Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.70/2010/8. számú határozata terrorcselekmény elkövetésével fenyegetés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 43. §, 87. §, 138. §, 261. §, 263. §, 1979. évi 5. törvényerejű rendelet (Btké.) 22/A. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 352. §, 371. §, 372. §] Bírók: Hrabovszki Zoltán, Nehrer Péter, Székely Ákos

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.1103/2009/16., *Fővárosi Ítélőtábla Bf.70/2010/8.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

3.Bf.70/2010/8.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, 2011. év március hó 9. napján tartott nyilvános ülés alapján meghozta és kihirdette a következő

í t é l e t e t:

A terrorcselekmény elkövetésével fenyegetés és más bűncselekmény miatt a vádlott ellen indított büntetőügyben a Fővárosi Bíróság 2010. év január hó 13. napján kelt 14.B.1103/2009/16. számú ítéletét megváltoztatja.

A főbüntetését 1 (egy) év 6 (hat) hónap börtönbüntetésre enyhíti.

A közügyektől eltiltás mellékbüntetését mellőzi.

A szabadságvesztés végrehajtását 2 (kettő) évi próbaidőre felfüggeszti azzal, hogy abba végrehajtás elrendelése esetén rendeli beszámítani az általa 2009. február 18. napjától 2010. január 13. napjáig előzetes fogvatartásban eltöltött időt.

A vádlott által fizetendő bűnügyi költség összegét 2.938.420 (kettőmillió kilencszázharmincnyolcezer négyszázhúsz) forintra mérsékli.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A másodfokú eljárásban felmerült 12.450 (tizenkettőezer-négyszázötven) forint bűnügyi költséget a vádlott köteles megfizetni az államnak.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

A Fővárosi Bíróság 2010. január 13. napján kelt 14.B.1103/2009/16. számú ítéletében a vádlottat a Btk. 261. § (1) bekezdésébe ütköző a (7) bekezdés szerint minősülő 2 rb. terrorcselekmény elkövetésével fenyegetés bűntette, és a Btk. 263/A. § (1) bekezdés a./ pontjába ütköző lőszerrel visszaélés bűntette miatt halmazati büntetésül 3 év fegyházbüntetésre, és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy büntetése fele részének kitöltése után feltételes szabadságra bocsátható. Az előzetes fogvatartásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámította. Rendelkezett a bűnjelek lefoglalásának megszüntetéséről, azok elkobzásáról, illetőleg a nyomozás iratai mellékleteként történő kezeléséről. Kötelezte a vádlottat az eljárás során felmerült 3.699.460 forint bűnügyi költség állam javára történő megfizetésére.

Az ítélet ellen az ügyész jelentett be fellebbezést a vádlott terhére anyagi jogszabálysértés, téves jogi minősítés miatt súlyosításért, a kiszabott büntetés mértékének felemeléséért. A vádlott és védője az ítéletet tudomásul vették.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF.132/2010/1. számú átiratában az ügyészi fellebbezést a vádlott büntetésének súlyosításáért tartotta fenn. Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást csak a II. pontban indítványozta kiegészíteni a töltények megszerzésének vádlotti előadás szerinti időpontjával, egyebekben a Fővárosi Bíróság által megállapítottakat irányadónak tartotta és a cselekmény minősítését is törvényesnek fogadta el.

Tévesnek értékelte a büntetés kiszabásánál azt, hogy az elsőfokú bíróság "nem tulajdonított kellő jelentőséget az eset összes körülményének, az enyhítő körülményeket, pedig kétszeresen értékelte, amikor azokat a büntetés kiszabásakor és a kedvezőbb feltételes szabadságra bocsátás lehetőségének biztosításakor figyelembe vett". Álláspontja szerint nem hagyható figyelmen kívül, hogy a terrorcselekmény kétségkívül nem minősül súlyosabban, mivel e tekintetben nem valósult meg a Bt. 263. §-ában meghatározott bűncselekmény, azonban a vádlott által létrehozott szerkezet egy olyan kombinált hatású gyújtóbomba, amely alkalmas tüzek és környezeti károk, avagy még halálos sérülés okozására is. Az eszköz elhelyezésének módja sem volt veszélytelen, így összességében a kiszabott fő és mellékbüntetés súlyosítása indokolt.

Másodfokú nyilvános ülésen az ügyész átiratában foglaltakat azzal egészítette ki, hogy a tárgyaláson meghallgatott szakértők egybehangzóan nyilatkozták, hogy a tényállás I. pontjában talált szerkezet nem tartalmazott robbanóanyagot, robbanószert. Utóbbi szakértő azt is kijelentette, hogy a szerkezet nem minősül robbanókészüléknek, ez egy gyújtószerkezet. Erre figyelemmel a vádlott e készülék létrehozásával nem valósította meg a Btk. 263 § (1) bekezdésébe ütköző és aszerint minősülő visszaélés robbanóanyaggal vagy robbanószerrel bűntettét. Egyebekben a fő és mellékbüntetés súlyosítására irányuló fellebbezését fenntartotta.

A vádlott védőjének álláspontja szerint az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetés arányos és törvényes, ezért azt a vádlottal elfogadták. A Fővárosi Bíróság által alkalmazott 3 év fegyház kellő visszatartó erővel bír, a kiszabható büntetés a tételkereten belül van, így annak súlyosítása az elkövető motivációjára, személyiségére figyelemmel nem indokolt. Kérte ezért az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását.

A vádlott nyilatkozott személyi körülményeiben bekövetkezett változásokra. A cselekménnyel kapcsolatosan előadta, hogy azt őszintén megbánta, nem kifogásolja az elsőfokú ítéletet, nem akar a felelősség alól kibújni, de lehetőség szerint nem szeretne bevonulni a fegyházba, így védőjével ellentétben a büntetése enyhítését kérte.

A Fővárosi Ítélőtábla a Be. 348. § (1) bekezdése alapján az ügyészi fellebbezéssel támadott elsőfokú ítéletet az azt megelőző bírósági eljárással együtt bírálta felül. Megállapította, hogy a Fővárosi Bíróság az eljárási szabályok, betartásával folytatta le az eljárását. A tényállás megállapítása során az ügy helyes jogi és ténybeli megítéléséhez szükséges bizonyítékokat a tárgyalás anyagává tette, azokat megvizsgálta és értékelési körébe vonta. Az általa megállapított tényállás azonban mégsem megalapozott minden tekintetben, mert nem tartalmazza a cselekmény minősítésével kapcsolatosan felmerülő valamennyi lényeges ténykörülményt.

Az elsőfokú bíróság nem tette a tényállás elemévé a vádlott által írt fenyegető tartalmú e-maileket, pedig ezeknek - verbális jellegű bűncselekmény elbírálásáról van szó - el nem mellőzhető jelentősége van. E mellett azt is tartalmaznia kell a tényállásnak, hogy a vádlott két ízben is önként hagyott fel a fenyegetőzéssel. A I/b. pont harmadik bekezdésében csak túlnyomórészt rögzítette az elsőfokú bíróság a minősítés szempontjából valamennyi lényeges ténykörülményt: azt, hogy a város külterületén 2008. év szeptember hó 18. napján talált eszköz olyan gyújtószerkezet, amely robbanóanyagot, robbanószert nem tartalmazott. E helyes megállapításokból azonban az is következik, hogy a készülék nem minősül az előbbiek felhasználására szolgálónak. A szerkezet megtalálására, hatástalanítására vonatkozó megállapításokat is itt indokolt rögzíteni.

Helytálló a fellebbviteli főügyésznek a lőszerek megszerzése időpontjára vonatkozó indítványa a II. pontban. Az elsőfokú ítélet meghozatalát követően, a személyi körülményekben is módosulások következtek be.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!