Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1993.6.390 Részvények vásárlására és kezelésére vonatkozó tevékenység nem végezhető egyesületi keretek között [1989. évi II. tv. 2. § (3) bek.].

Az 1992. február 5-én megtartott közgyűlésen határozták el a jelenlevők, a H. Vállalat dolgozói részvényvásárló és részvénykezelő egyesület létrehozását. Ennek érdekében elfogadták az alapszabályt, és megválasztották az egyesület tisztségviselőit. Az egyesület képviselője a megyei bíróságtól az 1992. március 13-án érkezett beadványában kérte - a szükséges mellékletek egyidejű csatolásával - a bírósági nyilvántartásba vételt. A megyei bíróság 1992. április 2-án kelt végzésével a kérelmezőt társadalmi szervezetként nyilvántartásba vette.

A végzés ellen a megyei főügyészség nyújtott be fellebbezést, amelyben kérte annak megváltoztatását és a bejegyzési kérelem elutasítását, mert a végzés törvénysértő. A fellebbezés indokaként előadta, hogy a Legfelsőbb Bíróság KK 1. számú állásfoglalása szerint a bíróságnak a nyilvántartásba vételkor vizsgálni kell, hogy a társadalmi szervezet a működéshez szükséges vagyonnal rendelkezik-e. Amennyiben az alapszabály a vagyoni feltételek biztosításáról, a vagyon forrásairól - így legalább a tagdíj fizetéséről - nem rendelkezik, a nyilvántartásba vételt meg kell tagadni. Az alapszabály 6. pontja szerint az egyesület költségeit az osztalékból fizetik. Tekintettel azonban arra, hogy a vállalat még nem alakult át részvénytársasággá, így a működés eredményeként jelentkező osztalékról sem lehet beszélni. Ilyen körülmények mellett elengedhetetlenül szükséges lett volna a tagdíj fizetéséről rendelkezni az alapszabályban.

A fellebbezés a továbbiakban utalt arra is, hogy az alapszabály szerint (5., 6., 7. pont) az egyesület azért jött létre, hogy a dolgozói részvényeket megvásárolja és kezelje, továbbá hogy a részvényekre jutó osztalékot felossza az egyesületi tagok között. Az alapszabályban megfogalmazott e célok az értékpapírtörvény (1990. évi VI. törvény) hatálya alá tartozó tevékenységnek minősülnek, ezért egyesületi formában végezni nem lehet. E tevékenység végzéséhez az 1990. évi VI. törvény 10. §-ának (1) bekezdése szerint az állami értékpapír-felügyelet engedélye szükséges.

A fellebbezés még hivatkozott arra is, hogy az alapszabály 7. pontjának második bekezdése és a 11.2 pont második mondata ellentétes a gazdasági társaságokról szóló, módosított 1988. évi VI. törvény 271. §-ának (2) bekezdésében foglaltakkal, amely szerint a képviseleti meghatalmazás érvényessége egy közgyűlésre szól. Erre figyelemmel az egyesület elnöke nem képviselheti a részvényeseket az egyesület alapszabálya alapján, mert az nem egy esetre szól, hanem általános meghatalmazást ad az elnöknek.

Végül a fellebbezés arra is utalt, hogy - az alapszabály szerint - az egyesület tagja nem egyesületi tagsága alapján jogosult az osztalékra, hanem részvénytulajdonosi joga alapján.

A Legfelsőbb Ügyészség a megyei főügyészség fellebbezését fenntartotta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!