Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32004R0873[1]

A Tanács 873/2004/EK rendelete (2004. április 29.) a közösségi növényfajta-oltalmi jogról szóló 2100/94/EK rendelet módosításáról

A Tanács 873/2004/EK rendelete

(2004. április 29.)

a közösségi növényfajta-oltalmi jogról szóló 2100/94/EK rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 308. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére [1],

mivel:

(1) A közösségi növényfajta-oltalmi jogokról szóló, 1994. július 27-i 2100/94/EK tanácsi rendelet [2] a növényfajták vonatkozásában a nemzeti rendszerekkel párhuzamos közösségi rendszert hoz létre, amely lehetővé teszi a Közösség egészében érvényes ipari tulajdonjogok (a továbbiakban: "közösségi növényfajta-oltalmi jogok") megadását.

(2) E közösségi rendszer kialakítása és alkalmazása a "Közösségi Növényfajta-hivatal" (a továbbiakban: "a Hivatal") elnevezésű, jogi személyiséggel rendelkező közösségi hivatal feladata.

(3) A "kényszerengedély" kifejezésnek ugyanazon jelentéssel és tartalommal kell bírnia, mint a jelenlegi "kötelező hasznosítási jog".

(4) Kizárólag a Hivatal jogosult megadni valamely, a közösségi növényfajta-oltalmi jog oltalma alatt álló növényfajta tekintetében a kényszerengedélyt.

(5) A biotechnológiai találmányok jogi oltalmáról szóló, 1998. július 6-i európai parlamenti és tanácsi irányelvvel [3] létrehozott, a biotechnológiai találmányok oltalmára vonatkozó közösségi jogi keret a 12. cikkben megállapítja a kizárólagosságot nem biztosító kényszerengedélyek megadására vonatkozó szabályokat, amennyiben az oltalom alatt álló növényfajták - beleértve a közösségi oltalom alatt álló növényfajtákat is - szabadalmaztatott találmányokat foglalnak magukban, és fordítva.

(6) A 2100/94/EK rendelet 29. cikke - miközben általánosságban előírja a közösségi növényfajtákra vonatkozó kényszerengedélyek közérdekből történő megadását - nem hivatkozik kifejezetten a 98/44/EK irányelv 12. cikkével összhangban nyújtandó engedélyekre.

(7) Figyelembe véve a kölcsönös kényszerengedély-rendszer átláthatósága és összefüggése biztosításának szükségességét, helyénvaló a 2100/94/EK rendelet által előírt szabályok módosítása a 98/44/EK irányelvben előírt kényszerengedélyekre történő kifejezett hivatkozás és az azokhoz kapcsolódó egyedi feltételek megállapítása érdekében.

(8) Figyelembe véve a biotechnológiai találmányok oltalmára vonatkozó, a 98/44/EK irányelvnek megfelelő nemzeti hatályt, biztosítani kell, hogy a nemzeti szabadalom jogosultja növényfajtára vonatkozó kölcsönös kényszerengedélyt csak olyan tagállam(ok)ban kapjon, ahol biotechnológiai találmányra vonatkozó szabadalmat igényelhet.

(9) A Szerződés - a 308. cikkében foglaltakon kívül - nem ír elő az e rendelet elfogadására vonatkozó jogkört,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 2100/94/EK rendelet 29. cikke helyébe a következő szöveg lép:

"29. cikk

Kényszerengedély megadása

(1) A Hivatal valamely személy vagy személyek részére - annak kérelmére vagy kérelmükre - kényszerengedélyt biztosít, kizárólag közérdekből és a 36. cikkben említett Igazgatótanáccsal való egyeztetést követően.

(2) Valamely tagállam, a Bizottság vagy valamely közösségi szinten létrehozott és a Bizottság által nyilvántartásba vett szervezet kérelmére kényszerengedély biztosítható egyes meghatározott követelményeknek megfelelő személyek kategóriája, vagy bármely más személy részére valamely tagállam vagy tagállamok, illetve a Közösség egésze vonatkozásában. A kényszerengedély csak közérdekből és az Igazgatótanács jóváhagyásával adható.

(3) A Hivatal - a kényszerengedélynek az (1), (2), (5) vagy (5a) bekezdés alapján történő megadásával egyidejűleg - meghatározza azokat a tevékenységfajtákat, amelyekre a kényszerengedély kiterjed, valamint az azokra vonatkozó ésszerű feltételeket, és a (2) bekezdésben említett különleges követelményeket. Az ésszerű feltételek meghatározásakor figyelembe kell venni a közösségi növényfajta-oltalmi jogok minden olyan jogosultjának érdekeit, akiket kényszerengedély biztosítása érinthet. Az ésszerű feltételek között szerepelhetnek esetleges időbeli korlátozások, megfelelő jogdíj fizetése a jogosult részére méltányos díjazás címén, továbbá e feltételek bizonyos kötelezettségeket róhatnak a jogosultra, amelyek teljesítése a kényszerengedély felhasználásához szükséges.

(4) A kényszerengedélynek az (1), (2), (5) vagy (5a) bekezdés alapján történő megadását követő minden egyes év elteltekor és a (3) bekezdésben meghatározott esetleges időbeli korlátokon belül az eljárásban részt vevő bármely fél kezdeményezheti a kényszerengedély megadásáról szóló határozat megsemmisítését vagy módosítását. Az ilyen kérelem indoka kizárólag az lehet, hogy a határozat alapjául szolgáló körülményekben időközben változás állt be.

(5) Kérelemre a kötelező hasznosítási jog megadható a jogosult részére alapvető származtatott fajta vonatkozásában is, amennyiben az (1) bekezdésben foglalt feltételek teljesülnek. A (3) bekezdésben említett ésszerű feltételek magukban foglalják a kiindulási fajta jogosultjának méltányos díjazás címén fizetendő megfelelő jogdíjat is.

(5a) Kérelemre kötelező hasznosítási jog adható az oltalom alatt álló növényfajtának a 98/44/EK irányelv 12. cikkének (2) bekezdése szerinti nem kizárólagos használatára a szabadalom szerinti biotechnológiai találmány jogosultja számára, megfelelő jogdíj méltányos díjazás címén történő fizetésével, feltéve hogy a szabadalom jogosultja bizonyítja, hogy:

i. a növényfajta-oltalom jogosultjával a hasznosítási szerződés megkötésére tett kísérlet eredménytelen volt; és

ii. a találmány - az oltalom alatt álló növényfajtával összehasonlítva - számottevő gazdasági jelentőségű technikai fejlődést képvisel.

Amennyiben - annak érdekében, hogy a növényfajta-oltalmi jogát megszerezze vagy hasznosítsa - egy jogosultnak a 98/44/EK irányelv 12. cikkének (1) bekezdésével összhangban egy szabadalmazott találmány kizárólagosságot nem biztosító használatára kényszerengedélyt biztosítottak, kérelemre a szabadalom jogosultja számára a növényfajta hasznosítása céljából ésszerű feltételekkel kizárólagosságot nem biztosító kölcsönös engedélyt adnak.

Az e bekezdésben említett engedély vagy kölcsönös engedély területi hatálya a Közösségnek a szabadalom hatálya által szabályozott területére vagy területeire korlátozódik.

(6) A 114. cikk szerinti végrehajtási szabályok meghatározhatnak más eseteket is példaként az (1), (2) és (5a) bekezdésben említett közérdekre, továbbá megállapíthatják az (1)-(5a) bekezdésben foglalt rendelkezések részletes végrehajtási szabályait.

(7) Közösségi növényfajta-oltalmi jog vonatkozásában a tagállamok nem adhatnak kényszerengedélyt."

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20. napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Luxembourgban, 2004. április 29-én.

a Tanács részéről

az elnök

M. McDowell

[1] 2004. január 13-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

[2] HL L 227., 1994.9.1., 1. o. A legutóbb az 1650/2003/EK rendelettel (HL L 245., 2003.9.29., 28. o.) módosított rendelet.

[3] HL L 213., 1998.7.30., 13. o.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32004R0873 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32004R0873&locale=hu