Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2006.7.232 A jelölő szervezetek választási programjának minősítése, valamint a választási ellen felek részéről történő értelmezése, magyarázata nem szolgálhat alapul a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelve megsértésének megállapításhoz [1997. évi C. tv. 3. §].

A kérelmező 2006. április 5-én kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz (a továbbiakban: OVB), amelyben annak megállapítását kérte, hogy O. V., illetve a F. párt megsértette a választási eljárásról szóló 2005. évi LXXXI. törvénnyel módosított 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 3. §-ának d) pontjában foglalt jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvét. O. V. 2006. április 3-án azt a kijelentést tette, mely szerint "azt mondják, el akarják adni és fizetőssé teszik az egészségügyet, de hogyan fogjuk akkor gyógyíttatni magunkat?". A kérelmező álláspontja szerint az előbbi kijelentés két valótlan tényt sugall; egyrészt azt, hogy a jelenlegi kormánykoalíció pártjai el akarják adni és a betegek által fizetőssé akarják tenni az egészségügyet, másrészt a betegeknek jelenleg nem kell fizetniük az egészségügyben. Valótlan a tényállítás, mert a biztosítási elv fenntartása, kiszélesítése szerepel az Sz. párt programjában, illetve a biztosítottak által fizetett társadalombiztosítási járulék és a hálapénz miatt az sem igaz, hogy a betegeknek nem kell fizetniük jelenleg. A kérelmező kifogását kiterjesztette a F. párt előbbi állításokkal egyező tartalmú hirdetései, valamint közvetlen - telefonos - kampánytevékenysége ellen is.

Az OVB határozatával a kifogást érdemi vizsgálat lefolytatása után elutasította. Határozata indokolásában megállapította, hogy a sérelmezett beszédben, illetve plakáton megjelenő állítások - a közlés fajtájától függetlenül - nem alkalmasak a választópolgárok megtévesztésére, ezért nem sértik a választási eljárás alapelveit.

A kérelmező az OVB határozata ellen bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet nyújtott be, amelyben kérte, hogy a Legfelsőbb Bíróság az OVB határozatának megváltoztatásával kifogásainak adjon helyt. Előadta, hogy két különböző kifogást terjesztett elő, az egyik kifogás O. V. beszéde alkalmával tett kijelentését támadta, a másik kifogás a B. napilap 2006. április 4-ei számában - de azóta számos más helyen is - megjelent fizetett politikai hirdetés valótlan állításaira, ténybeli és logikai következtetéseire vonatkozott. O. V. kijelentésében a legsúlyosabb valótlanság az, hogy olyan állítást tulajdonít politikai ellen feleinek, amely sem szóban, sem írásban nem hangzott el. E kijelentés rejtett alanya a választási kampány során egészségügyi programot megfogalmazó Sz. párt, amelynek nincs olyan egészségügyi program eleme, amely az egészségügy rendszerének elidegenítésére, vagy akár annak fizetőssé tételére vonatkozna. A biztosítási elv elvetésére vonatkozóan sincs semmiféle törekvés az említett pártok programjában. Másfelől az egészségügy jelenleg is fizetős, a kötelező járulékon kívül még a hálapénz intézménye is terheli a betegeket.

A B. napilapban megjelent újsághirdetésben valótlan ténybeli következtetések, illetve a véleményalkotás alapvető logikai szabályainak megsértése érhető tetten. A társadalombiztosítás rendszerének érintetlenül hagyása esetén senki nem fizet olyan orvosi beavatkozásokért, amelyek eddig is a 100%-os támogatottság körébe tartoztak. Ráadásul a hirdetés megfogalmazása egyenesen a kórházak privatizációjának tényéből kívánja levezetni, hogy mennyibe fog kerülni a tanácsadás, a szülés, a mandulaműtét.

Végül analógiaként hivatkozott a kérelmező felülvizsgálat iránti kérelmében a Legfelsőbb Bíróság Kvk. III. 37.183/2006/2. számú határozatára, amelyben a Legfelsőbb Bíróság a választópolgárok megtévesztésére alkalmasnak találta azt a kijelentést, hogy a Kormány szüntette meg a sorkatonai szolgálatot. E határozatban a Ve. 3. §-a d) pontja szabályainak értelmezése során a Legfelsőbb Bíróság kifejtette, hogy a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás követelménye kizárja a valótlan tájékoztatást és azt a magatartást, hogy az ellenfelek választási esélyeit a választók megtévesztésével kíséreljék meg csökkenteni.

A bírósági felülvizsgálat iránti kérelem nem alapos.

A Ve. 3. § d) pontja szerint a választási eljárás szabályainak alkalmazása során a választásban érintett résztvevőknek érvényre kell juttatniuk a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!