Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A közbeszerzés joga - Kommentár a gyakorlat számára, frissítve: 2024. április 1.

Kiadással kapcsolatos információk

Hetedik, átdolgozott kiadás

A hetedik, átdolgozott kiadás kézirata lezárva: 2016. február 29.

A 8. pótlás kézirata lezárva: 2024. április 1.

A kötet szerzői és összeállítói:

© Dr. Cser-Palkovics Tamás:

6-8. §, 10-14. §, 20. §, 69-74. §, 76-78. §, 85-89. §, 98-103. §, 108. §, 110-129. §, 194-201. §

307/2015. (X. 27.) Korm. r.

© Dr. Márton Gizella:

144-177. §

© Dr. Mészáros Áron:

31-34. §, 37-49. §, 54. §, 66-68. §, 75. §, 79-84. §, 104-107. §, 109. §, 130-131. §

© Dr. Patay Gábor:

50-53. §, 55-56. §, 62-65. §

© Dr. Patay Géza:

1-4. §, 22-24. §, 26-30. §, 35-36. §, 57-61. §, 90-97. §, 178-193. §

© Dr. Smaraglay Gábor:

5. §, 8-9. §, 15-19. §, 21. §, 25. §, 71. §, 132-143. §

© ORAC Kiadó Kft., 2024

Szerkesztette:

Dr. Patay Géza

Budapest, 2024

Az ORAC Kiadó, Budapest kiadása

Internet: www.orac.hu

E-mail: info@orac.hu

Felelős kiadó: dr. Frank Ádám, a kft. ügyvezetője

ISBN 963 9203 14 9

A kiadó számára minden jog fenntartva. Jelen könyvet, illetve annak részleteit tilos reprodukálni, adatrendszerben tárolni, bármely formában vagy eszközzel - elektronikus, fényképészeti úton vagy módon - a kiadó engedélye nélkül közölni.

Felelős szerkesztő: dr. Bulyovszky Csilla

Tipográfia és műszaki szerkesztés: Harkai Éva

Nyomtatás: Prime Rate Kft.

Tisztelt Előfizetőnk!

A közbeszerzés joga - Kommentár a gyakorlat számára című kiadvány hetedik, átdolgozott kiadásának 8. pótlapcsomagja tartalmazza a 2023. április 1. utáni jogszabály-módosításokat, kitérve az arányosság elve, a Kbt. hatálya alá tartozó ajánlatkérők, az összeférhetetlenség, a közzététel, a közbeszerzések nyilvánossága, a kizáró okok, az új eredménytelenségi jogcím, a nyertes ajánlattevő kiválasztása, az uniós értékhatár alatti eljárások megváltozott, valamint az időközben bevezetett állami közbeszerzési szaktanácsadó és az európai uniós jogi aktusok hazai közbeszerzésekre kiható új szabályainak magyarázatára is.

A pótlapcsomag új döntőbizottsági határozatokat és bírósági ítéleteket is feldolgoz.

Tisztelettel:

ORAC Kiadó Kft.

BEVEZETŐ

A magyar közbeszerzés rendszere húszéves, a negyedik, jelentős változásokat hozó közbeszerzési törvény és a kapcsolódó végrehajtási jogszabályok kommentárját fogja kezében az olvasó.

A közbeszerzés rendszerének átfogó törvényi revízióját elsősorban az Európai Unió jogszabályainak változása, valamint a hazai gyakorlati tapasztalatok tették szükségessé.

E mű elsősorban a közbeszerzésekkel foglalkozó szakemberek gyakorlati munkáját kívánja szolgálni.

A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) számos kérdés tekintetében paradigmaváltás jellegű jelentős változást hoz a joggyakorlók számára. Az e szabályokban való eligazodás nem egyszerű, többek között ebben kíván segítséget nyújtani kommentárunk.

E kötet átfogóan dolgozza fel és értelmezi a törvény új jogintézményeit és rendelkezéseit, különös gondot fordítva a rendszerszemléletű megközelítésre, azaz az új jogszabályok közvetlen és közvetett hatásainak feltárására, továbbá a jogalkalmazás során jelentkező buktatók jelzésére, és a javasolt megoldási lehetőségekre.

E kommentár hosszú közbeszerzési tapasztalattal rendelkező szerzői a terjedelmes hazai joganyag gyakorlatias megközelítésének bemutatásán kívül feldolgozták a közösségi jog, az Európai Bíróság és a hazai döntőbizottsági és bírósági gyakorlat alapjául szolgáló legfontosabb iránymutató határozatokat és ítéleteket is.

Reméljük, e szakkönyv hasznos segítője lesz mindazoknak, akik akár ajánlatkérői, akár ajánlattevői oldalon részesei a közpénzfelhasználás jelentősen megváltozott, új rendszerének.

A szerkesztő

2015. évi CXLIII. törvény a közbeszerzésekről

ELSŐ RÉSZ

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

I. Fejezet

A TÖRVÉNY ALKALMAZÁSI KÖRE, ALAPELVEK

[a Kbt. 1-2. §-ához]

A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény preambuluma tartalmazza a törvény céljait. A Kbt. 1. §-ának (1) bekezdése határozza meg a törvény szabályozási tárgyát, ami három elemből tevődik össze:

- a közbeszerzési eljárások,

- a koncessziós beszerzési eljárások,

- az előbbiekhez kapcsolódó jogorvoslat szabályai.

Mint látható, a jogalkotó - vélhetően azért, hogy a törvénynek ne legyen hosszú az elnevezése - csupán a közbeszerzést nevesíti a címben, de tartalmazza a vonatkozó szabályokat a másik két szabályozási tárgy tekintetében is. A törvény a közbeszerzés fogalmát az értelmező rendelkezések között nem adja meg, ugyanakkor a 8. § (1) bekezdése szerint közbeszerzésnek minősül a közbeszerzési szerződés, valamint az építési vagy szolgáltatási koncesszió Kbt. szerinti megkötése. A törvény tehát közbeszerzésnek magát a közbeszerzést lezáró szerződés megkötését tekinti. Ezzel kapcsolatban megjegyzendő, hogy talán jobban elősegítette volna a jogalkotó a jogalkalmazók munkáját, ha ezt a definíciót - mint számos más fogalmat - az értelmező rendelkezések között helyezte volna el. A Kbt. 3. §-ának 24. pontja szerint "közbeszerzési szerződés: e törvény szerinti ajánlatkérő által, írásban megkötött, árubeszerzésre, szolgáltatás megrendelésre vagy építési beruházásra irányuló visszterhes szerződés. Polgári jogilag az ajánlatkérő általi szerződéskötés nehezen feloldható értelmezési kérdést vet fel, ugyanis a szerződést nem csupán az egyik fél, az ajánlatkérő köti meg, hanem ehhez - a jelen esetben - a nyertes ajánlattevő aláírására is szükség van. E kétoldalú szerződésaláírás juttatja kifejezésre a két szerződő fél akarategységét. Csupán az egyik fél által történő szerződésaláírás, nem hoz létre polgári jogi kötelmet a szerződő felek között.

A közbeszerzési eljárás fogalmát a Kbt. értelmező rendelkezései - a közbeszerzés fogalmához hasonlóan - nem fogalmazzák meg. A közbeszerzési eljárás fajtáit a 49. § (1) bekezdése sorolja fel, majd ezek sajátos szabályait a XV. Fejezet tartalmazza.

A közbeszerzés és a közbeszerzési eljárás fogalmai közötti különbségtétel végigvonul a jogorvoslatra vonatkozó szabályok között is, ugyanakkor nem jelenik meg a központosított közbeszerzésre vonatkozó Kbt.-szabályok körében. A 31. § (1) bekezdése szerint: "A kormány a közbeszerzések központosított eljárás keretében történő lefolytatását rendeli el…" szövegrész arra mutat, hogy itt a törvény magát az eljárást tekinti közbeszerzésnek, nem - mint máshol - a szerződés megkötését.

Az 1. § (2) bekezdése kiszélesíti a közbeszerzési eljárás fogalmi körét azzal, hogy kimondja, hogy e törvény Első Része, valamint Ötödik-Nyolcadik Része közbeszerzési eljárás alatt a koncessziós beszerzési eljárásokat is érteni kell, kivéve ahol e törvény kifejezetten ettől eltérően rendelkezik.

A Kbt. 2. §-a alapelvi jellegű rendelkezéseket és tételes jogi szabályokat tartalmaz. A korábbi közbeszerzési jogi szabályozáshoz hasonlóan a törvény alapelvként nevesíti a verseny tisztaságát, nyilvánosságát, az esélyegyenlőséget és az egyenlő bánásmódot, valamint a nemzeti elbánást. Újdonság a Kbt.-ben a verseny átláthatósága, a hatékony és a felelős gazdálkodás alapelveinek beiktatása. Ezeken kívül a korábbi törvényekben nem szerepelt a 2. § (3) bekezdése szerinti, a jóhiszeműség és a tisztesség követelménye, valamint a rendeltetésszerű joggyakorlást előíró szabály, továbbá a közbeszerzési eljárás magyar nyelvét kötelezően előíró rendelkezés.

Az alábbiakban az alapelvek vizsgálata során először a korábbi közbeszerzési törvényekben megjelenő alapelvi rendelkezésekkel foglalkozunk, bemutatva a továbbra is irányadónak tekinthető döntőbizottsági és bírósági jogalkalmazás iránymutató megállapításait is.

A verseny tisztasága és az esélyegyenlőség elve

A Kbt. alapelvei szükségképpen olyan rendszert alkotnak, amelynek elemei gyakran átfedik egymást. Ez különösen igaz a verseny tisztaságát és az esélyegyenlőséget előíró generálklauzulákra. A bírói gyakorlatban számos olyan ügydöntő határozatot találhatunk, amely a két generálklauzula együttes megsértését állapítja meg. Van olyan felfogás, amely szerint a verseny tisztasága és az esélyegyenlőség elve a több-kevesebb viszonyában van. E nézet szerint, ha az esélyegyenlőség sérül, ez a verseny tisztaságának megsértését is jelenti, azonban ugyanez fordítva nem mindig igaz.

A verseny tisztaságának elve a versenyjog alapintézménye. "Hogy mikor tisztességtelen a verseny és mi a tisztességtelen verseny, azt pontosan megmondani lehetetlen. A kereskedelmi élet kimeríthetetlen fantáziája napról napra vet fel újabb cselekményeket, amelyeket a tisztességes kereskedők erkölcsi érzéke az üzleti tisztességbe ütközőnek tart" (Kuncz Ödön: A magyar kereskedelmi és váltójog tankönyve, Grill Bp. 1938. 48. o.).

A verseny tisztaságára vonatkozó jogi szabályozás gyökerei messze vezetnek.

A tiszta verseny az üzleti tisztesség követelményét állítja a felek elé.

A tisztaságnak megfelelő eljárás követelménye a német BGB 242. §-ában megfogalmazott híres "Treu und Glauben" elv alapján tetten érhető az 1928. évi magánjogi törvényjavaslat (Mtj.) 2. §-ában, amely kimondja, hogy a jogok gyakorlásában s a kötelezettségek teljesítésében a jóhiszeműségnek és a tisztességnek megfelelően kell eljárni. Ez a szabály a szocializmus alatti csipkerózsika-álmából 1990-ben ébredt újra, a Ptk. ez évi novellája recipiálta, majd ezt a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény szintén átvette. A Ptk. 1:3. §-ának (1) bekezdése kimondja, hogy a jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a felek a jóhiszeműség és a tisztesség követelményeinek megfelelően kötelesek eljárni. A Ptk. hivatkozott rendelkezésének (2) bekezdése szerint a jóhiszeműség és tisztesség követelményét sérti az is, akinek joggyakorlása szemben áll olyan korábbi magatartásával, amelyben a másik fél okkal bízhatott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!

Tartalomjegyzék