Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2011.2315 I. Tartást pótló baleseti járadékigény elbírálása során nincs jelentősége annak, hogy az eltartó a tartást a családban természetben, vagy tartásdíj fizetésével teljesítette. A korábbi életszínvonalat biztosító járadék megállapítása során a balesetben elhunyt eltartó után örökölt vagyont nem, de az abból származó, a mindennapi életvitelt szolgáló jövedelmet figyelembe kell venni [Ptk. 358. §].

II. A magyar jogot kell alkalmazni, ha a külföldi jog tartalmát nem lehet megállapítani [1979. évi 13. tvr. 5. §].

A felperesek édesapja N. J. 2004. szeptember 10-én közúti közlekedési balesetben életét vesztette. A balesetet Cs. K. okozta, aki gépjárművével ittas állapotban 105-110 km/óra sebességgel közlekedett N. község lakott területén, ezért nem észlelte a szemközt várakozó két gépjárművet és az úttesten tartózkodó N. J.-t. Cs. K.-t a büntetőbíróság bűnösnek mondta ki halált okozó ittas járművezetés büntettében.

A balesetet okozó gépjármű kötelező felelősségbiztosítója az alperes volt.

Az elhunyt N. J. korábban feleségével és a házasságból született két gyermekével, az I. és II. r. felperessel az Egyesült Államokban élt. A házasságot 2002. április 24-én a bíróság jogerősen felbontotta és a gyermekeket édesanyjuknál helyezte el. Az ítélet N. J.-t kötelezte, hogy 2003. július 1-jétől fizessen gyermekenként havonta 700 USD tartásdíjat a gyermekek törvényes képviselője részére azok 21. életévének a betöltéséig.

Az 1989. április 12-én született I. r. felperes középiskolai tanulmányai elvégzése után egyetemi tanulmányokat folytatott. Önálló jövedelemmel nem rendelkezett, különélése ellenére tandíja befizetéséről édesanyja gondoskodott. Az 1996. október 12-én született II. r. felperes folyamatosan édesanyja háztartásában él, tanulói jogviszonya folyamatos.

A felperesek keresetükben az alperest 2004. szeptember 10-től kezdődően személyenként havi 700-700 USD forint ellenértéke és kamatai megfizetésére kérték kötelezni.

A jogerős ítélet kötelezte az alperest, hogy 2005. május 1. napjától előre esedékesen minden hónap 15. napjáig fizessen meg az I. és II. r. felperesnek 21. életévük betöltéséig 560-560 USD forint ellenértékének megfelelő tartást pótló járadékot az I. r. felperes részére 2010. április 12-ig, a II. r. felperes részére 2017. október 12. napjáig.

Megállapította, hogy a 2005. május 1-jétől 2010. február 26-ig lejárt járadék összege 6 859 080-6 859 080 forint, melyből az alperes 6 031 260-6 031 260 forintot a felperes jogi képviselőjének bankszámlájára, 827 820-827 820 forintot a felperesek bankszámlájára köteles teljesíteni.

A jövőben járó járadékok vonatkozásában kötelezte az alperest, hogy 560-560 USD forint ellenértékét minden hónap 15. napjáig a tárgyhó első napján érvényben lévő és a Magyar Nemzeti Bank által közölt forint középárfolyam figyelembevételével fizesse meg a felperesek bankszámlájára való teljesítéssel, és ugyanilyen módon fizesse meg a 6 859 080 forint 2007. október 1. napjától járó késedelmi kamatait is.

Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A bíróság ítéletének indokai között megállapította, hogy a balesetet okozó gépjárművezetőnek a közlekedési szabályok betartásával módja lett volna a baleset elkerülésére. A balesetet eredményező közvetlen veszélyhelyzet kialakulásában azonban a menetiránnyal szemben leálló gépjárművek és az úttesten tartózkodó N. J. is közrehatott. Ezért a bíróság a baleset bekövetkeztében a részesek közrehatásának mértékét 20%-ban határozta meg.

Az I. r. felperes tartást pótló járadéka körében a bíróság megállapította, hogy az I. r. felperes egyetemi tanulmányai folytatása érdekében hagyta el a családi lakóhelyet, de változatlanul édesanyja tartására szorult. A felperesek öröklése a felperesek tartást pótló járadékra való jogosultságát nem érintheti. A felperesek igazolták, hogy árvaellátásban nem részesülnek.

Az alperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság a fellebbezés indokaira tekintettel az elsőfokú ítélet indokolását kiegészítve hangsúlyozta, hogy a Ptk. 358. §-a elsősorban arra az általános esetre vonatkozik, amikor a szülők természetben nyújtják az eltartottak részére a tartást. A néhai szülő nem természetben, hanem jogerős határozatba foglalt pénzösszeg megfizetésével teljesítette a tartási kötelezettségét. A felperesek által tőle örökölt vagyon a kártérítést nem csökkenthette, annak beszámítására nem kerülhetett sor. A másodfokú ítélet indokai szerint az elsőfokú bíróság a bizonyítékok mérlegelésével tényként állapította meg, hogy a felperesek nem részesültek árvaellátásban. Ezért e körben további bizonyításra nem volt szükség [Ptk. 345. § (2) bekezdése]. A felperesekre terhelő, a 20%-ot meghaladó kármegosztásra a másodfokú bíróság sem látott lehetőséget.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében az alperes a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésével elsődlegesen a kereset elutasítását, ennek hiányában marasztalásának leszállítását, másodlagosan az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte.

Sérelmezte, hogy a bíróság a Ptk. 358. § és a Pk. 47. számú állásfoglalás megsértésével figyelmen kívül hagyta, hogy a felperesek az elhunyt után jelentős vagyont örököltek, életszínvonaluk nem csökkent, az I. r. felperes a közös háztartást elhagyta. Állította, hogy az elhunyt nagyfokú sértetti közrehatása balesete bekövetkeztében megállapítható, ezért a közrehatás mértékét 50-50%-ban kérte megállapítani.

Sérelmezte továbbá, hogy a bíróság a felperesek árvaellátásra jogosultsága körében nem folytatta le a szükséges és a bíróság által is elrendelt bizonyítást, az alperesi bizonyítási indítványokat pedig indokolatlanul mellőzte. A felperes által becsatolt okirat alapján a bíróság e körben megalapozatlan döntést hozott. A Ptk. 345. § (2) bekezdése értelmében ugyanis a tartást pótló járadék összegének meghatározása során annak is jelentősége lett volna, hogy a felperesek miért nem érvényesítették árvaellátás iránti igényüket.

A felperesek felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult. Előadták, hogy korábban 700-700 USD/hó tartásdíjban részesültek. A jogerős ítéletben alkalmazott kármegosztás folytán életkörülményeik romlottak. Ezért a Ptk. 358. §-a adott esetben nem alkalmazható, ugyanúgy, ahogy a Pk. 47. számú állásfoglalása sem. Vitatták az 50-50% arányú kármegosztás lehetőségét a károkozó vétkességének és a néhai elvárható gondosságának összevetése alapján. A Pp. 164. § (1) bekezdésére utalással megalapozatlannak ítélték a felperesek árvaellátásra jogosultsága körében kifejtett felülvizsgálati indokokat is előadva, hogy a felperesek a nemleges körülményt nem bizonyíthatták.

A felülvizsgálati kérelem részben, az alábbiak szerint alapos.

A Legfelsőbb Bíróság osztotta a bíróságnak a kármegosztással kapcsolatos, a Ptk. 345. § (2) bekezdésére és 340. § (1) bekezdésére alapított jogi álláspontját. Mindkét fokú bíróság helyesen értékelte a károkozónak és a balesetben életét vesztett szülőnek a közvetlen veszélyhelyzetet előidéző magatartását, és megalapozott jogkövetkeztetést vont le a kármegosztás mértékére. Nyilvánvaló, hogy a büntetőbíróság által a baleset okozásában bűnösséget kimondó ítélettel megállapított károkozói magatartás nem tekinthető a vétkesség szempontjából a közrehatással azonos mértékűnek. A bizonyítékok mérlegelésével megállapított közrehatási arány felülvizsgálati kérelemmel eredményesen nem volt támadható.

A Legfelsőbb Bíróság egyetértett azzal az állásponttal is, hogy az egyetemi tanulmányai folytatása érdekében a közös lakást elhagyó I. r. felperes 21 éves koráig nem veszítette el a tartásra való jogosultságát. A peradatok egyértelműen alátámasztották, hogy az I. r. felperes változatlanul rászorult a tartásra, ezt édesanyja az édesapa halála után is folyamatosan biztosította a számára. Mivel a felperesek a Ptk. 358. §-a alapján tartást pótló járadék iránti követelést érvényesítettek, a tartásra jogosultság jogalapját nem érintette, hogy az I. r. felperes egyetemi tanulmányai folytatása érdekében az eltartójával közös lakóhelyéről eltávozott és az egyetemi városba költözött.

A Legfelsőbb Bíróság ugyanakkor nem találta megalapozottnak a jogerős ítéletnek a felperesek által örökölt vagyonnal és igényelhető árvaellátásával kapcsolatban kialakított jogi álláspontját.

A Ptk. 355. § (3) bekezdése szerint kártérítésként járadékot is meg lehet állapítani. Rendszerint járadékot kell megállapítani akkor, ha a kártérítés a károsultnak vagy vele szemben tartásra jogosult hozzátartozójának tartását, illetőleg tartásának kiegészítését hivatott szolgálni.

A 358. § (1) bekezdése szerint a baleset következtében meghalt személy által eltartottak olyan összegű tartást pótló járadékot igényelhetnek, amely szükségleteiknek - a tényleges, illetőleg az elvárhatóan elérhető keresetüket (jövedelmüket) is figyelembe véve - a baleset előtti életszínvonalon való kielégítését biztosítja.

A Legfelsőbb Bíróság nem értett egyet azzal az állásponttal, amely szerint a tartást pótló járadék esetében a korábbi életszínvonalat kizárólag akkor kell vizsgálni, ha a szülő az eltartott részére természetben nyújtotta a tartást. A balesetért felelős károkozó a baleset folytán elhunyt személy gyermekének a kárát köteles megtéríteni. A tartás elvesztése folytán elszenvedett kár mértékének megállapítása során pedig a meghalt szülő életében a gyermek részére biztosított életszínvonalat kell figyelembe venni. Ebből következően a felperesek által igényelt tartást pótló járadék megállapítása során a korábbi tartás jellegétől függetlenül nem mellőzhető annak vizsgálata, hogy a felpereseknek milyen volt a balesetet megelőző életszínvonala, illetve, hogy szükségleteiknek a baleset előtti életszínvonalon való kielégítését milyen összegű járadék biztosítja. Tévedett az eljárt bíróság annak megállapításával, hogy a tartásdíj illetőleg a tartást pótló járadék célkötelem jellegénél fogva nem kell figyelem bevenni, hogy a felperesek az elhunyt után jelentős hagyatékot örököltek. A tartásdíj, illetőleg a tartást pótló járadék valóban a felperesek mindennapi életvitelével összefüggő költségek fedezetére szolgál. A Ptk. 358. § (1) bekezdésének rendelkezéséből következően a felperesektől nem várható el, hogy a mindennapi életvitelük biztosítása céljából az örökölt vagyont feléljék. Nem mellőzhető azonban annak vizsgálata, hogy e vagyonból nem keletkezhetett-e olyan rendszeres jövedelmük, melyet életvitelükre fordítottak vagy fordíthattak volna, és ami a szülő halála folytán kieső tartásdíjat egészben vagy részben kompenzálva szükségleteiknek a baleset előtti életszínvonalon való kielégítését biztosíthatta. Mivel a kártérítés mértékének a megállapítása során a károkozás ténye folytán bekövetkezett jövedelemmódosulást egységesen kell vizsgálni, tévesen állapította meg a jogerős ítélet, hogy az elhunyt szülő által fizetett tartásdíjjal, illetve az örökölt vagyonnal (pontosabban annak jövedelmével) elért vagy elérhető életszínvonalnak a tartást pótló járadék megállapítása, annak mértéke tekintetében nincs jogi jelentősége.

A Legfelsőbb Bíróság a felperesek árvaellátásával kapcsolatos jogerős ítéleti álláspontot is megalapozatlannak találta.

Az elsőfokú bíróság 28. sorszámú felhívása magában foglalta a felperesek kötelezését annak igazolására, hogy a felperesek a keresettel érintett időszakban árvaellátásra jogosultak voltak-e, ilyen ellátást kaptak-e. Utóbbira adott nemleges válasz esetén az igazolás térjen ki ennek okára és arra is, hogy amennyiben a felperesek árvaellátás iránti igénye alapos, úgy milyen összegű árvaellátás járt volna a részükre. A felperesek az árvaellátásra jogosultságukkal kapcsolatban nem nyilatkoztak, bizonyítékot nem csatoltak. Erre tekintettel az alperes fenntartotta az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium megkeresésére irányuló bizonyítási indítványát, amit az elsőfokú bíróság végülis mellőzött. A perben így nem tisztázódott annak kérdése, hogy a felperesek jogosultak voltak-e árvaellátásra, igénylésének elmulasztása értékelhető-e a terhükre a Ptk. 345. § (2) bekezdése, 340. § (1) bekezdése alapján. A felperesek alaptalanul hivatkoztak felülvizsgálati ellenkérelmükben ezzel összefüggésben a Pp. 164. § (1) bekezdésének bizonyítási szabályára.

A nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi 13. tvr. 5. §-a értelmében a bíróság vagy más hatóság az általa nem ismert külföldi jog felől hivatalból tájékozódik, szükség esetén szakértői véleményt is beszerez és a fél által előterjesztett bizonyítékokat is figyelembe veheti. A külföldi jogról a bíróság megkeresésére az igazságügyért felelős miniszter felvilágosítást ad. Ha a külföldi jog tartalmát nem lehet megállapítani, a magyar jogot kell alkalmazni.

Az ismertetett rendelkezések folytán a bíróság saját indokolt és szükséges bizonyítást elrendelő végzésétől eltérve nem tisztázta a felperesek árvaellátásra jogosultságát, amit - a jogerős ítélet indokaitól eltérően - a bírói mérlegelés nem helyettesíthetett.

Az ismertetett indokoknak megfelelően a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján felülvizsgálattal támadott részében az elsőfokú ítéletre kiterjedően részben hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot a fenti keretben új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

(Legf. Bír. Pfv. VIII. 22.183/2010.)