Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2016.3.66 Vagyonrendezési eljárást csak akkor lehet lefolytatni, ha a kérdéses vagyontárgy tulajdonosaként a megszűnt cég szerepel az ingatlan-nyilvántartásban [2006. évi V. tv. (Ctv.) 19. § (1), (4) bek.].

[1] A kérelmezett társaság elleni felszámolási eljárást a törvényszék a 2012. július 18. napján jogerőre emelkedett végzésével egyszerűsített felszámolási eljárás keretében befejezte és elrendelte a társaság megszüntetését. E végzést 2014. október 16-án kiegészítette azzal, hogy az adós Z.-i X és Y hrsz.-ú ingatlanokban fennálló 1/2-1/2 tulajdoni illetőségét, vagyonátadás címén, a Magyar Követeléskezelő Zrt. (a továbbiakban: MKK Zrt.) tulajdonába adta. Ebben a 2014. no­vember 15-én jogerőre emelkedett végzésében egyben megkereste a földhivatalt, hogy a jelzett ingatlanok vonatkozásában a törölt társaság tulajdoni hányadát törölje és az MKK Zrt. tulajdoni illetőségét az ingatlan-nyilvántartásba jegyezze be.

[2] A kérelmező az ingatlanok másik 1/2-1/2 tulajdoni hányadának tulajdonosaként 2014. február 11-én keresetet nyújtott be a bírósághoz az MKK Zrt. mint I. r. és a kérelmezett felszámolójaként eljárt szervezet, mint II. r. alperes ellen. Keresete annak közbenső ítélettel történő megállapítására irányult, hogy a Z. alatti lakás, illetőleg garázs ingatlannak a kérelmezett társaság tulajdonában volt 1/2-1/2 tulajdoni illetőségére az I. r. alperes jogosult és köteles vagyonrendezési eljárást lefolytatni, továbbá kérte, hogy a közbenső ítélet jogerőre emelkedése után a bíróság szüntesse meg az ingatlanon fennálló tulajdonközösséget. Bírói felhívásra a későbbiekben úgy nyilatkozott, hogy a keresete alapján vagyonrendezési eljárás lefolytatását kívánja.

[3] Az elsőfokú bíróság a vagyonrendezési eljárás megindítására irányuló kérelmet érdemi vizsgálat nélkül elutasította. Határozatának indokolása szerint a kérelmezett társaság felszámolási eljárásának befejezésekor az ingatlanokról döntés nem született, azok jogi sorsa rendezetlen maradt. A vagyonrendezési eljárás tartama alatt a kérelmezett felszámolási ügyében a vagyonrendezési kérelem tárgyát képező ingatlanok 1/2-1/2 tulajdoni illetősége, jogerős kiegészítő végzéssel az MKK Zrt. hitelező részére átadásra került és az illetékes ingatlanügyi hatóság is megkeresést nyert a tulajdonjog bejegyzése iránt. A vagyonrendezés iránti kérelem nem alapos, mivel a felszámolási eljárásban hozott kiegészítő végzés folytán, a jogutód nélkül megszűnt kérelmezett gazdálkodó szervezet a vagyonrendezési kérelemben megjelölt ingatlanoknak már nem tulajdonosa, amit igazol az ingatlan-nyilvántartás adatairól történt lekérdezés eredménye is.

[4] A kérelmező fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

[5] A jogerős végzés ellen a kérelmező nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben új vagyonrendezési eljárás lefolytatásának elrendelését kérte. Előadta, hogy a kérelmezett felszámolásáról nem kapott értesítést, így a lakás- és a garázstulajdon rendezése a hiányos bírósági végzés miatt elmaradt. Az ingatlanok fenntartásával kapcsolatban keletkezett követelése során szerzett tudomást arról, hogy a kérelmezett tulajdonát az MKK Zrt. kapta meg. Az új tulajdonos a kérelmező követeléseinek rendezésére nem volt hajlandó. Mindezek alapján arra hivatkozott, hogy a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 119. § (4) bekezdése alapján vagyonrendezési eljárás lefolytatását alappal kezdeményezte.

[6] A Kúria a jogerős végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 275. § (2) bekezdése alapján vizsgálta felül és megállapította, hogy a jogerős végzés nem jogszabálysértő.

[7] A Ctv. 119. § (1) bekezdése szerint vagyonrendezési eljárást kell - kérelemre vagy hivatalból - lefolytatni, ha megszüntetési eljárás lefolytatása után a cég jogutód nélküli törlését követően olyan vagyontárgy került elő, amelynek a törölt cég volt a tulajdonosa.

[8] A vagyonrendezési eljárás megindítása iránti kérelem tárgyát képező ingatlanok vonatkozásában, a felszámolási eljárás lefolytatása után a cégnyilvántartásból jogutód nélkül törölt kérelmezett társaság, az elsőfokú határozat meghozatalának időpontjában, az ingatlan-nyilvántartásban tulajdonosként már nem volt bejegyezve. Így nem sért jogszabályt az a megállapítás, hogy az adott esetben a vagyonrendezési eljárás tárgyává tett ingatlanra vonatkozóan, mint a kérelmezett vagyona kapcsán, vagyonrendezési eljárás lefolytatásának nincs helye.

[9] Az előzőekben kifejtettekre tekintettel a Kúria a jogerős végzést a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Kúria Gfv. VII. 30.156/2015.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria mint felülvizsgálati bíróság a Némethné dr. Mentes Adrienn ügyvéd által képviselt V. P. I. kérelmező által az A. Kft. „felszámolás alatt” kérelmezett vagyonának rendezése iránt a Zalaegerszegi Törvényszéken 2.Vpk.20-14-000014 számon indult eljárásban, a Pécsi Ítélőtábla Vpkf.V.40.057/2015/3. számú jogerős végzése ellen a kérelmező által 14. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán – tárgyaláson kívül – meghozta a következő

végzést:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!