elhelyezkedéséről, valamint közreműködik az 1. melléklet 6. táblázat adatainak összeállításában, egyeztetésében,

b) az 1. melléklet 10. táblázat kitöltésével öt napon belül a CFE Szerződés hatálya alá eső technikai eszközök bármely kategóriáját érintő, a legutóbbi éves információcsere óta - beleértve a legfrissebb változás jelentését is - bekövetkezett mennyiségi változásról,

c) a CFE Szerződés korlátozásainak hatálya alá eső technikai eszközök átcsoportosításáról az MH ellenőrzési objektumnak nem minősülő alakulataihoz, katonai szervezeteihez, az átcsoportosítást megelőző ötvenedik napig, és

d) a CFE Szerződés korlátozásainak hatálya alá eső technikai eszközök ellenőrzési objektumokból történő végleges kivonásáról, a kivonást megelőző ötvenedik napig.

30/A. §[15] (1) Az MH MI információt szolgáltat az 1. melléklet 4. táblázat adatainak összeállításához.

(2) Az MHP Hadműveleti Csoportfőnökség Nemzetközi Műveletek Főnökség adatot szolgáltat az 1. melléklet 12. táblázatának kitöltésével a békefenntartó műveletekre vonatkozó adatokról.

(3) Az MHP Haderőnemi Szemlélőség (Légierő) adatot szolgáltat az OS repülőtér ideiglenes bezárásáról és az ideiglenes új OS repülőtér és tartalék OS repülőtér ezzel egyidejű kijelöléséről, a bezárást megelőzően legalább száz nappal.

31. § Az MHP Kiképzési Csoportfőnökség (a továbbiakban: MHP KIKCSF) információt szolgáltat

a) a honvédségi szervezetek katonai tevékenységéről, valamint Magyarország területén más állam által végrehajtott gyakorlatokról, ha azok a bejelentési kötelezettség hatálya alá esnek, a feladat megkezdését megelőzően ötven nappal, vagy ha a tevékenység a bevont csapatok előzetes értesítése nélkül történik, a tevékenység megkezdésekor, az 1. melléklet 13. táblázat szerinti adatok meghatározásával,

b) a bejelentési kötelezettség hatálya alá tartozó katonai tevékenységről - a végrehajtásban érintett szervezetek adatszolgáltatása alapján -, ha a tevékenység során azon

ba) legalább hatezer fő vesz részt, beleértve a támogató csapatokat is, vagy

bb) legalább száz db harckocsi vesz részt, vagy

bc) legalább százötven db páncélozott harcjármű vesz részt, vagy

bd) hetvenöt db 100 mm-es vagy annál nagyobb űrméretű tüzérségi eszköz vesz rész, vagy

be) előreláthatólag több mint ötven repülőgép, helikopter bevetés történik és

c) bejelentés-köteles gyakorlat hiánya esetén, az ország területén végrehajtott legjelentősebb magyar vagy térítéses gyakorlatokról vagy katonai tevékenységekről.

32. § A HM Zrínyi Nonprofit Kft. információt szolgáltat a megfigyelőrepülések során alkalmazott szenzorkonfigurációkban és laboratóriumi berendezések adataiban bekövetkezett módosításokról.

33. § A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum információt szolgáltat a kezelésében lévő, a CFE Szerződés hatálya alá tartozó, állandó közszemlére tett, illetve múzeumokban, kiállítási helyeken elhelyezett haditechnikai eszközökről.

7. Helyszíni ellenőrzések, megfigyelőrepülések és rendezvények biztosítása

34. § A Szerződések előírásai szerint Magyarország területén fogadott, illetve a részes és részt vevő államok területén végzett helyszíni ellenőrzések, értékelések, megfigyelőrepülések és egyéb rendezvények (a továbbiakban: nemzetközi ellenőrzések) tervezéséért, a Szerződésekben előírt kötelezettségek és határidők betartásáért, az előírt okmányok előkészítéséért és a végrehajtás koordinálásáért a FEF a felelős.

35. § A nemzetközi ellenőrzések fogadására kötelezett szervezetek jegyzékét, valamint az érintett szervezetekről az éves adattárakban közölt információkat a FEF minden év január 10-ig megküldi az érintetteknek. A nemzetközi ellenőrzések fogadásában érintett honvédelmi szervezetek éves felkészítését és a felkészültség ellenőrzését, illetve a fegyverzet-ellenőrök felkészítését és továbbképzését a FEF végzi.

36. § A FEF a CFE Szerződés, a Bécsi Dokumentum és az OS Szerződés szerinti, Magyarországot érintő ellenőrzések, értékelő látogatások, megfigyelőrepülések bejelentése esetén azonnal értesítést küld a KNBSZ-nek.

37. § A Magyarországot érintő ellenőrzési szándék bejelentését követően a FEF vezetője kijelöli a kísérőcsoport parancsnokát, aki a továbbiakban felelős a kísérőcsoport összeállításáért, a feladatok koordinálásáért és végrehajtásáért.

38. § A kísérőcsoport parancsnok a bejelentés adatai alapján feldolgozza az ellenőrzésre vonatkozó információkat, amelynek keretén belül

a) tájékozódik az ellenőrzés feltételeinek meglétéről, az ellenőrcsoport érkezésének időpontjáról, az országba történő belépés helyéről, a csoport összetételéről és távozásának időpontjáról,

b) végrehajtja az érintett katonai és a nem honvédelmi szervezetek kiértesítését és

c) felveszi a kapcsolatot az MH BHD szakállományával a logisztikai biztosítás rendjének egyeztetése érdekében.

39. § A FEF a nemzetközi ellenőrzések végrehajtása, a külföldi ellenőrcsoportok kísérése érdekében kérheti más szervezetek állományából szakértők kijelölését és biztosítását. A kijelölt és felkészített bevonható ellenőröket - képzettségük és tapasztalatuk alapján - oktatói, előadói, csoportparancsnoki vagy beosztott ellenőri, megfigyelői, kísérői feladatokra bevonhatja. Az állományilletékes parancsnok biztosítja a bevonható ellenőrt a FEF számára, ettől csak különleges indokkal térhet el.

40. § A Szerződésekből adódó hazai fegyverzet-ellenőrzési feladatok ellátására az érintett honvédelmi szervezetek vezetői, parancsnokai állományukból felelősöket jelölnek ki, akiknek ezt a munkaköri leírásukban rögzítik.

41. § A nemzetközi ellenőrzések logisztikai és pénzügyi támogatását a FEF igénylése alapján az MH BHD és a HM VGH az érintett szervezetek parancsnokaival együttműködve végzi.

42. § A földi és légi szállító eszközöket és a Nyitott Égbolt megfigyelőrepülésekhez a megfigyelőrepülőgépet az MH kijelölt katonai szervezetei biztosítják.

43. § A külföldi ellenőrcsoportok kísérése során a rendészeti biztosítást az MH Katonai Rendészeti Központ (a továbbiakban: MH KRK) végzi.

44. § A magyar Nyitott Égbolt megfigyelőrendszer szenzorjait, a vezérlő- és annotációs berendezéseket, az útvonaltervező és feldolgozó szoftvereket, a laboratóriumi kidolgozó- és másolóberendezéseket, a digitalizáláshoz szükséges eszközt, valamint a szükséges alapanyagokat és a szakszemélyzetet a HM Zrínyi Nonprofit Kft. biztosítja.

45. § Az MH Geoinformációs Szolgálat (a továbbiakban: MH GEOSZ) a FEF előzetes igénylése alapján, az MH alapellátásában lévő és külön engedéllyel igényelhető analóg és digitális térképészeti és katona földrajzi anyagokat, továbbá meteorológiai adatokat, időjárás-előrejelzéseket biztosít.

46. § A CFE Szerződés hatálya alá eső haditechnikai eszközök rendszeresítése, rendszerből való kivonása, így különösen értékesítése, átalakítása, megsemmisítése, megsemmisülése esetén a Szerződés előírásainak betartásáért a FEF a felelős. A FEF a haditechnikai eszközök CFE Szerződés szerinti csökkentését ellenőrzi és ezt követően - igény esetén - arról a végrehajtó számára igazolást ad ki.

47. § A feladatok tervezése, előkészítése során a FEF az érintett honvédelmi szervezetek képviselőinek bevonásával szakértői munkacsoportok összehívását kezdeményezheti.

8. Feladatok a CFE Szerződés szerinti "bejelentett hely ellenőrzés" fogadásakor

48. § Az ellenőrzési szándék bejelentését Magyarországnak három órán belül vissza kell igazolni, amit a FEF a Nemzetközi Bejelentéseket Kezelő Rendszer (Integrated Notification Application, a továbbiakban: INA) használatával teszi meg. A rendszer üzemképtelensége esetén a választ diplomácia csatornán kell megküldeni a KKM-en keresztül.

49. § (1) A FEF az ellenőrzési szándék bejelentését követően haladéktalanul, közvetlenül értesíti az ellenőrzés tényéről az érintett honvédelmi szervezeteket; az érintett alakulatok elöljáró parancsnokságai értesítik az alárendelt "bejelentett helyek" parancsnokait, vezetőit. Ezzel egy időben a FEF tájékoztatja az MH Központi Ügyeletet (a továbbiakban: MH KÜ) az ellenőrzés tényéről.

(2) Ha az ellenőrzési szándék bejelentése közvetlenül az MH KÜ-re érkezik, akkor az MH KÜ ügyeletes váltásparancsnoka haladéktalanul tájékoztatja a FEF főnököt az ellenőrzés tényéről. A FEF főnök intézkedik az érintett szervezetek kiértesítésére.

(3) Az értesítés, tájékoztatás tartalmazza az ellenőrcsoport nemzetiségére, létszámára, érkezésének időpontjára, a légi és földi szállítóeszközök készenlétbe helyezésére vonatkozó információkat.

(4) Az értesítés alapján a parancsnok végrehajtja alárendeltjei kiértesítését, intézkedik a parancsnoki tájékoztatók szövegének és a bejelentett hely vázlatok, továbbá a technikai eszközök nyilvántartásának pontosítására és a szükséges információvédelmi rendszabályok bevezetésére, melynek során a 2. melléklet szerinti 1., 2., 5. és 6. mintaokmányokat használja, amelyek tartalmazzák a parancsnoki tájékoztatók formátumát és a bejelentett hely vázlatokkal szemben támasztott követelményeket.

50. § A kísérőcsoport az ellenőrcsoport megérkezését követően lefolytatja a beléptetési eljárást, melynek során ellenőrzi, hogy az ellenőrcsoport tagjai megegyeznek-e az ellenőrzési szándék bejelentésben megadottakkal. A beléptetési eljárást követően az ellenőrcsoport leghamarabb egy, legkésőbb tizenhat órán belül kijelöli az első ellenőrizni kívánt bejelentett helyet.

51. § (1) A kísérőcsoport-parancsnok az ellenőrcsoport parancsnokának a bejelentett helyre és az ellenőrzés kezdési időpontjára vonatkozó bejelentése alapján tájékoztatja a FEF-et, amely az érintett honvédelmi szervezetek elöljáró parancsnoksága és az MH KÜ egyidejű tájékoztatásával kiértesíti a bejelentett hely parancsnokát.

(2) Ha a bejelentett hely kijelölése hivatali időn túl történik, a kísérőcsoport-parancsnok szóbeli tájékoztatása alapján az MH KÜ a 3. melléklet 1. minta szerint előkészített kiértesítési okmány kitöltésével és megküldésével kiértesíti a "bejelentett hely" ügyeleti szolgálatait, és ezzel egyidejűleg a vezető ügyeleti szolgálatok útján tájékoztatja az érintett honvédelmi szervezetek elöljáró parancsnokságát.

(3) Az értesítés, tájékoztatás tartalmazza az ellenőrzésre kijelölt "bejelentett hely" megnevezését, azonosító számát, a "bejelentett helyen" lévő ellenőrzési objektumok megnevezését, azonosító számaikat, az ellenőrzés kezdési időpontját és a kísérőcsoporttal való kapcsolatfelvétel lehetőségeit.

52. § A "bejelentett hely" kijelölésére vonatkozó értesítés kézhezvételét követően annak parancsnoka intézkedik

a) egy huszonöt fő befogadására alkalmas eligazító helyiség berendezésére és egy, az ellenőrök rendelkezésére bocsátandó - kilenc fő befogadására alkalmas - zárható iroda kijelölésére,

b) a híradás megszervezésére, szükség esetén három-négy kis- vagy közép-hatótávolságú URH adó-vevő készülék vagy EDR készülék biztosítására az ellenőrcsoport alcsoportjai közötti kapcsolattartásra az ellenőrzés során, az összeköttetés biztosítható a kísérőcsoport szolgálati mobiltelefonjaival is, amennyiben azok rendelkezésre állnak,

c) minimum három fő, az objektumot és a technikai eszközök elhelyezkedését jól ismerő, helyi kísérő kijelölésére,

d) a kapcsolat felvételére az MH BHD szakállományával a logisztikai biztosítás egyeztetése céljából és

e) tíz-tizennyolc fő szállítására alkalmas három-négy terepjáró személygépkocsi előkészítésére.

53. § (1) Az ellenőrzésre kerülő honvédségi szervezetek a laktanyán belül, valamint a laktanyából a kijelölt helikopter-leszállóhelyre, a kiképzési bázisra, a gyakorlótérre és a nagyobb távolságra eső tárolóhelyekre történő szállítások során saját eszközeik biztosításával felelősek a személyszállítási feladatok megoldásáért.

(2) Amennyiben az érintett honvédségi szervezet az 52. § e) pontjában meghatározott számú szállítóeszközt - különösen üzemképtelenség vagy más technikai akadály esetén - nem tudja biztosítani, akkor az eszközöket a "bejelentett hely" parancsnokának igénylése alapján az elöljáró parancsnokságának alárendelt vagy egyéb parancsnokságok más honvédségi szervezetétől kell biztosítani.

54. § A kísérőcsoport parancsnoka útba indítja az előkészítő részleget, úgy, hogy az előkészítő részleg az ellenőrcsoport előtt legalább kettő órával korábban érkezzen meg a bejelentett helyre.

55. § Az előkészítő részleg parancsnoka a bejelentett helyre történő érkezését követően jelentkezik a "bejelentett hely" parancsnokánál, vezetőjénél majd ezt követően

a) ellenőrzi a "bejelentett hely" és az "ellenőrzési objektum" parancsnok, vezető tájékoztatójának tartalmát: "bejelentett hely" megnevezése, azonosító száma, koordinátái, alárendeltség szintjei, "ellenőrzési objektumok" megnevezése, azonosító száma, technikai eszközök száma, létszámadatok; eltérés esetén az eltérés okát a jelentés során indokolni kell, ideiglenes távollét esetén fel kell készülni a távollét időtartamának és az eszközök jelenlegi előtalálási helyének jelentésére,

b) lehetőség szerint az ellenőrzés meggyorsítása érdekében az "ellenőrzési objektum(ok)" fegyverzetellenőrzésért felelős, kijelölt személye(i) elkészíti(k) a kimutatás(oka)t a technikai eszközök elhelyezkedéséről,

c) ellenőrzi és szükség esetén pontosíttatja a "bejelentett hely" vázlatát,

d) a "bejelentett hely" parancsnokával, vezetőjével egyezteti, hogy található-e a "bejelentett hely" területén "érzékeny pont", ahová a belépés az ellenőrcsoport tagjai részére nem engedélyezhető,

e) meggyőződik az ellenőrök fogadásához szükséges egyéb feltételek meglétéről: munkaszobák, összeköttetés, országos távhívó jogosultsággal rendelkező telefonvonal az ellenőrcsoport részére, helyi kísérők, szállítóeszközök, egészségügyi biztosítás, beléptetés az objektumba, étkezés és

f) hiányosság esetén kéri az "ellenőrzési objektum(ok)" parancsnokát, vezetőjét azok pótlására.

56. § A kísérőcsoportból kijelölt előkészítő részleg a "bejelentett hely" parancsnoka, vezetője által kijelölt személlyel közösen fogadja az ellenőr- és a kísérőcsoportot.

57. § Az előkészítő részleg vezetője jelent a kísérőcsoport-parancsnoknak a "bejelentett hely" felkészültségéről és az esetleges "érzékeny pont(ok)ról", amelyekre a következő előírások vonatkoznak:

a) az ellenőrök nem jogosultak olyan létesítményekbe vagy azokon belüli olyan területekre belépni, amelyeknél a belépésre az egyedüli fizikai lehetőséget olyan, személyek által használt ajtók jelentik, amelyek mérete nem haladja meg a kettő méter szélességet,

b) a kísérőcsoport jogosult megtagadni az "érzékeny pont"-nak minősített épületbe, tárolóhelyre, hangárba, vagy egyéb létesítménybe való belépést; ilyenkor minden esetben jelenteni kell az ellenőrcsoportnak, hogy az épület, tárolóhely, hangár, vagy egyéb létesítmény tartalmaz-e a CFE Szerződés által korlátozott eszközöket,

c) ha az érzékenynek nyilvánított létesítmény tartalmaz ilyen eszközöket, azok ellenőrizhetőségét biztosítani kell a technikai eszköz kihozatalával, vagy a létesítményben lévő érzékeny eszközök letakarását követően a belépés biztosításával,

d) a CFE Szerződés lehetővé teszi fényképek, videófelvételek készítését az ellenőrzött katonai létesítményekben a technikai eszközök jelenlétének dokumentálása céljából, azonban a kísérőcsoport kérheti, hogy a tevékenységet megelőzően jelezzék az ilyen szándékot és

e) érzékeny pontokról csak a kísérőcsoport hozzájárulásával készülhet fénykép vagy videófelvétel.

58. § Az ellenőrzési helyre történő megérkezést követően az ellenőrcsoportot - fogadása után - a tájékoztató helyére kell kísérni, át kell adni a 2. melléklet 6. minta szerinti "bejelentett hely" vázlatát és a "bejelentett hely" parancsnoka, vezetője a 2. melléklet 1. minta szerint rövid általános tájékoztatót tart. A tájékoztatót követően lehetőséget kell biztosítani az ellenőrök részére a tájékoztató értelmezésére, a vázlat tanulmányozására, az ellenőrizni kívánt objektum kiválasztására.

59. § A "bejelentett hely" parancsnok, vezető tájékoztatóján részt vesz valamennyi, a "bejelentett hely" területén elhelyezkedő katonai szervezet képviselője, akik szükség esetén biztosítják a közös használatúnak minősülő területeken az ellenőrzést.

60. § Ha a "bejelentett helyen" több "ellenőrzési objektum" található, az ellenőrcsoport a "bejelentett hely" vázlat kézhezvételétől számított fél órán belül megjelöli, hogy melyiknél kívánják az ellenőrzést lefolytatni. A kijelölésről az "ellenőrzési objektumok" jelenlévő parancsnokai vagy képviselőik a helyszínen szereznek tudomást.

61. § Az "ellenőrzési objektum" kijelölését követően az ellenőrcsoport részére a kijelölt "ellenőrzési objektum" parancsnoka a 2. melléklet 2. minta szerint tájékoztatót tart, amely a kérdésekre adott válaszokkal és a tolmácsolással együtt sem tarthat tovább egy óránál.

62. § A parancsnoki tájékoztatóban magyarázatot kell adni minden olyan eltérésre, amely a CFE Szerződés által korlátozott eszközök az ellenőrzési helyen előtalálható mennyisége, illetve az információcserére vonatkozó jegyzőkönyv szerint a legutolsó bejelentésben megadott mennyiségek között áll fenn.

63. § A mennyiségi eltérésekre vonatkozó magyarázat tartalmazza

a) a fegyverzet- és harci technika ideiglenes elhelyezkedését, ha azok száma kisebb, mint a legutolsó bejelentésben megadott mennyiség és

b) az ellenőrzési helyen jelenlévő hagyományos fegyverzet- és harci technika többlet eredetét, az eredet helyéről történő távozásának időpontját, az érkezés időpontját és az ellenőrzési helyen tervezett tartózkodásának időtartamát.

64. § A tájékoztatót követően az ellenőrcsoport részére lehetőséget kell biztosítani, hogy kérdéseket tegyen fel a tájékoztatóval és a "bejelentett hely" vázlatával kapcsolatosan.

65. § A kísérőcsoport parancsnoka biztosítja az ellenőrzés előírásszerű végrehajtását, segítséget nyújt a honvédségi szervezet parancsnokának a vitás kérdések tisztázásában, meggyőződik arról, hogy a jegyzőkönyvbe a tájékoztatón elhangzott, illetve az ellenőrzés során tapasztalt adatok kerültek-e.

66. § (1) Ha az ellenőrcsoport követő ellenőrzést jelent be, arról a kísérőcsoport parancsnoka értesíti a FEF-et, aki kiküldi az értesítést az érintett szervezetnek, és ezzel egy időben tájékoztatja az MH KÜ-t a követő ellenőrzésről.

(2) Ha ez a bejelentés hivatali időn túl történik, a kísérőcsoport-parancsnok szóbeli tájékoztatása alapján az MH KÜ a 3. melléklet 1. minta szerint előkészített kiértesítési okmány kitöltésével és megküldésével kiértesíti a "bejelentett hely" ügyeleti szolgálatait, és ezzel egyidejűleg a vezető ügyeleti szolgálatok útján tájékoztatja az érintett honvédelmi szervezetek elöljáró parancsnokságait.

67. § A kísérőcsoport parancsnoka felveszi a kapcsolatot a kijelölt "bejelentett hely" parancsnokával és biztosítja a követő ellenőrzés végrehajtásának feltételeit. Ha követő ellenőrzést nem jelentenek be, a kísérőcsoport parancsnoka tájékoztatja a FEF-et az ellenőrzés befejezéséről, aki kiküldi az ellenőrzés befejezéséről szóló értesítéseket.

9. Feladatok a CFE Szerződés szerinti "soron kívüli kijelölt terület-ellenőrzés" fogadásakor

68. § Az ellenőrzési szándék bejelentését Magyarországnak három órán belül vissza kell igazolnia. Ezt a FEF az INA használatával teszi meg. A rendszer üzemképtelensége esetén a választ diplomácia csatornán kell megküldeni a KKM-en keresztül.

69. § (1) A FEF az ellenőrzési szándék bejelentését követően haladéktalanul, közvetlenül értesíti az érintett honvédelmi szervezeteket és azok irányítását végző honvédelmi szervezeteket az ellenőrzés tényéről, akik értesítik az alárendelt "bejelentett helyek" parancsnokait, vezetőit. Ezzel egy időben a FEF tájékoztatja az MH KÜ-t az ellenőrzés tényéről.

(2) Ha az ellenőrzési szándék bejelentése közvetlenül az MH KÜ-höz érkezik, akkor az MH KÜ ügyeletes váltásparancsnoka haladéktalanul tájékoztatja a FEF főnököt az ellenőrzés tényéről. A FEF főnök intézkedik az érintett szervezetek kiértesítésére.

(3) Ha az ellenőrzési szándék bejelentése hivatali időn túl érkezik, a kísérőcsoport-parancsnok szóbeli tájékoztatása alapján az MH KÜ a 3. melléklet 2. minta szerint előkészített kiértesítési okmány kitöltésével és megküldésével kiértesíti a vezető ügyeleti szolgálatok útján a honvédelmi szervezetek parancsnokságait.

(4) Az értesítés tartalmazza az ellenőrcsoport nemzetiségére, létszámára, érkezésének időpontjára, a légi és földi szállítóeszközök készenlétbe helyezésére vonatkozó információkat.

70. § (1) Magyarországra történő megérkezését követően a kísérőcsoport fogadja az ellenőrcsoportot, lefolytatja a beléptetési eljárást és meggyőződik arról, hogy az ellenőrcsoport tagjai a bejelentésben megadott személyek.

(2) A terület és a kezdőpont ellenőrcsoport általi kijelölését követően, a kísérőcsoport-parancsnok tájékozódik, hogy az ellenőrzés kezdőpontjaként megjelölt hely közvetlen körzetében, mely honvédségi szervezetek milyen tevékenységet folytatnak és intézkedik az értesítésükre.

(3) Az értesítés tartalmazza a kijelölt terület földrajzi koordinátáit, sarokpontjait, a légi és földi szállítóeszközök kiinduló pont helyére és idejére vonatkozó információkat.

(4) Egyezteti az MHP Infokommunikációs és Információvédelmi Csoportfőnökség (a továbbiakban: MHP IICSF) szaktisztjével, hogy a kijelölt területen melyek azok az objektumok, amely felett az átrepülés, illetve ahova a belépés tiltott.

(5) A területre történő érkezést követően az ellenőrcsoport tájékoztatást kérhet a területen lévő, nem "ellenőrzési objektumnak" minősülő honvédségi szervezetekről vagy létesítményekről is.

71. § Az érintett honvédelmi szervezetek parancsnokai és vezetői az értesítés alapján végrehajtják a területen található alárendeltjeik tájékoztatását, intézkednek a parancsnoki tájékoztatók szövegének, továbbá a technikai eszköznyilvántartások tartalmának pontosítására.

72. § Az előzetes értesítés kézhezvételét követően a békeidőszaki elhelyezési körleteiken kívül tartózkodó, illetve a CFE Szerződés szerint nem "ellenőrzési objektumként" azonosított alárendeltekkel rendelkező honvédségi szervezetek parancsnokainak intézkedniük kell a szükséges információvédelmi rendszabályok bevezetésére, továbbá a területen tartózkodó alárendeltjeik értesítésére, akik felkészülnek a tájékoztatók megtartására és az esetlegesen a területen tartózkodó technikai eszközeikkel történő elszámolásra.

73. § A terület kijelölését követően a kísérőcsoport-parancsnok

a)[16] tájékoztatja a kijelölt terület földrajzi leírásáról az MH KÜ-t, az MH TP és az MH TTP parancsnokai által kijelölt kapcsolattartó személyeket,

b) felveszi a kapcsolatot az ellenőrzésre kijelölt területen elhelyezkedő vagy ott tevékenységet folytató honvédségi szervezetek parancsnokaival, a Belügyminisztérium szakterületileg felelős szervezeti egységével, a kijelölt területen található polgármesteri hivatalokkal és tájékoztatást nyújt részükre az ellenőrzés várható programjáról, egyezteti a tájékoztatók tartalmát,

c) intézkedik a földi és légi szállítóeszközök kirendelésére a kijelölt indulópontra,

d) ellenőrzi és biztosítja, hogy a helikopter ellenőrzésre történő igénybevételének összesített időtartama ne haladja meg a hatvan percet, és

e) meggyőződik az ellenőrök fogadásához szükséges egyéb feltételek meglétéről, a munkahelyiségek, az összeköttetés, a szállítóeszközök, az egészségügyi biztosítás rendelkezésre állásáról, a területen lévő objektumokba történő beléptetésről.

74. § (1) A terület kijelölésére vonatkozó értesítés kézhezvételét követően az érintett honvédségi szervezet parancsnoka intézkedik

a) a tájékoztatásra kijelölt, legalább huszonöt fő befogadására alkalmas helyiség előkészítésére,

b) szükség esetén, három-négy kis- vagy közép-hatótávolságú URH adó-vevő készülék vagy a kísérők szolgálati mobiltelefonja használatával a híradás megszervezésére,

c) három fő, az objektumot vagy a területet jól ismerő helyi kísérő kijelölésére és

d) összesen tíz-tizennyolc fő szállítására alkalmas, három-négy terepjáró személygépkocsi előkészítésére.

(2) Ha az érintett honvédségi szervezet a megfelelő számú szállítóeszközt - különösen üzemképtelenség vagy más technikai akadály esetén - nem tudja biztosítani, akkor az eszközöket az érintett honvédségi szervezet parancsnokának igénylése alapján az elöljáró parancsnokságának alárendelt vagy egyéb parancsnokságok más honvédségi szervezetétől kell biztosítani.

75. § A kísérőcsoport-parancsnok a terület kijelölését követően egyezteti az ellenőrzés ütemtervét az ellenőrcsoport parancsnokával, majd biztosítja a kijelölt indulópontra történő szállítást. A kijelölt indulópontra való megérkezést követően az egyeztetésen részt vesz a helikopter személyzet és a földi szállító járműoszlop parancsnoka is.

76. § A nem magyar állampolgárok és a nem az MH állományába tartozó ellenőrök, kísérők felvételét az utaslistára az MHP törzsfőnöke a FEF által összeállított névjegyzék alapján engedélyezi.

77. § Az ellenőrzés során csak olyan honvédségi szervezet ellenőrizhető, amelyet korábban "ellenőrzési objektumként" nem jelentettek be, vagy ha a területen tevékenykedő honvédségi szervezet olyan bejelentett helyről érkezett, amely nem a kijelölt területen van. Ilyen esetekben a tájékoztatót a területen lévő, vagy az ott tevékenykedő honvédségi szervezet parancsnoka vagy helyettese tartja. A tájékoztató a honvédségi szervezet megnevezésére, alárendeltségére, a CFE Szerződés hatálya alá eső technikai eszközeinek számára, valamint, ha a honvédségi szervezet nem állandó jelleggel települt a kijelölt területen, az ott folytatott tevékenység jellegére, időtartamára, a tevékenységben résztvevők számára, és a CFE Szerződés hatálya alá eső technikai eszközeik mennyiségére terjed ki.

78. §[17] Az ellenőrzés folyamán a kísérőcsoport parancsnoka együttműködik az MH TP, valamint az MH TTP képviselőjével és folyamatosan kapcsolatot tart az MH KÜ-vel, az ellenőrzés során érintett honvédségi szervezetek parancsnokaival, valamint a légi és a földi szállító személyzettel. A kísérőcsoport parancsnoka folyamatosan pontosítja az ellenőrzés programját, változások esetén megteszi a szükséges intézkedéseket, biztosítja az ellenőrzés során az előírt tájékoztatók megtartását, valamint segítséget nyújt az ellenőrcsoport részéről feltett kérdések megválaszolásához.

79. § Az ellenőrzés befejezését követően a kísérőcsoport parancsnoka közreműködik az ellenőri jelentés előkészítésében, a feltett kérdések észrevételek megválaszolásában, meggyőződik arról, hogy a jegyzőkönyvbe a tájékoztatókon elhangzott, illetve az ellenőrzés során tapasztalt adatok kerültek-e.

80. § (1) Ha az ellenőrcsoport követő ellenőrzést jelent be, arról a kísérőcsoport parancsnoka értesíti a FEF-et, amely kiküldi az értesítést az érintett szervezetnek, és ezzel egy időben tájékoztatja az MH KÜ-t a követő ellenőrzésről.

(2) Ha az ellenőrzési szándék bejelentése hivatali időn túl történik, a kísérőcsoport-parancsnok szóbeli tájékoztatása alapján az MH KÜ a 3. melléklet 1. minta szerint előkészített kiértesítési okmány kitöltésével és megküldésével kiértesíti a "bejelentett hely" ügyeleti szolgálatait, és ezzel egyidejűleg a vezető ügyeleti szolgálatok útján tájékoztatja az érintett honvédelmi szervezetek irányítását végző honvédelmi szervezeteket.

81. § A kísérőcsoport parancsnoka felveszi a kapcsolatot a kijelölt "bejelentett hely" parancsnokával, vezetőjével és biztosítja a követő ellenőrzés végrehajtásának feltételeit. Ha követő ellenőrzést nem jelentenek be, a kísérőcsoport parancsnoka tájékoztatja a FEF-et az ellenőrzés befejezéséről, amely kiküldi az ellenőrzés befejezéséről szóló értesítéseket.

10. Feladatok a CFE Szerződés szerinti "csökkentés ellenőrzés" fogadásakor

82. § A CFE Szerződés korlátozásainak hatálya alá eső eszközök csökkentését a CFE Szerződés előírásai szerint az ellenőrzés feltételeinek biztosítása mellett kell végezni.

83. § A csökkentési tevékenységek éves tervek szerint, a végrehajtó szerv kapacitásának figyelembevételével folynak. Minden csökkentési naptári periódus kezdete és vége, a csökkentésre kerülő eszközök típusával és mennyiségével, valamint az alkalmazásra kerülő csökkentési eljárás meghatározásával a CFE Szerződés végrehajtásában érintett részes államok részére bejelentésre kerül.

84. § A csökkentés ellenőrzéséről szóló értesítést a FEF az érintett elöljáró parancsnokság és az MH KÜ egyidejű tájékoztatásával megküldi a csökkentési hely parancsnokának, vezetőjének.

85. § A csökkentési hely parancsnoka, vezetője a bejelentett periódus kezdetétől a végéig és azt követően még három napig biztosítja a csökkentési eljárás ellenőrizhetőségét, a technikai eszközök gyári alvázszámának és egyes meghatározott fődarabok azonosító számainak azonosíthatóságával, továbbá a csökkentésről készült munkanapló megtekintésének lehetőségével.

86. § (1) Az ellenőrzés kezdetekor a csökkentési hely parancsnoka, vezetője tájékoztatja az ellenőrcsoportot a csökkentési helyen lévő technikai eszközök típusáról és mennyiségéről, az adott periódus során megsemmisítendő eszközök összesített mennyiségéről, az elvégzett feladatokról, az alkalmazott csökkentési technológiáról, valamint a csökkentési eljárásba bevont technikai eszközök származási helyéről, a csökkentési helyre történt érkezésük időpontjáról.

(2) A csökkentési hely parancsnoka a CFE Szerződés előírásai szerint biztosít a tájékoztató megtartására egy huszonöt fő befogadására alkalmas eligazító helyiséget és egy, az ellenőrök rendelkezésére bocsátandó - kilenc fő befogadására alkalmas - zárható irodát.

87. § Az ellenőrzés befejezésekor részletes, alvázszám és fődarab azonosító szám szerinti jegyzőkönyv készül a csökkentett haditechnikai eszközökről.

11. Feladatok a Bécsi Dokumentum szerinti "értékelő látogatás" fogadásakor

88. § A látogatási szándék bejelentését Magyarországnak negyvennyolc órán belül vissza kell igazolnia. Ezt a FEF az INA használatával teszi meg. A rendszer üzemképtelensége esetén a választ diplomácia csatornán kell megküldeni a KKM-en keresztül.

89. § (1) A FEF az ellenőrzési szándék bejelentését követően, a 3. számú melléklet 3. minta kitöltésével azonnal értesíti az "értékelő látogatás" fogadásában érintett szervezet parancsnokát és az MH KÜ-t az ellenőrzés tényéről.

(2) Ha az ellenőrzési szándék bejelentése közvetlenül az MH KÜ-re érkezik, úgy az MH KÜ ügyeletes váltásparancsnoka haladéktalanul tájékoztatja a FEF főnökét az ellenőrzés tényéről, aki intézkedik az "értékelő látogatás" fogadásában érintett szervezet kiértesítésére.

(3) Az értesítés tartalmazza az értékelő csoport nemzetiségére, létszámára, valamint az érintett honvédségi szervezethez érkezésének időpontjára vonatkozó információkat.

90. § A FEF-től érkezett értesítés alapján az értékelő látogatásra kijelölt honvédségi szervezet parancsnoka végrehajtja az érintett alárendeltjei kiértesítését, intézkedik a parancsnoki tájékoztató szövegének és a technikai eszközök nyilvántartásának pontosítására, a tájékoztatásra kijelölt helyiség berendezésére mintegy nyolc-tíz fő részére, egy-két fő helyi kísérő kijelölésére, a szállítóeszközök előkészítésére továbbá a szükséges információvédelmi rendszabályok bevezetésére. A parancsnoki tájékoztató formátumát a 2. melléklet szerinti 3. mintaokmány tartalmazza.

91. § A kísérőcsoport parancsnoka a nemzetközi bejelentés kézhezvételét követően

a) felveszi a kapcsolatot az értékelő látogatás fogadására kijelölt honvédségi szervezet parancsnokával, akivel egyeztetik a látogatás programját, a tájékoztató tartalmát, a Bécsi Dokumentum szerinti adattárban bejelentett technikai eszközök mennyiségét, létszámadatokat,

b) fogadja az értékelő csoportot, egyezteti a bejelentésben megadott és a megérkezett személyeket, majd tájékoztatást nyújt az értékelők részére a honvédségi szervezettel egyeztetett programról és

c) egyeztetést folytat a honvédségi szervezet parancsnokával, ha az értékelő csoport részéről az előzetes tervektől eltérő igény merül fel és megteszi a szükséges intézkedéseket.

92. § Az értékelő csoport honvédségi szervezethez történő megérkezését követően a honvédségi szervezet parancsnoka megtartja tájékoztatóját, majd a tájékoztató értelmezését, a kérdések megválaszolását követően lehetőséget biztosít az értékelő csoport számára az objektum és az információcsere során megadott technikai eszközök megtekintésére, valamint a különböző állománykategóriákkal való találkozásra és beszélgetésre.

93. § A kísérőcsoport parancsnoka az értékelő csoport részéről feltett kérdések megválaszolásához és a vitás kérdések tisztázásához segítséget nyújt a honvédségi szervezet parancsnokának. A látogatás befejezését követően a kísérőcsoport parancsnoka tájékoztatja a FEF-et és az MH KÜ-t az értékelő látogatás befejezéséről.

12. Feladatok a Bécsi Dokumentum szerinti "terület-ellenőrzés" fogadásakor

94. § Az ellenőrzési szándék bejelentését Magyarországnak huszonnégy órán belül vissza kell igazolnia. Ezt a FEF az INA használatával teszi meg. A rendszer üzemképtelensége esetén a választ diplomácia csatornán kell megküldeni a KKM-en keresztül.

95. § (1) A FEF az ellenőrzési szándék bejelentését követően azonnal értesíti az ellenőrzés tényéről a "terület-ellenőrzés" fogadásában érintett honvédelmi szervezeteket, valamint az azok irányítását végző honvédelmi szervezeteket, amelyek értesítik az érintett alárendelt honvédségi szervezetek parancsnokait, vezetőit. Ezzel egy időben a FEF tájékoztatja az MH KÜ-t az ellenőrzés tényéről.

(2) Ha az ellenőrzési szándék bejelentése közvetlenül az MH KÜ-re érkezik, akkor az MH KÜ ügyeletes váltásparancsnoka haladéktalanul tájékoztatja a FEF főnököt az ellenőrzés tényéről. A FEF főnök intézkedik az érintett szervezetek kiértesítésére.

(3) Az értesítés tartalmazza az ellenőrzés kezdési időpontját és helyét, a kijelölt terület földrajzi koordinátáit, sarokpontjait, a légi és földi szállítóeszközök készenlétbe helyezésére vonatkozó kérést, a kísérőcsoport parancsnokának nevét, elérhetőségét.

(4) Az értesítés alapján a parancsnokok végrehajtják érintett alárendeltjeik kiértesítését, intézkednek a parancsnoki tájékoztatók szövegének és a technikai eszközök nyilvántartásának pontosítására, továbbá a szükséges információvédelmi rendszabályok bevezetésére. A parancsnoki tájékoztató formátumát a 2. melléklet szerinti 4. mintaokmány tartalmazza.

96. § A kijelölt területen a békeidőszaki elhelyezési körletekben, vagy azon kívül elhelyezkedő honvédségi szervezetek felkészülnek az ellenőrcsoport fogadására és a parancsnoki tájékoztatók megtartására.

97. § Az ellenőrzésre történő felkészülés során a kísérőcsoport parancsnoka

a)[18] pontosítja az MH TP és az MH TTP összekötő tisztjeivel, hogy az ellenőrzésre kijelölt területen mely honvédségi szervezetek, milyen tevékenységet folytatnak és tájékoztatást ad az ellenőrzés várható programjáról,

b) egyeztet az MHP IICSF szaktisztjével, hogy a területen melyek azok a térségek, amelyek felett az átrepülés, illetve a belépés tiltott,

c) pontosítja az MHP Hadműveleti Csoportfőnökség (a továbbiakban: MHP HDMCSF), az MHP KIKCSF szaktisztjeivel, hogy a térségben milyen katonai tevékenység folyik,

d) elkészíti az ellenőrök részére a kijelölt területről szóló tájékoztatót,

e) egyezteti a parancsnoki tájékoztatók tartalmát, az ellenőrzés biztosításának feladatait,

f) ellenőrzi, hogy a kijelölt területen más részt vevő állam fegyveres erői hajtanak-e végre katonai tevékenységet,

g) felveszi a kapcsolatot a katonai tevékenységben érintett részt vevő állam partner szervezetével és kéri az alakulat értesítését, valamint együttműködésüket az ellenőrzés során,

h) intézkedik az ellenőrzés előzetes programjának összeállítását követően a légi és földi szállítóeszközök kirendelésére az értesítésben szereplő indulópontra,

i) a kirendelésre vonatkozó kérésben meghatározza az ellenőrzés indulópontját, a kijelölt terület koordinátáit, a készenlét időpontját, az igényelt eszközöket, az igénybevétel előrelátható időtartamát és a kísérőcsoporttal történő kapcsolatfelvétel módját,

j) tájékoztatja a szállítógép személyzetét az előzetesen kialakított repülési útvonaltervről, amely alapján a személyzet számvetést készít a repülésről,

k) véglegesíti a repülési útvonaltervet az ellenőrcsoport megérkezését követően és

l) felveszi a kapcsolatot az MH BHD szakállományával és egyezteti a logisztikai biztosítás rendjét.

98. § A nem magyar állampolgárok és a nem az MH állományába tartozó ellenőrök, kísérők felvételét az utaslistára az MHP törzsfőnöke a FEF által összeállított és megküldött névjegyzék alapján engedélyezi.

99. § Az ellenőrcsoportot - Magyarország területére történő érkezését követően - a kísérőcsoport fogadja, amely a bejelentett és az érkezett személyek egyeztetését követően tájékoztatót tart a kijelölt területről, valamint az ellenőrzés feltételeinek biztosításáról. A tájékoztatón lehetőség szerint részt vesznek a kijelölt területen lévő parancsnokságok képviselői, a helikopter személyzet és a földi szállító járműoszlop parancsnoka.

100. §[19] Ha az ellenőrcsoport részéről a javasolt programtól eltérő igény merül fel, a kísérőcsoport parancsnoka tájékoztatja az MH TP és az MH TTP összekötőjét és az érintett szervezetek vezetőit, parancsnokait az ellenőrcsoport által kért változtatásokról. A kísérőcsoport parancsnoka - együttműködve az MH TP és az MH TTP összekötőjével - egyezteti a kért repülési útvonalat a légi és a földi szállító személyzettel, pontosítja a helikopter utántöltésének lehetőségeit, összehangolja a légi és a földi szállítást. A pontosítást követően vagy elfogadja az ellenőrcsoport kezdeményezését, vagy módosító javaslatot tesz.

101. § A kísérőcsoport az ellenőrzés során folyamatosan kapcsolatot tart az ellenőrzés során érintett honvédségi szervezetek parancsnokaival, valamint a légi és a földi szállító személyzettel, továbbá folyamatosan pontosítja az ellenőrzés programját, változások esetén megteszi a szükséges intézkedéseket.

102. § A kísérőcsoport parancsnoka részt vesz az ellenőrzés során érintett honvédségi szervezetek parancsnokainak tájékoztatóján, segítséget nyújt az ellenőrcsoport részéről feltett kérdések megválaszolásához. A kísérőcsoport parancsnoka az ellenőrzés befejezéséről tájékoztatja az MH KÜ-t.

103. § Az ellenőrzés befejezését követően a FEF intézkedik a légi és az MH BHD útján a földi szállítóeszközök készenlétének megszüntetésére és az érintett honvédségi szervezetek tájékoztatására az ellenőrzés befejezéséről.

13. Feladatok a külföldön és Magyarország területén végrehajtott gyakorlat ideje alatti ellenőrzések során

104. § Magyarország területén kívül, a CFE Szerződés és a Bécsi Dokumentum alkalmazási övezetében végrehajtott gyakorlat időtartama alatt, a gyakorlaton résztvevő honvédségi szervezet a CFE Szerződés és a Bécsi Dokumentum szerinti ellenőrzések során ellenőrizhető. Ellenőrzés bejelentése esetén az alakulat és a magyar fegyverzetellenőrzési szervezet értesítése, az ellenőrcsoport fogadása és kísérése a fogadó nemzet felelőssége.

105. § A CFE Szerződés szerinti "soron kívüli ellenőrzés" során az ellenőrcsoport jogosult a CFE Szerződés hatálya alá tartozó technikai eszközök ellenőrzésére, függetlenül attól, hogy azok mely részes állam fegyveres erőinek állományába tartoznak. Ennek megfelelően az ellenőrcsoport jogosult tájékoztatást kérni és kapni a kijelölt területen lévő honvédségi szervezet parancsnokától az alárendeltségébe tartozó - a CFE Szerződés hatálya alá eső - technikai eszközök hovatartozásáról, típusáról, mennyiségéről és az ott-tartózkodás időtartamáról. Az ellenőrzés feltételeinek biztosítása a befogadó nemzet felelőssége, a területen tartózkodó magyar honvédségi szervezetre vonatkozó tájékoztató és az abban szereplő adatok ellenőrizhetőségének biztosítása a magyar honvédségi szervezet feladata.

106. § A Bécsi Dokumentum szerinti ellenőrzés bejelentése esetén az értesítés, az ellenőrcsoport fogadása és kísérése a befogadó nemzet felelőssége. Az ellenőrzés során az ellenőrcsoport jogosult tájékoztatást kérni és kapni a területen tartózkodó honvédségi szervezet parancsnokától a térségben folyó tevékenységről, annak jellegéről, kiterjedéséről a résztvevők számáról és a technikai eszközök mennyiségéről. A kijelölt területen az ellenőrcsoportnak az ellenőrzés során lehetővé kell tenni a területen lévő honvédségi szervezetek települési helyének és technikai eszközeinek ellenőrzését. A zárt területek számát és azok kiterjedését, amennyire lehetséges, minimalizálni kell. Az ellenőrzés földről és levegőből vagy egyidejűleg mindkét helyről végrehajtható és maximum negyvennyolc órán keresztül tarthat. Az ellenőrzés feltételeinek biztosítása a befogadó nemzet felelőssége, a területen tartózkodó magyar honvédségi szervezetre vonatkozó tájékoztató és az abban szereplő adatok ellenőrizhetőségének biztosítása a magyar honvédségi szervezet feladata.

107. § A CFE Szerződés szerinti "bejelentett hely" ellenőrzés csak a CFE Szerződés hatálya alá eső honvédségi szervezeteket érintheti, helyszíne a befogadó részes állam, CFE Szerződés hatálya alá eső katonai szervezetének békeidőszaki elhelyezési körlete lehet. Érintheti a gyakorlaton részt vevő magyar állomány ideiglenes elhelyezési körletét, ha az a befogadó részes állam, CFE Szerződés hatálya alá eső honvédségi szervezetének békeidőszaki elhelyezési körletében került kialakításra. Az ellenőrzés során az ellenőrcsoportok jogosultak tájékoztatást kérni és kapni a befogadó nemzethez tartozó "bejelentett helyen" lévő magyar honvédségi szervezet parancsnokától az alárendeltségébe tartozó - a CFE Szerződés hatálya alá eső - technikai eszközök hovatartozásáról, típusáról, mennyiségéről és az ott-tartózkodás időtartamáról. Jogosultak továbbá a megadott számadatok ellenőrzésére, a technikai eszközök megtekintésére is.

108. § Az ellenőrzés időszakában, ha más államok katonai szervezetei hajtanak végre gyakorlatot vagy egyéb tevékenységet Magyarország területén, a gyakorlatot, katonai tevékenységet folytató nemzet értesítéséért, az ellenőrzés feltételeinek jelen utasítás szerinti biztosításáért, az ellenőrcsoport kíséréséért a FEF a felelős.

14. Feladatok az OS Szerződés szerinti "megfigyelőrepülés" fogadásakor

109. § Az ellenőrzési szándék bejelentését Magyarországnak huszonnégy órán belül vissza kell igazolnia. Ezt a FEF az INA használatával teszi meg. A rendszer üzemképtelensége esetén a választ diplomácia csatornán kell megküldeni a KKM-en keresztül.

110. § (1) A FEF az ellenőrzési szándék bejelentését követően azonnal, közvetlenül vagy azok elöljáró parancsnokságai útján, értesíti az érintett honvédelmi szervezeteket az ellenőrzés tényéről, akik értesítik az alárendelt honvédségi szervezetek parancsnokait, vezetőit. Ezzel egy időben a FEF tájékoztatja az MH KÜ-t az ellenőrzés tényéről.

(2) Ha az ellenőrzési szándék bejelentése közvetlenül az MH KÜ-re érkezik, akkor az MH KÜ ügyeletes váltásparancsnoka haladéktalanul tájékoztatja a FEF főnököt az ellenőrzés tényéről. A FEF főnök intézkedik az érintett szervezetek kiértesítésére.

(3) Az értesítés, tájékoztatás tartalmazza a megfigyelőcsoport nemzetiségére, létszámára, érkezésének időpontjára, a repülőgép hívójelére, az érkezési repülőtérre vonatkozó információkat.

111. § Az ideiglenes határnyitással kapcsolatos feladatok végrehajtásáért a HM VGH a felelős.

112. §[20] A feladat elrendelésének kézhezvételét követően az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ (a továbbiakban: MH LMVIK), az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis kijelölt képviselője, valamint az MHP IICSF és az MH GEOSZ kijelölt állománya vagy képviselője felveszi a kapcsolatot a kísérőcsoport parancsnokával. A HM Zrínyi Nonprofit Kft. kijelölt szakállománya az értesítés kézhezvételét követően felveszi a kapcsolatot a kísérőcsoport parancsnokával. A kísérőcsoport parancsnoka az érintett szervezetek képviselőivel egyezteti a végrehajtás és az együttműködés rendjét, tájékoztatja őket a rendelkezésre álló adatokról.

113. § A FEF intézkedik az OS repülőtér megfigyelőrepülés fogadására történő előkészítésére, valamint a megfigyelőcsoport, a kísérőcsoport és az ideiglenes határnyitást végzők beléptetésének biztosítására. Az OS Szerződés feladatokra kijelölt repülőtér parancsnoka az értesítést követően intézkedik a szükséges helyiségek, a kapcsolattartás és az ellátás biztosítására, valamint a szükséges információvédelmi rendszabályok bevezetésére.

114. § A kísérőcsoport parancsnoka a repülőtérre történő érkezését követően jelentkezik a bázis parancsnokánál, majd pontosítják a megfigyelőrepülés végrehajtásához szükséges feltételek biztosítását: fogadó helyiségek, pihenő és munkahelyiségek, országos távhívó jogú telefonvonal a megfigyelőcsoport részére, helyi kísérők, szállítóeszközök, egészségügyi biztosítás, beléptetés az objektumba.

115. § A kísérőcsoport parancsnoka a megfigyelőcsoport megérkezésekor fogadja a megfigyelőket és lefolytatja a beléptetési eljárást, megtartja az általános, megfigyelőrepülés végrehajtására vonatkozó tájékoztatóját, és felügyeli a szakszolgálatok által megtartandó tájékoztatókat. A megfigyelőcsoport részéről feltett kérdések megválaszolásához segítséget nyújt.

116. § A HM Zrínyi Nonprofit Kft.

a) végrehajtja és dokumentálja a megfigyelőrepülőgép szenzorfedők zártságának ellenőrzését,

b) részt vesz a repülés előtti tájékoztatókon, a tervezett repülési útvonal ellenőrzésében, a megfigyelőrepülőgép, a hagyományos és digitális szenzorok, kiegészítő berendezések földi és a repülés közbeni ellenőrzésében,

c) kontrollálja a repülési paraméterek betartását, elvégzi az útvonalkövetést és az adatrögzítést,

d) hagyományos nedves légifilmek esetén kontrollálja az annotációt, igény esetén végrehajtja a negatívok laboratóriumi kidolgozását, másolását, digitalizálását,

e) digitális szenzor esetén ellenőrzi a digitális adatkezelési, adatfeldolgozási eljárásokat,

f) a megfigyelőrepülés után tárolja az elkészült felvételeket és igény esetén biztosítja a kért másolatokat az illetékes nemzeti szervezetek számára és

g) részt vesz a feladatról készült jelentés- és számlaformátum elkészítésében.

117. § Az OS repülőtér parancsnoka biztosítja a hatáskörébe tartozó tájékoztatók megtartását, illetve a megfigyelőrepülés végrehajtásában közreműködő légiforgalmi-irányítók, mérnök-műszaki és meteorológus szakértők részvételét. Az OS repülőtér kijelölt szakértői ellátják a megfigyelőcsoportot a repülések előkészítéséhez és végrehajtásához szükséges repülési, légi-navigációs és repülésmeteorológiai információkkal a következők szerint:

a) az OS repülőtér képviselője ellenőrzi a megfigyelő fél által átadott feladattervet, indokolt esetben javaslatot tesz a kísérőcsoport parancsnok részére annak módosítására, felügyeli a repülési terv kitöltését és a repülési terv engedélyeztetését,

b) a légiforgalmi-irányítási szakértője intézkedik a repülési útvonal által érintett veszélyes légterekben folyó tevékenységek szükség szerinti korlátozására, a polgári repülésirányító-szolgálattal összehangoltan a megfigyelőrepülés végrehajtásának szavatolására és az igényelt tartalék repülőterek fogadókészségének biztosítására,

c) a repülő-műszaki szolgálat szakértője vezeti a megfigyelő fél repülőgépének repülés előtti ellenőrzését, megszervezi a megfigyelőrepülőgép kiszolgálását, és

d) a meteorológiai csoport szakértője részt vesz a repülés előtti tájékoztatón, javaslatot tesz az időjárási viszonyoknak megfelelően a repülés időpontjára, valamint biztosítja a megfigyelőrepülések végrehajtásához szükséges repülés-meteorológiai információt.

118. § Az MHP IICSF képviselője információvédelmi szempontból ellenőrzi a megfigyelőcsoport feladattervét, melynek eredményéről tájékoztatja a kísérőcsoport parancsnokát. Az MHP IICSF képviselője szükség esetén javaslatot tesz a repülési útvonal módosítására és értesíti az érintett szervezeteket az átrepülés időpontjáról, továbbá részt vesz a repülés során készített felvételek kiértékelésében.

119. § A feladat befejezését követően az érintett szakállomány végrehajtja a feladat értékelését és összeállítja a feladatról készült jelentést, csatolva a feladat során küldött és fogadott jelentés formátumokat. Az üzemanyagköltség elszámolását a hatályos szabályozás alapján hajtja végre az érintett szakállomány.

120. § A HM VGH a Nyitott Égbolt Konzultatív Bizottság (a továbbiakban: OSCC) által meghatározott, a csoportparancsnokok által aláírt OS Szerződés szerinti számla formátum alapján elkészíti a feladatok végrehajtásával kapcsolatban felmerült költségeket tartalmazó számlákat és azokat továbbítja a FEF részére.

121. § A HM Zrínyi Nonprofit Kft. a légifilm előhívással, duplikálással kapcsolatos szolgáltatásról az OSCC által meghatározott módon számlát állít ki, amelyet megküld a FEF részére.

15. Feladatok az OS Szerződés szerinti átrepülés biztosítása során

122. §[21] Az átrepülési szándék bejelentést követően a FEF főnök kijelöli a készenlétet ellátó személyt, aki a továbbiak folyamán felelős a feladatok koordinálásáért. A kijelölt személy ellenőrzi a kapott információkat, tájékozódik a megfigyelőrepülőgép átrepülésének várható időpontjáról és erről értesíti az MH LMVIK-et, az OS repülőteret és a HM Zrínyi Nonprofit Kft-t.

123. §[22] A kijelölt készenlétet ellátó személy az átrepülés során kapcsolatot tart az OS repülőtérrel, valamint az MH LMVIK-kel. Ha az átrepülés során műszaki meghibásodás miatt nem-tervezett leszállást hajtanak végre, megszervezi a kamerafedők zártságának ellenőrzését és - igény esetén - megszervezi az ideiglenes határnyitást, a megfigyelőcsoport elhelyezését, ellátását, szállítását.

124. § Ha a megfigyelőrepülőgép technikai kiszolgálás céljából leszállást tervez az OS repülőtéren, akkor a FEF általános értesítést küld az átrepülésről az átrepülés biztosítási feladataiban érintett honvédelmi szervezeteknek, az MH KÜ-nek, az OS repülőtérnek, valamint a HM Zrínyi Nonprofit Kft-nek és kéri a szakembereik útba indítását. A HM Zrínyi Nonprofit Kft. kijelölt szakemberei elvégzik a kamerafedők zártságának ellenőrzését, a vonatkozó formátum kitöltését és továbbítását a FEF részére.

125. § Az MH ARB a technikai kiszolgálást követően - együttműködve a FEF kijelölt szaktisztjével - számlát állít ki. A tranzitáló részes állam repülőgépének technikai meghibásodása, vagy egyéb, előre nem tervezett leszállás során a FEF szolgáltatási igénylése - ilyen esetben utólagos igénylése - alapján az MH BHD megszervezi a megfigyelőcsoport és a kijelölt kísérő személyek szállítását, elhelyezését és étkeztetését. Az ideiglenes határnyitásra a FEF tájékoztatása alapján a HM VGH szakértője intézkedik.

126. § A FEF kijelölt képviselőjének a feladata a technikai kiszolgálást követően addig tart, amíg a megfigyelőrepülőgép elhagyja Magyarország légterét.

16. Feladatok a CFE Szerződés és a Bécsi Dokumentum szerinti "ellenőrzések" végrehajtásakor

127. § A FEF az ellenőrzések célországaira és az objektumokra vonatkozó javaslatát az érintett szervezetek képviselőinek részvételével szervezett szakértői munkacsoportülésen állítja össze.

128. § A FEF szakállománya a felkészülés részeként

a) elgondolást alakít ki a végrehajtás rendjére, összeállítja az ellenőrcsoportot, javaslatot tesz a bevonható állományú ellenőrök alkalmazására,

b) önköltséges ellenőrzés esetén intézkedik az ellenőrzés költségeinek biztosítására, szükség esetén az angol és az orosz nyelvű garancialevél elkészítésére és megküldésére a KNBSZ-nek,

c) megküldi a külföldi vendégellenőrök részére az ellenőrzés részadatait, kéri a bevonható állományú ellenőrök kijelölését, útbaindítását és végzi felkészítésüket, összeállítja a kiutazáshoz szükséges okmányokat, és

d) pontosítja a cél- és a tartalék objektumokat, adatot gyűjt, feldolgozza a korábbi ellenőrzések tapasztalatait, elemzi az adattárak és az évközi változásjelentések vonatkozó adatait és ennek alapján tájékoztató anyagokat állít össze.

129. § A FEF szakállománya az ellenőrzés előtt pontosítja a felkészülés érdekében tett intézkedések végrehajtását, a berendelt és a vendégellenőri állomány ellátásának, szállításának, elszállásolásának helyzetét, az ellenőri felszerelés, reklám- és propagandaanyagok, repülőjegyek, útlevelek, napidíjak felvételezését, elosztását, elkészíti és továbbítja a megfelelő formátumot az ellenőrzés bejelentésére vonatkozóan.

130. § A feladat előkészítésének időszakában az ellenőrcsoport parancsnoka tájékoztatja az MH KÜ-t a tervezett feladatról, majd az ellenőrzés során az ellenőrcsoport indulásáról, az esetleges rendkívüli eseményekről és a csoport hazaérkezéséről.

131. § Az ellenőrzési feladat befejezését követően az érintett szakállomány végrehajtja a feladat értékelését és összeállítja a jelentéseket az ellenőrzésről.

17. Feladatok az OS Szerződés szerinti "megfigyelőrepülés" végrehajtásakor

132. § A FEF szakállománya végzi a jóváhagyott OS Szerződés szerinti megfigyelési feladatok tervezését, a hivatalos csatornákon keresztül Magyarország aktív kvótájának bejelentését, tervezi a megfigyelőrepülések útvonalait, egyeztetést folytat a NATO tagországok társszervezeteivel az aktív kvóták felhasználásáról. Az aktív kvóták felhasználásának időpontját és célját az éves tervben kell szerepeltetni, arról az érintett szervezeteket a tárgyévet megelőző év november végéig előzetesen tájékoztatni kell. A feladat tervezéséhez szükséges előzetes egyeztetéseket az érintett szervezetekkel a FEF folytatja le.

133. § (1) A FEF főnöke kijelöli a megfigyelőcsoport parancsnokát, aki a továbbiakban felelős a megfigyelőcsoport összeállításáért és a feladatok koordinálásáért.

(2) A FEF a feladat elrendeléséről - a végrehajtást megelőzően legalább öt héttel - tájékoztatja az érintett szervezeteket. Az elrendelés kézhezvételét követően a végrehajtásban érintett szervezetek állományából kijelölt személy felveszi a kapcsolatot a megfigyelőrepülés vezetésére kijelölt csoport parancsnokával, tájékozódik a megfigyelőrepülés adatairól.

(3) A megfigyelőcsoport parancsnoka elkészíti a kiutazási engedélyt és a szolgáltatási igényt.

(4) A feladat előkészítésének időszakában az ellenőrcsoport parancsnoka tájékoztatja az MH KÜ-t a tervezett megfigyelőrepülésről, majd az ellenőrzés során a megfigyelőcsoport indulásáról, az esetleges rendkívüli eseményekről és a csoport hazaérkezéséről.

(5) Az igényelt ellátással, szállítással, valamint az ideiglenes határnyitással kapcsolatos feladatok végrehajtásáért, a feladatok végrehajtásával kapcsolatban felmerült költségeket tartalmazó számlák összeállításáért az OSCC által meghatározott formátum alapján a HM VGH felelős az MH BHD és az MH ARB együttműködésével.

134. § Az MHP parancsnoka intézkedik a megfigyelőrepülőgép és a személyzet biztosítására, a megfigyelőrepülőgép, valamint az OS Szerződés szerinti feladatokra kijelölt repülőtér előkészítésére és a megfigyelőrepülés végrehajtására, a megfigyelőcsoport tagjainak és az ideiglenes határnyitást végzők beléptetésének biztosítására. A FEF által összeállított névjegyzék alapján engedélyezi a nem magyar állampolgárok és a nem az MH állományába tartozó megfigyelők felvételét az utaslistára.

135. § A HM Zrínyi Nonprofit Kft.

a) a FEF-fel együttműködve, a rendelkezésekre álló adatok alapján, megtervezi a megfigyelőrepülés útvonalait,

b) a feladatot megelőző harminc napon belül gyakorlórepülésen elvégzi a szenzor és a kameravezérlő működésének és a laboratóriumi kidolgozó és másolóberendezések ellenőrzését,

c) az OS Szerződés szerinti feladat során bemutatja a szenzorkonfigurációkat, a laboratóriumi kidolgozó és másolóberendezéseket, részt vesz a repülőgép és szenzorok földi ellenőrzésében, a megfigyelőrepülés alatt működteti a szenzort, a vezérlő- és annotációs berendezést, rögzíti az útvonalat és a repülési adatokat, gondoskodik a légifilm kezeléséről, kíséréséről és

d) végrehajtja az exponált légifilmek laboratóriumi kidolgozását, másolását, digitalizálását, tárolását, az adatszolgáltatást a részes államok és az illetékes szervezetek számára, részt vesz a feladatról készült jelentés és számlaformátum elkészítésében.

136. § Az MH GEOSZ képviselője részt vesz a repülés előtti tájékoztatókon, vagy online adatszolgáltatással segíti a megfigyelőcsoport munkáját, javaslatot tesz az időjárási viszonyoknak megfelelően a repülés időpontjára. Igény esetén az MH GEOSZ biztosítja a megfigyelőrepülések végrehajtásához szükséges repülésmeteorológiai információkat és térképeket a feladatok tervezéséhez és végrehajtásához.

137. § A feladat befejezését követően az érintett szakállomány végrehajtja a feladat értékelését, és összeállítja a magyar nyelvű jelentéseket, csatolva a feladat során küldött és fogadott nemzetközi jelentési formátumokat.

18. A honvédelmi szervezetek egyéb feladatai az ellenőrzések biztosítása során

138. § Az MH BHD, a HM VGH és az MH ARB végzi a Szerződések által előírt - Magyarország által tervezett és fogadott - ellenőrzések, megfigyelőrepülések és egyéb rendezvények végrehajtásának és fogadásának logisztikai és pénzügyi támogatását, amelyet a FEF vezetője által aláírt kiutazási engedély és szolgáltatási igénylés alapján szervez és biztosít.

139. § Az MH BHD, a HM VGH és az MH ARB kijelölt képviselője a nemzetközi ellenőrcsoportok tevékenységének biztosítása során együttműködik a kísérőcsoport parancsnokával a szállás, az étkeztetés, a szállítás, a határnyitás és egyéb, a feladat végrehajtásához kapcsolódó szolgáltatások megszervezésében. A feladatok befejezését követően pontosítják a felhasznált költségkereteket, valamint a külföldi partnerszervezet felé történő elszámolás rendjét.

140. § Az MH KRK katonai rendészeket biztosít Magyarország területén feladatot végző ellenőrcsoportok tevékenységének biztosítása érdekében. A feladatra kijelölt katonai rendész járőr parancsnoka felveszi a kapcsolatot a kísérőcsoport parancsnokával a feladat részleteinek pontosítása érdekében, illetve a feladat megkezdését megelőzően részt vesz a kísérőcsoport parancsnoka által vezetett felkészítésen. A feladat végrehajtásának teljes időtartama alatt a rendész járőr parancsnoka folyamatosan kapcsolatot tart a kísérőcsoport parancsnokával vagy az általa kijelölt személlyel.

141. § Az MH BHD Magyarország területén fogadott CFE Szerződés és a Bécsi Dokumentum szerinti terület-ellenőrzések során - igény esetén - biztosítja az ellenőrzésben részt vevő földi és légi szállítóeszközök közötti kommunikációt.

142. § A HM Zrínyi Nonprofit Kft. elvégzi a részes államok által végrehajtott megfigyelőrepülések során exponált filmek laboratóriumi kidolgozását és duplikálását.

19. Záró rendelkezések

143. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

144. § Az érintett honvédelmi szervezetek vezetői, parancsnokai az utasításban meghatározott feladatok végrehajtására, az utasítás hatálybalépését követően 90 napon belül pontosítják belső rendelkezéseiket, kiegészítik szervezeti és működési szabályzataikat, az érintett 24 órás őr- és ügyeleti szolgálatok szolgálati intézkedéseit és az alárendeltségükbe tartozó, a feladatkör végzésére kijelölt személyek munkaköri leírásait.

145. §[23]

Dr. Benkő Tibor s. k.,

honvédelmi miniszter

1. melléklet a 12/2020. (III. 20.) HM utasításhoz

Táblázatok az adatok továbbítására

1. táblázat

A HM, a HM szervezetek és az MH rendszeresített tiszti, altiszti és legénységi állomány összlétszámára vonatkozó táblázat

"2011. évi CXIII. tv. 40. § (8) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.AB
1.ÁllománykategóriaRendszeresített összlétszám
2.Tiszt
3.Altiszt
4.Legénységi állomány
5.Honvéd tisztjelölt állomány
6.Honvéd altisztjelölt állomány

2. táblázat

Összesített létszámadatok

"2011. évi CXIII. tv. 40. § (8) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.ABC
1.KategóriaAlkategóriaLétszám
2.Korlátozás alá eső honvédségi szervezetek
állományának összlétszáma
3.Szárazföldi csapatok
4.Légi és légvédelmi csapatok
5.Központi törzsek, parancsnokságok
6.Központi alárendeltségű szervek, csapatok
7.Tartalékos állomány
8.Ebből 90 napot meghaladó szolgálatot
teljesítő
9.Egyéb katonai szervek

3. táblázat

Szervezeti felépítésre és az alárendelt alakulatok létszámára vonatkozó adatok

"2011. évi CXIII. tv. 38. § (7) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.ABCDEF
1.Katonai szervezet
azonosítója
Szervezet
megnevezése
Szolgálati elöljárókBeosztásszámBékeidőszaki elhelyezés,
koordináták
I. szintII. szint
2.

4. táblázat

A rendszerből kivont, kutatás-fejlesztésben lévő, kutatás-fejlesztéshez és vizsgálatokhoz használt, exportra, re-exportra váró és belügyi feladatokra kijelölt, CFE Szerződés korlátozásainak hatálya alá tartozó eszközökről

"2011. évi CXIII. tv. 38. § (7) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.ABC
1.Szervezet, raktár neve, helye, földrajzi koordinátái, létszámadatokTípusEgyedi azonosítók
2.Harckocsi
3.Páncélozott harcjármű
4.Tüzérség 100 mm és a felett
5.Támadó helikopter
6.Harci repülőgép

5. táblázat

Az aktív szolgálatban lévő tiszt, altiszt, legénységi állomány összlétszáma

"2011. évi CXIII. tv. 40. § (8) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.AB
1.Aktív szolgálatban lévő tisztek, altisztek rendfokozatonkénti bontású és a legénységi állomány összlétszáma
a tárgyév január 1-jei helyzetnek megfelelően
2.Tábornok
3.Ezredes
4.Alezredes
5.Őrnagy
6.Százados
7.Főhadnagy
8.Hadnagy
9.Zászlósok
10.Főtörzsőrmester
11.Törzsőrmester
12.Őrmester
13.Legénység

6. táblázat

A CFE Szerződés és a Bécsi Dokumentum hatálya alá tartozó eszközök elhelyezkedéséről és mennyiségéről

"2011. évi CXIII. tv. 38. § (7) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.ABCDEFGHIJKLMNOPQ
1.Katonai szervezet azonosítójaSzervezet megnevezése,
békeidőszaki elhelyezés
HarckocsikPáncélozott szállító járművekPáncélozott gyalogsági harcjárművekNehézfegyverzetű harcjárművekHídvető harcjárművekPáncéltörő eszközökÁgyúk, tarackok, ágyútarackokAknavetőkSorozatvetőkPáncélozott harcjárművekhez hasonlókHarci repülőgépekOktató repülőgépekSzállító repülőgépekTámadó helikopterekHarci támogató,
fegyvertelen szállító helikopterek

7. táblázat

Az előző tizenkettő hónap alatt a rendszerbe állított, a CFE Szerződés által korlátozott fegyverzet és felszerelés

"2011. évi CXIII. tv. 38. § (7) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.ABCD
1.Fegyverzet kategória és alkategória megnevezéseEszköz típusaEszköz
mennyisége
Származási hely, forrás
2.HarckocsikÖsszesen:
3.Páncélozott harcjárművekÖsszesen:
4.Páncélozott szállító járművek
5.Páncélozott gyalogsági
harcjárművek
6.Tüzérségi eszközökÖsszesen:
7.Ágyúk, tarackok
8.Aknavetők
9.Sorozatvetők
10.Harci repülőgépekÖsszesen:
11.Támadó helikopterekÖsszesen:
12.Speciális támadó helikopterek

8. táblázat

Az elmúlt tizenkettő hónap alatt a következő hagyományos fegyverzetek kerültek kivonásra az alkalmazási területen lévő fegyveres erőktől

"2011. évi CXIII. tv. 38. § (7) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.ABCDE
1.Fegyverzet kategória és alkategória
megnevezése
Eszköz típusaEszköz
mennyisége
Legutolsó
bejelentett
elhelyezkedés
Megjegyzés
2.HarckocsikÖsszesen:
3.Páncélozott
harcjárművek
Összesen:
4.Páncélozott szállító
harcjárművek
5.Páncélozott gyalogsági
harcjárművek
6.Tüzérségi eszközökÖsszesen:
7.Ágyúk, tarackok
8.Aknavetők
9.Sorozatvetők
10.Harci repülőgépekÖsszesen:
11.Támadó helikopterekÖsszesen:
12.Speciális támadó helikopterek

9. táblázat

Az előző tizenkettő hónap alatt az alkalmazási területre került, a fegyveres erőknél rendszeresített, a CFE Szerződés által korlátozott fegyverzet és felszerelés

"2011. évi CXIII. tv. 38. § (7) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.ABCDE
1.Fegyverzet kategória és alkategória megnevezéseEszköz típusaEszköz mennyiségeRendeltetési
mennyisége
Hazai gyártmány /
Import
2.HarckocsikÖsszesen:
3.Páncélozott
harcjárművek
Összesen:
4.Páncélozott szállító járművek
5.Páncélozott gyalogsági
harcjárművek
6.Tüzérségi eszközök Összesen:
7.Ágyúk, tarackok
8.Aknavetők
9.Sorozatvetők
10.Harci repülőgépekÖsszesen:
11.Támadó helikopterekÖsszesen:
12.Speciális támadó helikopterek

10. táblázat

A CFE Szerződés hatálya alá eső technikai eszközök mennyiségében beálló változásokról

"2011. évi CXIII. tv. 38. § (7) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.ABCDEFGHI
1.AlakulatEszköz
CFE
azonosítója
Megnevezése,
Helyőrsége
TípusaRégiVáltozásÚjHatályosEgyedi
azonosító
Megj.
2.
3.

11. táblázat

Az állandó jellegű változások a szervezeti felépítésben

"2011. évi CXIII. tv. 38. § (7) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.ABC
1.Adatok:Változás típusa:Módosítás / Törlés / Létrehozás
2.(a)Alakulat CFE azonosító:
3.(b)Alakulat / egység megnevezése:
4.(c)Helyőrség / koordináta:
5.(d)Első szintű elöljáró:
6.(e)Második szintű elöljáró:
7.(f)A változás hatálybalépése:

12. táblázat

Részvétel a béketámogató missziókban

"2011. évi CXIII. tv. 38. § (7) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.ABCD
1.Misszió megnevezéseMisszió neveMeglévő létszámMegnevezés
2.

13. táblázat

A katonai tevékenységek bejelentéséhez szükséges információ

"2011. évi CXIII. tv. 38. § (7) bekezdése alapján

NEM NYILVÁNOS

év, hó, nap -tól számított 30 évig!"

Fsz.AB
1.Szükséges információk:
2.(a) a bejelentendő katonai tevékenység száma:
3.(b) a katonai tevékenység típusa és megnevezése:
4.(c) a katonai tevékenység általános jellemzői és célja:
5.(d) a katonai tevékenységben részt vevő államok:
6.(e) a katonai tevékenység területe földrajzi
koordinátákkal meghatározva, és ahol lehetséges,
földrajzi meghatározásokkal jelölve:
7.(f) a katonai tevékenység tervezett időtartama
az előrelátható kezdési és befejezési időpontokkal
jelölve:
8.(g) a katonai tevékenységben részt vevő állomány
előrelátható összlétszáma:
9.(h) a részt vevő állomány előrelátható összlétszáma
részt vevő államonként, ha több mint egy állam vesz
részt a tevékenységben:
10.(i) a katonai tevékenységben részt vevő
haderőnemek:
11.(j) a katonai tevékenység várható szintje
és a közvetlen irányító parancsnokság megnevezése,
amelynek vezetése alatt a katonai tevékenységre sor
kerül:
12.(k) a katonai tevékenységben várhatóan részt vevő
szervezetek száma és típusa:
13.(l) kiegészítő információk:

2. melléklet a 12/2020. (III. 20.) HM utasításhoz

Parancsnoki tájékoztató, bejelentett hely vázlat minták
1. minta
A bejelentett hely parancsnokának tájékoztatója
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Üdvözlöm Önöket, .................................................................................................................................. vagyok,
a Magyar Honvédség .............................................................. alakulatának és egyben az Önök által ellenőrzésre
kijelölt "Bejelentett hely" parancsnoka (az alakulat parancsnoki állományából jelenlévő személyek bemutatása).
A bejelentett hely megnevezése (pl. Hódmezővásárhely): ...............................................................................
A bejelentett hely száma (pl. HU-O-62):
Átadom Önöknek a "Bejelentett hely" vázlatát.
A vázlaton jelölt koordináta azonosítási pont a laktanya főbejárata.
A bejelentett helyen az alábbi ellenőrzési objektumok találhatók:
1. Alakulat megnevezése (pl. MH 5/62 Bercsényi M. Könnyűlövész Zászlóalj): ...............................................
Azonosító kódja (pl. HU0198 OOV13): .......................................................................................................
Az ellenőrzési objektum parancsnoka: ..........................................................................................................
2. Alakulat megnevezése: ...........................................................................................................................
Azonosító kódja: ........................................................................................................................................
Az ellenőrzési objektum parancsnoka: ..........................................................................................................
A bejelentett helyen lévő katonai alakulatok összesített létszáma: ....................................................................
(Nem csak a CFE adattárban szereplő alakulatok!)
A bejelentett hely területén az alábbi - közös használatú területeken elhelyezett - a CFE Szerződés hatálybalépését
megelőzően (1991. előtt) kiállított múzeumi tárgyak, kiképzési vagy egyéb célra kivont eszközök találhatók.
Eszköz típusa:Mennyisége:Kiállítás (kivonás) időpontja:
Jelenlegi tartózkodási helyünk: ....................................................................................................................
Az ellenőrcsoport számára biztosított helyiségek: ..........................................................................................
Tájékoztatómat befejeztem, kérem, nevezzék meg az ellenőrizni kívánt ellenőrzési objektumot.
2. minta
Az ellenőrzési objektum parancsnokának tájékoztatója
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Üdvözlöm Önöket, ......................................................................................................................................... vagyok,
a Magyar Honvédség ................................................................... alakulatának és egyben az Önök által ellenőrzésre
kijelölt objektum parancsnoka.
Az ellenőrzési objektum megnevezése (pl. MH5/62 Bercsényi M. Könnyűlövész Zászlóalj): Az ellenőrzési objektum
azonosítókódja (pl. HU0198 OOV13):
Alárendeltsége
első szinten: ........................................................................................................................................................
második szinten: ..................................................................................................................................................
Az ellenőrzési objektumban az alábbi jelentési kötelezettség hatálya alá eső technikai eszközök találhatók:
Technikai eszköz típusa:A legutóbbi információcsere során
jelentve:
Az objektumban jelenleg van:Az eltérés oka:
Az ellenőrzési objektum területén az alábbi, a CFE Szerződés hatálybalépését megelőzően kiállított múzeumi
tárgyak, kiképzési vagy egyéb feladatokra (pl. céltárgyak) kivont eszközök találhatók.
Eszköz típusa:Mennyisége:Kiállítás időpontja:
Az eszközök mennyiségi ellenőrzésének elősegítése érdekében a kijelölt helyi kísérők jegyzékkel rendelkeznek.
Az ellenőrzési objektum legutóbbi információcserében jelentett létszáma:......fő, jelenleg van:......fő.
Az eltérés oka:
Az ellenőrzés során - biztonságuk érdekében - kérem, tartsák be az alábbi biztonsági rendszabályokat:
- felállított őrök megközelítése, felfegyverzett repülőgépek megközelítése stb.
Az Önök szállításához az objektum területén és a kapcsolódó gyakorlótereken, lőtereken az alábbi
szállítóeszközöket biztosítottuk:
1. ........................................................................................................................................................................
2. ........................................................................................................................................................................
3. ........................................................................................................................................................................
Az alcsoportok közötti összeköttetés a helyi kísérőknél lévő rádiókészülékekkel / mobiltelefonokkal oldható meg.
Szükség esetén mentő gépkocsi, orvos áll rendelkezésre.
Az objektumban a helyi kísérőik:
1. ........................................................................................................................................................................
2. ........................................................................................................................................................................
3. ........................................................................................................................................................................
Az ebéd javasolt időpontja:...........................
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Tájékoztatómat befejeztem, várom kérdéseiket.
3. minta
A Bécsi Dokumentum szerinti értékelő látogatás fogadására kijelölt alakulat parancsnokának tájékoztatója
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Üdvözlöm Önöket,......................................................................................................................... vagyok,
az Önök által értékelő látogatásra kijelölt, a Magyar Honvédség .......................................... alakulatának
parancsnoka. (Az alakulat parancsnoki állományából jelenlévő személyek bemutatása.)
Az értékelő látogatás során az alábbi programot javaslom:
- Parancsnoki tájékoztató, válasz a felmerülő kérdésekre: 08.30-10.00,
- A laktanya főbb létesítményeinek megtekintése: 10.00-12.30,
- elhelyezési körlet,
- étkezde,
- művelődési otthon,
- tantermek,
- telephely, javítóműhely stb.,
- Ebéd: 12.30-13.30,
- Külső kiképzési bázisok megtekintése: 13.30-16.00,
- lőtér,
- gyakorló tér,
- találkozó a különböző állománykategóriák képviselőivel.
- A helyőrség bemutatása: 16.00-tól.
Az Önök szállításához rendelkezésre álló eszközök:............db terepjáró személygépkocsi.
Szükség esetén, orvosi ellátást az alakulat segélyhelyén tudunk biztosítani.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Az alakulat megnevezése:
Azonosító száma (pl. HU0347):
Alárendeltsége:
első szinten: ...............................................................................................................................
második szinten: ........................................................................................................................
Az alakulat rendeltetése:
1. ..............................................................................................................................................
2. ..............................................................................................................................................
Az alakulat az értékelő látogatás időszakában az alábbi feladatokat hajtja végre:
1. ..............................................................................................................................................
2. ..............................................................................................................................................
Az alakulat laktanyájának elhelyezkedése (város, koordináták): ......................................................
A laktanya területe:........................km2
Az alakulat a következő gyakorló- és lőterekkel rendelkezik:
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
Az alakulat szervezeti felépítésének vázlatos bemutatása (max. z., önálló szd. szintig):
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
Tájékoztató a kiképzési feladatokról, sajátosságokról:
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
Tájékoztató a katonák számára biztosított közművelődési, kulturális és sport lehetőségekről:
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
A laktanya főbb objektumainak bemutatása:
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
Az alakulat állományában az éves információ-cserében jelentett technikai eszközök:
Technikai eszköz típusa:A legutóbbi információcsere során
jelentve:
Az alakulatnál jelenleg van:Az eltérés oka:
Az objektum területén található múzeumi tárgyak vagy egyéb kiképzési céllal használt eszközök:
Eszköz típusa:Mennyisége:Kiállítás időpontja:
Az alakulat legutóbbi információcsere során jelentett békeidőszaki létszáma:..................fő
Jelenleg van:..................fő
A legutóbbi információcserében megadott létszámtól való eltérés indoka:
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
Hölgyeim és Uraim! Tájékoztatómat befejeztem, van-e kérdésük az elhangzottakkal kapcsolatban?
4. minta
A Bécsi Dokumentum szerinti ellenőrzés fogadására kijelölt alakulat parancsnokának tájékoztatója
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Üdvözlöm Önöket, .......................................................................................... vagyok, az Önök által
kijelölt területen található, a Magyar Honvédség ............................................................... alakulatának
parancsnoka. (Az alakulat parancsnoki állományából jelenlévő személyek bemutatása.)
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Az alakulat megnevezése:
Azonosító száma (pl. HU0347 amennyiben nem rendelkezik a Bécsi Dokumentum szerinti azonosítóval, nem kerül
kitöltésre):
Alárendeltsége:
első szinten: ..............................................................................................................................................
második szinten: ........................................................................................................................................
Az alakulat rendeltetése:
1. ..............................................................................................................................................................
2. ..............................................................................................................................................................
3. ..............................................................................................................................................................
Az alakulat területellenőrzés időszakában az alábbi feladatokat hajtja végre:
1. ..............................................................................................................................................................
2. ..............................................................................................................................................................
3. ..............................................................................................................................................................
Az alakulat laktanyájának elhelyezkedése (város, koordinátái): .......................................................................
Az alakulat legutóbbi információcsere során jelentett békeidőszaki létszáma:..................fő
Jelenleg van:..................fő
Az alakulat legutóbbi információcsere során jelentkezett technikai eszközei:............db
Jelenleg van:............db
Ha a katonai szervezet nem békeidőszaki elhelyezési körletében tartózkodik a jelentést az alábbi információkkal kell
kiegészíteni:
Az ellenőrzött alakulat aktuális tartózkodási helye:
Az alakulat aktuális tevékenysége, annak aktuális fázisa, a résztvevők létszáma és a technikai eszközök száma,
a tevékenység várható befejezése:..............................
Hölgyeim és Uraim! Tájékoztatómat befejeztem, van-e kérdésük az elhangzottakkal kapcsolatban?

5. minta

"Bejelentett hely" vázlat kiegészítő térkép

6. minta

A "bejelentett hely" vázlatok jelmagyarázata

1. magyarázat

A "bejelentett hely" vázlatával kapcsolatos általános előírások:

a) A "bejelentett hely" vázlatának tartalmaznia kell valamennyi, katonai alakulathoz, egységhez, vagy más katonai szervezethez tartozó összefüggő területet, olyan módon, hogy a bejelentett hely külső határvonala válassza el e területeket a civil területektől. A határvonal lehet természetes vagy mesterséges. Bármely határ, amely két katonai alakulat, egység, vagy szervezet összefüggő területei között húzódik, nem képezheti a bejelentett hely külső határát.

b) A"bejelentett helyhez" tartozik:

ba) valamennyi terület, amely kizárólagos jelleggel a "bejelentett helyen" lévő "ellenőrzési objektumhoz" vagy objektumokhoz tartozik. A "bejelentett helyhez" tartozik valamennyi, a "bejelentett hely" határain belül eső terület, amelyek bármely más - nem ellenőrzési objektumként nyilvántartott - katonai alakulathoz, egységhez, illetve szervezethez tartozik;

bb) valamennyi lőtér, gyakorlótér, javító bázis, raktár, helikopter-leszállóhely, vasúti berakodó hely, amely bármely fentiekben meghatározott alakulathoz, egységhez, illetve katonai szervezethez tartozik, és a CFE Szerződés hatálya alá tartozó hagyományos fegyverzet és harci technika állandó vagy ideiglenes jelleggel tartózkodik a területükön;

bc) valamennyi külön elhelyezésben lévő terület, amelyen az"ellenőrzési objektumhoz" tartozó, - CFE Szerződés hatálya alá eső - hagyományos fegyverzet vagy harci technika található állandó vagy ideiglenes jelleggel.

2. magyarázat

A "bejelentett hely" vázlat formai kellékei

a) Földrajzi koordináta, melynek meg kell egyezni, a tárgyévi, január 10-ig megküldött adattár V. fejezetében megadott koordinátáival és a vázlaton jól láthatóan - az adott részes állam valamennyi "bejelentett hely" vázlatán egységes jellel - jelölt koordinátabemérési pont.

b) Méretarány: valamennyi "bejelentett hely" vázlaton egy általánosan érvényes méretarányt kell feltüntetni. A külön elhelyezésben lévő területek esetében, ha másképp nem oldható meg, eltérő méretarány is alkalmazható. Több külön elhelyezésben lévő terület esetén több eltérő méretarány is szerepelhet. A méretarányokat valamennyi vázlaton fel kell tüntetni, beleértve a külön elhelyezésben lévő területekét is, ha azok eltérnek az alap "bejelentett hely" vázlat méretarányától.

c) A "bejelentett hely" határvonala: a "bejelentett hely" határa részes államonként egységesen meghatározott jellel, vagy jelekkel kerül feltüntetésre a vázlatokon. A határvonal jelöli a bejelentett hely külső határát. A "bejelentett hely" vázlata magába kell, hogy foglalja valamennyi területet melyek kizárólag az "ellenőrzési objektumokhoz" tartoznak, valamint a vázlat külső határán belül helyezkednek el, de más katonai szervezethez tartoznak, illetve az "ellenőrzési objektumok" közös használatában vannak. A "bejelentett hely" vázlat szemlélteti a külön elhelyezésben lévő területek földrajzi elhelyezkedését, távolságát és irányát a bejelentett hely alap objektumától. A külön elhelyezésben lévő területekhez vezető útvonalakat is fel kell tüntetni a vázlatokon. Ha ez más módon nem oldható meg, akkor a "bejelentett hely" vázlathoz térképvázlat csatolása javasolt, amelyen azonosítható a koordináta bemérési pont, valamint szemléltethető a külön elhelyezésben lévő területek iránya, távolsága, és az odavezető útvonal. A "bejelentett hely" állhat több nem összefüggő területből is, ebben az esetben minden különálló területnek fel kell tüntetni a saját külső határvonalát a vázlaton.

d) Az "ellenőrzési objektumokhoz" tartozó területek határvonala: minden ellenőrzési objektum határvonalát a "bejelentett hely" határvonalától eltérő jelzéssel vagy színezéssel kell jelölni. A területeken belül jelölni kell az "ellenőrzési objektum" azonosító számát, melyet fel kell tüntetni az objektumhoz tartozó, de önálló elhelyezésben lévő területek vázlatán is.

e) Főbb épületek és utak: a "bejelentett hely", valamint a hozzá tartozó külön elhelyezkedő területek vázlatán fel kell tüntetni azon helyeket, ahol a CFE Szerződés által korlátozás alá eső technikát és a hasonló eszközöket ideiglenes vagy állandó jelleggel tárolják. Jelölni kell továbbá a főbb épületeket és utakat méretarányosan úgy, hogy biztosított legyen az ellenőrök részére a tájékozódás az objektum területén. A vázlatnak minden olyan épületet tartalmaznia kell, amely rendelkezik 2 méter, vagy annál szélesebb bejárattal.

f) A "bejelentett hely" személyi és gépjárművek számára szolgáló bejáratai: a "bejelentett hely" vázlatának - az adott részes államon belül egységesen - szemléltetnie kell azokat a helyeket, ahol az "ellenőrzési objektumba" való be-, illetve kijutás lehetséges. Hasonló módon kell feltüntetni az ideiglenesen vagy állandó jelleggel külön elhelyezésben lévő területek ki- és bejáratait is.

g) Egyéb, a "bejelentett hely" vázlaton feltüntetendő adatok: a "bejelentett hely" vázlatokon minden esetben fel kell tüntetni a bejelentett hely megnevezését és azonosítóját, a jelmagyarázatot, a vázlat készítésének időpontját, az észak-déli irányt, a "bejelentett helyhez" tartozó helikopter-leszállóhelyeket, valamint azt, hogy a "bejelentett hely" területe kisebb vagy nagyobb-e, mint 20 km2.

3. melléklet a 12/2020. (III. 20.) HM utasításhoz

1. minta
MAGYAR HONVÉDSÉG PARANCSNOKSÁGA
HADMŰVELETI CSOPORTFŐNÖKSÉG
. számú példány
"E-mail-ben továbbítandó!"
Nyt. szám: !NYILVANTARTASISZAM!
Hiv. szám:
"AZONNAL!"
PARANCSNOK, FŐOSZTÁLYVEZETŐ ÚR
(Vezető ügyeleti szolgálat útján)
Állomáshelyén
Tárgy: Értesítés CFE Szerződés szerinti
"bejelentett hely" ellenőrzésről
Vezérőrnagy / Dandártábornok / Ezredes / Alezredes úr jelentem!
Tisztelt Főosztályvezető / Vezérigazgató / Igazgató úr!
A hivatkozott értesítés szerinti ellenőrzés során az ellenőrcsoport az alábbi bejelentett helyet nevezte meg
Megnevezés: ………………………………………, azonosító száma: HU-O-………
A fenti bejelentett helyhez az alábbi ellenőrzési objektum(ok) tartozik(nak):
Ellenőrzési objektum megnevezése:Azonosítója:Sorszáma:
Ellenőrzés kezdési időpontja: 20......év..................hó......nap......óra......perc
Az MHP HDMCSF Fegyverzet-ellenőrzési Főnökség által kijelölt kísérőcsoport-parancsnok:
Név:............................................................................................. Tel.:....................................
Budapest, 20......év..................hó......napTisztelettel:
………………………………………………
MH Központi Ügyelet
ügyeletes váltásparancsnok
Készült: ......példányban
Egy példány: 1 lap
Ügyintéző (tel.): ..........................................
Kapják: 1. sz. pld.: Irattár
2. sz. pld.:
3. sz. pld.:..........................................
4. sz. pld.:..........................................
5. sz. pld.:..........................................
2. minta
MAGYAR HONVÉDSÉG PARANCSNOKSÁGA
HADMŰVELETI CSOPORTFŐNÖKSÉG
. számú példány
"E-mail-ben továbbítandó!"
Nyt. szám: !NYILVANTARTASISZAM!"AZONNAL!"
PARANCSNOK / IGAZGATÓ / FŐOSZTÁLYVEZETŐ ÚR
(Vezető ügyeleti szolgálat útján)
Állomáshelyén
Tárgy: Értesítés CFE Szerződés szerinti
"kijelölt terület" ellenőrzésről
Vezérőrnagy/Dandártábornok/Ezredes úr jelentem!
Tisztelt Főosztályvezető úr!
Magyarország területén az Európai Hagyományos Fegyveres Erőkről szóló Szerződés (CFE) előírásai szerint
nemzetközi ellenőrcsoport "kijelölt terület" ellenőrzést hajt végre:
A TERÜLET-ELLENŐRZÉS KEZDETÉNEK HELYE, IDŐPONTJA:
.........................................., 20......év..................hó......nap......óra......perc
Az ellenőrzésre kijelölt térség földrajzi koordinátái, sarokpontjai:
o'"Éo'"K
o'"Éo'"K
o'"Éo'"K
o'"Éo'"K
o'"Éo'"K
o'"Éo'"K
Kérem, a Parancsnok úr intézkedését a kiielölt területen található összes alárendelt katonai alakulat értesítésére
és a 12/2020. (III. 20.) HM utasításban elrendelt feladatok előkészítésére. A kijelölt terület-ellenőrzés során jelentkező
egyéb feladatokról az MHP HDMCSF Fegyverzet-ellenőrzési Főnökség által kijelölt kísérőcsoport-parancsnok
az érintett alakulatok parancsnokát a helyszínen tájékoztatja.
Az MHP HDMCSF Fegyverzet-ellenőrzési Főnökség által kijelölt kísérőcsoport-parancsnok:
Név:............................................................................................. Tel.:....................................
Budapest, 20 . év hó napTisztelettel:
…………………………………..
MH Központi Ügyelet
ügyeletes váltásparancsnok
Készült: 7 példányban
Egy példány: 1 lap
Ügyintéző (tel.): ..........................................
Kapják: 1. sz. pld.: Irattár
2. sz. pld.: MHP (szervezeti e-mail / ügyeleti szolgálat e-mail)
3. sz. pld.: MH LK (szervezeti e-mail / ügyeleti szolgálat e-mail)
4. sz. pld.: MH HFKP (szervezeti e-mail / ügyeleti szolgálat e-mail)
5. sz. pld.: MH BHD (szervezeti e-mail / ügyeleti szolgálat e-mail)
6. sz. pld.: KNBSZ (szervezeti e-mail)
7. sz. pld.: HM VPF (szervezeti e-mail, Tájékoztatásul!)
3. minta
MAGYAR HONVÉDSÉG PARANCSNOKSÁGA
HADMŰVELETI CSOPORTFŐNÖKSÉG
. számú példány
"AZONNAL!"
Nyt. szám: !NYILVANTARTASISZAM! (969-10/2018)
parancsnok megnevezése
alakulat megnevezése
parancsnok
Tárgy: értesítés Bécsi Dokumentum
szerinti értékelő látogatásról
állomáshely
Vezérőrnagy / Dandártábornok / Ezredes úr jelentem / tájékoztatom!
Magyarország területén a Bizalom- és Biztonságerősítő Intézkedések (CSBM) 2011. évi Bécsi Dokumentuma alapján,
egy külföldi vezetésű ellenőrcsoport "értékelő látogatást" hajt végre:
AZ ÉRTÉKELŐ LÁTOGATÁS TERVEZETT KEZDETE:
201... év......hó ... nap ... óra ... perc
AZ ÉRTÉKELŐ LÁTOGATÁSRA KIJELÖLT ALAKULAT:
pl.: "MH 25. Klapka György Lövészdandár"
Kérem intézkedését a 12/2020. (III. 20.) HM utasításban elrendelt feladatok előkészítésére.
Az értékelő látogatás során jelentkező egyéb feladatokról az MHP HDMCSF Fegyverzet-ellenőrzési Főnökség által
kijelölt kísérőcsoport-parancsnok az érintett alakulat parancsnokát a helyszínen tájékoztatja.
Az MHP HDMCSF Fegyverzet-ellenőrzési Főnökség által kijelölt kísérőcsoport-parancsnok:
Név, rendfokozat:.................................................................., Tel.: +36-30/......-.......
Csatolva: Bejelentési formátum (Nyílt, 2 lap)
Budapest, 20... év............hó......nap
Tisztelettel:
kiadmányozó parancsnok
Készült: 4 példányban
Egy példány: 1 lap
Ügyintéző (tel.):............(HM ..-...)
Kapják: 1. sz. pld.: Irattár
2. sz. pld.: Értékelt alakulat (szervezeti e-mail)
3. sz. pld.: MH KÜ (szervezeti e-mail)
4. sz. pld.: KNBSZ (szervezeti e-mail)

Lábjegyzetek:

[1] Módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § a) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[2] Módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § b) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[3] Hatályon kívül helyezte az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 4. § a) pontja. Hatálytalan 2020.10.09.

[4] Megállapította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 1. §-a. Hatályos 2020.10.09.

[5] Hatályon kívül helyezte az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 4. § b) pontja. Hatálytalan 2020.10.09.

[6] Módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § c) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[7] Hatályon kívül helyezte az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 4. § b) pontja. Hatálytalan 2020.10.09.

[8] Hatályon kívül helyezte az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 4. § b) pontja. Hatálytalan 2020.10.09.

[9] Hatályon kívül helyezte az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 4. § b) pontja. Hatálytalan 2020.10.09.

[10] Hatályon kívül helyezte az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 4. § b) pontja. Hatálytalan 2020.10.09.

[11] A nyitó szövegrészt módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § d) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[12] A nyitó szövegrészt módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § e) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[13] Módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 4. § c) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[14] A nyitó szövegrészt módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § f) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[15] Beiktatta az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 2. §-a. Hatályos 2020.10.09.

[16] Módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § g)h) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[17] Módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § g)h) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[18] Módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § g)h) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[19] Módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § i)j) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[20] Módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § k) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[21] Módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § l) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[22] Módosította az 54/2020. (X. 8.) HM utasítás 3. § l) pontja. Hatályos 2020.10.09.

[23] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12-12/B. §-a alapján.

Tartalomjegyzék