A Kúria Gfv.30358/2012/8. számú precedensképes határozata vételár visszafizetése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 319. §, 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 47. §] Bírók: Csőke Andrea, Pethőné dr. Kovács Ágnes, Török Judit
A határozat elvi tartalma:
A szerződésszerűen teljesített üzletrész-adásvételi szerződéstől nem lehet elállni, illetve az nem mondható fel.
Kapcsolódó határozatok:
Budapest Környéki Törvényszék G.40468/2010/11., Fővárosi Ítélőtábla Gf.40433/2011/7. (ÍH 2012.133), *Kúria Gfv.30358/2012/8.* (BH+ 2013.7.299)
***********
A KÚRIA
mint felülvizsgálati bíróság
A Kúria, mint felülvizsgálati bíróság a dr. Hetényi Géza ügyvéd által képviselt A. Korlátolt Felelősségű Társaság "felszámolás alatt" felperesnek a dr. Farkas János ügyvéd és dr. Andó Andrea ügyvéd által képviselt D. Önkormányzata alperes ellen üzletrész adásvételi szerződéstől elállás megállapítása és vételár visszafizetése iránt a Pest Megyei Bíróságon 10.G.40.468/2010 számon indított perében a Fővárosi Ítélőtábla 13.Gf.40.433/2011/7. számú ítélete ellen a felperes által 22. sorszámon előterjesztett felülvizsgálati kérelem alapján indult felülvizsgálati eljárásban, tárgyaláson, meghozta a következő
í t é l e t e t:
A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.
Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 190.500 (Egyszázkilencvenezer-ötszáz) Ft felülvizsgálati eljárási költséget és térítsen meg az államnak - az állami adhatóság külön felhívására - 630.000 (Hatszázharmincezer) Ft le nem rótt felülvizsgálati eljárási költséget.
Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
Az alperes önkormányzat a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség (a továbbiakban: Felügyelőség) által határozatlan időre kiadott, a D. I-VI. számú belterületi tavak vízmélység növelő és vízminőség javító kotrására irányuló környezetvédelmi, valamint a 2013. december végéig érvényes vízjogi létesítési engedélyével rendelkezett. Ezek birtokában vízmélység növelő és vízminőség javító kotrást folytathatott. A Felügyelőség 2008. július 22-én előre be nem jelentett helyszíni szemlét tartott az alperes által a munkák elvégzésével megbízott társaság telephelyén, melynek következtében teljeskörű környezetvédelmi felülvizsgálat elvégzését írta elő az alperes részére. A kötelezés 2008. szeptember 18-án emelkedett jogerőre. Az elvégzett felülvizsgálat alapján 2009. augusztus 3-án a Felügyelet KTVF:630-16/2009 számú határozatával környezetvédelmi működési engedélyt adott az alperes részére (3. számú beadvány A/9.).
A perben nem álló D. Kft. (a továbbiakban: Kft.) az alperes egyszemélyes tulajdonában állt. Az alperes 2008. augusztus 1-én pályázati felhívást tett közzé. A II. pont szerint a pályázat tárgya az alperes 100 %-os tulajdonában álló Kft. "49 % mértékű üzletrészének a D. I-VI. tavak vízmélységét növelő és vízminőségét javító kotrása műszaki feltételekhez és önkormányzati kizárólagos vagy konszenzuális vagyonjogi rendelkezéseket biztosító társaságjogi (létesítő okirat módosítási) feltételekhez kötött értékesítése." A pályázati feltételek között (II.1.) a pályázó "alanyi feltételeinél" meghatározta - egyebek mellett - , hogy a pályázónak úszóhajóval végzett tókotrási megrendeléssel és gyakorlattal is rendelkeznie kell. A műszaki feltételek tartalmazták (II.3.1.1.), hogy a pályázónak rendelkeznie kell kizárólag saját tulajdonú úszóhajóra szerelt "legyezős mozgású bontófejes vízsugárral és legalább 250 tonna/óra teljesítményű szivattyúval" működő gépi berendezéssel és környezetbarát technológiával. A gépeket 2008. augusztus 31. napjáig a munkaterületre kell helyezni. A vízminőség javító üzletág működését (kotrás-deponálás-értékesítés) a vízjogi létesítési engedélynek a Kft.-re 30 napon belül hatósági eljárásban történő átíratása kézhezvétele után, várhatóan 2008. szeptember 15. napjától kell megkezdeni.
A pályázat a vételárat két részre bontotta: 2.500.000 forintot "fix" vételárként - melyet az alperesnek a Kft.-ben levő ingatlan apportja pénzbeli törzsbetétre történő kicserélésére kell fordítani - , illetve "mozgó" vételárként 8.000.000 Ft limitárban határozott meg.
A pályázati felhívás 5.2.2. pontjában részletezte az alperes visszavásárlási jogát és gyakorlásának feltételeit, illetve 5.3. pontjában meghatározta a Kft. tulajdonosainak üzletrészeihez kötődő különjogokat és mellékszolgáltatásokat. Eszerint eltérő tagsági jogok és eltérő osztalékjog illette meg a tulajdonosokat. Az A) pontban, az Önkormányzat különjogai és mellékszolgáltatása körében (5.3.3.pont) tartalmazta az ajánlat, hogy az alperes mellékszolgáltatási kötelezettséget vállal arra, a javára szóló vízjogi létesítési engedélyt a Kft. javára "átcedálja". Az eladó és a pályázat nyertese "a pályázat eredményhirdetése alapján aláírt üzletrész adásvételi szerződés és létesítő okirat módosítás nyilatkozataikhoz kötve vannak, azonban harmadik személy vízügyi hatóság engedélymódosításának hiánya a jelen pályázatot és az alapján létrejött szerződéseket érvénytelenné teszi, és a felek kölcsönösen kötelesek a pályázat kiírását megelőző eredeti állapotot helyreállítani." Az alperes a tavak vízmélység növekedése és vízminőség javulása, mint az önkormányzati vagyonban bekövetkező értéknövekedés díjazásaként a Kft.-nek szolgáltatja a vízjogi engedély alapján kitermelt ásványi nyersanyag (iszap, kavics, homok) hasznosításának (hasznai szedésének) jogát (1. számú keresetlevél, F/5.).
A pályázatot a felperes nyerte meg, melynek eredményeként a felek között 2008. szeptember 2-án üzletrész átruházási szerződés jött létre, a felperes a Kft. 1.470.000 Ft névértékű 49 %-os üzletrészéért 10.500.000 Ft-ot fizetett meg az alperesnek.
A felek az üzletrész adásvételi szerződést 2009. június 24-én - a pályázat tartalmának megfelelően - módosították azzal, hogy az alperes javára 2013. szeptember 2-ig visszavásárlási jogot kötöttek ki a felperes üzletrészére.
Az adásvételi szerződés megkötésének napján a felek aláírták a Kft. módosított társasági szerződését. Ennek 10. pontja szerint a tagok a törzsbetétjük szolgáltatásán kívül vagyoni értékű szolgáltatás teljesítésére is kötelesek. A Kft.-ben két üzletágat hoztak létre (1.tavak vízminőség javító üzletága és 2.településüzemeltetési üzletág). A társasági szerződés módosítás szerint az 1. üzletág a 10.2.2. pont alapján a Kft. kezelésében álló tavak vízmélység növelő és vízminőség javításával, illetve ásványi anyag (kavics, sóder) kitermelésével foglalkozik. Ennek az üzletágnak a vezetését a felperes által delegált cégvezető látja el, a felperes pedig az 1. üzletág működtetésének személyi, dologi és pénzügyi feltételeit mellékszolgáltatásként köteles a Kft. javára nyújtani oly módon, hogy önköltségen leszámlázhatja a felmerült költségeket a Kft. felé. A Kft. e költségeket az üzletág bevételéből (kotrásból keletkezett áru értékesítése) fizetheti ki.
A 10.3.2.3. pont szerint, ha a Kft. adózás utáni eredményéből osztalék nem fizethető, vagy nem fizethető ki évente legalább 8.000.000 Ft osztalék, akkor a felperes díjazás nélküli mellékszolgáltatási kötelezettség jogcímén 8.000.000 Ft erejéig készfizető kezességet vállal a Kft. javára, hogy az évente legalább ekkora összeget rendkívüli ráfordításként az alperesnek megfizessen (önkormányzat garantált rendkívüli árbevétele).
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!