Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.4.156 Ha a járművezetés időpontjában a járművezetőnél a véralkohol-koncentráció - a visszaszámítás eredményeként - a 0,8-0,9 ezrelékes érték között volt, ebből teljes határozottsággal nem vonható le olyan következtetés, hogy a vádlott a gépjárművet szeszes italtól befolyásolt állapotban vezette;

ilyen esetben az ittas járművezetés vétsége miatt ellene emelt vád alól bebizonyítottsáa hiányában felmentő rendelkezés meghozatala indokolta, és az elkövető felelősségét legfeljebb szabálysértés miatt lehet megállapítani [Btk. 188. § (1) bek., Be. 61. § (4) bek., 214. § (3) bek. b) pont, 1968. évi I. tv. (a továbbiakban: Sztv.) 116/A. § (1) bek. a) pont].

A városi bíróság a vádlottat ittas járművezetés vétsége miatt pénzbüntetésre ítélte.

Az ítélet ellen az ügyész jelentett be fellebbezést a vádlott terhére, a kiszabott pénzbüntetés mellett közúti jármővezetéstől eltiltás mellékbüntetés alkalmazása végett.

A megyei főügyész az ügyészi fellebbezést fenntartotta.

A megyei bíróság az elsőfokú ítélet felülbírálata során megállapította, hogy a városi bíróság ítélete megalapozottan tartalmazza, hogy a vádlott - miután a lefulladt személygépkocsiját betolták - a beindult gépkocsiba beugrott, és azt a közúton úgy vezette, hogy a vérében mintegy 0,8-0,9 ezrelék véralkohol-koncentráció volt. A tényállás tartalmazza azt a további megállapítást is, hogy a vádlott vérében levő véralkohol-koncentráció enyhe fokú alkoholos befolyásoltságot eredményezett.

Nem tisztázta azonban a városi bíróság, hogy a megállapított véralkohol-koncentráció ténylegesen érintette-e a vádlottnak a biztonságos járművezetésre vonatkozó képességét, arra nézve károsítóan hatott-e. Ezáltal az elsőfokú bíróság ítélete a Be. 239. §-a (2) bekezdésének a) pontja szerinti megalapozatlansági hibában szenved, amelynek kiküszöbölésére a másodfokú bíróság a Be. 240. §-a alapján bizonyítás felvételét rendelte el.

A megyei bíróság az ügy másodfokú tárgyalására megidézte, és a nyomozás során előterjesztett szakértői vélemény kiegészítésére kérte fel az igazságügyi orvos szakértőt, aki a fellebbezési tárgyaláson az írásban benyújtott szakvéleményét fenntartotta. A szakvélemény lényegében azt tartalmazta, hogy a vádlottól 1999. december 31-én 23 óra 35 perckor és másnap, 0 óra 49 perckor vett vérmintában levő 1,25 ezrelék, illetve a vizeletmintában levő alkoholérték folytán a vádlott szervezetében a vezetés időpontjában - a visszaszámítás eredményeként - az alkoholkoncentráció 0,8-0,9 ezrelék között lehetett, így a gépjárművet enyhe fokú alkoholos befolyásoltság állapotában vezethette. Előadta továbbá, hogy a konkrét ügyben a vérvételt végző orvos által leírt klinikai tünetek szeszes italtól befolyásolt állapotra utalnak, valamint utalt arra is, hogy az esetek 30-40 %-ában a klinikai tünetek nem felelnek meg a tényleges befolyásoltságnak, mivel ezeket az adott személy alkoholtőrő képessége, illetve az alkohol mellett a szervezetben levő más szerek és egyéb tényezők is befolyásolhatják.

A statisztikai adatokból az az összefüggés állapítható meg, hogy a 0,8 gramm/liter (g/l) véralkohol-koncentráció felett a baleseti kockázat exponenciális emelkedést mutat, ugyanakkor 0,8 g/1 véralkohol-koncentráció mellett is lehetséges, hogy a járművezetőnél nincs teljesítményromlás, nincs hátrányos befolyásoltság. Ez nagyobb gyakorisággal a lebomlási szakban fordul elő, mert a kísérleti eredmények azt igazolják, hogy a felszívódási szakban a klinikai tünetek súlyosabbak mint a lebomláskor. Ekkor az ember nem érzi szükségképpen, hogy a szervezetében még 0,8 g/1 körüli véralkohol-koncentráció van. Kifejtette továbbá, hogy a kilélegzett levegő alkohol koncentrációja nem számítható át véralkohol-koncentrációra, az Igazságügyi Orvostani Intézet 13. számú Módszertani Levelében részletezett okokból.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!