Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1990.9.343 Az épületen jelentkező repedések miatt felmerülő felelősséget kizáró szerződési feltétel attól függően lehet hatályos, hogy a repedés milyen méretű és veszélyezteti-e az épület állagát [Ptk. 200. § (1) bek., 314. § (1) és (2) bek., GK 45. sz., GKT 29/1973. sz.].

A felperes és az alperes építési szerződése alapján az alperes építette a perbeli 7 db lakóépületet. Az egyes épületek átadására 1982. december 21. és 1986. április 27. napja között különböző időpontokban került sor. A felperes az attikafalakon repedéseket észlelt, ezért 1986. szeptember 15-re egyeztetést hívott össze, amelyen az alperesen kívül az épületek tervezője is részt vett. A tervező a hiba miatti felelősségét elismerte, és a javítási költségek 50 %-ának a megfizetését vállalta, az alperes viszont a kijavítás elől elzárkózott. Ezért a felperes 1987. november 13-án benyújtott keresetében az érintett épületek attikafal-repedéseinek kijavítására kérte kötelezni.

A felperes perbehívása alapján a tervező a perbe beavatkozott.

Az alperes elévülés miatt a kereset elutasítását kérte, de azt is állította, hogy teljesítése megfelel a szerződésnek. Hivatkozott a szerződés 14. pontjára, mely szerint a kivitelező nem követ el szerződésszegést, ha a kivitelezés a tervdokumentációban foglaltak szerint történt, vagy egyébként megfelel a hatályban levő műszaki előírások és szabványok rendelkezéseinek. A hőhatás folytán előálló hajszálrepedések - amelyek nem szerkezeti jellegűek, és nem veszélyeztetik az épület állagát - nem minősülnek hibának.

Az elsőfokú bíróság szakértői bizonyítást rendelt el. A kirendelt szakértői intézet megállapította, hogy az épületek ún. No-fines technológiával épültek. Az ilyen rendszerű öntött beton alkalmazására vonatkozó ME 101-79 műszaki előírás a hőtágulási együtthatóról ugyan külön nem rendelkezik, de 25 m2-ként külön előírás hiányában is hőtágulási hézagot kellett volna tervezni és készíteni. Amennyiben a hőtágulási hézagok elkészülnek, repedések nem keletkeztek volna. A kivitelezés a tervdokumentációnak megfelelően történt ugyan, de nem felelt meg a szabványok rendelkezéseinek. A hajszálrepedések nem szerkezeti jellegűek, nem veszélyeztetik az épület állagát, és kifejezetten a hőhatás következményeként keletkeznek.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy az elévülés ugyan nem következett be, a felek azonban a szerződés 14. pontjában a hajszálrepedést olyan hibának minősítették, amely nem tekinthető szerződésszegésnek. Egyébként az alperes ezen csekély hiba miatti hátrányt kiegyenlítette azáltal, hogy 240 db lakás megépítésére a felperestől kapott tervek szerint a kért ütemezésben vállalkozott, és azokat új technológiával építette meg. A felek ezen megállapodása a jogszabályi követelményeknek megfelel, amelyre tekintettel az alperest sem a szavatossági, sem pedig a kártérítési felelősség nem terheli.

A Legfelsőbb Bíróság a felperes fellebbezését elbírálva az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében helybenhagyta, és csak az eljárási illetékre vonatkozó rendelkezésen változtatott. Az ítélet indokolása szerint a szerződésnek az alperes felelősségét kizáró 14. pontja kifejezetten kitér a hőhatás miatti repedésekre. A szerződés felelősséget csökkentő kikötése az alkalmazott No-fines technológia folytán egyébként az építkezés kísérletezési jellegére is utal, a 7/1978. (II. 1.) MT rendelet XIII. fejezete szerint ugyanakkor a kutatási-fejlesztési szerződések esetében lehetőség van a kártérítési felelősség kizárására, illetve csökkentésére. Mivel a hibák kizárólag tervezési eredetűek, és az újszerű módozatból következően a felismerhetőség is korlátozott volt a kivitelező előtt, az alperes felelőssége a felelősséget korlátozó szerződéses megállapodás jogszerű voltától függetlenül sem állapítható meg.

Az elévülési kifogással kapcsolatban a másodfokú bíróság azt az álláspontját fejtette ki, hogy a hiba a felperes előtt már 1986. évben ismert volt, ennek ellenére keresetét csak 1987. november 13-án nyújtotta be, az tehát elévült.

Az ítéletek ellen a Legfelsőbb Bíróság elnöke törvényességi óvást emelt, és mindkét ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak a per új tárgyalására és új határozat hozatalára való utasítását indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!