A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20805/2010/6. számú határozata kártérítés tárgyában. Bírók: Almásy Mária, Besenyeiné dr. Varga Katalin, Havasi Péter
Kapcsolódó határozatok:
Kaposvári Törvényszék P.21355/2008/12., Pécsi Ítélőtábla Pf.20275/2009/4., *Kúria Pfv.20805/2010/6.* (EH 2010.2229)
***********
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága
mint felülvizsgálati bíróság
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Traj Zoltán ügyvéd által képviselt I.r. és II.r. lakosok felpereseknek jogtanácsos által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Somogy Megyei Bíróságnál 24.P.21.355/2008. szám alatt megindított és másodfokon a P.-i Ítélőtábla Pf.III.20.275/2009/4. számú közbenső ítéletével elbírált perében, amely perbe az alperes pernyertessége érdekében a dr.Ozsváth Ferenc ügyvéd által képviselt Biztosító I.r. és a dr.Magyar Tivadar ügyvéd által képviselt Egészségügyi Szolgáltató Kft. II.r. beavatkozó beavatkozott, a jogerős közbenső ítélet ellen az alperes részéről 7. sorszám és a II.r. beavatkozó részéről 5. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő
k ö z b e n s ő í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a jogerős közbenső ítéletet hatályában fenntartja.
Kötelezi az alperest és a II.r. beavatkozót, hogy külön-külön fizessenek meg az együttesen jogosult felpereseknek 20.000 (Húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, míg a felülvizsgálati illetéket az állam viseli.
I n d o k o l á s
A felperesek gyermeke, T. R. 2005. október 20-án, a terhesség 40. hetében Down-szindrómával született az alperes által fenntartott kórházban.
A felperesek keresetükben személyenként 6 millió forint nem vagyoni kártérítést követeltek az alperestől arra hivatkozással, hogy az I.r. felperes terhes-gondozása során a kórház orvosai megsértették az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 77. §-ának (3) bekezdése szerinti gondosság követelményét, így a törvény 75. §-ának (2) bekezdésében megfogalmazott egészségügyi szolgáltatás célja nem valósult meg. Arra hivatkoztak, hogy a kórház orvosai az anya terhes-gondozása során nem végeztek el minden olyan vizsgálatot, amellyel a kromoszóma rendellenesség kiszűrhető lett volna, és helytelenül értékelték a terhesség 16. hetében levett anyai vér 0,6 MOM értéket mutatott AFP vizsgálat eredményét is. Ilyen vizsgálati lelet birtokában további vizsgálatokat kellett volna végeztetni, illetőleg tájékoztatni a szülőket a további vizsgálatok lehetőségéről. Ennek elmulasztásával elzárták őket attól, hogy a terhesség megtartásáról vagy annak megszakításáról megalapozottan döntsenek.
Az alperes és a beavatkozók a kereset elutasítását kérték. Azt állították, hogy az anya terhes-gondozása során a kórház orvosai az Eütv. 77. §-ának (3) bekezdése szerinti gondossággal, és a szakmai irányelvek betartásával jártak el. Az AFP vizsgálat 0,6 MOM értéke nem volt kóros, és megfelelt a kórházban kialakult és negatívként elfogadott 0,5-2,5 MOM érték közöttinek. Az akkor elvégzett és negatív eredményt mutatott ultrahangvizsgálat mellett további vizsgálatokra, így genetikai vizsgálatra nem volt ok, és a vizsgálatok lehetőségéről való tájékoztatás is szükségtelen volt.
Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet. Indokolásának lényege szerint a kórház orvosai nem sértették meg az Eütv. 77. §-ának (3) bekezdésében írt követelményeket, mert a szakmai protokoll szerinti ultrahangvizsgálatokat elvégeztették. Az anya életkora, az ultrahangvizsgálatok negatív eredménye és az AFP vizsgálat normál tartományba esett értéke miatt a kromoszóma rendellenesség gyanújának nem kellett az orvosokban felmerülnie. További vizsgálatokra nem volt szükség és erről a szülőket sem kellett tájékoztatni.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!