Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.2.56 Lakásvásárlással szemben csak egy eladott lakás értéke számítható be; a haszonélvezeti jog értékét az értékkülönbözet számításával le kell vonni a vételárból [1990. évi XCIII. tv. 21. §].

A felperes 2003. szeptember 26-án kelt adásvételi szerződéssel 25 000 000 forint vételárért megvásárolta a 3834/2 hrsz.-ú lakóingatlant. Ezt megelőzően a felperes két ingatlant értékesített, 2003. szeptember 17-én kelt szerződéssel értékesítette a 72331/5/A/76. hrsz.-ú társasházi öröklakását 8 200 000 forintért. Az ingatlant holtig tartó haszonélvezeti jog terhelte, amelyről a jogosult ellenérték nélkül lemondott. A felperes 2003. szeptember 1-jén értékesítette a 72331/14/A/31 hrsz.-ú társasházi öröklakását 9 000 000 forint vételárért.

A Megyei Illetékhivatal a 2004. október 25-én kelt fizetési meghagyásával 16 000 000 forint értékkülönbözet után a felperest 800 000 forint visszterhes vagyonátruházási illeték és 3000 forint eljárási illeték megfizetésére kötelezte.

A felperes törlési kérelmére az illetékhivatal a 2005. június 9-én kelt határozatával a fizetési meghagyást visszavonta és a felperes terhére 946 400 forint visszterhes vagyonátruházási illeték és 3000 forint eljárási illeték előírását rendelte el. A visszterhes vagyonátruházási illeték helyesbítésére irányuló kérelmet elutasította, és a felperes részére részletfizetést engedélyezett. Értékkülönbözetként kizárólag az eladáshoz képest legközelebbi időpontban értékesített ingatlan vételárát vette figyelembe, amelyet a haszonélvezeti jog értékével csökkentett.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2005. szeptember 21-én kelt határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetet nyújtott be az alperes határozatának felülvizsgálata iránt, amelyet az elsőfokú bíróság elutasított. Megállapította, hogy az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 21. § (5) bekezdése alapján az alperes jogszerűen járt el, amikor a lakástulajdon vásárlása és csak az egyik eladott lakástulajdon forgalmi értéke közötti különbözet alapján állapította meg az illeték alapját. Nem vehető figyelembe az értékkülönbözet megállapításánál a lakásvásárlással szemben mindkét eladott lakástulajdon értéke, csak az egyiké. Az eladott lakások közül figyelembe vehető 2003. szeptember 17-ei értékesítésnél a forgalmi értékéből le kellett vonni a haszonélvezeti jog értékét, mert az nem minősült tehernek, így az a forgalmi értéket csökkentő tényező volt. Mindezek alapján az elsőfokú bíróság az alperes megalapozott határozata folytán a keresetet elutasította.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a fizetendő illeték 308 000 forintra történő leszállítását, másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását kérte. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság is tévesen értelmezte az Itv. 21. § (5) bekezdését mind az értékkülönbözet, mind a haszonélvezeti jog értékének beszámítása tekintetében. Egyetlen lakásvásárlással szemben több lakásértékesítést is be lehet számítani, mert mindkét eladott lakás árából fedezte a lakása vásárlását és illeték csak a vagyonszerzés értékére állapítható meg. A haszonélvezeti jog jogosultja ellenérték nélkül mondott le a haszonélvezeti jogáról, ezért az ingatlan értékét e jog értékével csökkenteni nem lehet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!