Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 55/1998/21 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: Westel 900 GSM Rt.

Vj-55/1998/21

Vj-55/1998/21

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a dr. Ócsai József (2330 Dunaharaszti, Fő út 58.) ügyvéd és a Sugár András vezérigazgató (1117 Budapest, Kaposvár út 5-7.) által képviselt Westel 900 GSM Rt. eljárás alá vont vállalkozás ellen a Gazdasági Versenyhivatal által fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolása miatt indult eljárásban - tárgyaláson - meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont vállalkozás azzal, hogy az Image + Aranytárskártya és a Promo kampány során megjelentetett reklámjaiban a "legmegbízhatóbb", illetve az Image + Aranytárskártya akcióban a "legkedvezőbb GSM tarifa" kifejezéseket használta a fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartást tanúsított. Ezt meghaladóan az eljárást megszünteti.

Az eljárás alá vont vállalkozással szemben 5.000.000.-Ft (ötmillió Ft) versenyfelügyeleti bírságot szab ki, melyet a határozat kézhezvételtől számított 30 napon belül köteles megfizetni a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557. számú bírságbevételi számlájára.

A határozat ellen annak kézhezvételétől számított 30 napon belül a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó, de a Fővárosi Bírósághoz címzett keresettel lehet élni.

A keresetnek a bírság befizetésére halasztó hatálya van.

Indoklás

I.

A Gazdasági Versenyhivatal az 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 70. § (1) bekezdése alapján hivatalból indított vizsgálatot annak megállapítására, hogy az eljárás alá vont vállalkozás az írott és elektronikus sajtóban közzétett reklámjaival a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolásának tilalmába ütköző magatartást tanúsított-e, különös tekintettel a reklámokban használt "legnagyobb hálózat" és "legmegbízhatóbb hálózat" kifejezésekre.

A vizsgálati jelentés - melynek megállapításai kiterjedtek a reklámokban ugyancsak használt "legkedvezőbb GSM tarifa" és "legkedvezőbb havidíj" reklámkitételekre is az eljárás megszüntetését javasolta azzal, hogy a Versenytanács hívja fel az eljárás alá vont vállalkozás figyelmét a "leg" jelzők használatának kerülésére.

A Versenytanács a Tpvt. 65. § (5) bekezdése alapján tájékoztatta az eljárás alá vont vállalkozást, a vizsgált tényekről és a jogsértés feltételezett irányáról azzal, hogy nyilatkozzék a versenyfelügyeleti eljárás tárgyává tett két, egymástól részben eltérő reklámszövegben alkalmazott fenti reklám állításokra.

A versenyfelügyeleti eljárásban beszerzett iratok, az eljárás alá vont vállalkozás védekezése, valamint a vizsgált jelentés ténymegállapításai alapján a Versenytanács az alábbi tényállást állapította meg.

II.

A koncesszióról szóló 1991. évi XVI. törvény 1. § (1) bekezdés k) pontja értelmében a távközlési szolgáltatások, köztük a közcélú mobil távbeszélő szolgáltatás biztosítása állami tevékenység, mely koncessziós szerződés keretében átengedhető.

A távközlési szó 1992. évi LXXII. törvény értelmében a távközlési szolgáltatásokat, így a közcélú mobil távbeszélő szolgáltatást is, az erre a célra alapított koncessziós társaság, vagy az állam által (vagy többségi részvételével) alapított gazdálkodó szervezet nyújthatja.

Fentiek értelmében a 900 MHZ frekvenciatartományban működő (GSM) közcélú mobil telefonszolgáltatást a Pannon GSM Rt. és az eljárás alá vont Westel 900 GSM Rt. látja el koncessziós szerződés alapján.

A Pannon GSM Rt. piaci részesedése kb. 40-45 %-os, míg az eljárás alá vont vállalkozás a piaci forgalomból kb. 55-60 %-kal részesedik.

A jelenlegi kb. 720 ezer előfizetői létszám bővítése, illetve a már meglévő előfizetők megtartása érdekében a versenytárs piaci szereplők között a piacon verseny folyik, melyben különböző akciók meghirdetésével, illetve kedvezmények nyújtásával kívánják a meglévő előfizetői kört bővíteni, illetve fogyasztóikat megtartani.

III.

Az eljárás alá vont vállalkozás a versenyfelügyeleti eljárás tárgyát képező "Image + Aranytárskártya" kampány keretén belül az alábbi tartalommal tette közzé reklámját.

A "Hányas vagy? Harmincas?" megszólítás után a reklám közölte, hogy

"Mi harmincasok remekül megértjük egymást Magyarország legnagyobb és legmegbízhatóbb GSM hálózatán. Már több mint 400 ezer harmincast hívhatunk a legkedvezőbb GSM tarifával".

Külön szólította meg a reklám azon fogyasztókat, akik un. "Aranykártyával" rendelkeznek. Ezen fogyasztók felé azon ígéretet fogalmazta meg, hogy az Aranykártyás előfizetők 1998. április 1. és május 16. között un. "Aranytárskártyára" is előfizethetnek, "melynek havi díja Magyarországon a legkedvezőbb, mindössze nettó 900.- Ft!"

Fenti reklám 1998. április 14-e és 24-e között 30 alkalommal különböző, széles fogyasztói réteget megcélzó napi és heti lapokban jelent meg, valamint sugározta a reklámot 2000 alkalmat megközelítően több kereskedelmi, köztük regionális és a közszolgálati rádió is. Sugárzásra illetve vetítésre került a reklám több országos és több vidéki televízió állomáson 326 alkalommal, illetve budapesti és vidéki mozikban is több, mint 500 alkalommal.

Az un. "Promo kampány" reklámjait, melyek új készülékek vásárlására ösztönöztek, napi és heti, részben országos, részben regionális, lapokban népszerűsítette az eljárás alá vont vállalkozás 23 alkalommal, továbbá sugározta a reklámot több kereskedelmi rádióadó is 277 alkalommal.

A "Tudod, hogy kell egy jó kapcsolat" fogyasztói megszólítást tartalmazó reklám közölte, hogy

"csak egyetlen szolgáltató létezik, melynek előnyeit több mint 400 ezer ember élvezi", majd arról informálta a fogyasztókat, hogy a "Westel 900 Magyarország legnagyobb és legmegbízhatóbb GSM hálózata".

IV.

A 900 MHZ-en szolgáltató két vállalkozás különböző rétegeket célzott meg ajánlataival, kiknek előfizetőként történő megnyeréséhez eltérő szolgáltatási csomagokat alakítottak ki. Ezek érvényesítésének és alkalmazásának következtében a vállalkozások nagyságát befolyásoló adatok, illetve szempontok (pl. bázisállomások száma, szolgáltatások száma, kiépített hálózat adatai, területi lefedettség, lakossági lefedettség százaléka) egymástól lényegesen nem térnek el (8. és 8/I-es irat ).

A reklámok megjelentetésének időszakában az eljárás alá vont vállalkozás versenytársánál magasabb, több mint 400 ezres előfizető létszámmal rendelkezett.

A Hírközlési Főfelügyelet (továbbiakban: HIF) közlése szerint a megbízhatósági kritériumok az alkalmazott, vagyis a telepített rendszerek belső kapcsolási, irányítási és tartalékolási módszereiben és üzemeltetési gyakorlatában jutnak érvényre. Ezeket dokumentálja és igazolja mérési eljárásokkal a HIF-hez 1997. év végén benyújtott és a Felügyelet felülvizsgálata után elfogadott TQP rendszer, melynek alapján a megbízhatóság objektívabb megítélésére nyílik lehetőség a jövőben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!