Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1979.9.301 Ha a tervdokumentáció alapján kivitelezett munka a helytelen tervezés folytán válik hibássá és a kivitelezőtől a tervdokumentáció hibájának a felismerése elvárható, a tervező és a kivitelező közös kártérítési felelőssége állapítható meg [10/1968. (X. 10.) ÉVM-KGM-NIM sz. együttes r.-tel közzétett tervezési alapfeltételek 12. §* Ptk. 344. §, GKT 29/1973. sz.].

A II. r. alperes tervei alapján az I. r. alperes lakóépületeket épített. A városi tanács vb felülvizsgálat során megállapította, hogy az épületek gyűjtőkéményei nem felelnek meg az általános építési és tűzvédelmi előírásoknak (égéstermék visszaáramlás van, huzat nincs), ezért az 1978. március 1-én hozott határozatával kötelezte a lakásfenntartó szövetkezetet, hogy a thermofor gyűjtőkémények hibáit 90 napon belül szüntesse meg. A felperes bejelentette az I. r. alperesnek a szavatossági igényét, de azt az utóbbi elutasította. Ezért a felperes keresetet terjesztett elő az I. r. és a II. r. alperes ellen, amelyben a gyűjtőkémények hibái miatt a II. r. alperest kijavítási tervdokumentáció szolgáltatására, az I. r. alperest a kijavítás elvégzésére kérte kötelezni. A perben a megyei főügyészség fellépett.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Arra hivatkoztak, hogy mind a tervezés, mind a kivitelezés az akkor érvényben volt előírásoknak megfelelt, szavatossági kötelezettségük nem áll fenn.

Az első fokú bíróság szakértői bizonyítást rendelt el és annak eredményeként hozott ítéletében kötelezte a II. r. alperest, hogy szavatossági felelőssége alapján az érintett épületek thermofor gyűjtőkéményeinek javítási terveit 1978. november 30-ig adja át a felperesnek, az I. r. alperes pedig a kéményeket 1979. május 31-ig javítsa ki. Megállapította, hogy a kárjellegű költségeket az alperesek egyenlő arányban kötelesek viselni. Az ítélet indokolása szerint a lefolytatott bizonyítás alapján tervezési és kivitelezési hiba egyaránt megállapítható volt. A kémények a tervezés és a kivitelezés idején érvényben volt előírásoknak sem felelnek meg. Minthogy az alperesek közrehatásának aránya nem volt megállapítható, a bíróság a Ptk. 344. §-ának (2) bekezdése alapján úgy rendelkezett, hogy a nevezettek a kijavítással felmerült kárjellegű költségeket egyenlő arányban kötelesek viselni.

Az ítélet ellen mindkét alperes fellebbezett.

Az I. r. alperes az első fokú ítélet kárjellegű költségek viselésére vonatkozó rendelkezéseinek a javára történő megváltoztatását kérte. Előadta, hogy a kifogásolt kivitelezést - a további fürdőszobai szellőzőkéményre való csatlakozást - nem önkényesen, hanem a tervező által adott műszaki előírások szerint végezte. Sérelmezte, hogy az első fokú bíróság a tervhiba felismerésének kérdésében a szakértővel ellentétesen foglalt állást.

A II. r. alperes a fellebbezésében az első fokú ítélet hatályon kívül helyezését és új szakértő kirendelését kérte. Sérelmezte, hogy a bíróság nem tette lehetővé: a szakvéleményre részletes észrevételeket tehessen. Több kérdésben kifogásolta a szakvéleményt, így a kéményt terhelő bekötések számára és a szellőzőrács bekötésére vonatkozó megállapításokat. Álláspontja szerint a bíróság által beszerzett szakvélemény alapján megnyugtató döntés nem volt hozható. A gyűjtőkémények gyártására, tervezésére és kivitelezésére vonatkozó műszaki előírást a Típustervező Intézet készítette, amelytől nagyobb szakmai ismeret várható el, ezért a nevezett szakértői kirendelését indítványozta.

A fellebbezések nem alaposak.

Az első fokú bíróság által elfogadott szakértői vélemény nem aggályos. A szakértő a véleményét részletesen, a kötelező előírásokat pontosan megjelölve indokolta meg. A II. r. alperes által felhozottak a szakvélemény megdöntésére nem alkalmasak. A szakvélemény szerint a tervezés idején érvényes előírásokat figyelembevéve megállapítható, hogy a kéményben a megengedettnél több bekötést terveztek. A terv akkor elégítette volna ki az előírásokat, ha a WC helyiségben 150 cm keresztmetszetű kiegészítő szellőzőnyílást (két bekötés), a fürdőszobába egy gázvízmelegítőt és egy falifűtőt (két bekötés) terveztek volna. Azzal azonban, hogy a konyhai falifűtő készüléket is a kéménybe kapcsolták, a tervezés és a kivitelezés során eltértek az előírásoktól.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!